Įvadas

Skaitymo laikas: 27 min.

Atnaujinta: 2025-04-14

Įvadas

EuroSkaita – tai kompiuterizuota verslo valdymo ir buhalterinės apskaitos sistema, dirbanti Windows aplinkoje. Į šią sistemą įeina visi pagrindiniai apskaitos moduliai – Pirkimų bei Pardavimų apskaita, Valiutos, Atsargų apskaita, Pinigų apskaita, Atsiskaitymai ir Skolų valdymas, Kainų ir Nuolaidų valdymas, Užsakymų valdymas, Savikainos keitimo valdymas, Konsignacija, Grižtos atskaitomybės blankų apskaita, Ilgalaikio turto apskaita, Gamyba, Verslo centrai, Vartotojų sistema, Ataskaitos ir kt.

EuroSkaita padeda atlikti visus apskaitos etapus nuo pirminių dokumentų užregistravimo iki Balanso ataskaitų generavimo. Kiekvienas pirminis dokumentas apskaitos programoje registruojamas tik vieną kartą.

EuroSkaita padeda tiksliai ir greitai analizuoti ir planuoti Jūsų įmonės veiklą. Bet kuriuo darbo metu Jūs galite gauti įvairią informaciją apie partnerius, prekes, atsiskaitymus ir t.t.

 

🛈 Kiekvienas programos vartotojas gali įsigyti tik tiek apskaitos programos modulių, kiek jam reikia. Vėliau bet kada galima praplėsti programos galimybes papildžius turimą sistemą naujais moduliais.

 

Dėmesio! Programa EuroSkaita yra nuolat tobulinama, todėl šis programos aprašymas nebūtinai turi tiksliai atitikti jūsų įsigytus programos modulius.

 


 

Bendras programos vaizdas

 

Bendras programos EuroSkaita vaizdas ekrane:

 

 

Kiekvieno atidaryto lango dydį galite keisti, naudodamiesi langų valdymo mygtukais arba pele.

Dešinysis lango valdymo mygtukas uždaro langą (tai liečia ir visos programos langą).

Langų mygtukų juostoje matomi atidarytų langų pavadinimai. Aktyvaus lango pavadinimas yra ‘įspaustas’. Norint aktyvuoti kitą langą, galima kairiu pelės klavišu paspausti to lango pavadinimą programos informacijos juostoje arba bet kurią matomą to lango dalį ekrane, kitas būdas – paspausti klavišų kombinaciją Ctrl+F6.

 

Naudinga žinoti! Greitieji klavišai:

 

  • Alt arba F10 – pereiti į Meniu
  • F6 – judėti tarp aktyvaus lango dalių (sekcijų)
  • F5 arba Ctrl + F5 – atnaujinti aktyviame lange esančią informaciją
  • Ctrl + F6 – aktyvuoti kitą atidarytą langą
  • Ctrl + F4 – uždaryti aktyvų langą
  • Alt + F4 – baigti programos darbą
  • Home – eiti į eilutės (įrašo) pradžią
  • End – eiti į eilutės (įrašo) pabaigą
  • Ctrl+Home – eiti į sąrašo pradžią
  • Ctrl+End – eiti į sąrašo pabaigą
  • Page Up – persikelti sąraše per puslapį aukštyn
  • Page Down – persikelti sąraše per puslapį žemyn
  • Ctrl + ↑ – persikelti į ekrane matomo sąrašo puslapio viršų
  • Ctrl + ↓ – persikelti į ekrane matomo sąrašo puslapio apačią
  • Tab – pereiti prie kito aktyvaus lango lauko

 

Visi išvardinti veiksmai gali būti atlikti ir pele.

 

🛈 Jeigu nurodomi du spaudžiami klavišai, sujungti pliuso ženklu, tai reiškia, kad antrasis klavišas spaudžiamas laikant nuspaustą pirmąjį klavišą. Pavyzdžiui, užrašas Ctrl+F4 reiškia, kad nuspaudus ir laikant Ctrl klavišą spaudžiamas klavišas F4.

 

Programos mygtukai

Daugelį programos funkcijų galima iškviesti paspaudus programos languose esančius mygtukus. Toks mygtukas paspaudžiamas kairiu pelės klavišu arba nuspaudus atitinkamą klavišą ar klavišų kombinaciją.

Aprašant programos mygtukų paskirtį nurodyti ir juos atitinkantys klaviatūros klavišai. Visų programoje esančių mygtukų ir juos atitinkančių klavišų reikšmės yra aprašytos Priede.

Kai pelės kursorius yra ant mygtuko, ekrane matoma informacija apie mygtuko paskirtimį ir jį atitinakntį klavišą, pavyzdžiui:

 

Programos lange esantys mygtukai gali būti aktyvūs arba neaktyvūs (neaktyvus mygtukas yra be spalvų, ekrane matomas tik jo kontūras). Mygtukas yra neaktyvus, jeigu duotuoju darbo momentu jo iškviečiamos funkcijos atlikimas yra negalimas. Neaktyvus mygtukas negali būti paspaustas.

Daugumoje programos langų yra mygtukas . Paspaudus šį mygtuką, programos lango informacija atnaujinama. Kol šis mygtukas nepaspaudžiamas, lange pateikiama tokia informacija, kokia buvo lango atidarymo ar paskutinio atnaujinimo metu. Šį mygtuką atitinka klavišo F5 paspaudimas.

 


 

Programos meniu

 

Pagrindinis programos Meniu – tai horizontali juosta programos lango viršuje, po antrašte:

Norint atlikti tam tikrą veiksmą ar rasti reikalingus duomenis programoje, reikia pasirinkti atitinkamą programos modulį. Programos moduliai pasiekiami per Meniu.

Pagrindinio programos Meniu išvaizda gali kisti priklausomai nuo to, kuris programos langas darbo su programa metu yra aktyvus. Papildomai atsirandantys pagrindinio Meniu punktai aptarti tuose aprašymo skyriuose, kuriuose kalbama apie atitinkamus programos modulius.

Dirbti su Meniu galima klaviatūros klavišais arba pele. Aptarsime abu būdus.

  1. Klaviatūra. Patekti į Meniu galite, paspaudę klavišą F10 arba klavišą Alt. Susiraskite reikalingą Meniu punktą klaviatūros rodyklėmis (← ir →) ir pasirinkite jį, paspaudę klavišą Enter arba ↓. Atsiradusiame sąraše klaviatūros rodyklėmis ↓ ir ↑ išsirinkite reikalingą punktą ir spauskite Enter. Jei prie Meniu punkto yra rodyklė , tai reiškia, kad jis savyje talpina kitą sąrašą. Tam sąrašui atidaryti spauskite Enter arba →.
  2. Pelė. Norint pasirinkti Meniu punktą, pele, tiesiog kairiu pelės klavišu paspauskite tą punktą. Jei šis Meniu punktas savyje talpina sąrašą, tai tas sąrašas atsidarys.

 

🛈 Jūsų programos Meniu punktai priklauso nuo to, kuriuos programos modulius jūs esate įsigiję.

 

Programos informacijos juostoje matomas tekstas – pasirinkto Meniu punkto paskirtis.

 

Trumpai aptarsime kai kuriuos Meniu punktus. Išsamesnės informacijos apie konkrečius modulius ieškokite atitinkamuose aprašymo skyriuose.

  • SISTEMA

Šioje programos dalyje saugomi ir įvedami sisteminiai programos duomenys, atliekami kai kurie veiksmai.

Sistema=>išeiti

Pasirinkę šį Meniu punktą, išeisite iš programos.

  • OPERACIJOS

Šioje programos dalyje vyksta pirminių dokumentų registracija, peržiūra, įvairių operacijų generavimas.

  • SĄRAŠAI

Šioje programos dalyje įvedami ir saugomi visi darbui reikalingi duomenų sąrašai.

  • ILGALAIKIS TURTAS

Čia atliekama ilgalaikio turto apskaita

  • ATASKAITOS

Čia pasiekama dauguma programoje esančių ataskaitų.

  • KITA

Papildomos programos funkcijos.

  • LANGAI

Pasirinkę šį Meniu punktą, galite keisti programos langų valdymą ekrane:

 

Pasirinkę Meniu punktą Išplėsti, išplėsite aktyvų langą per visą ekraną.

Jei šalia Meniu punkto Langų mygtukai yra varnelė, tai reiškia, kad virš programos informacijos juostos bus matyti Langų mygtukų juosta, kurioje yra visų atidarytų langų mygtukai. Jei varnelės nėra, Langų mygtukų juostos nebus. Pasirinkus šį Meniu puktą, šio požymio reikšmė keisis – jei varnelė buvo, tai jos neliks, o jei varnelės nebuvo, tai ji atsiras.

 

Išrikiuoti ir Išdėstyti – pasirinkus šiuos Meniu punktus, kinta atidarytų programos langų išdėstymas ekrane. Išrikiuoti langai seka vienas paskui kitą, viršuje – aktyvus langas. Pasirnkus punktą Išdėstyti, visi atidaryti langai išdėstomi ekrane vienas šalia kito.

Kai turime atidarytų programos langų, pagrindinio Meniu dalyje Langai atsiranda papildomi punktai – tų langų pavadinimai. Jei norite aktyvuoti atidarytą, bet neaktyvų langą, pasirinkite meniu punktą su to lango pavadinimu (analogiški veiksmai: kairiu pelės klavišu paspausti programos informacijos juostoje esantį mygtuką su reikalingo lango pavadinimu, kairiu pelės klavišu paspausti ekrane matomą reikalingo lango dalį, spausti klavišus Ctrl+F6 tol, kol aktyviu taps jums reikalingas langas).

 

Valdymo vitrina – galimybė matyti operacijos papildomą informaciją ekrano papildomuose languose.

 


 

Darbas programos lange

 

Darbo su programa metu galite naudotis ir klaviatūra, ir pele. Programoje naudojami klavišai, klavišų kombinacijos bei programos mygtukų paskirtys aprašytos Priede.

Įvedant naują programos informaciją užpildomi atitinkamame lange esantys laukai.

 

🛈 Analizuojant programoje įvestus rekstus, didžiosios ir mažosios raidės neskiriamos.

 

Pereiti į kitą aktyvaus lango lauką galite spausdami klavišą Tab (nuoseklus judėjimas per aktyvaus lango laukus pirmyn), klavišus Shift+Tab (nuoseklus judėjimas per aktyvaus lango laukus atgal) arba tiesiog papaudę kairį pelės klavišą tame lauke, į kurį norite patekti.

Yra ir dar vienas lauko pasirinkimo būdas: paspauskite klavišą Alt ir tą raidę, kuri yra pabraukta Jums reikalingo lauko pavadinime.

Duomenų įvedimui programoje naudojami kelių tipų laukai. Aptarsime juos detaliau.

 

Duomenų įvedimui skirtų laukų tipai:

 

Tiesioginio įvedimo laukas:

Laukas, šalia kurio nėra jokio kito simbolio, užpildomas tiesiog įrašant į jį tekstą.

 

Laukas su pasirinkimu iš sąrašo:

Laukas, kurio dešinėje pusėje yra mygtukas , užpildomas pasirenkant reikšmę iš atitinkamo reikšmių sąrašo (pvz., sandėlininkas – iš Asmenų sąrašo, pardavimo operacijos sandėlis – iš Sandėlių sąrašo ir pan.):

Paspaudę mygtuką arba klavišą F3 šiame lauke, ekrane matysite pasirinkimui skirtą reikšmių sąrašą. Pasirinkimas gali vykti keliais būdais – išsirinkite Jums patogiausią.:

    • Suraskite reikalingą reikšmę klaviatūros rodyklėmis ir pasirinkite ją klavišais Ctrl+Enter;
    • Du kartus spustelkite kairį pelės klavišą pasirinkto įrašo eilutėje;
    • Pažymėkite pasirinktą reikšmę kairiuoju pelės klavišu ir paspauskite mygtuką .

 

🛈 Ieškodami reikiamos sąrašo reikšmės galite naudotis horizontalia postūmio juosta, kuri yra kiekvieno didelio sąrašo (t.y. tokio, kuris visas netelpa į jam skirtą lango dalį) dešinėje.

 

Yra ir dar vienas tokio lauko užpildymo būdas – greitos paieškos funkcija paspaudus klavišą F4. Apie ją skaitykite toliau esančiame aprašymo skyriuje Greita lauko reikšmės paieška.

 

Laukas su pasirinkimu iš aibės

Laukas, šalia kurio yra mygtukas , užpildomas pasirenkant reikšmę iš reikšmių aibės:Reikšmių aibė pasirinkimui gaunama paspaudus mygtuką arba klavišus Alt+↓. Pasirinkti norimą reikšmę galite kairiu pelės klavišu arba klaviatūros rodyklėmis ↑ ir ↓ bei klavišu Enter.

Kitas tokio lauko reikšmės pasirinkimo būdas – neatidarius sąrašo rinktis reikšmę spaudžiant klaviatūros mygtukus ↑ ir ↓.

 

Požymio laukas

Šio lauko reikšmė yra tam tikras požymis. Požymio laukas turi tris būsenas :

    • nustatytas požymis (varnelė ryški),
    • požymio nebuvimas (varnelės nėra),
    • požymis nežinomas (varnelė neryški).

Požymio lauko reikšmės keitimas vyksta, spaudžiant tame lauke tarpo klavišą arba kairį pelės klavišą.

 

Datos laukas

Lauko, šalia kurio yra mygtukas , reikšmė yra data. Naujų operacijų įvedimo metu šiame lauke visuomet siūloma reikšmė – šios dienos data. Aišku, pasiūlyta reikšmė gali būti keičiama.

Datos laukas gali būti užpildomas keliais būdais:

 

Pirmasis būdas – tiesiog įveskite reikalingą datą. Veskite tik skaitmenis, taškų vesti nereikia.

 

Antrasis būdas – datų įvedimui gali būti naudojami šie klavišai:

    • Page Down – lauke nurodytoji data perkeliama mėnesiu pirmyn,
    • Page Up – lauke nurodytoji data perkeliama mėnesiu atgal,
    • Ctrl + Page Down – data perkeliama per metus pirmyn,
    • Ctrl + Page Up – data perkeliama per metus atgal,
    • Shift + Page Up –nustatoma pirmoji mėnesio (nurodyto datos lauke) diena,
    • Shift + Page Down – nustatoma paskutinė mėnesio (nurodyto datos lauke) diena,
    • Alt + Page Up – nustatoma pirmoji metų (nurodytų datos lauke) diena,
    • Alt + Page Down – nustatoma paskutinė metų (nurodytų datos lauke) diena.

 

Trečiasis būdas – pasirinkti datą galima kalendoriuje. Kalendorius atsidaro paspaudus datos lauke mygtuką arba klavišus Alt+↓:

 

Datos paieška kalendoriuje vyksta pagal tokias taisykles:

    • Diena pasirenkama kairiu pelės klavišu arba klaviatūros rodyklėmis ir klavišu Enter .
    • Judėjimas mėnesiais pirmyn – spaudžiant mygtuką (Page Down).
    • Judėjimas mėnesiais atgal – spaudžiant mygtuką (Page Up).
    • Judėjimas per metus pirmyn – spaudžiant mygtuką (Ctrl+Page Down).
    • Judėjimas per metus atgal – spaudžiant mygtuką (Ctrl+Page Up).
    • Pirmoji pasirinkto mėnesio diena nustatoma paspaudus mygtuką (Shift + Page Up).
    • Paskutinė pasirinkto mėnesio diena nustatoma paspaudus mygtuką (Shift + Page Down).
    • Pirmoji pasirinktų metų diena nustatoma paspaudus mygtuką (Alt + Page Up).
    • Paskutinė pasirinktų metų diena nustatoma paspaudus mygtuką (Alt + Page Down).
    • Pirmoji pasirinktos savaitės diena nustatoma paspaudus mygtuką
    • Paskutinė pasirinktos savaitės diena nustatoma paspaudus mygtuka
    • Pirmoji pasirinkto ketvirčio diena nustatoma paspaudus mygtuką
    • Paskutinė pasirinkto ketvirčio diena nustatoma paspaudus mygtuką
    • Paspaudus mygtuką antrajame datos lauke nustatoma data, sutampanti su pirmajame datos lauke nustatyta data, kalendoriaus langas lieka atidarytas.
    • Paspaudus mygtuką antrajame datos lauke nustatoma data, sutampanti su pirmajame datos lauke nustatyta data, kalendoriaus langas uždaromas.

    • Pirmoji praėjusio mėnesio diena nustatoma paspaudus mygtuką
    • Pirmoji praėjusių metų diena nustatoma paspaudus mygtuką
    • Praėjusios savaitės pirma diena nustatoma paspaudus mygtuką
    • Praėjusio ketvirčio pirma diena nustatoma paspaudus mygtuką
    • Mėnesio pradžios diena nustatoma paspaudus mygtuką (data nuo)
    • Metų pirmoji diena nustatoma paspaudus mygtuką (data nuo)
    • Einamoji diena nustatoma paspaudus mygtuką
    • Einamojo ketvirčio pirma diena nustatoma paspaudus mygtuką
    • Šios dienos data nustatoma paspaudus mygtuką (T arba Shift+T).

Kiekviename lange yra laukai, kurių užpildymas yra būtinas (programa neleis patvirtinti įvestos informacijos, kol šie laukai nebus užpildyti) ir laukai, kurių užpildymas nėra būtinas.

Balti laukai gali būti pildomi, juose nurodytos reikšmės gali būti redaguojamos, o pilki laukai yra tik informaciniai, neredaguojami. Žemiau esančiame pavyzdyje programa neleis redaguoti lauke ‘Likutis’ esančios reikšmės.

Informaciniai laukai: “Banko palūkanos”; “Likutis”.

 

Programos langų puslapiai

 

Kai kurie programos langai turi po kelis puslapius:

 

Pereiti į kitą lango puslapį galima paspaudus kairį pelės mygtuką ant reikalingo puslapio pavadinimo. Kitas būdas – klavišu Tab pasirinkti atversto puslapio pavadinimą, o tada klaviatūros rodyklėmis pasirinkti reikalingą puslapį.

Atversto puslapio pavadinimas išryškinamas:

 


 

Reikšmių paieškos ir atrankos įrankiai

Greitoji lauko reikšmės paieška

 

Užpildydami laukus, kurių reikšmė pasirenkama iš sąrašo, galite naudotis greitos paieškos funkcija. Ši funkcija leidžia greičiau ir patogiau surasti reikalingą lauko reikšmę.

Į lauką su pasirinkimu iš sąrašo tiesiog įveskite simbolį ar simbolių seką, sutampančią su ieškomos reikšmės kodo ar pavadinimo dalimi:

Paspaudus klavišą F4 atliekama reikšmės paieška. Jeigu yra tik vienintelis atitinkamo sąrašo elementas, kurio kode ar pavadinime yra įvesta simbolių seka, laukas yra automatiškai užpildomas:

.

Jeigu yra keli atitinkamo sąrašo elementai, kurių kode ar pavadinime yra įvesta simbolių seka, tai paspaudę klavišą F4 ekrane matysite Greitos paieškos langą:

 

Viršuje esančiame lauke ‘Filtras’ bus matoma įvestoji simbolių seka, o apačioje esančiame sąraše bus matomi visi sąrašo elementai, kurių kode ar pavadinime ši reikšmė yra. Lauko reikšmė gali būti pasirenkama šiame sąraše. Pasirinkimas gali vykti vienu iš įprastų būdų:

  • Pažymėtoji reikšmė gali būti pasirinkta paspaudus mygtuką (Ctrl+Enter);
  • Du kartus spustelėjus kairį pelės klavišą ant pasirinktos eilutės.

 

Jeigu klavišas F4 paspaudžiamas neįvedus jokios reikšmės, ekrane matysite tuščią Greitos paieškos langą:

 

Įvedę lauko ‘Filtras’ reikšmę ir paspaudę myguką (Enter arba F5), lango apačioje matysite tuos atitinakamo sąrašo elementus, kurių kode ar pavadinime tokia reikšmė yra.

Greitos paieškos lange matomas sąrašas gali būti keičiamas – papildant ar keičiant lauke ‘Filtras’ nurodytą reikšmę. Po filtro reikšmės pakeitimo spauskite mygtuką (Enter arba F5).

 

🛈 Standartiškai greitoji įrašo paieška vyksta pagal sąrašo elementų kodus bei pavadinimus. Įsigijus papildomą Greitos paieškos konstruktoriaus modulį galima greitoji paieška pagal bet kuriuos sąrašo laukus (asmens vardą, prekės grupę, partnerio kredito dydį ar kita.).

 

Bendros žinios apie duomenų lenteles

 

Didžioji programos informacijos dalis pateikiama lentelėse. Kiekviena lentelė turi programavimo metu apibrėžtą stulpelių (laukų) skaičių ir neribotą eilučių (elementų) kiekį. Įvedus naują lentelės elementą, atsiranda nauja eilutė. Lentelės eilutės vadinamos įrašais.

Pasirinkti norimą lentelės įrašą galite paspaudę kairį pelės klavišą atitinkamoje lentelės eilutėje arba naudodamiesi klaviatūros rodyklėmis ↓ ir ↑. Pasirinkto įrašo kairėje matomas ženklas . Pasirinktasis įrašas dar vadinamas aktyviu .

Jeigu visos lentelės eilutės netelpa jai skirtoje lango dalyje, judėti žemyn ir aukštyn lentelėje galite naudodamiesi klavišais Page Down, Page Up , Ctrl + Page Up (į lentelės pradžią), Ctrl+ Page Down (į lentelės pabaigą), Ctrl+↑ (į ekrane matomo lentelės puslapio pradžią), Ctrl+↓ (į ekrane matomo lentelės puslapio pabaigą), klaviatūros rodyklėmis ↓ ir ↑ arba vertikaliąja Lentelės postūmio juosta.

Jeigu lentelei skirtoje lango dalyje netelpa visi lentelės stulpeliai, judėti į šonus lentelėje galite naudodamiesi klaviatūros rodyklėmis → ir ←, klavišais Tab (nuoseklus judėjimas per laukus pirmyn), Shift+Tab (nuoseklus judėjimas per laukus atgal) arba horizontaliąja Lentelės postūmio juosta.

Jeigu dirbate klaviatūra ir kursorius yra ne toje aktyvaus lango dalyje, kurioje yra lentelė, spauskite klavišą F6 tol, kol kursorius atsiras lentelėje.

Bendras programoje esančios lentelės vaizdas:

 

Zinynas 1.1

 

Greitoji kontekstinė lentelės įrašų atranka

Programoje realizuotos įvairios greitos kontekstinės lentelės įrašų atrankos galimybės.

Pasirinkite lentelės stulpelį, pagal kurio reikšmes bus atliekama lentelės įrašų atranka – t.y. perkelkite kursorių į tą lentelės stulpelį, kuriam bus nurodoma įrašų atrankos sąlyga, ir paspauskite mygtuką F8 – ekrane matysite atrankos sąlygos įvedimui skirtą langą. Šio lango pavadinimas sutampa su pasirinkto lentelės stulpelio pavadinimu.

Jeigu atrankos sąlygos įvedimo lauke įvesite simbolį ar simbolių seką, o laukas ‘Tik pradžia’ bus nepažymėtas, tai programa lentelėje paliks tik tuos įrašus, kurių pasirinktojo stulpelio reikšmėje (bet kurioje vietoje) yra įvestas simbolis ar simbolių seka:

 

Jeigu atrankos sąlygos įvedimo lange esantis laukas ‘Tik pradžia’ yra pažymėtas (pažymėti šį lauką galima pele arba klavišu F8), tai programa lentelėje paliks tik tuos įrašus, kurių pasirinkto stulpelio reikšmė prasideda įvestuoju simboliu ar simbolių seka:

 

🛈 Įvedus atrankos sąlygą sąrašo reikšmių atranka vykdoma tuoj pat – sąlygos patvirtinimo nereikia.

 

Sąrašo atranka gali būti atliekama ir atrinktų reikšmių sąraše, t.y. atlikę sąrašo reikšmių atranką pagal vieną lentelės lauką, gautajame sąraše galite atlikti atranką pagal kitą lentelės lauką ir t.t.

Įvesdami atrankos sąlygas, prisiminkite, kad didžiosios ir mažosios raidės programoje neskiriamos.

 

Kontekstinės įrašų atrankos konfigūravimas

 

Greitoji kontekstinė sąrašo įrašų atranka gali būti vykdoma iš karto nurodant sąlygas keliems sąrašo laukams. Šios sąlygos įvedamos konfigūruojamame atrankos sąlygų įvedimo lange, kuris iškviečiamas du kartus paspaudus klavišą Ctrl (klavišas Ctrl šiuo atveju turi būti paspaustas du kartus paeiliui vienos sekundės bėgyje.):

Šio lango konfigūravimas atliekamas, paspaudus jame esantį mygtuką (F10). Ekrane matysite programos langą Atrankos konfigūravimas:

Jame nurodomi laukai, kuriems galės būti įvedamos greitosios kontekstinės atrankos sąlygos. Šių laukų gali būti nuo 1 iki 5. Laukai pasirenkami iš lentelėje matomų laukų sąrašo:

Paspaudę mygtuką patvirtinsite pasirinktus laukus. Dabar atrankos sąlygos įvedimo lange bus matomi jūsų nurodyti lentelės laukai:

Šiame lange gali būti įvedamos sąlygos vienam arba keliems sąrašo laukams.

Klavišų F1, F2, F3, F4 ir F5 paspaudimai perkelia kursorių į atitinkamus sąlygos įvedimo laukus (pirmą, antrą,… ar penktą).

Klavišo F8 paspaudimu arba pele nustatomas požymis ‘Tik pradžia’ pasirinktajam atrankos sąlygos laukui.

 

🛈 Atskiriems laukams įvestos sąlygos apjungiamos logine jungtimi AND, taigi ekrane bus palikti tik tie sąrašo įrašai, kurie tenkins visas atrankos sąlygas.

 

Jeigu atrankos sąlygos įvedimo lauke įvesite simbolį ar simbolių seką, o laukas ‘Tik pradžia’ bus nepažymėtas, tai programa lentelėje paliks tik tuos įrašus, kurių pasirinktojo stulpelio reikšmėje (bet kurioje vietoje) yra įvestas simbolis ar simbolių seka. Pavyzdžiui, įvedus sąlygą , ekrane liks tik tie sąrašo įrašai, kurių lauko ‘Pavadinimas’ reikšmėje (bet kurioje jos vietoje) yra simbolių seka ‘foto’.

Jeigu atrankos sąlygos įvedimo lange esantis laukas ‘Tik pradžia’ yra pažymėtas (pažymėti šį lauką galima pele arba klavišu F8), tai programa lentelėje paliks tik tuos įrašus, kurių pasirinkto stulpelio reikšmė prasideda įvestu simboliu ar simbolių seka. Pavyzdžiui, įvedus sąlygą , ekrane liks tik tie sąrašo įrašai, kurių lauko ‘Kodas’ reikšmė prasideda simboliais ‘05’.

Atrankos sąlygų įvedimo lango konfigūracija įsimenama kiekvienam programos sąrašui kiekvienoje atskiroje darbo vietoje. Taigi, kiekvieno programos sąrašo atrankos sąlygų įvedimo lango konfigūracija atskirose darbo vietose gali skirtis.

Bet kuriame programos sąraše du kartus paspaudę mygtuką Ctrl, ekrane matysite tokį atrankos sąlygų įvedimo langą, koks buvo suformuotas per paskutinį jo konfigūravimą toje darbo vietoje. Jeigu toks konfigūravimas dar nebuvo atliekamas, atrankos sąlygos įvedimo lange galėsite įvesti sąlygą reikšmei, esančiai lauke ‘Kodas’:

 

Jeigu ekrane matomoje lentelėje lauko ‘Kodas’ nėra, atrankos sąlyga bus įvedama pasirinktajam lentelės laukui.

Sąrašo atrankos sąlyga pasirinktam stulpeliui keičiama koreguojant atrankos sąlygos lange nurodytą reikšmę. Jei ši reikšmė – iš kelių simbolių, jos ištrynimui naudokite klavišus Ctrl+Del. Trinant atrankos sąlygos reikšmę klavišu BackSpace užtruksite ilgiau (tokiu atveju po kiekvieno atskiro simbolio ištrynimo ekrane esantis sąrašas bus atnaujinamas pritaikius naująją atrankos sąlygą).

Tuo metu, kai atrankos sąlygos įvedimo langas yra atidarytas, programa nereaguoja į pelės mygtukų paspaudimus bei kituose languose esančių mygtukų paspaudimus, tačiau galima judėti aukštyn ir žemyn sąraše naudojantis klaviatūros rodyklėmis ↑ ir ↓ .

Jeigu kontekstinė sąrašo atranka vyksta pasirinkimui skirtame sąraše (renkantis partnerį, prekę, sandėlį, sąskaitą, asmenį ar pan.), tai reikšmės pasirinkimas klavišų Ctrl+Enter pagalba gali vykti ir neuždarius atrankos sąlygos įvedimo lango.

Atrankos sąlygų įvedimo langas gali būti uždaromas klavišu Esc. Po jo uždarymo ekrane matomam sąrašui lieka pritaikyta įvestoji atrankos sąlyga.

Klavišų Ctrl+? paspaudimas panaikina visas atrankos sąlygas.

Įvestos greitosios kontekstinės atrankos sąlygos bus matomos ir Ctrl+< klavišais iškviečiamame atrankos įrankio lange.

 

🛈 Lango, kuriame įvedama greitosios kontekstinės atrankos sąlyga, vieta priklauso nuo darbo vietos. Programa įsimena kiekvienos atskiros darbo vietos nurodymus ir greitosios kontekstinės sąrašų atrankos vykdymo metu sąlygos įvedimo langas bus matomas anksčiau šioje darbo vietoje dirbusiojo vartotojo nustatytoje vietoje.

 

Lentelės įrašų atrankos įrankis

 

Visose programos lentelėse gali būti atliekama įrašų atranka įvedant sąlygas bet kurio lentelės stulpelio (lauko) reikšmėms.

Perkelkite ekrano kursorių į tą lentelės stulpelį, kuriam bus nurodoma įrašų atrankos sąlyga, ir paspauskite klavišus Ctrl + <. Ekrane matysite programos langą Atrankos sąlygų nustatymas:

Pirmojoje lango eilutėje esančiame lauke matomas pavadinimas stulpelio, kuriam bus įvedama atrankos sąlyga.

 

Antroje eilutėje nurodoma atrankos sąlyga. Pirmajame lauke nurodomas sąlygos operatorius – jį galite pasirinkti iš sąrašo paspaudę mygtuką (Ctrl+O):

Operatoriui gali būti priskirta reikšmė ‘šablonas’, ‘=’ arba ’[ ]’ (intervalas). Sąrašo laukams, turintiems skaitinę reikšmę, pagal nutylėjimą siūlomas operatorius ‘[ ]’, o tekstinę reikšmę turintiems sąrašo laukams pagal nutylėjimą siūlomas operatorius ‘šablonas’. Taigi, operatoriaus reikšmių pasirinkimas priklauso nuo to, kokio tipo sąrašo laukas yra pasirinktas.

 

Aptarsime konkrečius atrankos sąlygų aprašymo būdus.

  • Operatorių ‘=’ pasirinkite, jei sąrašo atrankos sąlygoje nurodysite konkrečią pasirinkto sąrašo lauko reikšmę. Šią reikšmę įveskite greta esančiame lauke, pavyzdžiui:

Pagal šią sąlygą bus atrinkti visi sąrašo įrašai, kurių pasirinkto stulpelio reikšmė tiksliai sutampa su nurodytąja reikšme (didžiosios ir mažosios raidės neskiriamos)

Jeigu pažymėsite šalia operatoriaus lauko esantį požymio lauką ‘Ne’ , tai sąrašo atrankos sąlyga taps atvirkštine, t.y. bus atrinkti tie sąrašo įrašai, kurių pasirinktojo stulpelio reikšmė nėra lygi nurodytajai.

Jeigu pasirinktojo sąrašo stulpelio reikšmė yra data, tai atrankos sąlygoje nurodomos reikšmės įvedimui tap pat skirtas datos laukas:

Paspaudus Filtro lange esantį mygtuką (Ctrl+R) atrankos sąlygoje bus įrašyta pasirinktame sąrašo lauke esanti reikšmė.

  • Operatorių ‘[ ]’ pasirinkite, jei sąrašo atrankos sąlygoje nurodysite intervalą, kuriam turi priklausyti pasirinkto stulpelio reikšmė, pavyzdžiui:

Pagal šią atrankos sąlygą bus atrinkti visi sąrašo įrašai, kurių pasirinkto lauko reikšmė yra ne mažesnė už 1500 ir yra ne didesnė už 3000.

Jeigu pažymėsite šalia operatoriaus lauko esantį požymio lauką ‘Ne’ , tai sąrašo atrankos sąlyga taps atvirkštine, t.y. bus atrinkti tie sąrašo įrašai, kurių pasirinktojo lauko reikšmė nepatenka į nurodytąjį intervalą.

Jeigu pasirinktojo sąrašo lauko reikšmė yra data, tai atrankos sąlygoje nurodomo laikotarpio įvedimui skirti du datos laukai:

Paspaudus Filtro lange esantį mygtuką (Ctrl+R) abiejuose atrankos sąlygos laukuose bus įrašyta pasirinktame sąrašo lauke esanti reikšmė.

  • Operatorių ‘šablonas’ pasirinkite, jeigu sąrašo atrankos sąlygoje nurodysite lauko reikšmės dalį, pavyzdžiui:

Pagal šią atrankos sąlygą bus atrinkti visi sąrašo įrašai, kurių pasirinkto stulpelio reikšmėje yra VIL. (Pavyzdžiui, ‘Vilnelė’, ‘Vilniaus duona’, ‘Geležinis vilkas’, ‘Dovilė’, ‘Amavil’ ir t.t.)

Jeigu pažymėsite šalia operatoriaus lauko esantį požymio lauką ‘Ne’ , sąrašo atrankos sąlyga taps atvirkštine, t.y. bus atrenkami tik tie sąrašo įrašai, kurių pasirinkto stulpelio reikšmėje nėra šablone nurodytos reikšmės.

Jeigu šablono priekyje įrašysite specialųjį simbolį < , bus atrenkami tie sąrašo įrašai, kurių pasirinkto stulpelio reikšmė prasideda nurodytąja dalimi, pavyzdžiui, nurodžius atrankos sąlygą

,

bus atrinkti visi sąrašo įrašai, kurių pasirinktojo stulpelio reikšmė prasideda VIL (pavyzdžiui, ‘Vilnelė’, ‘Vilniaus duona’ ir t.t.).

Jeigu pažymėsite šalia operatoriaus lauko esantį požymio lauką ‘Ne’ , sąrašo atrankos sąlyga taps atvirkštine, t.y. bus atrenkami tie sąrašo įrašai, kurių pasirinktojo stulpelio reikšmė neprasideda nurodytąja dalimi.

Paspaudus Filtro lange esantį mygtuką (Ctrl+R) atrankos sąlygos lauke bus įrašyta pasirinktame sąrašo lauke esanti reikšmė.

 

🛈 Analizuojant nurodytas filtro sąlygas didžiosios ir mažosios raidės neskiriamos.

 

Filtre gali būti nurodoma ne viena, bet kelios atrankos sąlygos. Tuo atveju, jei kelios sąlygos nurodomos tam pačiam sąrašo stulpeliui, po kiekvienos sąlygos įvedimo spaudžiamas klavišas Enter. Visos įvestos atrankos sąlygos bus matomos Filtro lango apačioje, pavyzdžiui:

 

Nurodžius kelias vienam sąrašo stulpeliui skirtas sąlygas, atrankos metu bus išrinkti visi sąrašo įrašai, kurių nurodyto stulpelio reikšmė tenkina bent vieną iš filtro sąlygų. Taigi, vykdant atranką pagal aukščiau esančiame pavyzdyje įvestas sąlygas bus išrinkti visi įrašai, kurių stulpelio ‘Part.pavadinimas’ reikšmėje arba yra dalis PREK, arba ši reikšmė prasideda VIL.

Sąrašo atranka pagal nurodytą sąlygą (ar sąlygas) bus atlikta paspaudus mygtuką (Ctrl+Enter). Ekrane matysite tik filtro sąlygas tenkinančius sąrašo įrašus.

Atrinktų įrašų sąrašas išskiriamas – pakeičiama stulelių pavadinimų juostos spalva. To stulpelio, kuriam nrodytos atrankos sąlygos, pavadinimas yra išryškintas. (Tokių stulpelių gali būti keli.):

 

🛈 Jeigu Filtro lange įvedama tik viena atrankos sąlyga, po jos nurodymo galite iškarto vykdyti sąrašo atranką (t.y. spausti mygtuką arba Ctrl+Enter). Vienintelės atrankos sąlygos patvrtinimas nebūtinas (t.y. nebūtina spausti Enter). Jeigu Filtro lange įvedamos kelios atrankos sąlygos, paskutinės sąlygos patvirtinimas taip pat nebūtinas.

 

Atrankos metu gautam sąrašui vėl gali būti taikoma atranka – naujos filtro sąlygos gali būti nurodomos arba tam pačiam, arba jau kitam sąrašo stulpeliui. Veiksmų seka – analogiška: atrinktų įrašų sąraše pažymimas tas lentelės stulpelis, pagal kurio reikšmę norima atlikti įrašų atranką, spaudžiama klavišų kombinacija Ctrl + < ir ekrane atsiradusiame lange Filtras nurodomos atrankos sąlygos.

 

🛈 Atrankos sąlygos, nurodytos tam pačiam sąrašo stulpeliui, jungiamos logine jungtimi ARBA, o atrankos sąlygos, nurodytos skirtingiems sąrašo stulpeliams, jungiamos logine jungtimi IR.

 

Pažymėję sąrašo stulpelį, kuriam nurodytos atrankos sąlygos ir paspaudę klavišų kombinaciją Ctrl+< ekrane matysite visų tam stulpeliui nurodytų atrankos sąlygų sąrašą:

Pasirinktą sąlygą panaikinsite paspaudę klvišus Ctrl+Del .

Paspaudę klavišus Ctrl+? atmesite vykdomą atranką (panaikinsite visas visiems sąrašo laukams įvestas filtro sąlygas) – ekrane matysite nefiltruotą sąrašą.

Paspaudę klavišus Ctrl+BackSpace atmesite paskutinę įvestą atrankos sąlygą.

Atrinktame sąraše paspaudę klavišus Shift+? ekrane matysite visą (nefiltruotą) sąrašą, tačiau atrankos sąlygos liks nepakitusios. Dar kartą paspaudę Shift+? klavišus ekrane vėl matysite atrinktą sąrašą. Tokiu būdu galite lengvai pamatyti visą sąrašą, nekeisdami įvestų atrankos sąlygų.

Paspaudę klavišus Ctrl+> ekrane matysite visas sąrašui pritaikytos atrankos sąlygas ir jų logines jungtis, pavyzdžiui:

Šiame lange paspaudę mygtuką (Ctrl+Enter) ekrane matysite visą (nefiltruotą) sąrašą, tačiau atrankos sąlygos liks nepakitusios. Gautajame sąraše paspaudę Shift+? klavišus ekrane vėl matysite atrankos filtro sąlygas tenkinančių įrašų sąrašą.

Paminėsime dar porą papildomų programos funkcijų, pagreitinančių sąrašų atranką.

Pažymėjus lentelės stulpelį, kuriam bus nurodoma atrankos sąlyga, ir paspaudus klavišus Ctrl+<+< (paspauskite klavišą Ctrl ir jo nepaleisdami du kartus paspauskite klavišą <), ekrane iš karto matysite tik tuos sąrašo įrašus, kurių nurodyto stulpelio reikšmė sutampa su pasirinktame lauke esančia reikšme.

Pavyzdys. Tarkime, kad Pardavimų operacijų sąraše kursorius yra stulpelyje ‘Asm. vardas’, o pažymėto lauko reikšmė yra ‘Antanas’. Paspaudus klavišų kombinaciją Ctrl+<+< ekrane matysite tik tuos Pardavimų operacijų sąrašo įrašus, kurių lauko ‘Asm.vardas’ reikšmė yra ‘Antanas’.

Pažymėjus lentelės stulpelį, kuriam bus nurodoma atrankos sąlyga, ir paspaudus klavišus Ctrl+<+> (paspauskite klavišą Ctrl ir jo nepaleisdami iš pradžių paspauskite klavišą <, o po to klavišą >) ekrane iš karto matysite tik tuos sąrašo įrašus, kurių nurodyto stulpelio reikšmė yra nelygi pasirinktame lauke esančiai reikšmei.

Pavyzdys. Tarkime, kad Pardavimų operacijų sąraše kursorius yra stulpelyje ‘Asm. vardas’, o pažymėto lauko reikšmė yra ‘Antanas’. Paspaudus klavišų kombinaciją Ctrl+<+> ekrane matysite tik tuos Pardavimų operacijų sąrašo įrašus, kurių lauko ‘Asm.vardas’ reikšmė yra ne ‘Antanas’.

 

🛈 Pritaikius atranką programos ataskaitoms bus atspausdinta tik atrankos sąlygas tenkinanti informacija.

 

Įrašų atrankos atmintinė

 

  • F8 Greitoji kontekstinė atranka pagal pasirinktą lentelės lauką
  • Ctrl, Ctrl Greitoji kontekstinė paieška
  • Ctrl+< Filtro sąlygų pasirinktam laukui įvedimas ir keitimas
  • Ctrl+R ar Filtro sąlygoje įrašoma pasirinkto sąrašo lauko reikšmė
  • Ctrl+Enter ar Vykdyti atranką
  • Enter Vienos iš kelių filtro sąlygų tam pačiam laukui patvirtinimas
  • Ctrl+Del Pasirinktos filtro sąlygos ištrynimas
  • Ctrl+? Atrankos atšaukimas
  • Ctrl+BackSpace Vėliausiai įvestos atrankos sąlygos panaikinimas
  • Shift+? ar Nefiltruoto sąrašo peržiūra
  • Shift+? (pakartotinai) Grįžimas į filtruotą sąrašą
  • Ctrl+> Visų atrankos sąlygų (visiems laukams) sąrašas
  • Ctrl+<+< Lentelės įrašų su ta pačia pasirinkto stulpelio reikšme atranka
  • Ctrl+<+> Lentelės įrašų su besiskiriančia pasirinkto stulpelio reikšme atranka

 

Reikšmių paieškos įrankis

 

Visose programos lentelėse gali būti atliekama įrašo paieška pagal bet kokio lentelės stulpelio reikšmę. Paieškos metu ekrane matomas sąrašas nepakeičiamas, o jame surandama paieškos sąlygas tenkinanti reikšmė.

Perkelkite ekrano kursorių į tą lentelės stulpelį, pagal kurio reikšmę norite atlikti paiešką, ir paspauskite klavišą F7 arba klavišus Ctrl+F. Ekrane matysite programos langą Paieška:

Lauke ‘Tekstas’ įveskite simbolių seką, kurios ieškosite pasirinktame lentelės stulpelyje X. Antroje eilutėje pasirinkite paieškos būdą:

  • Jeigu pažymėsite lauką , lentelėje bus ieškomas įrašas, kurio stulpelyje X yra reikšmė, prasidedanti lauke ‘Tekstas’ nurodyta simbolių seka.
  • Jeigu pažymėsite lauką , lentelėje bus ieškomas įrašas, kurio stulpelyje X yra reikšmė, turinti savyje (bet kurioje vietoje) lauke ‘Tekstas’ nurodytą simbolių seką.
  • Jeigu pažymėsite lauką , lentelėje bus ieškomas įrašas, kurio stulpelyje X yra reikšmė, tiksliai sutampanti su lauke ‘Tekstas’ nurodyta simbolių seka.

Galite nurodyti tik vieną iš šių trijų paieškos būdų.

Toliau esančioje eilutėje nurodykite, ar paieškos metu turi būti skiriamos didžiosios ir mažosios raidės. Jeigu šis laukas pažymėtas , paieškos metu didžiosios raidės nebus sutapatintos su mažosiomis raidėmis (pavyzdžiui, reikšmės ‘Kanc’, ‘KANC’ ir ‘kanc’ nebus lygios).

Paspaudus mygtuką (Enter), atliekama paieška.

 

Jeigu lentelėje nėra įrašo, tenkinančio Paieškos lange nurodytą sąlygą, ekrane matysite programos pranešimą:

Jeigu lentelėje surandamas įrašas, tenkinantis lange Paieška nurodytas sąlygas, jis yra pasirenkamas ekrane matomoje lentelėje:

Zinynas 1.2

Paspaudus mygtuką (Enter), ieškomas kitas paieškos sąlygą tenkinantis įrašas. Kai paieškos metu bus pasiekta lentelės pabaiga, paieška bus tęsiama toliau nuo lentelės pradžios.

Jeigu paspausite mygtuką (Esc), nutrauksite paiešką ir uždarysite Paieškos langą.

 

🛈 Taigi, naudodamiesi paieškos įrankiu galite rasti lentelės įrašą pagal nurodyto stulpelio reikšmę, o naudodamiesi lentelės atranka – atrinkti tik atrankos sąlygas tenkinančius lentelės įrašus.

 

Įrašų paieškos atmintinė

 

  • F7 arba Ctrl+F Paieškos įrankio pagal pasirinktą sąrašo stulpelį iškvietimas
  • Nurodyta reikšmė ieškoma lauko pradžioje
  • Nurodoma bet kuri lauko reikšmės dalis
  • Nurodoma tiksli lauko reikšmė
  • ar Enter Paieškos vykdymas
  • ar Enter Kito tas pačias sąlygas tenkinančio įrašo paieškos vykdymas
  • arba Esc Nutraukti paiešką

 


 

Veiksmai su programos lentelėmis

 

Programos lentelių tvarkymas. Puslapių kūrimas

 

Didžioji programos informacijos dalis pateikiama lentelėse. Kiekviena lentelė turi programavimo metu apibrėžtą stulpelių (laukų) skaičių ir neribotą eilučių (įrašų) kiekį.

Kiekvienai programos lentelei yra priskirtas stulpelių rinkinys. Programos vartotojas gali pasirinkti, kuriuos iš šių stulpelių jis nori matyti ekrane ir kokia tvarka jie turi būti išdėstyti.

Kiekvienai programos lentelei galite turėti neribotą jos puslapių kiekį. Šie puslapiai – tai tos pačios lentelės skirtingi laukų išdėstymo variantai. Konkretūs lentelės puslapiai matomi (atverčiami) paspaudus juos atitinkančius mygtukus.

Lentelės puslapių mygtukai išdėstomi lentelės dešinėje:

Jeigu lentelės puslapių mygtukai netelpa jiems skirtoje lango dalyje, mygtukų juostos viršuje ir apačioje atsiranda mygtukai – rodyklės:

Paspaudę mygtuką judėsite puslapių mygtukų juosta aukštyn, paspaudę mygtuką – žemyn.

Kiekvienos lentelės dešiniame viršutiniame kampe yra mygtukas :

 

Paspaudę šį mygtuką, ekrane matysite Meniu:

Pasirinkę vieną iš šio Meniu punktų, galėsite sukurti naują lentelės puslapį, taisyti ekrane matomo lentelės puslapio laukus arba panaikinti pasirinktą puslapį. Aptarsime šiuos veiksmus detaliau.

 

Lentelės laukų tvarkymas

 

Paspauskite lentelės viršutiniame dešiniame kampe esantį mygtuką ir atsiradusiame sąraše pasirinkite Meniu punktą Taisyti. Ekrane matysite Puslapio aprašymo langą:

Puslapio aprašymo lange taisomi ekrane matomo (atversto) lentelės puslapio laukai, t.y. pasirenkami matomi šio puslapio laukai ir nustatoma jų išdėstymo tvarka.

Kairėje lango dalyje yra ekrane nematomų lentelės laukų sąrašas (‘Nepasirinkti lentelės laukai’), o dešinėje lango dalyje – ekrane matomų lentelės laukų sąrašas (‘Pasirinkti laukai’). Pasirinktieji laukai išdėstyti ta pačia tvarka, kuria jie matomi lentelėje.

Lauke ‘Mygtukas’ įvedamas puslapio mygtuko pavadinimas. Jis gali būti vieno arba dviejų simbolių ilgio. Neįvedus jokio puslapio mygtuko pavadinimo, jam bus priskirtas puslapio eilės numeris. Nurodykite puslapių mygtukus, kurie leis greitai pasirinkti jums reikalingą puslapį, pavyzdžiui:

Lauke ‘Puslapio pavadinimas’ matomas taisomo puslapio pavadinimas.

 

Aptarsime ‘Pasirinktų laukų’ sąrašo tvarkymo būdus. ‘Nepasirinktų lentelės laukų’ sąrašą toliau vadinsime kairiuoju sąrašu, o ‘Pasirinktų laukų’ sąrašą – dešiniuoju sąrašu.

  • Pasirinkti dešiniojo arba kairiojo sąrašo elementą galite kairiu pelės klavišu arba klaviatūros rodyklėmis. (Jeigu dirbate klaviatūra ir ekrano kursorius yra ne sąraše, spauskite klavišą Tab tol, kol kursorius bus jums reikalingame sąraše.);
  • Pasirinkti kelis dešiniojo arba kairiojo sąrašo elementus galite kairiu pelės klavišu arba klaviatūros rodyklėmis tuo pačiu metu laikydami paspaustą Shift klavišą. Tokiu būdu galite pasirinkti tik kelis iš eilės einančius elementus.
  • Pasirinktasis dešiniojo sąrašo elementas (elementai) perkeliamas į kairį sąrašą paspaudus mygtuką .
  • Visi dešiniojo sąrašo elementai perkeliami į kairį sąrašą paspaudus mygtuką .
  • Pasirinktasis kairiojo sąrašo elementas (elementai) perkeliamas į dešinį sąrašą paspaudus mygtuką .
  • Visi kairiojo sąrašo elementai perkeliami į dešinį sąrašą paspaudus mygtuką .
  • Pasirinktasis sąrašo elementas (elementai) perkeliamas tame pačiame sąraše viena pozicija aukščiau paspaudus mygtuką .
  • Pasirinktasis sąrašo elementas (elementai) perkeliamas tame pačiame sąraše viena pozicija žemiau paspaudus mygtuką .
  • Vieno ar kelių pasirinktų sąrašo elementų perkėlimas gali būti atliekamas ir šitokiu būdu : paspauskite kairį pelės klavišą ant pasirinkto sąrašo elemento (elementų) ir, neatleisdami klavišo, veskite pelės kursorių į tą sąrašo vietą, kurioje šis elementas (elementai) turi būti. Toje vietoje atleiskite pelės klavišą – perkėlimas bus atliktas. Tokiu būdu galite perkelti vieną ar kelis sąrašo elementus ir tame pačiame sąraše, ir į kitą sąrašą.

 

Naudodamiesi aprašytais būdais ‘Pasirinktų laukų’ sąraše palikite tik tuos laukus, kuriuos jūs norite matyti redaguojamame lentelės puslapyje. Čia galite sutvarkyti ir pasirinktų laukų išdėstymo tvarką. ‘Pasirinktų laukų sąrašo’ viršuje esantis laukas bus matomas lentelės puslapio kairėje, o sąrašo apačioje esantis laukas – dešinėje. Išdėstykite laukus jums reikalinga tvarka.

Paspaudus mygtuką Puslapio aprašymo langas uždaromas, jame atlikti pakeitimai patvirtinami.

Paspaudus mygtuką (Esc), Puslapio aprašymo langas uždaromas, o jame atlikti pakeitimai atmetami.

Lentelės laukų išdėstymo tvarka gali būti keičiama ne tik Puslapio aprašymo lange, bet ir tiesiai lentelėje. Paspauskite kairį pelės klavišą lentelės laukų pavadinimų eilutėje, ties pavadinimu to lauko, kurio vietą lentelėje norite pakeisti. Stulpelio kairiąją ribą žyminti linija taps ryški:

 

Zinynas 1.3

 

Nepaleisdami nuspausto pelės klavišo nuveskite pelės kursorių į tą lentelės vietą, į kurią norite perkelti pasirinktąjį lauką. Paleidus pelės klavišą pasirinktasis lentelės stulpelis bus perkeltas į tą vietą, kurią nurodys kursorius. (Išryškintoji stulpelio kairiosios ribos linija ‘keliauja’ kartu su kursoriumi ir parodo lentelės vietą, į kurią bus perkeltas stulpelis).

Ekrane matomos lentelės laukų dydis (stulpelių plotis) gali būti koreguojamas. Paspauskite kairį pelės klavišą lentelės laukų pavadinimų eilutėje, ant linijos, skiriančios dviejų gretimų laukų pavadinimus. Pelės kursoriaus išvaizda pakis – jis taps ‘dvigubu’. Nepaleisdami pelės klavišo stumkite stulpelių ribos liniją – nustatykite jums reikalingą pažymėtos linijos kairėje esančio lauko dydį. Tokiu būdu gali būti nustatyti visų lentelės laukų dydžiai.

 

🛈 Programos lentelių išvaizda yra skirtinga kiekvienam programos vartotojui. Lentelės laukai ir jų dydžiai išsaugojami lentelę tvarkiusiam vartotojui tame kompiuteryje, kuriuo buvo atliktas lentelės tvarkymas. Programos lentelių konfigūracija (matomi laukai, jų dydžiai, sukurti lentelių puslapiai) gali būti kopijuojama iš vienos darbo vietos į kitą.

 

Naujo lentelės puslapio kūrimas. Lentelės puslapio panaikinimas

 

Paspauskite lentelės viršutiniame dešiniame kampe esantį mygtuką ir atsiradusiame sąraše pasirinkite Meniu punktą Naujas. Ekrane matysite Puslapio aprašymo langą, kuriame ‘Nepasirinktų lentelės laukų’ sąrašas tuščias, o ‘Pasirinktų laukų’ sąraše yra visi pasirinktai lentelei programoje priskirti laukai:

 

Pasirinkite naujai kuriamo puslapio laukus ir jų išdėstymą.

Lango antraštėje matomas kuriamo lentelės puslapio eilės numeris.

Lauke ‘Mygtukas’ siūlomas lentelės puslapio eilės numeris. Galite nurodyti bet kokį kitą iš vieno ar dviejų simbolių sudarytą puslapio mygtuko pavadinimą.

Lauke ‘Puslapio pavadinimas’ galite įvesti kuriamo puslapio pavadinimą.

Lango dalyje ‘Pasirinkti laukai’ palikite tik tuos laukus, kurie turi būti matomi naujajame puslapyje, ir išdėstykite juos jums reikalinga tvarka.

Paspaudę mygtuką patvirtinsite naujai sukurtą lentelės puslapį.

Paspaudę mygtuką (Esc), atmesite naujo lentelės puslapio kūrimą.

Jeigu norite panaikinti pasirinktą (atverstą) lentelės puslapį, paspauskite lentelės viršutiniame dešiniame kampe esantį mygtuką ir atsiradusiame sąraše pasirinkite Meniu punktą Panaikinti.

 

🛈 Jei lentelė turi tik vieną puslapį, programa neleis jo panaikinti.

 

Lentelių spausdinimas ir eksportas į XLS

 

Kiekvienos programos lentelės apatiniame dešiniame kampe yra mygtukas :

Paspaudę šį mygtuką, ekrane matysite Meniu:

 

Pasirinkus Meniu punktą Spausdinimas, pasirinktas lentelės puslapis bus atspasudintas dinaminės ataskaitos formoje. Ekrane pasirodžiusiame lange galite įvesti tekstą, kurį norite matyti spausdinamos ataskaitos viršuje:

 

Paspaudus mygtuką Pasirinkti (bus patvirtintas įvestas tekstas) arba Atmesti (įvestas tekstas bus atmestas) ekrane matysite atspausdintą lentelės puslapio informaciją ataskaitos formoje, pavyzdžiui:

 

Aptarsime Dinaminės ataskaitos viršuje esančių mygtukų paskirtį. Paspaudus mygtuką (Ctrl+P) ataskaita bus spausdinama printeriu. Paspaudę mygtuką Dinaminę ataskaitą išsaugosite byloje. Lauke yra įrašytas ekrane matomo ataskaitos puslapio numeris. Greta esančiais rodyklių mygtukais gali būti atverčiami kiti ataskaitos puslapiai. Paspaudę mygtuką atversite pirmąjį ataskaitos puslapį (ataskaitos pradžią). Paspaudę mygtuką atversite paskutinį ataskaitos puslapį. Paspaudę mygtuką ekrane matysite ankstesnį, o paspaudus mygtuką – vėlesnį ataskaitos puslapį (atliekamas perkėlimas per vieną puslapį). Paspaudę mygtuką uždarysite Dinaminės ataskaitos langą. Mygtukai , ir skirti ekrane matomos ataskaitos dydžio nustatymui.

Paspaudę lentelės apatiniame dešiniame kampe esantį mygtuką ir atsiradusiame sąraše pasirinkę Meniu punktą Eksportas į XLS formatą perkelsite pasirinkto lentelės puslapio informaciją į Excel formatą.

 

Dokumento nr. 01

Prototechnikos produktus naudoja:

Susipažinkite su mūsų sprendimais

Pritaikysime jums geriausią VVS sprendimą atsižvelgiant į dydį ir tikslus.

0 +

Metų versle 

0 +

Verslo sprendimų

0 +

Laimingų klientų

0 +

Metai “Know How” patirties