Dirbant su apskaitos programa EuroSkaita taikomas vienkartinio dokumento įvedimo principas, t.y. pirminį dokumentą užtenka vieną kartą įvesti į reikalingą programos žurnalą. Pati programa sugeneruoja teisingas sąskaitų korespondencijas, pakeičia sąskaitų likučius, suguldo reikiamus apskaitos duomenis į apskaitos registrus.
Pirminių dokumentų registravimas programoje – tai operacijų įvedimas. Operacijos gali būti įvairių tipų – pirkimai, pardavimai, prekių nurašymai, a/s įplaukos ir t.t. Priklausomai nuo tipo operacijos registruojamos įvairiuose programos moduliuose. Pavyzdžiui, kasos pajamos, mokėjimo pavedimai, įplaukos į sąskaitą ir kt. piniginės operacijos registruojamos Pinigų modulyje, pardavimai, pardavimų grąžinimai, klientų užsakymai, prekių rezervavimai ir kt. su prekių pardavimu susijusios operacijos registruojamos Pardavimų valdymo modulyje ir panašiai. Kiekvienam operacijų įvedimo moduliui skirtas atskiras aprašymo skyrius.
Dauguma operacijų registravimo modulių programoje yra pasiekiami per pagrindinio Meniu punktą Operacijos.
Operacijos sandara
Visų programoje registruojamų operacijų sandara yra panaši. Kiekviena operacija būtinai turi pagrindinę dalį, vadinamą operacijos galva. Operacijos galvoje įvedama bendra visai operacijai informacija – data, suma, valiuta, sandėlis, partneris, mokesčio metodika, atsakingas asmuo ir pan. Antroji operacijos dalis vadinama operacijos kūneliais. Joje įvedama detali operacijos informacija: operacijoje dalyvaujančios prekės, jų kiekiai, kainos ir pan.
🛈 Operacijos kūnelių kiekis neribojamas.
Pavyzdys. Pardavimo operacijos galvoje yra įvedama pardavimo data, partneris, mokestis, valiuta, apmokėjimo sąlygos, bendra visos operacijs nuolaida ir kita bendra visai operacijai informacija, o pardavimo operacijos kūneliuose – parduodamos vertybės, jų kiekiai, vertybių vieneto kainos, atskiros nuolaidos konkrečioms vertybėms ir kita informacija apie atskiras prekes ar paslaugas. Kiekviena pardavime dalyvaujanti prekė ar paslauga – tai atskiras pardavimo kūnelis.
Yra operacijų, kurios visada sudarytos tik iš bendrosios dalies – galvos, pavyzdžiui, kliento skolos paskelbimas, kasos išlaidos, mokėjimo pavedimai, muito išlaidos ir t.t. Šios opercijos neturi savyje detalių eilučių – kūnelių.
Operacijų su kūneliais pavyzdžiai – pirkimai, pardavimai, užsakymai, grąžinimai, nurašymai, prekių perkėlimai ir t.t.
Operacijos galva ir kūneliai įvedami ir redaguojami atskirai – iš pradžių įvedama ar redaguojama galva, o po to – kūneliai (apie tai skaitykite toliau – skyriuje Operacijų įvedimas).
🛈 Jeigu norite vesti tik suminę įmonės apskaitą, tai programoje registruojamose operacijose (išskyrus Operacijų žurnalo modulyje registruojamas operacijas) įveskite tik bendrąsias dalis (operacijų galvas) ir nepildykite detalios informacijos (kūnelių).
Operacijų numeravimas
Visos operacijos programoje yra automatiškai numeruojamos. Kiekvienai operacijai programa priskiria du numerius – bendrą operacijos numerį ir operacijos numerį pagal tipą. Pavyzdžiui, pardavimo operacija turi bendrą numerį (visų tipų operacijų sąraše), ir numerį pagal tipą – pardavimų sąraše.
Pavyzdys. Tarkime, operacijos registruojamos tokia seka: pirkimas A, išmokėjimas partneriui iš kasos, pardavimas B, pirkimas C, pardavimas D, užsakymas, pirkimas E. Programa priskirs šioms operacijoms numerius pagal tai, kokia tvarka jos buvo įvestos:
Operacija | Operacijos nr. (bendras) | Operacijos nr. pagal tipą |
Pirkimas A | 1 | 1 |
Apmokėjimas partneriui iš kasos | 2 | 1 |
Pardavimas B | 3 | 1 |
Pirkimas C | 4 | 2 |
Pardavimas D | 5 | 2 |
Užsakymas | 6 | 1 |
Pirkimas E | 7 | 3 |
🛈 Operacijoms priskiriami numeriai – unikalūs. Tam tikras numeris (ir bendrojo numeravimo, ir numeravimo pagal tipą) gali būti panaudotas operacijų numeravimui tik vieną kartą. Ištrintos operacijos numeris nebus daugiau panaudotas numeravimui.
Bendrieji operacijos numeriai priskiriami iš eilės visoms įvedamoms operacijoms: 1, 2, 3, …
Operacijos tipo numeriai priskiriami iš eilės visoms to tipo įvedamoms operacijoms. Šie numeriai gali būti paprasti (1, 2, 3, …) arba su pažymom.
Pažymos gali būti naudojamos operacijų požymių nurodymui, operacijų grupavimui. Numeravimo pažymos įvedamos tam skirtame operacijos galvos lauke. Tokiu atveju numeravimas pagal operacijos tipą operacijoms su skirtingomis pažymomis vyks atskirai.
Pavyzdys. Tarkim, norime, kad pirkimų operacijos būtų išskirstytos į tris grupes ir numeravimas tose grupėse vyktų atskirai. Toms grupėms parenkam pažymėjimus – pvz., A, B ir C. Tada įvedant pirkimo operaciją pažymėjimo lauke reikia įvesti vieną iš trijų pažymėjimų (A, B ar C). Tokiu atveju pirkimai bus numeruojami atskirai kiekvienoje iš trijų grupių.
🛈 Numeravimo pažymose nerekomenduojama naudoti specialiųjų simbolių, tokių kaip % , ’ , ” ir _.
Jeigu pažymėjimo lauke nieko neįvesite, operacijoms bus priskiriami numeriai pagal tipą be pažymų – 1, 2, 3, … .
Yra dar vienas būdas įvesti pažymėjimus numeravimui pagal tipą – jie gali būti įvesti Konfigūracijoje. Toks būdas tinka tuo atveju, kai tam tikrą laiką jūs visoms kažkurio tipo operacijoms norite įvesti tą patį pažymėjimą. Pavyzdžiui, pažymėjimas gali reikšti operacijos registravimo metus.
Konfigūracijoje kiekvienam operacijos tipui nurodomas atskiras pažymėjimas. Tam Konfigūracijos modulyje pasirinkite tą Konfigūracijos medžio šaką, kurioje nurodytas jums reikalingas operacijos tipas. Pavyzdžiui, Konfigūracija => Operacijos => Pinigų modulis => Vietinis pavedimas arba Konfigūracija => Operacijos => Pardavimų modulis => Rezervavimas ir panašiai. Konfigūracijos medžio šaka, valdanti konkretų operacijos tipą, bus nurodyta aprašant to tipo operacijas. Pasirinkę bet kurią operacijos tipui skirtą Konfigūracijos medžio šaką, Konfigūracijos kintamųjų sąraše matysite kintamąjį ‘Standartinis pažymėjimas’. Įveskite šio kintamojo reikšmę – pažymėjimą pasirinkto tipo operacijų numeravimui. Šis pažymėjimas bus siūlomas įvedant šio tipo operacijas tol, kol nebus pakeistas arba ištrintas Konfigūracijoje. Operacijos įvedimo metu pasiūlytas pažymėjimas gali būti ištrintas arba pakeistas.
🛈 Operacijų numeravimas pagal tipą gali būti pradėtas ne nuo vieneto, bet nuo bet kurio kito jūsų nurodyto numerio. Numeravimo pradžia kiekvienam operacijos tipui gali būti nurodyta programos modulyje Operacijų tipai – pasirinkite konkretų operacijos tipą, paspauskite mygtuką ir nurodykite numeravimo pradžią. Jeigu numeravimui pagal tipą naudojate pažymėjimus, numeravimo pradžia kiekvienam pažymėjimui gali būti skirtinga.
Atskiri operacijų įvedimo moduliai ir Bendrasis žurnalas
Kiekviena operacija, priklausomai nuo tipo, įvedama jai skirtame programos modulyje.
Bendrasis žurnalas – tai programos modulis, į kurį perkeliamos kituose moduliuose užregistruotos operacijos. Šio perkėlimo metu kiekvienai operacijai sugeneruojama sąskaitų korespondencija. Sąskaitų korespondencija taip pat generuojama tam tikriems operacijų ryšiams (pavyzdžiui, savikainos keitimui, skolos dengimui).
Perkėlimo į Bendrąjį žurnalą metu naujos operacijos negeneruojamos. Bendrajame žurnale matomos į jį perkeltos operacijos. Kiekviena programoje užregistruota operacija yra arba perkelta į Bendrąjį žurnalą, arba neperkelta.
Į Bendrąjį žurnalą perkeliamos visos akceptuotos operacijos iš kitų programos modulių (apie akceptavimą skaitykite toliau, aprašymo skyriuje Operacijų akceptavimas).
Bendrajame žurnale matome visas čia perkeltas operacijas ir jų sąskaitų korespondencijas. Iš Bendrojo žurnalo duomenų formuojamos visos Balanso ataskaitos ir Bendrojo žurnalo ataskaitos – Sąskaitų aktyvumas, Sąskaitų korespondavimas, Didžioji knyga ir kt.
Atliekant perkėlimą į Bendrąjį žurnalą, perkeliamos visos tos operacijos, kurios buvo ‘pajudintos’ nuo paskutinio perkėlimo į Bendrąjį žurnalą, t.y. įvestos, pakoreguotos, perakceptuotos ir pan.
Jeigu norite pakoreguoti Bendrajame žurnale esančią operaciją, pakoreguokite ją tame modulyje, kur ji buvo užregistruota, ir atlikite perkėlimą į Bendrąjį žurnalą.
Kai kurių tipų operacijos keliamos į Bendrąjį žurnalą individualiai (pvz., ilgalaikio turto nudėvėjimai) arba persikelia į jį automatiškai (pvz., valiutinių sąskaitų likučių perskaičiavimo operacija).
🛈 Jeigu jūsų Bendrasis žurnalas yra išskaidytas į kelis subžurnalus, tai operacijų perkėlimo į Bendrąjį žurnalą metu operacijos bus perkeltos į jų tipus atitinakančius subžurnalus. Ryšys tarp konkrečių operacijų tipų ir Bendrojo žurnalo subžurnalų nustatomas Operacijų tipų modulyje.
Operacijų akceptavimas
Kiekviena programoje užregistruota operacija turi akceptavimo požymį – ji gali būti akceptuota arba neakceptuota. Perkėlimo į Bendrąjį žurnalą metu perkeliamos tik akceptuotos operacijos. Jeigu įvesta operacija yra neakceptuota, ji nebus perkelta į Bendrąjį žurnalą tol, kol nebus akceptuota.
Kiekvieną konkrečią operaciją galima akceptuoti arba atšaukti jos akceptavimą. Tai atliekama modulyje, kuriame ši operacija buvo užregistruota, arba modulyje Visos operacijos. iškvietus Įrankių funkciją Akceptuoti arba funkciją Atšaukti akceptavimą. Beje, modulyje Visos operacijos galima keisti akceptavimo požymį ne tik vienai operacijai, bet ir operacijų grupei – visos pažymėtos operacijos akceptuojamos paspaudu mygtuką , o pažymėtų operacijų akceptavimo požymis atšaukiamas paspaudus mygtuką
.
🛈 Jeigu norite iškelti operaciją iš Bendrojo žurnalo, atšaukite jos akceptavimą ir atlikite perkėlimą į Bendrąjį žurnalą (Beje, atšaukti operacijos akceptavimą galima ir Bendrojo žurnalo modulyje.)
Programoje yra galimybė automatiškai akceptuoti visas programoje užregistruojamas operacijas. Automatinio akceptavimo požymis nustatomas Konfigūracijos modulyje. Tam skirtas Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija => Operacijos => Įvairūs nustatymai esantis kintamasis ‘(142) Automatinis akceptavimas’. Jeigu jam priskirta reikšmė ‘Taip’, kiekviena įvesta operacija bus automatiškai akceptuojama. Jeigu šio kintamojo reikšmė yra ‘Ne’, prieš operacijų perkėlimą į Bendrąjį žurnalą turės būti atliekamas jų akceptavimas.
Operacijos egzistavimo etapai
Operacijos gyvavimą programoje galima išskirti į kelis etapus.
Pirmasis etapas – operacijos užrašymas. Užrašymo metu nustatomos operacijos Perkėlimo Sąskaitų Grupės (PSG), iš kurių vėliau bus nustatomos visos šios operacijos sąskaitų korespondencijai reikalingos sąskaitos. Operacijai priskirtos PSG priklauso nuo operacijoje dalyvaujančių objektų PSG (partnerio PSG, sandėlio PSG, vertybės PSG ir t.t.).
Antrasis etapas – operacijos akceptavimas. Akceptavimo metu operacijai priskiriamos sąskaitos. Sąskaitos priskiriamos pagal operacijos užrašymo metu nustatytas PSG.
Trečiasis etapas – operacijos generavimas į Bendrąjį žurnalą. Jo metu sukuriama operacijos sąskaitų korespondencija.
Programoje yra galimybė audituoti operaciją. Operacija gali būti audituota bet kuriame jos egzistavimo etape. Audituota operacija nebegali būti redaguojama ar trinama, taip pat nebegali būti keičiamas jos akceptavimo požymis. Operacijos auditavimo požymis gali būti atšauktas.
🛈 Jeigu pakeisite programos objektams priskirtas PSG, anksčiau įvestose operacijose, kuriose šie objektai dalyvavo, nustatytos PSG automatiškai nepasikeis. Operacijai priskirtos PSG pasikeis po pakartotino šios operacijos patvirtinimo (redaguokite pasirinktą operaciją ir ją patvirtinkite). Jeigu nustatytos PSG turi būti pakeistos ne vienoje operacijoje, naudokitės specialia PSG peržiūros funkcija, iškviečiama modulyje Visos operacijos – paspaudus mygtuką PSG bus peržiūrėtos visoms pažymėtoms operacijoms.
🛈 Jeigu pakeisite PSG nurodytas sąskaitas, anksčiau akceptuotoms operacijoms priskirtos sąskaitos nepasikeis. Norint pakeisti operacijai priskirtas sąskaitas, reikia atlikti operacijos perakceptavimą, t.y. atšaukti jos akceptavimą ir vėl akceptuoti.
Jeigu pakoregavę PSG nurodytas sąskaitas norite, kad pakistų į Bendrąjį žurnalą perkeltų operacijų sąskaitų korespondencija, turite perakceptuoti tas operacijas (tuo metu pakis operacijoms priskirtos sąskaitos) ir dar kartą perkelti operacijas į Bendrąjį žurnalą (pasikeis operacijų sąskaitų korespondencija). Neatlikus pakartotinio perkėlimo į Bendrąjį žurnalą, jame esanti operacijų sąskaitų korespondencija nepasikeis!
Be to, kiekvienai konkrečiai operacijai priskirtas PSG ir joje nustatytas sąskaitas galima pakeisti ir rankiniu būdu. Tai atliekama, iškvietus operacijai Įrankių funkciją Informacija. Operacijos informacijos lango puslapyje PSG gali būti pakeista operacijos objektui priskirta PSG, o puslapyje Sąskaitos gali būti pakeista kiekviena iš operacijoje nustatytų sąskaitų.
🛈 Kiekvienos konkrečios operacijos PSG bei sąskaitos gali būti pakeistos rankiniu būdu.
Buhalterinės programos ataskaita PSG operacijose pateikia informaciją apie PSG panaudojimą operacijose. Šioje ataskaitoje pateikiamos visos operacijos, kurioms priskirta nurodyta PSG.
Darbas operacijų registravimo languose
Bendrieji darbo principai
Bendras operacijų modulio vaizdas
Dauguma operacijų registravimo modulių programoje pasiekiami per pagrindinio Meniu punktą Operacijos.
Pasirinkę tam tikrą operacijų modulį, lange matysite bendrą modulio vaizdą (panašų į pavaizduotąjį žemiau). Įvairių operacijų registravimo modulių išvaizda ir darbas juose šiek tiek skiriasi. Apie tokius ypatumus skaitykite skyriuose, skirtuose konkretiems moduliams.
Kairėje lango dalyje yra operacijų tipų medis. Jame išvardinti tipai visų operacijų, kurios registruojamos šiame programos modulyje. Viršutinis operacijų tipo medžio užrašas – medžio kamienas. Į jį įeina visi kiti medyje esantys operacijų tipai. Šalia jo yra ženkliukai (jei ekrane nesimato į jį įeinančių operacijos tipų) arba
(kai matomi visi šiame modulyje registruojami operacijų tipai). Paspaudę mygtuką
atidarysite operacijų tipų medį, paspaudę mygtuką
– uždarysite jį.
Prie kiekvieno operacijos tipo yra ženkliukas . Šalia pasirinkto operacijos tipo šis ženkliukas pakinta – pasikeičia į
.
Medyje pasirinkę konkretų operacijos tipą, dešinėje lango dalyje matysite to tipo operacijų sąrašą. Pasirinkę operacijų tipų medžio kamieną, ekrane matysite visų šiame medyje esančių tipų operacijas.
Pavyzdys. Aukščiau parodytas Pirkimų valdymo modulio langas. Kadangi operacijų tipų medyje pasirinktas ‘Pirkimas’, tai dešinėje lango pusėje esančiame operacijų sąraše matomos visos programoje užregistruotos pirkimo operacijos. Jei operacijų tipų medyje pasirinksite ‘Užsakymą’, operacijų sąraše matysite visus programoje užregistruotus užsakymus ir pan.. Jeigu pasirinksite operacijų tipų medžio viršuje esantį užrašą ‘Pirkimai’, operacijų sąraše matysite visas tame modulyje užregistruotas operacijas – ir pirkimus, ir užsakymus, ir gavimus, ir pirkimų grąžinimus ir t.t. Taigi, operacijų tipų medis veikia kaip operacijų sąrašo filtras.
Operacijos registravimo modulių languose, horizontalioje įrankių juostoje yra mygtukas . Šio mygtuko paspaudimas atidaro Konfigūracijos modulio langą. Tokiu būdu galite greitai patikrinti ar pakeisti Konfigūracijos nustatymus.
Paspaudę mygtuką arba klavišą F5, atnaujinsite programos lange matomą informaciją.
Programos vartotojas gali pasirinkti laukus, kurie turi būti matomi kiekviename operacijų sąraše (kaip ir kiekvienoje kitoje programos lentelėje). Be to, jis gali nustatyti jų dydį ir išdėstymo tvarką. Apie tai daugiau skaitykite aprašymo skyriuje Lentelių tvarkymas.
Operacijų registravimo languose po operacijų tipų medžiu matomi mygtukai ir
. Operacijų tipų medis ekrane matomas, kai mygtukas
yra įspaustas.
Paspaudę mygtuką vietoj operacijų tipų medžio ekrane matysite papildomą sąraše pasirinktos operacijos informaciją. Pavyzdžiui, jeigu pasirinktoji operacija – pardavimas, papildomos informacijos dalyje matysite operacijos pelną, bendrą parduodamų prekių savikainą ir kt.:
Jeigu įspaustąjį mygtuką arba
paspausite dar kartą, ekrane nebematysite operacijų tipų medžiui skirtos lango dalies – visas langas bus skirtas operacijų sąrašui. Paspaudę operacijų sąrašo apačioje esantį mygtuką
grįšite prie ankstesnio operacijų sąrašo vaizdo.
🛈 Operacijų tipų medžio matymas gali būti išjungiamas / įjungimas arba vietoj jo gali būti matoma konkrečios operacijos informacija ne tik operacijų sąraše, bet ir atskiros operacijos įvedimo, redagavimo ar peržiūros metu. Taigi, ir bendrosios operacijos informacijos įvedimo lange, ir kūnelių sąrašo lange galite pasirinkti informaciją, kurią norite matyti kairėje ekrano dalyje.
Datos ir partnerio filtrai
Po operacijų tipų medžiu yra datos ir partnerio filtrai:
Datos filtras:
Šis filtras išrenka operacijas pagal požymį, kurį turi visų tipų operacijos – datą. Pasinaudoję šiuo filtru galite išrinkti tik tas operacijas, kurios patenka į datos filtre nurodytą laikotarpį. Lauke ‘Nuo’ nurodykite laikotarpio pradžią, lauke ‘Iki’ – laikotarpio pabaigą. Filtrą įjungsite paspaudę mygtuką .
Pavyzdys. Pasirinkę operacijų tipų medyje šaką ‘Pirkimo grąžinimai’ ir filtre įrašę datas nuo 2024.02.15 iki 2024.02.29, operacijų sąraše matysite visus programoje užregistruotus pirkimo grąžinimus, kurių datos patenka į nurodytą laikotarpį.
Jeigu lauke ‘Nuo’ nenurodysite datos , bus atrinktos visos nurodyto tipo operacijos, kurių data yra ankstesnė nei lauke ‘Iki’ nurodytoji data arba sutampa su ja.
Jeigu lauke ‘Iki’ nenurodysite datos , bus atrinktos visos nurodyto tipo operacijos, kurių data sutampa su lauke ‘Nuo’ nurodytąja data arba yra vėlesnė už ją.
Jeigu nei lauke ‘Nuo’, nei lauke ‘Iki’ nenurodysite datos, bus atrinktos visos nurodyto tipo operacijos (nepriklausomai nuo jų datos). Filtras tokioje būsenoje vadinamas išvalytu. Jeigu norite greitai išvalyti filtrą, spauskite mygtuką . Šio mygtuko paspaudimas ne tik išvalo filtrą, bet ir įjungia jį, t.y. ekrane tampa matomos visos nurodyto tipo operacijos, nepriklausomai nuo jų datos.
Įėjus į bet kurį operacijų modulį programoje, datos filtre pagal nutylėjimą bus nustatytos tokios reikšmės: lauke ‘Nuo’ bus įrašyta prieš savaitę buvusi diena (šiandien dienos data minus 7 dienos), o laukas ‘Iki’ liks neužpildytas. Taigi, pagal nutylėjimą operacijų sąraše bus matomos visos paskutinės savaitės operacijos.
Partnerio filtras:
Šis filtras išrenka visas pasirinkto partnerio operacijas. Partneris pasirenkamas iš sąrašo paspaudus mygtuką arba atliekant greitą paiešką – į laukelį įrašius partnerio pavadinimo fragmentą ir paspaudus mygtuką F4. Pasirinkus partnerį reikia atnaujinti ekrano informaciją – mygtukas
.
Programoje yra galimybė išsaugoti nustatytą filtrą operacijų registravimo moduliui. Toks filtras bus pasiūlomas kiekvieną kartą įeinant į šį modulį. Tai patogu, kai darbo metu gana ilga laiką norite matyti tam tikro laikotarpio (ne paskutinės savaitės) operacijas (pavyzdžiui, vedant likučius).
Šalia laukų yra reikšmės išsaugojimo mygtukai. Šie mygtukai gali būti vienoje iš dviejų būsenų – neįjungti arba įjungti
. Pakeisti mygtuko būseną galite paspaudę kairį pelės klavišą ant to mygtuko. Reikšmė to lauko, šalia kurio yra įjungtas išsaugojimo mygtukas, bus įsiminta šiame modulyje tol, kol nebus pakeista. Išsaugota reikšmė bus nustatyta automatiškai įeinant į tą modulį, kuriame ji buvo užfiksuota.
Greitasis operacijų lango atidarymas
Tais atvejais, kai kiekvieną dieną registruojamas labai didelis operacijų kiekis, kiekvienas operacijų lango atidarymas gali vykti nepakankamai greitai. Tokiu atveju Jūsų darbą gali paspartinti Greito operacijų lango atidarymo funkcija.
Ši programos funkcija yra aktyvi, kai Konfigūracijos kintamojo ‚(4289) Greitai atidaryti langą‘ reikšmė yra ‚Taip‘. Tokiu atveju operacijų sąrašas atidarytame programos lange tampa matomas tik po atnaujinimo. Prieš šį atnaujinimą gali būti nurodytas reikiamas datos filtras (pvz., tik šios dienos) ir pasirinktas konkretus operacijų tipas – žymiai sumažėjus pateikiamų duomenų kiekiui, jie bus pateikti žymiai greičiau.
Taigi, jeigu Jums nereikalinga standartiškai pateikiamų operacijų peržiūra, galite naudotis greitojo langų atidarymo funkcija ir dirbti žymiai sparčiau bei patogiau.
Jeigu naudojant Greito operacijų lango atidarymo funkciją registruojamos naujos operacijos, lange matomos informacijos atnaujinti nebūtina.
Operacijos paieška
Jeigu norite surasti konkrečią operaciją, pasirinkite tipų medyje jos tipą (arba medžio kamieną), filtre galite nurodyti laikotarpį, kuriam priklauso ši operacija. Dešinėje esančiame operacijų sąraše ieškokite reikalingos operacijos.
Operacijos paieškos metu galite naudotis visomis programoje esančiomis paieškos ir atrankos galimybėmis (konkrečios operacijos paieška su F7 arba Ctrl+F, sąrašo atranka su F8 arba Ctrl+< ir t.t.). Taigi, operacijų sąrašo atranka ar operacijos paieška sąraše gali vykti pagal bet kurio stulpelio reikšmę (pvz., pagal partnerio pavadinimą, operacijos sumą ir pan.).
Šalia pasirinktos operacijos yra ženklas .
Jeigu norite greitai surasti operaciją pagal jos numerį, spauskite mygtuką . Ekrane pasirodžiusiame paieškos lange įrašykite operacijos numerį arba operacijos numerį pagal tipą:
Jeigu paspausite paieškos lange esantį mygtuką (Enter), programa suras operaciją su nurodytu numeriu. Paspaudę mygtuką
(Esc), atsisakysite paieškos.
Programoje galite greitai surasti bet kuriame modulyje užregistruotą operaciją, žinodami tik jos numerį (bendrąjį) arba dokumento numerį. Ši paieška vyksta pasirinkus Meniu punktą OPERACIJOS => OPERACIJOS IŠKVIETIMAS. Ekrane matomame lange įveskite operacijos numerį arba jos dokumento numerį:
- Jeigu paspausite mygtuką Pirminis dokumentas, matysite nurodyto numerio operaciją tame programos modulyje, kuriame ji buvo užregistruota.
- Jeigu paspausite mygtuką Bendrasis žurnalas, matysite nurodyto numerio operaciją Bendrajame žurnale (jeigu ši operacija į jį perkelta).
- Jeigu paspausite mygtuką Informacija, matysite nurodyto numerio operacijos Informacijos langą.
Operacijų informacijos peržiūra
Operacijų sąraše matoma trumpa informacija apie operacijas. Norėdami sužinoti detalesnę konkrečios operacijos informaciją, naudokitės peržiūros funkcija.
Paspaudę įrankų juostoje esantį mygtuką (Alt+Enter ) ekrane matysite pasirinktos operacijos galvą.
Tuose operacijų moduliuose, kuriuose registruojamos operacijos gali turėti kūnelių, įrankių juostoje yra mygtukas . Paspaudę šį mygtuką matysite pasirinktos operacijos kūnelių sąrašą.
Tokiu būdu matoma informacija yra tik peržiūros režime – jos negalima nei trinti, nei taisyti.
Paspaudę mygtuką (Alt+Enter) grįšite iš konkrečios operacijos (jos galvos ar kūnelių) peržiūros į operacijų sąrašą.
Naujos operacijos įvedimas
Jeigu norite įvesti naują operaciją, operacijų tipų medyje pasirinkite jos tipą ir spauskite mygtuką (Insert). Ekrane matysite operacijos informacijos įvedimui skirtus laukus. Jei šio modulio operacija susideda iš galvos ir kūnelių, tai iš pradžių ekrane matysite tik operacijos galvos įvedimo formą. Ją patvirtinę, vesite operacijos kūnelius.
Nuo pasirinkto operacijos tipo priklauso operacijos įvedimo metu pildomi laukai, operacijos sąskaitų korespondencija.
🛈 Jeigu pasirinktoji operacijos tipų medžio šaka turi išsišakojimų, t.y. nepasirinktas konkretus operacijos tipas, programa neleis įvesti naujos operacijos.
Užpildykite operacijos įvedimo formos laukus.
Pereiti prie kito lauko galite, paspaudę kairį peliuko klavišą reikalingame lauke arba spaudžiant klaviatūros klavišus Tab (judama pirmyn) ir Shift+Tab (judama atgal). Apie tai, kaip pildomi įvairių tipų laukai, skaitykite aprašymo skyriuje Darbas programos lange.
Operacijų įvedimo metu galimas ir sąrašų pildymas bei redagavimas. Jeigu lauko reikšmė pasirenkama iš sąrašo ir tame sąraše nėra reikalingos reikšmės ar ji yra taisytina, spauskte mygtuką (Ctrl+L) – tokiu būdu pereisite iš pasirinkimo režimo į lentelės režimą ir galėsite papildyti sąrašą arba redaguoti jame esančius įrašus. Atlikę reikalingus koregavimus ar papildymus pasirinkite norimą sąrašo reikšmę.
Paspaudę mygtuką (Ctrl+Enter) patvirtinsite įvestą operacijos galvą (jei ši operacija turi kūnelių) arba visą operaciją (jei ji neturi kūnelių).
Paspaudę mygtuką (Ctrl+T) atsisakysite naujai vedamo įrašo.
Jei įvedama operacija turi kūnelių, tai po galvos patvirtinimo ekrane matysite kūnelių įvedimo formą. Įvedę operacijos kūnelius, juos patvirtinkite. Kūneliai patvirtinami paspaudus mygtuką (Ctrl+Enter).
Patvirtinę operaciją, ekrane matysite operacijų sąrašą, kuriame pasirinkta naujai įvestoji operacija.
🛈 Patvirtinę naujai įvestą operaciją, ekrane esančiame operacijų sąraše jos nematysite, jeigu šios operacijos data nepateks į datos filtre nustatytą laikotarpį. Jeigu norite ją matyti, išvalykite arba reikiamai pakeiskite datos filtrą.
Naujos operacijos įvedimo metu lauke ‚Data‘ automatiškai siūloma šios dienos data. Ši reikšmė operacijos registravimo metu gali būti keičiama.
Tais atvejais, kai reikia įvesti didelį kiekį operacijų, kurių data yra ta pati ir nesutampa su šios dienos data (pavyzdžiui, likučių įvedimo metu), galima pakeisti datą, kuri bus siūloma naujai įvedamose operacijose. Tam skirta programos funkcija Pagrindinė data.
Pagrindinė data gali būti nustatyta pasirinkus Meniu punktą Sistema => Valdymas => Pagrindinė data:
Datos lauke įvestoji data bus patvirtinta kaip Pagrindinė data pažymėjus lauką ‚Naudoti pagrindinę datą‘ ir paspaudus mygtuką
.
Pagrindinė data siūloma naujai įvedamų operacijų lauke ‚Data‘.
Pagrindinė data neturi įtakos kitoms programos sritims, pavyzdžiui, datoms, kurios automatiškai įrašomos į datos filtrus ar datoms, kurios įrašomos į sąrašų ar operacijų redagavimo istorijos sąrašus. Šiais atvejais įrašomos datos nustatomos atsižvelgiant į sisteminę kompiuterio datą.
🛈 Programoje yra galimybė leisti / uždrausti nurodytų tipų operacijų įvedimą atskiriems programos vartotojams. Tokie nustatymai įvedami programos moduliuose Vartotojai bei Operacijų tipai. Be to, programoje yra galimybė riboti operacijų su konkrečiais partneriais įvedimą. Tokie apribojimai įvedami Partnerių modulyje.
Operacijų redagavimas
Jeigu norite koreguoti operacijoje įvestą informaciją, pasirinkite ją operacijų sąraše ir spauskite mygtuką (F2). Ekrane matysite operacijos informaciją redagavimo būsenoje. Atlikite reikalingus pataisymus. Paspaudę mygtuką
(Ctrl+Enter) užrašysite įvestus pataisymus. Paspaudę mygtuką
(Ctrl+T) atmesite atliktus pataisymus.
Jeigu operacija turi kūnelių, iš pradžių redaguojama operacijos galva, po to – kūneliai. Taigi, jeigu norite atlikti operacijos kūnelių pataisymus, turite iš pradžių patvirtinti operacijos galvą ir tik po to koreguoti ir patvirtinti operacijos kūnelius. Kūnelių pakeitimai patvirtinami paspaudus mygtuką (Ctrl+Enter).
Redagavimo būsenos operacijos
Redaguojama operacija yra redagavimo būsenoje. Šis operacijos požymis matomas operacijos Informacijos lange, puslapyje Informacija, lauke ‘Būsena’. Šio lauko reikšmė redaguojamai operacijai yra ‚redaguojama‘. Šalia skliausteliuose nurodomas operaciją redaguojančio vartotojo vardas:
Vieno vartotojo redaguojama operacija visiems kitiems programos vartotojams taip pat yra redagavimo būsenoje. Be to, visi kiti vartotojai negali redaguoti ar trinti redagavimo būsenoje esančios operacijos.
Programa neleidžia kelti redagavimo būsenoje esančios operacijos į Bendrąjį žurnalą – tokiu atveju ekrane matomas pranešimas apie keliamos operacijos būseną.
Programa neleidžia spausdinti Sąskaitų – faktūrų redagavimo būsenoje esantiems pardavimams.
Redagavimo būsenoje esančios operacijos suma, matoma programos ataskaitose ir operacijų sąrašuose, gali nesutapti su operacijos kūnelių suma, nes operacijos suma apskaičiuojama tik užbaigus operacijos redagavimą.
Operacijos redagavimas gali būti užbaigtas įprastu būdu – patvrtinus redaguojamą operaciją.
Be to, administratoriaus teises turintys vartotojai gali užbaigti operacijos redagavimą operacijos Informacijos puslapio lauke ‚Būsena‘ du kartus paspaudę kairį pelės klavišą.
Operacijų trynimas
Jeigu norite ištrinti operaciją, pasirinkite ją operacijų sąraše ir spauskite mygtuką (Ctrl+Del).
Programa neleis ištrinti operacijos, kuri turi kūnelių – tokiu būdu operacijos apsaugomos nuo netyčinio ištrynimo. Jeigu norite ištrinti kūnelius turinčią operaciją, galite elgtis dviem būdais:
- Pasirinkite Meniu punktą Pirkimai (Pardavimai ar kt., priklausomai nuo operacijų modulio) => Panaikinti visą operaciją.
- Redaguokite operaciją – ištrinkite visus jos kūnelius. Operaciją be kūnelių galėsite ištrinti.
Kai kuriuose programos moduliuose ištrinant operaciją ekrane pasirodo pranešimas ‘Tikrai pašalinti?’. Jeigu paspausite mygtuką Yes (Enter) pasirinktoji operacija bus ištrinta. Jeigu paspausite mygtuką No (Esc), trynimas bus atmestas.
Programa neleis tiesiogiai ištrinti operacijos, kuri susijusi su kitomis operacijomis įvairiais ryšiais, pavyzdžiui: savikainos keitimo, dengimo ar paveldėjimo. Tokiu atveju iš pradžių turi būti panaikinti visi jos ryšiai su kitomis operacijomis, o tik po to atliekamas trynimas.
Tačiau kartais prireikia ištrinti ir įvairiais ryšiais susijusias operacijas. Tam skirta programos funkcija Operacijos panaikinimas (nutraukiant paveldėjimus). Ši funkcija gali būti iškviečiama operacijos Informacijos puslapyje Funkcijos arba Visų operacijų modulyje. Įvykdžius šią funkciją pasirinktai operacijai ji panaikinama kartu su visais kūneliais. Jeigu pagal šią operaciją yra sugeneruotą kitų operacijų (pvz., pagal ištrintą užsakymą sugeneruotas pardavimas), tai toks paveldėjimo ryšys bus panaikintas, paveldėtoji operacija liks, o jos kilmė bus tokia pati, kaip ir ranka įvestų (nepaveldėtų) operacijų.
Programoje sukurta galimybė sužinotį dalinę jau ištrintos operacijos informaciją.
Tokia informacija matoma Operacijos informacijos lange nurodžius ištrintos operacijos numerį. Išsaugojama ši ištrintos operacijos informacija: data, dokumento numeris, operacijos tipas, suma, valiuta ir kursas, partneris, kilmės informacija, operacijos redagavimo istorija (kas ir kada sukūrė, redagavo, ištrynė).
Taigi, norint gauti ištrintos operacijos informaciją, būtina žinoti jos numerį.
🛈 Ištrintų operacijų informacija pateikiama tik toms operacijoms, kurios buvo ištrintos po to, kai buvo įdiegtas šią galimybę sukuriantis programos papildymas.
Papildomi Meniu punktai
Darbo su programa metu pagrindinis programos Meniu gali būti papildytas punktu, atitinkančiu aktyvų programos langą. Pavyzdžiui, jei aktyvus yra Pirkimų valdymo modulio langas, tai pagrindiniame programos Meniu atsiras papildomas punktas Pirkimai; jei aktyvus yra Bendrojo žurnalo modulio langas, tai pagrindiniame Meniu atsiras papildomas punktas Bendrasis žurnalas ir t.t. Pasirinkę šį punktą, gausite sąrašą funkcijų, kurias galite pritaikyti aktyviame programos lange esančiai informacijai. Dauguma šių funkcijų gali būti iškviestos atitinkamais aktyviame programos lange esančiais mygtukais ar juos atitinkančiais klaviatūros klavišais.
Pavyzdžiui, kai programos langas Pirkimų valdymas yra aktyvus, pagrindiniame programos Meniu atsiranda papildomas punktas – Pirkimai. Pasirinkę šį Meniu punktą ekrane matysite funkcijų sąrašą:
Meniu punkto Operacijos atributai pasirinkimas atitinka mygtuko (Alt+Enter) paspaudimą.
Meniu punktas Kūneliai atitinka mygtuką . Meniu punktas Redaguoti atitinka mygtuką
(F2). Meniu punktas Sukurti naują atitinka mygtuką
(Insert). Meniu punktas Panaikinti atitinka mygtuką
(Ctrl+Del). Meniu punktas Atnaujinti atitinka mygtuką
(F5).
Taigi, dauguma programos funkcijų gali būti iškviestos ir paspaudus programos mygtuką, ir paspaudus tą funkciją atitinkantį klavišą ar klavišų kombinaciją, ir pasirinkus atitinkamą Meniu punktą. Pasirinkite sau patogiausią darbo su programa būdą.
Operacijų generavimas į Bendrąjį žurnalą
Darbo su programa metu specialiame jos registre kaupiamos operacijos, kurias reikia perkelti į Bendrąjį žurnalą arba iškelti iš jo. Į šį registrą operacija įrašoma ją įvedus, redagavus, akceptavus (pirmą kartą ar pakartotinai), atšaukus jos akceptavimą, panaudojus ją dengimo ryšiuose (P/P atsiskaitymuose) ar atlikus kitus veiksmus, kurių pasekoje reikalingas Bendrojo žurnalo sąskaitų korespondencijos pasikeitimas.
Specialus mechanizmas seka vertybių savikainos pasikeitimus (jie atsiranda, pavyzdžiui, pataisius pirkimą arba jam priskyrus muito, akcizo, transporto, draudimo, kitas išlaidas). Įvykus savikainos pasikeitimui, visos operacijos, kuriose dalyvavo vertybės su pasikeitusia savikaina, turi būti pakartotinai generuojamos į Bendrąjį žurnalą – dėl savikainos pasikeitimo turi pasikeisti tokių operacijų sąskaitų korespondencija. Todėl įvykus savikainos pasikeitimui tokios operacijos automatiškai užregistruojamos jau minėtame specialiame programos registre.
Automatinio generavimo į Bendrąjį žurnalą mechanizmas perkėlia operacijas, esančias aprašytame registre.
Šis mechanizmas gali veikti pastoviai arba gali būti įjungiamas vienkartiniam generavimui bet kuriuo darbo su programa momentu (vartotojo nuožiūra).
Vienos konkrečios operacijos generavimas į Bendrąjį žurnalą specialaus registro nenaudoja. Šis mechanizmas yra vadinamas Rankinio generavimo mechanizmu ir yra iškviečiamas konkrečios operacijos Informacijos lange.
Jeigu operacijos perkėlimas į Bendrąjį žurnalą neįmanomas, ekrane matomas klaidos pranešimas.
Išvardinsiu kelias galimas klaidas:
- Operacijų perkėlimo į Bendrąjį žurnalą metu tikrinama, ar sugeneruota operacijos sąskaitų korespondencija tenkina dvejybinio įrašo principą (atskirai pagal balansines ir nebalansines sąskaitas). Jei šis principas netenkinamas, tokia operacia nebus perkelta į Bendrąjį žurnalą, o programos vartotojas ekrane matys klaidos pranešimą –‘netenkinamas dvejybinio įrašo principas’. Toks atvejis gali būti tada, kai formuojant PSG nurodomos ne tų klasių sąskaitos.
- Programa neleidžia kelti į Bendrąjį žurnalą redagavimo būsenoje esančios operacijos.
- Programa neleis kelti į Bendrąjį žurnalą valiutinių operacijų, kurių datos ankstesnės už atlikto valiutinių sąskaitų likučių koregavimo datą.
Automatinis operacijų generavimas į BŽ
Vienkartinis įjungimas
Bet kuriuo darbo su programa metu jūs galite atlikti operacijų generavimą į Bendrąjį žurnalą. Tam pasirinkite Meniu punktą Operacijos => Įrankiai => Generavimas į BŽ. Atsidariusiame programos lange, lauke ‘Viso darbų’, matysite anksčiau aprašyto specialaus registro skaitliuką:
Jei registras netuščias – paspauskite mygtuką Generuoti.
Sėkmingai pasibaigus generavimui puslapyje Generavimo klaidos pasirodys pranešimas ‘Įvykdyta sėkmingai’ – tai reiškia, kad visos registre nurodytos operacijos yra perkeltos į Bendrąjį žurnalą. Registro skaitliuko reikšmė taps lygi 0.
Jeigu generavimo metu įvyko klaida, šiame puslapyje pasirodys klaidos pranešimas. Tokiu atveju specialiame registre gali likti nesugeneruotų operacijų (jų kiekį nurodys registro skaitliukas). Pašalinkite įvykusios klaidos priežastį ir dar kartą atlikite generavimą. Taip darykite tol, kol lange pasirodys pranešimas ‘Įvykdyta sėkmingai’ – tai reikš, kad visos specialiame registre buvusios operacijos perkeltos į Bendrąjį žurnalą.
Puslapyje Darbų sąrašas matomas sąrašas operacijų, kurios turi būti perkeltos į BŽ:
Šio sąrašo operacijos, kurių nepavyko perkelti į BŽ, pažymėtos raudonai. Paspaudę mygtuką ekrane matysite tik pažymėtąsias operacijas, o paspaudę mygtuką
ekrane matysite tik nepažymėtąsias operacijas. Paspaudę mygtuką
nuimsite pasirinktos operacijos pažymėjimą.
Paspaudę mygtuką matysite pasirinktos operacijos Informacijos langą.
Pastovus veikimas
Darbo su programa metu gali veikti automatinis operacijų generavimas į Bendrąjį žurnalą. Tai atlieka automatinis operacijų perkėlimo serveris Skaita AOS. Į Bendrąjį žurnalą perkeliamos operacijos šiuo atveju taip pat nustatomos iš anksčiau aprašyto specialiojo programos registro.
Įjungus automatinį generavimo serverį ir nustačius automatinio akceptavimo požymį visos darbo metu įvestos operacijos bus automatiškai akceptuojamos ir keliamos į Bendrąjį žurnalą.
Primename, kad automatinio akceptavimo požymis nustatomas Konfigūracijos modulyje. Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija => Operacijos => Įvairūs nustatymai esančiam kintamajam ‘(142) Automatinis akceptavimas’ priskyrus reikšmę ‘Taip’, kiekviena programoje įvesta operacija bus akceptuojama automatiškai.
Automatinis perkėlimų serveris įjungiamas, startavus Meniu punktą SERVERIAI => GENERAVIMŲ SERVERIS.
Lauke ‘Aktyvavimo intervalas’ nurodykite, kokiu intervalu (minutėmis) turi būti atliekamas operacijų generavimas į BŽ, ir paspauskite mygtuką Start.
Tuoj pat po to bus atliktas operacijų generavimas į BŽ, ir šis veiksmas bus kartojamas kas nurodytąjį laiko intervalą. Lango antraštėje matoma, kiek laiko liko iki artimiausio generavimo.
Generavimų metu įvykusios klaidos matomos, pasirinkus Meniu punktą SERVERIAI => GENERAVIMŲ SERVERIO PRANEŠIMAI.
Rankinis operacijų generavimas į BŽ
Viena konkreti operacija gali būti generuojama į Bendrąjį žurnalą naudojanti Rankinio generavimo mechanizmu.
Šis veiksmas atliekamas štai tokiu būdu:
- Operacijų sąraše pasirinkite operaciją, kurią norite perkelti į BŽ, ir paspauskite mygtuką
(F9) arba dešinį pelės klavišą.
- Ekrane matomame Meniu pasirinkite punktą Informacija.
- Atsidariusiame Informacijos lange paspaudę mygtuką
atliksite pasirinktos operacijos perkėlimą į Bendrąjį žurnalą.
Atliekant šį perkėlimą sugeneruojama šios operacijos sąskaitų korespondencija Bendrajame žurnale ir, jei ši operacija buvo užregistruota anksčiau aprašytame specialiajame registre, panaikinama iš jo.
Infromacijos lango puslapyje BŽ matysite sugeneruotą operacijos sąskaitų korespondenciją. Paspaudę mygtuką ją atsispausdinsite.
Operacijų sąskaitų korespondencijos lentelių sudarymo taisyklės
Aprašymo skyriuose, skirtuose konkretiems operacijų tipams, nurodomos taisyklės, pagal kurias šio tipo operacijų perkėlimo į Bendrąjį žurnalą metu sugeneruojama jų sąskaitų korespondencija. Sąskaitų korespondencijos generavimo taisyklės pateikiamos lentelėse. Aptarsiu šių lentelių sudarymo taisykles.
Bendras sąskaitų korespondencijos lentelės vaizdas:
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
A | + | X | S1 | ||
B | + | XX | S2 | ||
C | + | Y | S3 | P1 | |
D | + | YY | S4 | ||
E | + | Z | S5 | P2 | |
F | + | ZZ | S6 | P3 | |
H | + | F | S7 | P4 | |
S8 | P5 | ||||
J | + | FF | S9 | P6 |
Ši lentelė – pavyzdys; ja remiantis mes aptarsime bendrus šių lentelių sudarymo principus.
Pagrindiniai sąskaitų korespondencijos lentelių sudarymo principai:
- Dvejybiniai įrašai vienas nuo kito atskiriami dviguba linija.
- Atskiros dvejybinio įrašo sąskaitų korespondencijos eilutės viena nuo kitos atskiriamos vienguba linija.
- Jei sąskaitų korespondencijos eilutei nurodyti keli galimi jos sudarymo variantai, tai šie variantai vienas nuo kito atskiriami punktyrine linija.
- Lauke ‘D’ arba ‘K’ pažymėtas ženklas ‘+’ reiškia, kokia – Debeto ar Kredito – suma nurodyta šioje sąskaitų korespondencijos eilutėje (kitaip sakant, nurodomas transakcijos tipas).
- Sąskaitų korespondencijos eilutės sąskaita nustatoma pagal dviejų laukų – ‘PSG’ ir ‘Sąskaita’ reikšmes. Sąskaitų korespondencijos eilutėje įrašoma lauke ‘Sąskaita’ nurodytos paskirties sąskaita, kuri nurodyta lauke ‘PSG’ nurodytoje Perkėlimo Sąskaitų Grupėje.
- Lauke ‘Suma’ nurodoma Debeto arba Kredito suma – tai priklauso nuo laukų ‘D’ ir ‘K’ reikšmių.
- Lauke ‘Pastaba’ nurodoma sąskaitų korespondencijos eilutės generavimo sąlyga. Jeigu sąlyga netenkinama, ši sąskaitų korespondencijos eilutė negeneruojama.
- Eilutės, kurių transakcijos tipas – debetas, yra tamsesnės spalvos.
Tarkime, kad T tipo operacijų sąskaitų korespondencijos generavimo taisyklės aprašytos aukščiau esančioje lentelėje. Tada šio tipo operacijų sąskaitų korespondencija bus sudaroma taip:
- Perkėlimo Sąskaitų Grupėje X esanti A paskirties sąskaita kredituojama suma S1, o Perkėlimo Sąskaitų Grupėje XX esanti B paskirties sąskaita debetuojama suma S2;
- Jeigu tenkinama sąlyga P1, tai Perkėlimo Sąskaitų Grupėje Y esanti C paskirties sąskaita kredituojama suma S3, o Perkėlimo Sąskaitų Grupėje YY esanti D paskirties sąskaita debetuojama suma S4;
- Jeigu tenkinama sąlyga P2, tai tai Perkėlimo Sąskaitų Grupėje Z esanti E paskirties sąskaita kredituojama suma S5, o jeigu tenkinama sąlyga P3, tai Perkėlimo Sąskaitų Grupėje ZZ esanti F paskirties sąskaita kredituojama suma S6. Jeigu tenkinama sąlyga P6, tai Perkėlimo Sąskaitų Grupėje FF esanti J paskirties sąskaita debetuojama suma S9. Perkėlimo Sąskaitų Grupėje F esanti H paskirties sąskaita debetuojama suma S7, jeigu tenkinama sąlyga P4, arba debetuojama suma S8, jeigu tenkinama sąlyga P5.
Įrankiai
Įvairiuose operacijų registravimo languose yra įrankių mygtukas . Jo paspaudimą atitinka klavišo F9 paspaudimas arba dešinio pelės klavišo paspaudimas dešinėje lango dalyje, t.y. toje, kurioje yra operacijų sąrašas.
Įrankiai – tai papildomos programos funkcijos, iškviečiamos pasirinktai operacijai.
Paspaudus įrankių mygtuką, ekrane pasirodo papildomų funkcijų sąrašas, pavyzdžiui:
Šis sąrašas kiekviename operacijų modulyje gali būti skirtingas. Šiame skyriuje aptarsime tas funkcijas, kurios yra bendros visiems moduliams, o kitos funkcijos bus aptartos konkretiems programos moduliams skirtuose skyriuose.
Jei pasirinksite funkciją Akceptuoti, pasirinktoji operacija bus akceptuota.
Jei pasirinksite funkciją Atšaukti akceptavimą, bus atšauktas pasirinktos operacijos akceptavimo požymis.
Jei pasirinksite funkciją Audituoti, pasirinktoji operacija bus audituota. (Audituota operacija negali būti nei redaguojama, nei trinama, be to, negali būti keičiamas jos akceptavimo požymis.)
Atšaukti auditavimą – pasirinktos operacijos auditavimo atšaukimas.
Įrankių funkciją Informacija aptarsime detaliau.
Operacijos informacija
Bet kuriame operacijų registravimo modulyje, o taip pat moduliuose Bendrasis žurnalas, Visos operacijos ir ataskaitose, pasirinkę Įrankių funkciją Informacija, galėsite matyti ir koreguoti įvairią šios operacijos informaciją. Ekrane matysite Operacijos informacijos langą (šio lango antraštėje matomas pasirinktos operacijos numeris).
Paspaudę įrankių juostoje esantį mygtuką , akceptuosite pasirinktą operaciją. Paspaudę mygtuką
, nuimsite pasirinktos operacijos akceptavimo požymį.
Paspaudę įrankių juostoje esantį mygtuką , audituosite pasirinktą operaciją. Paspaudę mygtuką
, nuimsite pasirinktos operacijos auditavimo požymį.
Paspaudę mygtuką , perkelsite pasirinktą operaciją į Bendrąjį žurnalą.
Paspaudę mygtuką , įtrauksite operaciją į pažymėtų operacijų sąrašą.
Operacijos informacijos langas turi kelis puslapius. Aptarsime juos.
PSG
Šiame puslapyje matomos operacijai priskirtos PSG. Jos priskiriamos pagal operacijoje dalyvaujančius objektus operacijos patvirtinimo (po įvedimo arba redagavimo) metu. Kairėje ekrano dalyje matomos PSG, priskirtos pagal bendrą operacijos informaciją, o dešinėje – PSG, priskirtas atskiroms operacijos pozicijoms (atskiriems kūneliams). Lauke ‘Pastaba’ esanti informacija nurodo, kuriam operacijos kūneliui skirta šios eilutės informacija.
🛈 Šiame lange galite pakeisti operacijai priskirtas PSG.
Kai kuriais atvejais prireikia pakeisti operacijai priskirtą PSG. Šis pakeitimas galioja tik pasirinktoje operacijoje – objektui priskirta PSG nepasikeis.
🛈 PSG pakeitimą siūlome atlikti tik gerai susipažinus su sąskaitų nustatymo ir perkėlimo į Bendrąjį žurnalą taisyklėmis.
Jei norite atlikti tokį pakeitimą, pasirinkite tą PSG, kurią norite pakeisti (nesvarbu, ar iš bendros, ar iš pozicijų dalies). Apatinėje ekrano dalyje matoma pasirinktoji PSG. Paspaudę mygtuką (F2) galėsite pakeisti pasirinktą PSG. Lango apačioje esančiame lauke ‘PSG’ įrašykite kitą PSG. Paspaudę mygtuką
(Ctrl+Enter) užrašysite atliktus pataisymus. Paspaudę mygtuką
(Esc) atsisakysite padarytų pakeitimų.
Jeigu operacijai priskirtos PSG buvo keičiamos, tai eilutės, kuriose buvo atlikti pakeitimai, bus išryškintos, o lauke ‘Vartotojas’ bus matomas pakeitimus atlikusios vartotojo vardas.
Operacijai priskirtų PSG koregavimas gali būti atšauktas. Paspaudus puslapio PSG apačioje esantį mygtuką , operacijai priskirtos PSG bus nustatytos automatiškai – taip, kaip jos nustatomos operacijos užrašymo metu.
SĄSKAITOS
Šiame puslapyje matomos operacijai priskirtos sąskaitos. Sąskaitos priskiriamos operacijai jos akceptavimo metu pagal operacijai priskirtas PSG. Kairėje ekrano pusėje matomos tos sąskaitos, kurios priskirtos pagal bendrąsias operacijos PSG, dešinėje pusėje matomos sąskaitos, kurios priskirtos pagal operacijos pozicijų PSG. Lauke ‘Paskirtis’ esanti informacija nurodo, kuriam operacijos kūneliui skirta šios eilutės informacija.
🛈 Šiame lange galite pakeisti operacijai priskirtas sąskaitas.
Tam tikrais atvejais prireikia pakeisti operacijoje dalyvaujančią sąskaitą. Šis sąskaitos pakoregavimas galioja tik pasirinktoje operacijoje – atitinkamoje PSG esanti informacija nepasikeis.
Jei norite pakeisti pasirinktą sąskaitą (bendroje ar pozicijų dalyje), paspauskite mygtuką (F2) ir lango apačioje esančiame lauke ‘Sąskaita’ įrašykite kitą sąskaitą. Paspaudę mygtuką
(Ctrl+Enter) užrašysite atliktus pataisymus. Paspaudę mygtuką
(Esc) atmesite atliktus pakeitimus.
Jeigu operacijai priskirtos sąskaitos buvo keičiamos, tai eilutės, kuriose buvo atlikti pakeitimai, bus išryškintos, o lauke ‘Vartotojas’ bus matomas pakeitimus atlikusios vartotojo vardas.
🛈 Operacijoms priskirtos sąskaitos, kurios buvo įvestos operacijų Informacijos lango puslapyje Sąskaitos (t.y. keičiant operacijoms automatiškai priskirtas sąskaitas), nepasikeis, atlikus šių operacijų perakceptavimą.
Operacijai priskirtų sąskaitų koregavimas gali būti atšauktas. Paspaudus puslapio sąskaitos apačioje esantį mygtuką , operacijai priskirtos sąskaitos bus nustatytos automatiškai – taip, kaip jos nustatomos operacijos akceptavimo metu.
🛈 Operacijos sąskaitų keitimui reikalingos operacijos redagavimo teisės, negalima redaguoti uždaryto periodo ar kito vartotojo redaguojamų operacijų. Po operacijos Sąskaitų pakeitimo informacija apie keitimo faktą (keitimo data ir jį atlikęs vartotojas) išsaugojama ir matoma operacijos Redagavimo istorijoje.
INFORMACIJA
Šiame puslapyje matoma (bet neredaguojama) įvairi informacija apie pasirinktą operaciją. Puslapio Informacija laukų reikšmės:
Operacijos savybė | Lauko reikšmė |
Operacijos nr. | Pasirinktos operacijos numeris |
Data | Operacijos data |
Suma | Šiame lauke nurodoma operacijos suma, valiuta. Jeigu operacijos valiuta – ne nacionalinė, tai paprastuose skliaustuose bus nurodyta operacijos suma nacionaline valiuta. Jeigu operacija dalyvauja dengimo ryšiuose, tai riestiniuose skliaustuose bus nurodyta padengtoji sumos dalis. |
Operacijos tipas | Pasirinktos operacijos tipas |
Dokumentas | Jeigu pasirinktai operacijai priskirtas pagrindinis šios operacijos tipo dokumentas (apie tai plačiau skaitykite skyriuje Operacijų tipai), šiame lauke matysis jo numeris. Jei šio tipo operacijoms pagrindinis dokumentas, nenustatytas, šis laukas liks neužpildytas. |
Perkelta į BŽ | Šiame lauke matoma, ar pasirinktoji operacija perkelta į Bendrąjį žurnalą. Jei ji neperkelta į Bendrąjį žurnalą, lauko reikšmė yra ‘-‘. Jei ši operacija perkelta į Bendrąjį žurnalą, šiame lauke įrašytas to subžurnalo, į kurį perkelta pasirinktoji operacija, kodas. |
Sukūrė | Nurodomas programos vartotojas, sukūręs šią operaciją. |
Sukūrimo data | Operacijos sukūrimo data. |
Taisė | Programos vartotojas, kuris atliko paskutinį šios operacijos redagavimą. |
Taisymo data | Paskutinio operacijos redagavimo data. |
Ar akceptuota | Šiame lauke matoma, ar pasirinktoji operacija yra akceptuota. Laukas tuščias, jei operacija neakceptuota, ir lauko reikšmė ‘+ Taip’, jei operacija akceptuota. |
Akceptavo | Vartotojas, kuris akceptavo šią operaciją. |
Ar audituota | Šiame lauke matoma, ar pasirinktoji operacija yra audituota. Laukas tuščias, jei operacija neaudituota, ir lauko reikšmė ‘+ Taip’, jei operacija audituota. |
Auditavo | Vartotojas, kuris auditavo šią operaciją. |
Kilmė | Šiame lauke nurodoma, kaip sukurta operacija. Dažniausia šio lauko reikšmė – ‘Įvesta’. Jeigu operacija sugeneruota kokios nors specialios importo procedūros, čia bus tos procedūros pavadinimas. |
Kilmės papildoma info | Įvairi papildoma informacija, kurią įrašo specialus programos modulis. |
Padalinio ID | Šiame lauke nurodoma operacijos prigimties informacija filialinio ryšio požiūriu. Laukas tuščias, jei operacija įvesta tam pačiam filiale, kuriame vyksta jos peržiūra, jei ne – čia įrašytas pavadinimas to filiali, kuriame ji buvo įvesta. |
Apribojimai | Šiame lauke nurodoma priežastis, dėl kurios uždraustas pasirinktos operacijos trynimas arba redagavimas. |
Būsena | Šiame lauke matoma operacijos būsena. Jei operacijos būsena yra ‘Redaguojama’, ji negalės būti keliama į Bendrąjį žurnalą. Operacijos redagavimas gali būti užbaigtas, paspaudus du kartus kairį pelės klavišą šioje eilutėje. |
KONFIGŪRACIJA
Šiame puslapyje matomi tie Konfigūracijos kintamieji, kurie skirti pasirinktos operacijos tipui. Šiame puslapyje galite pakeisti Konfigūracijos kintamųjų reikšmes. Šie pakeitimai galios tik šiai operacijai.
Jei norite pakeisti pasirinkto Konfigūracijos kintamojo reikšmę, paspauskite mygtuką (F2) arba du kartus kairį pelės klavišą pasirinkto kintamojo eilutėje. Atsiradusiame Reikšmių redagavimo lange nurodykite naują pasirinktojo kintamojo reikšmę. Daugiau apie Konfigūracijos kintamųjų reikšmių redagavimą skaitykite aprašymo skyriuje Konfigūracija.
🛈 Operacijos Konfigūracijos nustatymų keitimui reikalingos operacijos redagavimo teisės, negalima redaguoti uždaryto periodo ar kito vartotojo redaguojamų operacijų. Po Konfigūracijos pakeitimo informacija apie keitimo faktą (keitimo data ir jį atlikęs vartotojas) išsaugojama ir matoma operacijos Redagavimo istorijoje.
BŽ
Šiame puslapyje matoma (bet neredaguojama) pasirinktos operacijos sąskaitų korespondencija, pavyzdžiui:
Sąskaitų korespondencija sugeneruojama operacijos kėlimo į Bendrąjį žurnalą metu. Jei pasirinktoji operacija neperkelta į Bendrąjį žurnalą, šis Informacijos puslapis yra tuščias.
Po operacijos perkėlimo į Bendrąjį žurnalą šio puslapio informacija automatiškai neatsinaujina – tam paspauskite mygtuką (F5).
Paspaudę mygtuką atsispausdinsite ekrane matomą vienos operacijos sąskaitų korespondenciją..
KŪNAI
Šiame puslapyje matomas pasirinktos operacijos kūnelių sąrašas, pavyzdžiui:
Šiame puslapyje galite matyti ne tik operacijoje dalyvaujančios vertybės, bet ir tų vertybių partijos, dalyvaujančios šioje operacijoje. Paspaudę šalia kūnelių sąrašo esantį mygtuką puslapio apačioje matysite pasirinktos vertybės partijas, dalyvaujančias šioje operacijoje:
Puslapio apačioje matoma informacija keisis priklausomai nuo pasirinkto kūnelių sąrašo įrašo.
Paspaudę mygtuką galėsite redaguoti pasirinktos prekių partijos informaciją.
Dar kartą paspaudus mygtuką partijų informacija neberodoma.
RYŠIAI
Šiame puslapyje matomas sąrašas operacijų, susijusių su pasirinktąja operacija dengimo arba savikainos keitimo ryšiais:
Puslapyje Ryšiai matomame operacijų sąraše matomos operacijos, susijusios su pasirinktąja operacija tam tikrais ryšiais (jų numeriai, datos, tipai, dokumentų numeriai ir sumos), ryšio tipas ir ryšio suma (t.y. savikainos keitimo suma arba dengimo suma).
Iš puslapio Ryšiai galite greitai pasiekti pasirinkto operacijos ryšio redagavimo formą – Savikainos keitimo langą arba PP atsiskaitymų langą – tiesiog paspauskite mygtuką arba du kartus kairį pelės klavišą ant pasirinkto ryšių sąrašo įrašo.
PASTABOS
Šiame puslapyje matomos, įvedamos bei redaguojamos pasirinktai operacijai skirtos pastabos:
Laukų ‘Pastaba 1:’ ir ‘Pastaba 2:’ ilgis – po 250 simbolių, visų kitų pastaboms skirtų laukų ilgis – po 20 simbolių.
Pirkimo valdymo ar Pardavimų valdymo moduliuose registruojamoms operacijoms Operacijos informacijos lango puslapyje pastabos esantys laukai sutampa su šių operacijų devintojo galvos puslapio laukais.
FUNKCIJOS
Šiame puslapyje matomas sąrašas papildomai atliekamų duomenų tvarkymo procedūrų:
Kiekviena iš šių procedūrų gali būti atlikta pasirinktai operacijai. Pasirinkite funkciją, kurią norite atlikti ir spauskite lango viršuje esantį mygtuką – pasirinktai operacijai (vienai) bus atlikta pasirinktoji procedūra. Dešinėje lango dalyje matysite procedūros atlikimo rezultatus.
Šios funkcijos atliekamos reikalui esant. Pavyzdžiui, jei nepavyksta sugeneruoti operacijos į Bendrąjį žurnalą ir programa praneša apie klaidas ‘…nepavyko gauti redagavimo teisių…’, ‘…operaciją užėmęs kitas vartotojas…’ ar pan., rekomenduojama atlikti funkciją ‘Generavimas į B.Ž.: teisių patikrinimas’.
🛈 Jei papildomos funkcijos turi būti atliktos ne vienai operacijai, o operacijų grupei, šį veiksmą greičiau ir patogiau atliksite modulyje Visos operacijos. Papildomos funkcijos visoms pažymėtoms operacijoms atliekamos paspaudus mygtuką .
Valiutinės operacijos
Įmonės atributų modulyje nurodoma nacionalinė valiuta. Į šią valiutą konvertuojamos operacijų sumos kitomis valiutomis, ja pateikiamas balansas.
Programoje gali būti registruojamos valiutinės operacijos. Visos programoje naudojamos valiutos turi būti įvestos Valiutų modulyje. Valiutų kursai įvedami Valiutų kursų modulyje. Visi įvesti valiutų kursai gali būti matomi programos modulyje Valiutų santykiai. Valiutų kalkuliatoriaus modulis skirtas valiutų konvertavimui – galite greitai pasiskaičiuoti, kokį vienos valiutos kiekį atitinka kitos valiutos kiekis tam tikrą dieną.
Pinigų modulyje registruojamų operacijų valiuta nustatoma automatiškai pagal Pinigų medyje pasirinktą kasą ar atsiskaitomąją sąskaitą. (Kiekviena kasa ar atsiskaitomoji sąskaita gali turėti tik vieną valiutą.) Operacijos registravimo metu laukas ‘Valiuta’ automatiškai užpildomas ir nebegali būti koreguojamas.
Kitų programoje registruojamų pirminių dokumentų valiuta nurodoma operacijos lauke ‘Valiuta’. Pirkimo bei Pardavimo valdymo moduliuose nurodžius operacijos partnerį, lauke ‘Valiuta’ automatiškai bus siūloma partnerio kortelėje nurodyta valiuta. Pasiūlytą valiutą galima pakeisti.
Generuojant valiutinės operacijos sąskaitų korespondenciją, atsargų apskaitoje dalyvaujančios sumos iškart konvertuojamos į nacionalinę valiutą, o skolų, įsiskolinimų, kasų bei a/s sąskaitose kaupiamos valiutinės sumos.
Programoje yra galimybė PVM sumą operacijos sąskaitų korespondencijoje matyti arba nacionaline, arba operacijos valiuta. Šią programos funkciją valdo Konfigūracijos kintamasis ‘(2198) (BŽ) PVM generavimo valiuta’, esantis Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija => Operacijos. Jo reikšmė pasirenkama iš sąrašo – ‘Nac.valiuta’ arba ‘Operacijos valiuta’.
Valiutinės sumos konvertuojamos naudojantis valiutos kursu operacijos dienai. Jeigu operacijos datai valiutos kursas neįvestas, naudojamas artimiausias ankstesnės datos valiutos kursas.
Jeigu operacijoje nurodyta valiuta, kuriai nėra įvesta nei vieno kurso, programa neleis patvirtinti operacijos ir praneš apie kurso neegzistavimą.
Programa gali kontroliuoti valiutų kursų įvedimą. Šios kontrolės įjungimui naudojamas Įmonės atributų modulyje esantis laukas Privalomas valiutos kursas. Jeigu šis laukas pažymėtas , programa leis patvirtinti valiutinę operaciją tik tuo atveju, jei Valiutų kursų modulyje įvestas tos valiutos kursas operacijos datai.
(Jeigu operacijos valiutai nurodyta bazinė valiuta, programa tikrins, ar operacijos datai yra įvestas kursas tarp nacionalinės ir bazinės valiutos).
🛈 Valiutinio pirkimo valiutos kursas gali nesutapti su automatiškai programos nustatomu kursu. Programoje yra galimybė pirkimo operacijoje nurodyti kitą kursą, nepriklausantį nuo Valiutų kursų modulyje įvestos informacijos. Tokiu atveju aštuntajame operacijos galvos puslapyje pažymėkite lauką ‘Kursas keičiamas’ (operacijai nebebus automatiškai nustatomas valiutos kursas), o greta esančiuose laukuose įveskite arba konkretų operacijos valiutos kursą (pirmajame lauke), arba datą (antrajame lauke):
Nurodžius datą, operacijoje bus panaudotas šios datos valiutos kursas, nustatytas iš Valiutų kursų modulio. Jeigu užpildyti abu laukai – nurodytas ir kursas, ir data, programa atsižvelgs tik į įvestąjį kursą.
🛈 Jeigu po valiutinių operacijų generavimo į Bendrąjį žurnalą buvo pakeisti Valiutų kursų modulyje nurodyti kursai, šių operacijų informacija automatiškai nepasikeis.
Jeigu norite, kad Bendrajame žurnale esančioms operacijoms pasikeistų valiutos kursas, atlikite duomenų bazės tvarkymo procedūrą Operacijos lauko ‘kursas’ perskaičiavimas (ši ir kitos duomenų bazių tvarkymo procedūros iškviečiamos programos modulyje DB tvarkymo procedūros), o po to pakartotinai nukelkite šias operacijas į Bendrąjį žurnalą.
Sąskaitų likučių skaičiavimas
Prieš balanso ataskaitų generavimą ar sąskaitų likučių analizę turi būti atliekama Sąskaitų likučių skaičiavimo operacija.
Ši programos funkcija iškviečiama pasirinkus Meniu punktą OPERACIJOS => ĮRANKIAI => SĄSKAITŲ LIKUČIŲ SKAIČIAVIMAS. Ekrane atsiradusiame lange spauskite mygtuką Pradėti. Pasibaigus skaičiavimui ekrane matysite pranešimą ‘Įvykdyta sėkmingai’.
Sąskaitų likučių skaičiavimo metu paruošiami balanso ataskaitoms reikalingi duomenys– apskaičiuojamos visos reikalingos smulkiausios sumos kiekvienai Sąskaitų plano sąskaitai kiekvienam apskaitos periodui kiekviena valiuta. Pavyzdžiui, debetinė kiekvienos sąskaitos apyvarta per kiekvieną periodą, likutis kiekvieno periodo pabaigoje, saldo per kiekvieną periodą ir t.t.
Sąskaitų likučių skaičiavimo operacijai reikalingi duomenys imami iš Bendrojo žurnalo, taigi į Bendrąjį žurnalą neperkeltos operacijos neturės įtakos sąskaitų likučiams bei balanso ataskaitoms.
Balanso ataskaitų generavimo metu programa primena, kad reikia atlikti Sąskaitų likučių skaičiavimą. Jei ši operacija nebus atlikta, sugeneruotoje balanso ataskaitoje duomenų nebus.
Sąskaitų plano modulyje matoma pasirinktos sąskaitos likučių informacija taip pat suformuojama tik po Sąskaitų likučių skaičiavimo operacijos įvykdymo.
Modulis ‘Operacijų tipai’
Operacijų tipų sąrašas
SISTEMA => OPERACIJŲ TIPAI
Operacijos tipų modulyje matomas visų programoje egzistuojančių (visuose moduliuose registruojamų) operacijų tipų sąrašas. Taip pat šiame modulyje įvedami įvairūs nustatymai, skirti atskiriems operacijų tipams.
Bendras Operacijų tipų modulio vaizdas:
Sąraše pasirinkto operacijų tipo informacija keičiama paspaudus mygtuką (F2). Ekrane matysite pasirinkto operacijų tipo informaciją:
- Pavadinimas, Trumpas pavadinimas, Labai trumpas pavadinimas. Šiuose informaciniuose laukuose nurodyti pilnas, trumpas ir labai trumpas pasirinkto operacijos tipo pavadinimai. Šios reikšmės neredaguojamos.
- Operacijų žurnalas. Jeigu jūsų Bendrasis žurnalas išskaidytas į kelis subžurnalus, tai šiame lauke nurodomas tas subžurnalas, į kurį bus keliamos pasirinkto tipo operacijos generavimo į Bendrąjį žurnalą metu. Pagal nutylėjimą šiam laukui priskiriama reikšmė ‘Bendras’. Nurodytasis subžurnalas matomas Operacijų tipų sąrašo lauke ‘Žurn.pavadinimas’
- Apskaitos blankų tipai. Kiekvienam operacijų tipui programoje galite nurodyti konkretų apskaitos blankų tipą. Lauke ‘Apskaitos blankų tipai’ nurodykite konkretų apskaitos blankų tipą. Tuomet pasirinkto tipo operacijose įvestų dokumentų tipas bus nustatytas automatiškai. Programa patikrins, ar užregistruotas šio tipo apskaitos blankas su operacijoje nurodytu numeriu, ir, jeigu taip, priskirs jį operacijai. Tokiu būdu darbas su programa vyksta sparčiau. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Apskaitos blankai.Operacijų tipų sąrašo lauke ‘Blankas’ matomas apskaitos blankų tipas, priskirtas pasirinktajam operacijų tipui.
- Nerodyti. Programos vartotojas gali nustatyti, kurie operacijų tipai programoje jam turi būti matomi, o kurie – ne. Jeigu lauko ‘Nerodyti’ požymis yra nustatytas
, pasirinktojo tipo operacijų matymas, redagavimas, trynimas ir įvedimas dirbančiajam vartotojui bus uždrausti.
- Eilė. Eilės numeris, kokia tvarka atitinkamame modulyje bus išdėstyti operacijų tipai.
🛈 Atskirų operacijų tipų matymas ribojamas konkrečiam vartotojui. Atskirų operacijų tipų matymo ribojimas gali būti koreguojamas, jeigu dirbančiojo vartotojo teisių sąraše galimybė ‘Keisti aktyvumo statusą’ nėra uždrausta.
Jeigu operacijų tipų sąrašo lauko ‘N.?’ reikšmė yra ‘N’, tai šio tipo operacijų matymas dirbančiajam vartotojui neribojamas. Jeigu operacijų tipų sąrašo laukas ‘N.?’ reikšmės neturi (laukas tuščias), tai dirbantis vartotojas negalės matyti (o taip pat redaguoti bei trinti) ir įvesti šio tipo operacijų.
🛈 Be to, programoje yra galimybė leisti / uždrausti konkrečių operacijų tipų įvedimą, redagavimą ir trynimą atskiriems programos vartotojams (ne tik dirbančiam). Taip pat galima riboti užregistruotų operacijų matymą atskiro įmonės padalinio lygmenyje. Apie šias galimybes skaitykite aprašymo skyriuje Administravimas. Vartotojų sistema.
Įvesta informacija patvirtinama paspaudus mygtuką (Ctrl+Enter). Paspaudę mygtuką
(Esc) atmesite atliktus pakeitimus.
Operacijų numeravimo pagal tipą nustatymai
Operacijos tipų modulyje galima keisti numeravimo pagal tipą informaciją. Pasirinkite operacijos tipą, kuriam norite nurodyti numeravimo pradžią, ir spauskite mygtuką . Ekrane matysite langą, skirtą pasirinkto operacijų tipo numeravimui:
Šiame lange išvardintos visos pažymos, jau naudojamos šio tipo operacijų numeravimui. Kiekvienai pažymai nurodytas numeris, kuris bus panaudotas, vedant naują pasirinkto tipo operaciją su šia pažyma. Pavyzdžiui, aukščiau esančiame lange Pardavimas numeracija nurodyta, kad vedant naują pardavimą be numeravimo pažymos jam bus priskirtas numeris pagal tipą 25, vedant naują pardavimą su pažyma numeravimui A jam bus priskirtas numeris pagal tipą 6 ir t.t.
Numeracijos lange galite įvesti naujas pasirinkto tipo operacijų numeravimo pažymas ir nustatyti numeravimo pradžią kiekvienai pažymai.
Jeigu norite įvesti naują pažymą numeravimui pagal tipą, atlikite šiuos veiksmus:
- Įveskite naują pažymą lango apačioje esančiame lauke ‘Pažyma’;
- Žemiau esančiame lauke ‘Nr.’ įveskite numerį, nuo kurio turės būti pradėtos numeruoti operacijos su naująja pažyma;
- Paspauskite mygtuką
.
Jeigu norite nurodyti kitą jau esančios pažymos numeravimo pradžią, pasirinkite pažymą sąraše ir lango apačioje esančiame lauke ‘Nr.’ įveskite numerį, kuriuo turės būti pradėtos numeruoti operacijos su šia pažyma.
🛈 Koreguodami numeravimo pradžią anksčiau įvestai pažymai, numerį galite tik padidinti. Programa neleis įvesti numerio, mažesnio už nustatytąjį.
Operacijų paveldėjimo konfigūravimas
Operacijų tipų modulyje gali būti atliekamas operacijų paveldėjimo konfigūravimas. Galima nurodyti, ar paveldint vieną operaciją iš kitos papildoma informacija (apmokėjimo, pristatymo, vykdymo, pardavimo ir kt.) yra paveldima ar kopijuojama. Jeigu papildoma informacija yra paveldima, tai tos informacijos pakeitimai, atlikti prie vienos operacijos, automatiškai atliekami ir visose kitose paveldėjimo ryšiais susijusiose operacijose. Kopijavimo atveju papildoma informacija yra atskira kiekvienai operacijai.
Paveldėjimo konfigūravimas yra atskiras kiekvienam paveldėjimui, t.y. paveldėjimas Pardavimas => Pardavimo grąžinimas gali būti sukonfigūruotas vienaip, o paveldėjimas Kliento užsakymas => Pardavimas – visai kitaip.
Norėdami konfigūruoti paveldėjimą, pasirinkite vieną iš jame dalyvaujančių operacijų tipų ir spauskite mygtuką (tuo atveju, jei pasirinkote antrąją paveldėjimo ryšio operaciją) arba
(tuo atveju, jeigu pasirinkote pirminę paveldėjimo ryšio operaciją). Ekrane matysite paveldėjimo ryšių konfigūravimui skirtą langą:
Kairėje lango pusėje nurodykite antrosios paveldėjimo ryšyje dalyvaujančios operacijos tipą, o dešinėje nurodykite, paveldima ar kopijuojama turi būti papildoma pirminės operacijos informacija.
Įvesta informacija patvirtinama paspaudus mygtuką (Ctrl+Enter). Paspaudę mygtuką
(Esc) atmesite atliktus pakeitimus.
Mokesčių paskelbimo modulyje registruojamų operacijų šablonai
Mokesčių paskelbimo modulyje registruojamos operacijos ypatingos tuo, kad jų sąskaitų korespondencijos Bendrajame žurnale generavimo taisyklės gali būti laisvai aprašomos ar koreguojamos programos vartotojo. Kiekvienam šio modulio operacijos tipui aprašomas šablonas, kuriame nurodomos šio tipo operacijų įvedimo bei sąskaitų korespondencijos generavimo taisyklės. Mokesčių paskelbimo modulyje registruojamų operacijų šablonai įvedami ar redaguojami Operacijų tipų modulyje.
Operacijų tipų lange esantis mygtukas yra aktyvus tik tada, kai Operacijų tipų sąraše pasirinktas Mokesčių paskelbimo modulyje registruojamas operacijų tipas.
Jeigu norite įvesti, koreguoti ar tiesiog pamatyti pasirinkto operacijų tipo šabloną, paspauskite mygtuką – ekrane matysite Bendrojo žurnalo šablonų langą. Jame gali būti matomas, įvedamas ar koreguojamas pasirinkto operacijų tipo šablonas.
Kaip pavyzdį pateiksiu galimus Pelno mokesčio ir PVM tipų šablonų variantus. Galimas Pelno mokesčio tipo šablono aprašymo variantas
Galimas PVM tipo šablono aprašymo variantas:
- Kodas. Šiame lauke įvedamas kuriamo šablono kodas. Programa pasiūlo šablono kodą, suteikdama jam numerį. Ši reikšmė gali būti koreguojama. Nurodytas kodas neturi jokios įtakos programos darbui.
- Pavadinimas. Kuriamo operacijoų tipo šablono pavadinimas – laisvai įvedamas tekstas.
- Aprašas. Šiame lauke galite nurodyti įvairias su šiuo šablonu susijusias pastabas ir pan. Lauko ‘Aprašas’ reikšmė – laisvai įvedamas tekstas.
Lango dalyje Sumos nurodomos visos pasirinkto operacijos tipo sumos – ir tos, kurios turės būti įvedamos operacijos registravimo metu, ir tos, kurios turės būti apskaičiuotos iš įvestųjų sumų. Kiekvienai sumai pildoma atskira šios lango dalies eilutė.
- Kodas. Šiame lauke įveskite sumos kodą.
- Pavadinimas. Sumos pavadinimas.
- Tipas. Šiame lauke nurodomas sumos tipas – ‘Įvedama’ arba ‘Formulė’. Operacijos tipas pasirenkamas iš sąrašo :
Sumai, kuri bus įvedama tiesiogiai operacijos įvedimo metu, nurodykite tipą ‘Įvedama’. Sumai ,kuri turės būti apskaičiuota naudojantis kitomis šablono sumomis, nurodykite tipą ‘Formulė’.
- Formulė. Šiame lauke toms sumoms, kurių tipas ‘Formulė’, įvedama formulė, pagal kurią ši suma apskaičiuojama. Formulės aprašyme gali dalyvauti visos kitos aprašomame šablone esančios sumos – tuomet prieš kiekvienos sumos kodą rašomas simbolis ‘&’. Formulėje aprašant veiksmus gali būti naudojami skliaustai bei simboliai ‘+’ (sudėtis), ‘-‘ (atimtis), ‘*’ (daugyba) ir ‘/’ (dalyba).
Pavyzdys. Tarkime, kad šablone X nurodytos sumos AAA, BBB ir CCC, kurių tipas ‘Įvedama’. Aprašant naują šablono sumą DDD, kurios tipas ‘Formulė’, lauke ‘Formulė’ įvedama šios sumos apskaičiavimui naudojama formulė, pavyzdžiui: 2*&AAA, (&AAA+&BBB)/100+&CCC ir pan.
- Val. Sumos valiuta. Įveskite valiutos kodą ranka arba pasirinkite iš Valiutų sąrašo (paspauskite klavišą F3 šiame lauke arba mygtuką
, esantį virš sumų sąrašo).
Vedant naują Mokesčių paskelbimo modulio operaciją, operacijos galvoje esančių laukų, skirtų sumos įvedimui, bus tiek, kiek atitinkamo tipo šablone yra sumų, kurių tipas ‘Įvedama’.
Pavyzdys. Tarkime, kad vienam iš Mokesčių paskelbimo modulyje registruojamų operacijų aprašytas šablonas X. Šiame šablone nurodytos sumos AAA, BBB ir CCC, kurių tipas ‘Įvedama’, ir sumos DDD bei FFF, kurių tipas ‘Formulė’. Visų sumų valiuta – eurai. Naujos šio tipo operacijos įvedimo metu sumoms įvesti bus skirti trys laukai
Vieną iš šablono sumų galite paskelbti pagrindine. Ši suma bus matoma kaip operacijos suma visuose programoje esančiuose operacijų sąrašuose. Be to, ši suma turėtų sutapti su operacijos generuojama įsiskolinimo suma (mūsų įmonės įsiskolinimo operacijos partneriui arba operacijos partnerio įsiskolinimo mūsų įmonei suma), nes pagrindinė operacijos suma yra maksimali suma, kuri gali būti panaudota šios operacijos dengimo ryšiuose. Pasirinkite sumą, kurią paskelbsite pagrindine, ir paspauskite virš sumų sąrašo esantį mygtuką (Ctrl+P). Sąrašo eilutė, kurioje nurodyta pagrindinė suma, bus išskirta paryškintu šriftu.
Apatinėje lango Bendrojo žurnalo šablonai dalyje ‘Operacijų eilutės’ įvedama pasirinkto tipo operacijų generuojama sąskaitų korespondencija.
- Tipas. Nurodykite transakcijos tipą – ‘Debetas’ arba ‘Kreditas’. Jis pasirenkamas iš sąrašo:
- Sąskaita. Sąskaitos kodas. Jis įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Sąskaitų sąrašo (tam paspauskite klavišą F3 šiame lauke arba mygtuką
, esantį virš sumų sąrašo).
- Sąsk.pavadinimas. Šiame lauke matomas lauke ‘Sąskaita’ nurodytos sąskaitos pavadinimas. Šis laukas informacinis, neredaguojamas.
- Suma. Transakcijos suma – šiame lauke nurodoma vienos iš sąraše ‘Sumos’ esančių sumų kodas.
Viena iš šablono sąskaitų korespondencijoje dalyvaujančių sąskaitų gali būti paskelbta partnerio sąskaita. Tai sąskaita, atspindinti mokesčio paskelbimo operacijos partnerio korespondavimą ir dalyvaujanti užskaitos korespondencijoje, registruojant šios operacijos dengimus PP atsiskaitymų modulyje. Pasirinkite sąskaitą, kurią aprašomame šablone paskelbsite partnerio sąskaita, ir paspauskite virš operacijos eilučių sąrašo esantį mygtuką (Ctrl+S). Operacijos sąskaitų korespondencijos eilutė, kurioje nurodyta partnerio sąskaita, bus išskirta paryškintu šriftu.
Paspaudę mygtuką (Ctrl+Enter) užrašysite naujai įvestą šabloną arba patvirtinsite atliktus šablono koregavimus. Paspaudę mygtuką
(Ctrl+T) įvestą informaciją atmesite.
Patvirtinus Mokesčių paskelbimo modulio operaciją bus sugeneruota operacijos tipo šablone nurodyta sąskaitų korespondencija.
Dokumento nr. 10