Bendros žinios apie sąrašus
Bendras sąrašo vaizdas
Visi nomenklatūriniai duomenys (sąrašai) pasiekiami per pagrindinio Meniu punktą Sąrašai.
Visa informacija programoje pateikiama lentelėse. Kiekviena lentelė turi programavimo metu apibrėžtą stulpelių (laukų) skaičių ir neribotą eilučių (elementų) kiekį. Įvedus naują sąrašo elementą, atsiranda nauja eilutė. Tokios eilutės vadinamos įrašais.
Pavyzdys. Partnerių sąrašo lentelės ‘stulpeliai’ (laukai) – partnerio kodas, pavadinimas, įmonės kodas, adresas, telefonas, mokestis pirkimui, valiuta ir tt. Laukų, t.y. šio įrašo požymių kiekis yra baigtinis. Įvedus naują partnerį į partnerių sąrašą, jame atsiranda nauja eilutė (įrašas).
Ekrane galite matyti arba įrašų lentelę, pavyzdžiui:
,
arba vieno įrašo detalią informaciją, kuri vadinama įrašo atributais, pavyzdžiui:
Jei ekrane matoma įrašų lentelė, tai sąrašo įrašas, kurio kairėje yra ženklas , vadinamas aktyviu (pasirinktu) įrašu. Įrašas tampa aktyviu, kai jį pasirenkame klaviatūros rodyklėmis ↓ ir ↑arba kairiu pelės klavišu.
Jeigu visi įrašai netelpa sąrašui skirtoje lango dalyje, judėti žemyn ir aukštyn sąraše galite naudodamiesi klavišais Page Down, Page Up , klaviatūros rodyklėmis ↓ ir ↑, klavišais Ctrl+↓ ir Ctrl+↑ , Ctrl+Home ir Ctrl+End arba vertikaliąja Lentelės postūmio juosta.
Jeigu visi laukai netelpa sąrašui skirtoje lango dalyje, judėti į šonus sąraše galite naudodamiesi klaviatūros rodyklėmis → ir ←, klavišais Tab (nuoseklus judėjimas per laukus pirmyn), Shift+Tab (nuoseklus judėjimas per laukus atgal) arba horizontaliąja Lentelės valdymo juosta.
Jeigu aktyvus programos langas sudarytas iš kelių sekcijų, pereiti iš vienos sekcijos į kitą galite spausdami klavišą F6.
Bendras sąrašo vaizdas:
Sąrašo režimai
Sąrašo vaizdas gali būti viename iš šių penkių režimų:
- Lentelės režimas (peržiūra)
- Įrašo atributų režimas (peržiūra)
- Įvedimo režimas
- Redagavimo (taisymo) režimas
- Pasirinkimo režimas
- Lentelės ir įrašo atributų režimai skirti informacijos peržiūrai ir analizei. Iškvietus sąrašą per pagrindinį meniu, sąrašas pateikiamas šiuose režimuose.
- Įvedimo režimas skirtas naujo sąrašo elemento įvedimui.
- Redagavimo režimas skirtas įvestos informacijos taisymui (sąrašo vaizdas įrašo atributų režime, redagavimo režime ir įvedimo režime sutampa).
- Sąrašas pasirinkimo režime gaunamas tada, kai vyksta reikšmės pasirinkimas iš šio sąrašo. Šiame režime – mažiausiai informacijos, nėra įvedimo bei redagavimo galimybės.
Kaip nustatyti ekrane matomo sąrašo režimą? Tai galima nustatyti pagal sąrašo režimo simbolį, esantį kairėje apatinėje sąrašo dalyje:
Lentelės arba įrašo atributų režimas
Įvedimo režimas
Redagavimo režimas
Pasirinkimo režimas
Darbas su sąrašu
Lentelės ir įrašo atributų režimuose:
(Ctrl+2) – Pereiti iš lentelės į aktyvaus (pasirinkto) įrašo atributų peržiūros režimą.
🛈 Ekrane šiuo atveju matysite būtent aktyvaus įrašo atributus.
(Ctrl+1) – Pereiti iš atskiro įrašo atributų peržiūros į lentelę.
ir
(klaviatūros rodyklės ↑ ir ↓) – Pereiti prie ankstesnio arba tolesnio įrašo sąraše. Judėti per sąrašo įrašus galime ir naudojantis dešiniajame ekrano šone esančia lentelės valdymo juosta. Kitas būdas pasirinkti reikalingą įrašą – tiesiog paspausti ant jo kairį peliuko klavišą.
(Insert) – Naujo įrašo įvedimas. Perėjimas į įvedimo režimą.
(Ctrl+Insert) – Naujo įrašo įvedimas, kopijuojant aktyvaus įrašo informaciją (tokį mygtuką turi ne visi sąrašai)
(Ctrl+Del) – Ištrinti aktyvų sąrašo įrašą.
(F2) – Pereiti į aktyvaus įrašo redagavimo režimą (redaguoti).
(F5) – Atnaujinti lange matomą informaciją.
Įvedimo ir redagavimo režimuose
(Ctrl+Enter) – Patvirtinti naują įrašą arba užrašyti įvestus pataisymus redaguojamame įraše
(Esc) – Atsisakyti naujai vedamo įrašo. Atmesti redagavimo režime padarytus pataisymus.
Pasirinkimo režime:
(Ctrl+Enter) – Grįžimas su pasirinkta reikšme. Pasirinkta reikšmė grąžinama į lauką, iš kurio buvo iškviestas sąrašas.
(Ctrl+L) – Sąrašo išplėtimas (perėjimas į lentelės režimą). Naudojamas tada, kai pasirinkimui skirtą sąrašą norite papildyti arba pakoreguoti.
Mygtukai
Įrašų paieškos lentelėse bei lentelių atrankos galimybės aprašytos skyriuose Lentelės įrašų atranka. Reikšmės paieška lentelėje ir Papildomi filtrai.
Ekrane matomi sąrašai gali būti sudaryti tik iš tų laukų, kurie jums reikalingi. Taip pat tie laukai gali būti išdėstyti būtent ta tvarka, kuri jums yra patogiausia. Taigi, kiekvienos programos lentelės vaizdas gali būti sutvarkytas atsižvelgiant į vartotojų poreikius. Apie tai daugiau skaitykite aprašymo skyriuje Lentelių tvarkymas.
Sąrašams skirtuose programos languose yra mygtukas . Šio mygtuko paspaudimas atidaro Konfigūracijos modulio langą. Tokiu būdu galite greitai patikrinti ar pakeisti Konfigūracijos nustatymus.
Apskaitos programoje EuroSkaita yra galimybė sužinoti bet kurio programos sąrašo įrašo redagavimo istoriją, t.y. kiekvieno redagavimo laiką ir jį atlikusį vartotoją. Šią funkciją valdo Konfigūracijos kintamasis ‘(2187) Sąrašų redagavimo istorija’, esantis Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija=>Sisteminiai parametrai. Įrašų redagavimo istorija pildoma, kai šio kintamojo reikšmė yra ‘Registruojama’.
Pasirinkto sąrašo įrašo redagavimo istorija matoma paspaudus mygtuką :
🛈 Redagavimo istorijos lange nėra matoma informacija apie tai, kas buvo pakeista.
🛈 Verslo valdymo ir apskaitos programoje EuroSkaita yra galimybė importuoti sąrašus iš TXT, XLS ir DBF failų. Tokiu būdu gali būti importuojami ir valiutų kursai bei kainininkai. Šis veiksmas atliekamas specialiame programos modulyje SP Importas. Modulis SP Importas iškviečiamas arba pasirinkus pagrindinio Meniu punktą Operacijos => Įrankiai => SP Importas, arba paspaudus atitinkamo sąrašo lange esantį mygtuką .
Dešinio pelės klavišo paspaudimu kiekviename sąraše galite iškviesti įvairias šį sąrašą atitinkančias programos funkcijas ar ataskaitas. Paspaudę dešinįjį pelės klavišą tiesiog pasirinkite jums reikalingą funkciją ar ataskaitą ekrane atsiradusiame meniu. Pavyzdžiui, Prekių sąraše paspaudus dešinį pelės klavišą ekrane matysite šį sąrašą atitinkančių programos funkcijų ir ataskaitų sąrašą:
Pasirinkę vieną iš šio sąrašo punktų iškviesite atitinkamą programos funkciją ar atspausdinsite norimą ataskaitą.
Papildomi Meniu punktai
Darbo su programa metu pagrindinis programos Meniu gali būti papildytas punktu, atitinkančiu aktyvų programos langą.
Esant sąraše, pagrindinis programos Meniu pasipildo nauju punktu – aktyvaus sąrašo pavadinimu. Pavyzdžiui, jei aktyvus yra Sandėlių sąrašo langas, tai pagrindiniame programos Meniu atsiras papildomas punktas Sandėliai; jei aktyvus yra Prekių sąrašo langas, tai pagrindiniame Meniu atsiras papildomas punktas Prekės ir t.t. Pasirinkę šį punktą, gausite sąrašą funkcijų, kurios gali būti atliktos aktyviame programos lange. Dauguma šių funkcijų gali būti iškviestos atitinkamais aktyviame programos lange esančiais mygtukais ar juos atitinkančiais klaviatūros klavišais.
Pavyzdžiui, kai programos langas Matavimo vienetai yra aktyvus, pagrindiniame programos Meniu atsiranda papildomas punktas – Matavimo vienetai. Pasirinkę šį Meniu punktą ekrane matysite funkcijų sąrašą:
- Pasirinkę Meniu punktą Redaguoti, redaguosite pasirinktą Matavimo vienetų sąrašo įrašą. Šio Meniu punkto pasirinkimą atitinka mygtuko
(F2) paspaudimas.
- Pasirinkę Meniu punktą Sukurti naują, vesite naują Matavimo vienetų sąrašo įrašą. Šio Meniu punkto pasirinkimą atitinka mygtuko
(Insert) paspaudimas.
- Pasirinkę Meniu punktą Panaikinti, ištrinsite pasirinktą Matavimo vienetų sąrašo įrašą. Šio Meniu punkto pasirinkimą atitinka mygtuko
(Ctrl+Del) paspaudimas.
- Pasirinkę Meniu punktą Atnaujinti, atnaujinsite Matavimo vienetų lange matomą informaciją. Šio Meniu punkto pasirinkimą atitinka mygtuko
(F5) paspaudimas.
Taigi, daugelis programos funkcijų gali būti iškviestos ir paspaudus programos mygtuką, ir paspaudus tą funkciją atitinkantį klavišą ar klavišų kombinaciją, ir pasirinkus atitinkamą Meniu punktą. Pasirinkite sau patogiausią darbo su programa būdą.
Naujo įrašo įvedimas
Įvedant naują sąrašo įrašą užpildomi įrašo įvedimo formoje esantys laukai.
Pereiti prie kito lauko galite, paspaudę kairį pelės klavišą reikalingame lauke arba spaudžiant klaviatūros klavišus Tab (nuosekliai judama pirmyn) ar Shift+Tab (nuosekliai judama atgal).
Kiekviename sąraše yra laukai, kurių užpildymas yra būtinas (programa neleis patvirtinti įrašo, kol šie laukai nebus užpildyti) ir laukai, kurių užpildymas nėra būtinas.
Pavyzdys. Partnerių sąraše laukai ‘partnerio kodas’, ‘partnerio pavadinimas’ yra būtinai pildomi, o laukai ‘mokėjimo sąlygos’ ar ‘fakso numeris’ yra nebūtinai pildomi.
Jei šalia lauko yra mygtukas , šio lauko reikšmė yra pasirenkama iš atitinkamo sąrašo. Pavyzdžiui, lauko ‘Partneris’ reikšmė pasirenkama iš Partnerių sąrašo. Šis pasirinikimas gali vykti dviem būdais:
Pirmasis būdas
Paspaudę šalia lauko esantį mygtuką (F3), gausite pasirinimui skirtą sąrašą. Pasirinkti reikiamą reikšmę galite vienu iš šių būdų:
- Du kartus spustelkite kairį pelės klavišą ant pasirinkto įrašo
- Pažymėkite pasirinktą įrašą ir paspauskite mygtuką
(Ctrl+Enter);
Antrasis būdas
Antrasis būdas vadinamas greitąja paieška. Į lauką įvedamas simbolis ar simbolių seka, sutampanti su ieškomos reikšmės kodo ar pavadinimo dalimi ir spaudžiamas klavišas F4:
Jeigu yra tik vienintelis atitinkamo sąrašo elementas, kurio kode ar pavadinime yra įvesta simbolių seka, tai paspaudus klavišą F4 laukas yra automatiškai užpildomas:
Jeigu yra keli atitinkamo sąrašo elementai, kurių kode ar pavadinime yra įvesta simbolių seka, tai paspaudę klavišą F4 ekrane matysite Greitos paieškos langą
Viršuje esančiame lauke ‘Filtras’ bus matoma įvestoji simbolių seka, o apačioje esančiame sąraše bus matomi visi sąrašo elementai, kurių kode ar pavadinime ši reikšmė yra. Šiame sąraše pasirinkite reikšmę – šis pasirinkimas gali vykti vienu iš aukščiau aprašytų būdų (mygtuku (Ctrl+Enter) arba dvigubu kairio pelės klavišo paspaudimu).
Jeigu jūs norite pakoreguoti arba papildyti pasirinkimui pateiktą sąrašą, spauskite sąrašo išplėtimo mygtuką (Ctrl+L) –pereisite iš pasirinkimo režimo į lentelės režimą. Lentelės režime esantį sąrašą galėsite papildyti arba pakoreguoti, o po to pasirinkti reikalingą šio sąrašo reikšmę. Taigi, sąrašai gali būti pildomi tiesiogiai arba netiesiogiai – kitų sąrašų pildymo ar operacijų įvedimo metu.
Laukų, šalia kurių yra mygtukas , reikšmė yra pasirenkama iš reikšmių aibės paspaudus šį mygtuką arba klavišus Alt+↓. Norima reikšmė pasirenkama kairiu pelės klavišu arba klavišu Enter.
Kodai. Automatinis kodų generavimas
Beveik visų sąrašų įrašai turi lauką ‘Kodas’.
Kodas – tai simbolių seka, įrašo identifikatorius. Kiekvienas kodas turi būti unikalus savo sąraše. Programa tikrina įvesto kodo unikalumą sąraše ir neleidžia patvirtinti įrašo su pasikartojančiu kodu.
Maksimalus kodų ilgis įvairiuose sąrašuose yra skirtingas:
- Valiutų sąraše maksimalus kodo ilgis yra 3,
- Sąskaitų plano sąskaitos kodo ilgis gali būti iki 10 simbolių,
- Vertybių sąraše maksimalus kodo ilgis yra 20,
- Visuose kituose sąrašuose maksimalus kodo ilgis yra 15 simbolių.
Kodas gali būti įvedamas ranka, generuojamas automatiškai arba generuojamas automatiškai su reikšmine pradžia.
Vedant kodą ranka laisvai įvedama simbolių seką. Specialūs simboliai įrašų koduose nerekomenduojami.
Pavyzdys. Vilniaus sandėlio kodas gali būti VS, arba 001, arba Vilnius01 ir pan.
🛈 Didžiosios ir mažosios raidės programoje neskiriamos, t.y. kodai ABC01, Abc01 ir abc01 yra vienodi ir programa leis įrašyti tik vieną iš jų.
Kodo simboliai gali savyje talpinti daug informacijos, pagal kurią galime grupuoti sąrašo įrašus, filtruoti sąrašus, generuoti ataskaitas. Visi sąrašai pateikiami išrūšiuoti pagal kodą.
Pavyzdys. Partnerio kodo pirmasis simbolis (1 arba 0) gali reikšti, ar tai Lietuvos, ar užsienio partneris. Du kiti simboliai gali reikšti Lietuvos regioną, kuriame šis partneris yra. Toliau esantys simboliai gali reikšti bendravimo su šiuo partneriu sritį (PK – prekyba kanceliarinėmis prekėmis, PS – paslaugų tiekimas, TK – tiekėjas, AT – mūsų įmonės atstovas, VI – valstybinė institusija ir pan.). Toliau gali eiti įmonės kodas ar kita informacija.
🛈 Visų sąrašų, išskyrus Valiutų sąrašą, kodai gali būti pakeisti bet kada. Pakeitus įrašo kodą, pakeitimas matysis visur, kur šis įrašas buvo panaudotas.
Daugumai sąrašų įrašo kodą galima generuoti automatiškai. Kodas sugeneruojamas automatiškai, kodo lauke paspaudus klavišą F12.
Automatiškai generuojamo kodo ilgis yra nustatomas Konfigūracijoje. Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija => Normatyvai => Normatyvų kodų generavimas esantys kintamieji atitinka programos sąrašus, o jų reikšmės – automatiškai generuojamo kodo ilgis šių sąrašų įrašams.
Pavyzdys. Konfigūracijoje nurodyta, kad sandėlių sąrašo kodo ilgis – 5. Vedant naują Sandėlių sąrašo įrašą, ‘Kodo’ lauke paspaudus klavišą F12, automatiškai bus sugeneruotas kodas 00001, kitam sandėliui bus sugeneruotas kodas 00002, vėliau – 00003 ir t.t
Šioje verslo valdymo sistemoje yra galimybė automatiškai generuoti kodus, nurodant reikšminę pradžią. Tokiu atveju ‘Kodo’ lauke reikia įvesti kodo pradžią – simbolių seką, o paskui spausti F12. Programa sugeneruos kodo pabaiga – papildys kodą iki Konfigūracijoje nurodyto ilgio. Su kiekviena skirtinga kodo pradžia numeravimas vyks atskirai.
Pavyzdys. Mūsų asmenų sąrašui automatiškai generuojamo kodo ilgis – 5. Tarkim, kad norime išskaidyti mūsų asmenų sąrašą į tris grupes – administraciją, buhalteriją, ir prekybos skyrių. Naujų asmenų įvedimo metu lauke ‘Kodas’ įrašysime kodo pradžią – BUH, ADM arba PRK. Po to paspaudę klavišą F12 automatiškai sugeneruosime kodo pabaigą. Priklausomai nuo įvestos kodo pradžios, bus generuojami kodai – BUH01, BUH02, BUH03, ADM01, ADM02 ir tt. (Kiekvienai kodo pradžiai numeravimas vyks atskirai)
🛈 Konfigūracijoje nurodytas automatiškai generuojamo kodo ilgis neturi įtakos ranka vedamam kodui. Ranka galite vesti ir ilgesnį, ir trumpesnį kodą. Generuojant kodus automatiškai su reikšmine pradžia, visiems vieno sąrašo įrašams reikšminė kodo pradžia turi būti to paties ilgio. Skirtinguose sąrašuose šis ilgis gali būti skirtingas. Pavyzdžiui, Prekių automatiškai generuojamo kodo ilgis – 16, iš jų 10 simbolių skiriami reikšminei pradžiai, o Partnerių automatiškai generuojamo kodo ilgis – 9, iš jų reikšminei pradžiai skiriami 2 simboliai ir t.t.
Aptarsime konkrečius programos sąrašus.
🛈 Sąrašai Prekių kainų kategorijos, Partnerių kategorijos, Kainininkai ir Kainoraščiai aprašyti skyriuje Kainų sistema. Sąrašai Išlaidų objektai, Išlaidų objektų rūšys ir Išlaidų straipsniai aprašyti skyriuje Išlaidų operacijos. Sąrašai Nuolaidų aprašymai ir Nuolaidų sutartys aprašyti skyriuje Pardavimo nuolaidų sistema. Sąrašai Kaštų centrai, Projektų centrai, Produktų centrai ir Verslo centrų rinkinių šablonai aprašyti skyriuje Verslo centrų apskaita.
Mūsų asmenys
SĄRAŠAI -> MŪSŲ ASMENYS
Šiame modulyje registruojami Jūsų įmonės darbuotojai.
Bendras sąrašo vaizdas nuo įprasto skiriasi papildomais mygtukais: Mygtukas skirtas verslo centrų apskaitai. Mygtukas
skirtas licencijų apskaitai. Mygtukas
skirtas papildomų dokumentų apskaitai. Mygtukas
skirtas papildomiems pasirinkto įrašo laukams. Mygtukas
skirtas asmens atsiskaitomosios sąskaitos numerio įvedimui, naudojama atliekant mokestinius pavedimus asmeniui.
Įvedant naują sąrašo įrašą, pildomi šie laukai:
Puslapis MŪSŲ ASMUO
- Kodas. Asmens kodas. Jis gali būti įvestas ranka arba sugeneruotas automatiškai. Automatiškai generuojamo kodo ilgį nusako Konfigūracijos kintamojo ‘(105) Mūsų asmenys’ reikšmė.
- Vardas. Asmens vardas
- Pavardė. Asmens pavardė
- Kreipinys. Galite nurodyti kreipinį arba naudoti šį lauką kitos informacijos įvedimui.
- Titulas. Galite nurodyti asmens titulą arba naudoti šį lauką kitos informacijos įvedimui.
- Pareigos. Asmens pareigos
- Atskaitingas. Jeigu pažymėsite šį lauką
, programa leis įvesti pinigų išdavimo šiam asmeniui iš kasos bei pinigų gavimo į kasą iš šio asmens operacijas. Jeigu šis laukas asmens kortelėje bus nepažymėtas
, programa neleis įvesti minėtų tipų operacijų su šiuo asmeniu.
- Gimė. Gimimo data.
- PSG. Asmens PSG. Ji pasirenkama iš asmenims skirtų PSG sąrašo. Jei šis laukas neužpildomas, į jį automatiškai įrašoma Standartinė PSG.
Puslapis ADRESAS
- Adresas. Šiame lauke reikėtų nurodyti gatvę, namo nr., buto ar kabineto nr.
- Miestas, Indeksas
- Šalis. Šalis pasirenkama iš šalių sąrašo.
- Telefono nr. Yra galimybė užrašyti tris telefono numerius (kiekvienas iš jų gali būti iki 17 simbolių).
- Mob.tel.nr., Fakso nr. El.pašto adr.
- S.W.I.F.T. Šis laukas dažniausiai pildomas tik nurodant banko adresą. Kituose sąrašuose šį lauką galite naudoti kaip papildomą pastabą.
- Pastabos. Šis laukas skirtas papildomai informacijai.
- Kalba. Bendravimo kalba (pasirenkama iš kalbų sąrašo).
- Tipas. Paskutinis laukas skirtas adreso tipui. Jis pasirenkamas iš adresų tipų sąrašo.
Kiekvienam asmeniui iš Mūsų asmenų sąrašo galite priskirti neribotą adresų kiekį. Papildomi ardesai įvedami tik įrašo redagavimo režime.
Jei norite įvesti papildomą asmens adresą (antrą, trečią, ketvirtą ir t.t.), redaguokite pasirinktą įrašą (asmenį, kuriam norite įvesti papildomą adresą) ir puslapyje ADRESAI spauskite mygtuką Kiti adresai. Iškviečiamas kitas sąrašas – Adresai. Tai visų asmens adresų sąrašas, kurį galite redaguoti ir papildyti:
Įvedant naują šio sąrašo įrašą, pildomi tokie patys laukai, kaip ir Mūsų asmenų sąrašo puslapyje ADRESAS.
🛈 Jeigu vienam asmeniui nurodomi keli adresai, būtinai nurodykite įvedamų adresų tipą!
Adresų sąraše galite pasirinkti, kuris iš adresų bus pagrindiniu ir matysis asmens įrašo puslapyje adresas.
🛈 Įdiegus programą Mūsų asmenų sąraše yra vienas įrašas (kodas – 0, pavardė – Pavardė ???, vardas – Vardas ???). Darbo pradžioje šis įrašas atitinka vartotoją – supervizorių. Jo koreguoti neverta, nes po kiekvieno programos versijos atnaujinimo jis vėl įgis savo pradines reikšmes.
Atstovai
SĄRAŠAI -> ATSTOVAI
Šiame sąraše gali būti registruojami Jūsų įmonės partnerių (tiekėjų, klientų) atstovai.
Bendras sąrašo vaizdas nuo įprasto skiriasi šiais mygtukais: Mygtukas skirtas papildomų dokumentų apskaitai. Mygtukas
skirtas papildomiems pasirinkto įrašo laukams.
Įvedant naują Atstovų sąrašo įrašą, pildomi šie laukai:
Puslapis Atstovas
- Vardas, Pavardė. Atstovo vardas ir pavardė
- Kreipinys, Titulas
- Pareigos. Šiame lauke nurodomos atstovo pareigos atstovaujamoje įmonėje
- Padalinys. Galime nurodyti atstovaujamos įmonės padalinį, kuriame dirba Atstovas.
- Pavadinimas. Atstovo įmonės pavadinimas
- Pastabos. Papildomai informacijai skirtas laukas.
Puslapyje Adresas gali būti įvedamas Atstovo adresas. Šio puslapio pildymas aptartas skyriuje Mūsų asmenys. Atstovui taip pat gali būti nurodomi keli adresai.
Puslapis Pavaduotojas
Šiame puslapyje nurodomas atstovo pavaduotojas. Jo laukai neredaguojami – jie užsipildo automatiškai, pasirinkus pavaduotoją iš Atstovų sąrašo. Pasirinkti pavaduotoją galite paspaudę klavišą F3 arba mygtuką .
Paspaudę mygtuką ištrinsite šiame puslapyje esančią informaciją.
Valiutos
Valiutų sąrašas
SISTEMA -> VALIUOTS -> VALIUTOS
Šiame modulyje įvedamos įmonės apskaitoje naudojamos valiutos:
Įvedant naują valiutą, pildomi šie laukai:
Puslapis Valiuta
- Kodas. Valiutos kodas. Tai ‘tikrasis’, banko atsiskaitymuose naudojamas valiutos kodas, pvz., USD, EUR ar pan.
🛈 Maksimalus valiutos kodo ilgis – 3 simboliai. Valiutos kodo redaguoti negalima. Jei įvestas blogas valiutos kodas, šį įrašą reikia ištrinti ir įvesti jį iš naujo.
- Pavadinimas. Valiutos pavadinimas (pvz., JAV doleris)
🛈 Valiutos pavadinimas turi būti įrašytas vienaskaitos vardininko linksnyje.
- Daugiklis. Valiutos kiekis, kuriam bus nurodomas kursas. Daugiklis gali būti >1, kai bankas, pateikdamas valiutų kursus, nurodo eurų kiekį ne už vieną valiutos vienetą, o už 100, 1000 ar pan. Jei šis laukas neužpildomas, daugiklis automatiškai yra lygus 1.
- Eiliškumas. Įrašo vieta sąraše. Pateikiant valiutų sąrašą, įrašai būna surūšiuoti pagal eiliškumą, o ne pagal kodą (kaip kituose sąrašuose). Taigi, nusistatykite sau patogią valiutų išdėstymo tvarką. Neįvedus jokios reikšmės, šis laukas pagal nutylėjimą įgyja reikšmę 1. Valiutos su sutampančiu eilės numeriu išdėstomos įvedimo tvarka.
- Maž. valiutos kodas. Mažosios valiutos kodas (pavyzdžiui., ‘cnt’).
- Maž. valiutos pavadinimas. Mažosios valiutos pavadinimas (pavyzdžiui., ‘centas’).
🛈 Mažosios valiutos pavadinimas turi būti įrašytas vienaskaitos vardininko linksnyje.
Puslapyje Kiti pavadinimai gali būti įvesti valiutos pavadinimai kitomis kalbomis. Šie pavadinimai gali būti panaudoti spausdinant įvairius programos dokumentus kitomis kalbomis.
- Bazinė valiuta — nuo: – -. Šiuo metu nebenaudojama. Buvo skirta Europos šalims pereinant prie bazinės valiutos Eur
- Valiutos kodas pagal ISO. Gali būti naudojamas SAF-T rinkmenai, jei programoje įvestas ir naudojamas neteisingas valiutos kodas.
- Privalomas valiutų kursas. Jei šis požymis pažymėtas
, valiutinės operacijos įvedimo metu programa tikrins, ar operacijos datai yra įvestas valiutos kursas. Jei taip, operaciją leis užrašyti. Jei ne, programą praneš apie tai ir operacijos užrašyti neleis.Jei požymio nėra, valiutinės operacijos įvedimo metu programa pasirink vėliausiai į vestą valiutos kursą ir jį panaudos operacijoje.
Pavyzdys. Valiuta USD neturi požymio ‚Privalomas valiutos kursas‘. Paskutinį kartą kursas 1,08850 buvo įvestas 2024-11-04 dieną. Lapkričio 25 d. registruojama operacija USD valiuta. Lapkričio 25 d. USD kursas yra 1,04120, tačiau jis nėra įvestas programoje, todėl operacijoje bus naudojamas kursas 1,08850 be jokio pranešimo.
Jei požymis ‚Privalomas valiutos kursas‘ yra, programa pakeiks pranešimą:
VALIUTŲ KURSAI
Sistema -> Valiutos -> Valiutų kursai
Šiame modulyje įvedami valiutų kursai.
Valiutų kurso įvedimo langas sukurtas taip, kad jį būtų patogu pildyti pagal Lietuvos banko skelbiamą valiutų kursų sąrašą:
Viršutinėje eilutėje nurodoma (pasirenkama iš sąrašo) valiuta, kurios atžvilgiu bus įvedami kitų valiutų kursai, ir įvedamų kursų data.
Apatinėje lango dalyje matysite kitas Valiutų modulyje užregistruotas valiutas.
Valiutų kursai įvedami stulpelyje ‘Kursas’. Įvesti valiutų kursai užrašomi paspaudus mygtuką Užrašyti. (Enter,Enter). Paspaudę mygtuką Atmesti atsisakysite įvestos informacijos.
Jeigu valiutų kursai nurodytai dienai jau yra įvesti anksčiau, jie yra matomi ekrane. Įvesti valiutų kursai gali būti koreguojami.
Valiutų kursų lentelėje visada turi būti nurodytas požymis ‚Pagal pasirinktos valiutos vienetą‘.
🛈 Valiutų kursai gali būti importuojami į programą iš Lietuvos banko Sistema => Valiutos => Val. kursų importas
Valiutų santykiai
Sistema -> valiutos -> Valiutų santykiai
Šis modulis skirtas įvestų valiutų kursų peržiūrai ir patikrinimui. Matoma informacija šiame modulyje neredaguojama. (Įvestų valiutų kursų redagavimas arba naujų valiutų kursų įvedimas vyksta Valiutų kursų modulyje).
Viršutinėje eilutėje nurodoma pirmoji valiuta (valiuta, kurios atžvilgiu buvo įvedamas antrosios valiutos kursas) ir antroji valiuta. Programa pateikia visus Valiutų kursų modulyje įvestus šių valiutų santykius.
Pakeitę laukų ‘Pirma val.’ ir ‘Antra val.’ matysite kitų valiutų santykius.
Paspaudę mygtuką Baigti uždarysite Valiutų santykių modulio langą.
🛈 Valiutų santykių modulyje matomi tik tie kursai, kurie yra įvesti Valiutų kursų modulyje.
Valiutų kalkuliatorius
Sistema=>Valiutos=>Valiutų kalkuliatorius
Šis modulis skirtas valiutų konvertavimui – galite greitai apskaičiuoti, kokį vienos valiutos kiekį atitinka kitos valiutos kursas tam tikrą dieną.
Nurodę datą, pirmąją valiutą (kurios kiekį žinote) ir jos kiekį (sumą) bei antrąją valiutą, paspauskite mygtuką – programa apskaičiuos antrosios valiutos kiekį:
Šiame pavyzdyje apskaičiuota, kiek JAV dolerių 2024 07 04 dieną atitiko 500 eurų.
Lauke ‘Po kablelio’ galite nurodyti apskaičiuotos sumos pateikimo tikslumą – kiek skaitmenų po kablelio maksimaliai gali būti apskaičiuotame rezultate. Jeigu apskaičiuotoje sumoje skaičių po kablelio yra daugiau, rezultatas apvalinamas.
Jei norite atlikti kitus skaičiavimus, nurodykite kitus duomenis (datą, valiutą ar kiekį) ir vėl spauskite mygtuką Skaičiuoti.
Valiutų kalkuliatoriaus langas uždaromas, paspaudus mygtuką Baigti.
🛈 Kaip programoje apskaičiuojamas kursas, konvertuojant vieną valiutą (val1) į kitą valiuta (val2).
Jei valiutos kortelėje nenurodytas požymis ‚Privalomas valiutos kursas‘:
Ieškoma, ar įvestas nurodytos dienos kursas tarp valiutų val1 ir val2,
Jei toks kursas nėra įvestas, ieškoma, ar nurodytą dieną įvestas atvirkštinis kursas – tarp valiutų val2 ir val1,
Jei toks kursas taip pat nėra įvestas, ieškoma, ar įvestas kursas tarp valiutų val1 ir val2 viena diena anksčiau, po to (jei kursas dar nerastas) – kursas tarp valiutų val2 ir val1 viena diena anksčiau. Toliau ieškoma kurso, įvesto dviem, trim, keturiom ir tt. dienom anksčiau, t.y. ieškomas artimiausias prieš operaciją įvestas kursas.
Pirmasis rastas kursas pritaikomas skaičiavimuose.
Jei įvestas kursas nerandamas, programa praneša apie kurso neegzistavimą.
Jei nurodytas požymis ‚Privalomas valiutos kursas‘:
Jei analizės datai kursas nėra įvestas, programa praneša apie neįvestą valiutos kursą.
Bankai
Sąrašai=>Bankai
Šiame modulyje yra registruojami bankai.
🛈 Instaliacinėje programos versijoje yra pateikiama byla su bankų sąrašu. Programoje yra galimybė šį sąrašą automatiškai perkelti į tuščią duomenų bazę.
Įvedant naują Bankų sąrašo įrašą, pildomi tokie laukai:
Puslapis bankas
- Banko kodas.
🛈 Įveskite tikrąjį banko kodą – jis matysis banko operacijose, bus spausdinamas mokėjimo dokumentuose.
- Pavadinimas. Banko pavadinimas
- Vadovo pareigos. Šiame lauke gali būti nurodytos banko vadovo pareigos
- Vadovas. Banko vadovo vardas, pavardė.
Puslapyje Adresas gali būti įvedamas Banko adresas. Šio puslapio pildymas aptartas skyriuje Mūsų asmenys. Bankui taip pat gali būti nurodomi keli adresai.
Įmonės kasos ir atsiskaitomosios sąskaitos
Jūsų įmonės kasos turi būti užregistruotos Kasų sąraše, o jūsų įmonės atsiskaitomosios sąskaitos – Atsiskaitomųjų sąskaitų sąraše.
Programoje yra du keliai įmonės kasų ir atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašams pasiekti.
1. Modulyje Įmonės atributai (Sistema=> Įmonės atributai) paspauskite mygtuką Kasos arba mygtuką A/S.
2. Pinigų modulyje (Operacijos=>Pinigai), kairėje lango dalyje ‘Operacijų tipai’, paspauskite dešinį pelės klavišą (bet kurioje tos sekcijos vietoje). Ekrane matomame Meniu pasirinkite, kurį sąrašą – kasų ar atsiskaitomųjų sąskaitų – jūs norite matyti.
Pinigų modulio medyje matysis Kasų ir Atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašuose įvestos kasos ir atsiskaitomosios sąskaitos.
🛈 Kasų ir atsiskaitomųjų sąskaitų matymas gali būti ribojamas atskiroms programos vartotojų grupėms. Uždraudus konkrečios kasos ar atsiskaitomosios sąskaitos matymą, ji nebus matoma nei Kasų ar Atsiskaitomųjų sąskaitų sąraše, nei Pinigų modulyje.
Kasos
Įvedant naują kasą, pildomi šie laukai:
- Kodas. Įmonės kasos kodas. Tai gali būti kasos eilės numeris, trumpas jos pavadinimas ar kt. Greta esančiame lauke įrašomas kasos pavadinimas. Čia įrašytas kasos pavadinimas matysis Pinigų modulyje.
- Valiutos kodas. Kasos valiuta.
🛈 Vienoje kasoje gali būti registruojamos tik vienos valiutos operacijos.
- Pinigų sąskaita. Šiame lauke nurodoma Sąskaitų plano sąskaita, kurioje bus apskaitoma aprašoma kasa.
🛈 Skirtingos kasos, net jeigu jos yra ir skirtingų valiutų, gali būti apskaitomos toje pačioje Sąskaitų plano sąskaitoje. Kiekvienos konkrečios kasos likutis bus matomas Kasų sąraše, be to galėsite atsispausdinti kiekvienos konkrečios kasos ataskaitą (kasos knygą). Aišku, programoje galimi ir kiti variantai, pavyzdžiui, toks, kai kiekvienai atskirai kasai būtų skirta atskirą Sąskaitų plano sąskaita.
- Kasininkas. Šiame lauke gali būti nurodomas kasininkas. Jis pasirenkamas iš Mūsų asmenų sąrašo. Kasininkas yra automatiškai įrašomas į spausdinamą Kasos knygą.
- Likutis. Šis laukas yra informacinis, neredaguojamas. Jame matomas kasos likutis, apskaičiuotas pagal Pinigų modulyje užregistruotas operacijas.
🛈 Bet kuriuo darbo su programa metu Kasų sąraše galima matyti kiekvienos kasos likutį duotajam momentui (atsižvelgiama į Pinigų modulyje užregistruotas operacijas).
- Nenaudoti. Jei šis laukas bus pažymėtas
, programa neleis atlikti jokių veiksmų su šia kasa.
- Nerodyti. Jei šis laukas bus pažymėtas
, ši kasa nebus matoma Pinigų modulyje (aišku, kad nebus galima ir atlikti jokių operacijų su šia kasa).
Ataskaita Kasos knyga pateikia vienos pasirinktos kasos apyvartą per nurodytą laikotarpį. Programoje šią ataskaitą galite pasiekti dviem būdais:
- Kasų sąraše pasirinkite Meniu punktą Kasos => Ataskaitos => Kasos knyga.
- Pasirinkite Meniu punktą Ataskaitos => Žurnalai => Pinigai => Kasos knyga.
Atsiskaitomosios sąskaitos
Įvedant naują atsiskaitomąją sąskaitą, pildomi šie laukai:
- Kodas. Atsiskaitomosios sąskaitos kodas. Tai gali būti eilės numeris, trumpas pavadinimas ar kt.
- Sąskaitos pavadinimas. Atsiskaitomosios sąskaitos pavadinimas. Čia įrašytas a/s pavadinimas matysis Pinigų modulyje.
- A/S. Atsiskaitomosios sąskaitos numeris banke.
- Valiuta. Atsiskaitomosios sąskaitos valiuta.
🛈 Vienoje atsiskaitomojoje sąskaitoje gali būti registruojamos tik vienos valiutos operacijos. Jeigu jūsų banko sąskaitoje yra apskaitomi pinigai keliomis valiutomis, programoje jūs turite sukurti kiekvienai valiutai po atskirą atsiskaitomąją sąskaitą. Šiuo atveju visoms šioms atsiskaitomosioms sąskaitoms lauko ‘A/S’ reikšmė bus ta pati.
- Bankas. Atsiskaitomosios sąskaitos bankas. Įrašykite banko kodą ranka arba pasirinkite banką iš sąrašo.
- Pinigų sąskaita. Šiame lauke nurodoma Sąskaitų plano sąskaita, kurioje bus apskaitoma aprašoma atsiskaitomoji sąskaita.
🛈 Skirtingos atsiskaitomosios sąskaitos, net jeigu jos yra ir skirtingų valiutų, gali būti apskaitomos toje pačioje Sąskaitų plano sąskaitoje. Kiekvienos konkrečios a/s likutis bus matomas Atsiskaitomųjų sąskaitų sąraše, be to galėsite atsispausdinti kiekvienos konkrečios a/s ataskaitą (žiniaraštį). Aišku, programoje galimi ir kiti variantai, pavyzdžiui, toks, kai kiekvienai atskirai a/s būtų skirta atskirą Sąskaitų plano sąskaita.
- Sąnaudų sąskaita. Šiame lauke nurodytą sąskaitą programa jums pasiūlys, kai Pinigų modulyje šiai atsiskaitomajai sąskaitai vesite ‘Kitos a/s išlaidos’ tipo operaciją. Šio lauko pildymas nėra būtinas.
- Pajamų sąskaita. Šiame lauke nurodytą sąskaitą programa jums pasiūlys, kai Pinigų modulyje šiai atsiskaitomajai sąskaitai vesite ‘Kitos a/s pajamos’ tipo operaciją. Šio lauko pildymas nėra būtinas.
- Eilė. Nurodykite aprašomos atsiskaitomosios sąskaitos eilės numerį visų atsiskaitomųjų sąskaitų sąraše. Šia tvarka atsiskaitomosios sąskaitos bus pateikiamos ir A/S sąraše, ir Pinigų modulio medyje. Neįvedus jokios šio lauko reikšmės, jam automatiškai priskiriama reikšmė 1. Atsiskaitomosios sąskaitos su tuo pačiu eilės numeriu sąraše išdėstomos jų įvedimo tvarka.
🛈 Jeigu kai kuriuose dokumentuose (pvz., PVM sąskaitoje-faktūroje) turi būti įrašyta Jūsų įmonės atsiskaitomoji sąskaita, programa automatiškai šioje vietoje pateikia tą atsiskaitomąją sąskaitą, kurios eilės numeris mažiausias.
- Likutis. Šis laukas informacinis, neredaguojamas. Jame matomas atsiskaitomosios sąskaitos likutis, apskaičiuotas pagal Pinigų modulyje užregistruotas operacijas.
🛈 Bet kuriuo darbo su programa metu Atsiskaitomųjų sąskaitų sąraše galima matyti kiekvienos a/s likutį duotajam momentui (atsižvelgiama į Pinigų modulyje užregistruotas operacijas).
- Nenaudoti. Jei šis laukas bus pažymėtas
, programa neleis atlikti jokių veiksmų su šia a/s.
- Nerodyti. Jei šis laukas bus pažymėtas
, ši atsiskaitomoji sąskaita nebus matoma Pinigų modulyje (aišku, kad nebus galima ir atlikti jokių operacijų su šia a/s).
- Padalinys. Galite nurodyti įmonės padalinį, kuriam priklauso ši atsiskaitomoji sąskaita. Tuomet, kai dokumentuose (pvz., sąskaitose faktūrose) turės būti įrašyta Jūsų įmonės atsiskaitomoji sąskaita, programa nustatys padalinį, kuriam priklauso dirbantis vartotojas, ir automatiškai įrašys tą šio padalinio atsiskaitomąją sąskaitą, kurios eilės numeris mažiausias.
Ataskaita A/S žiniaraštis pateikia vienos pasirinktos atsiskaitomosios sąskaitos apyvartą per nurodytą laikotarpį. Programoje šią ataskaitą galite pasiekti dviem būdais:
1. A/S sąraše pasirinkite Meniu punktą Atsiskaitomosios sąskaitos => Ataskaitos => A/S žiniaraštis.
2. Pasirinkite Meniu punktą Ataskaitos => Žurnalai => Pinigai => A/S žiniaraštis.
Operacijų importas
Skirta banko operacijų importui
SEPA versija eksportui
Skirta mokestinių pavedimų operacijų eksportui iš programos
🛈 Iš Atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašo lango gali būti vykdomas pavedimų eksportas į banką. Ši programos funkcija iškviečiama pasirinkus Meniu punktą Atsiskaitomosios sąskaitos=>Eksportas į banką.
Mokesčiai
Sąrašai=>Mokesčiai
Šis modulis skirtas prekybinėse operacijose naudojamiems mokesčiams.
Įvedant naują mokestį, pildomi tokie laukai:
- Kodas, Pavadinimas. Mokesčio kodas bei pavadinimas.
- PSG. Mokesčio PSG (pasirenkama iš mokesčiams skirtų PSG sąrašo). Jei šis laukas neužpildomas, jam automatiškai priskiriama reikšmė ‘Standartinė PSG’.
- Tarifas 1, Tarifas 2, Tarifas 3. Į šiuos laukus įvedama procentinė mokesčio išraiška. Trys tarifai apskaitoje išskirti toms šalims, kuriose naudojamas sudėtinis mokestis (pvz., 15%+11%). Lietuvoje šiuo metu sudėtinis mokestis nenaudojamas. Pridėtinės vertės mokesčiui (PVM) užregistruoti pakanka vieno tarifo.
🛈 Procentinė mokesčio išraiška paskaičiuojama, sudėjus visus tris mokesčio tarifus. Pavyzdžiui, jei visiems trims tarifams įvesite reikšmę 18, bus skaičiuojamas 21+21+21=63% mokestis. Visais toliau išvardintais atvejais mokesčio dydis bus toks pats – 21%:
Tarifas 1 Tarifas 2 Tarifas 3
1) 21 0 0
2) 2 7 12
- PVM neapmokestinama. Jeigu šis laukas pažymėtas
, aprašomas mokestis bus naudojamas PVM neapmokestinamoms vertybėms. Tokį požymį gali turėti tik nulinio dydžio mokestis. PVM sąskaitose faktūrose neapmokestinamų vertybių informacija bus išskiriama atskira eilute.
Prekių kainų apskaičiavimas priklauso nuo mokesčių metodikos:
- Jeigu operacijos mokesčių metodika ‘neįeina į kainą’, nurodyto dydžio mokestis bus pridėtas prie operacijoje įvestos prekės kainos.
- Jeigu operacijos mokesčių metodika yra ‘įeina į kainą’, tai programa išskaičiuos nurodyto dydžio mokesčio sumą bei prekės kainą be mokesčių.
Pavyzdys. Tarkime, turim aprašytą Pridėtinės Vertės Mokestį (PVM) = 21%. Jei operacijos suma yra 100, o mokesčio metodika ‘neįeina į kainą’, tai operacijos suma su mokesčiu – 121. Jei operacijos suma yra 320, tai suma su mokesčiu – 320+0.21*320=387.20
Jeigu operacijos suma – 387.20, o mokesčių metodika ‘įeina į kainą’, tai operacijos suma be mokesčio programoje bus apskaičiuota štai taip: 387.20–17.35537…%*387.20=320.00. Skaičiuojant įprastu būdu naudojama suapvalinta konstanta. Tokiu atveju gaunama paklaida: 387.20-17,35%*387.20=320.02.
Nerekomenduojama keisti operacijose naudoto mokesčio tarifo: pakeitus mokesčio tarifą programa automatiškai nepakeis mokesčio dydžio anksčiau užregistruotose operacijose, tačiau koreguojant tokias operacijas tam tikrais atvejais mokesčio suma gali būti perskaičiuota.
- Ne PVM mokėtojas. Jeigu šis laukas pažymėtas
, aprašomas mokestis bus naudojamas partneriams ne PVM mokėtojams. Partnerio kortelėje turi būti pažymėtas laukas
. Tokį požymį gali turėti tik nulinio dydžio mokestis.
PVM moka pirkėjas. Jeigu mokesčio kortelėje šis laukas pažymėtas , operacijoje bus taikomas atvirkštinis PVM. Operacijos korespondencijoje dalyvaus papildomos sąskaitos, kurios skolą tiekėjui paskelbs sumą be PVM, o PVM suma koresponduos sąskaitose, kurios nurodytos PSG paskirtyje.
- Priežastis. Pastabos laukas, į kurį galite įrašyti savo pastabą.
- i.MAS PVM klasifikatorius. Iš sąrašo pasirenkama reikšmė. Tai programos mokesčio susiejimas su PVM klasifikatoriaus mokesčio kodu. Visi apskaitoje naudojami PVM mokesčiai privalo būti susieti su VMI PVM klasifikatoriaus reikšme. Keli apskaitoje naudojai PVM mokesčiai gali turėti tą pačią PVM klasifikatoriaus reikšmę.
i.MAS PVM klasifikatoriaus kodai yra naudojami i.saft registruose bei SAF-T rinkmenoje.
- i.MAS PVM pavyzdžiai. i.mas PVM pavyzdžiai yra aprašyti Sąrašai => Kiti => Įvairių sąrašų reikšmės, sąraše i.MAS PVM klasifikatorius.
Žurnalai
Sąrašai=>Žurnalai
Šiame modulyje registruojami Bendrojo žurnalo subžurnalai.
Žurnalų sąrašą pildykite tuo atveju, jei visą Bendro žurnalo informaciją norite išskaidyti į atskirus subžurnalus, pavyzdžiui, Pirkimų, Pardavimų, Ilgalaikio turto ir pan. Bendrojo žurnalo išskaidymas į atskirus subžurnalus – tai vienas iš įmonės apskaitos išskaidymo būdų.
Įvedant naują Žurnalų sąrašo įrašą, pildomi tokie laukai:
- Kodas, Pavadinimas. Subžurnalo kodas bei pavadinimas.
- Def.valiuta. Valiuta, kuri bus siūloma įvedant šio subžurnalo operaciją Operacijų žurnalo modulyje (operacijos kūnelių pildymo metu ši reikšmė bus pasiūlyta lauke ‘Val.’).
🛈 Registruojant Operacijų žurnalo ar Sąskaitų likučių koregavimo modulio operaciją, Žurnalų medyje nurodomas Bendrojo žurnalo subžurnlas, į kurį ši operacija bus perkeliama generavimo į Bendrąjį žurnalą metu. Bendrojo žurnalo subžurnalai, į kuriuos bus perkeliamos visuose kituose programos moduliuose registruojamos operacijos, nurodomi Operacijų tipų modulyje. Kiekvienam operacijos tipui gali būti nurodomas konkretus Bendrojo žurnalo subžurnalas, į kurį bus perkeliamos šio tipo operacijos. Programos modulyje Bendras žurnalas galite matyti ir visas Bendrojo žurnalo operacijas, ir kiekvieno atskiro subžurnalo operacijas.
Matavimo vienetai
Matavimo vienetų sąrašas
Sąrašai=>Prekės=>Matavimo vienetai
Šiame modulyje aprašomi visi matavimo vienetai, kuriais matuojamos jūsų įmonės prekybinėse operacijose dalyvaujančios vertybės (pvz., vienetai, dėžės, pakeliai, litrai, tonos, kilogramai, metrai, valandos ir t.t.)
Įvedant naują matavimo vienetą, pildomi šie laukai:
Puslapis Mato vienetas
- Kodas. Laisvai įvedamas matavimo vieneto kodas.
- Trumpai. Trumpas matavimo vieneto pavadinimas (kg, vnt., t, val. ir pan.). Jis gali sutapti su kodu. Šis trumpinys bus naudojamas įvedant operacijas, pildant prekių korteles, spausdinant programos ataskaitas ir įvairius dokumentus.
- Pavadinimas. Pilnas matavimo vieneto pavadinimas.
Puslapyje Kiti pavadinimai galite įvesti matavimo vieneto pavadinimus kitomis kalbomis. Šie pavadinimai gali būti panaudoti įvairių programos dokumentų spausdinimui kitomis kalbomis.
Matavimo vienetų santykiai ir Matavimo vienetų grupės
Programoje yra galimybė vesti prekių apskaitą įvairiais matavimo vienetais.
Pavyzdžiai. Tą pačią prekę galite pajamuoti dėžėmis, kilogramais ar maišais, o pardavinėti litrais, vienetais ar indeliais. Galite gauti ataskaitą apie įvairių gėrimų apyvartą buteliais (nepriklausomai nuo jų litražo) ir litrais (nepriklausomai nuo jų butelių kiekio)
Tokios apskaitos vedimui turi būti išpildyta viena sąlyga – turi būti aprašyti santykiai tarp prekių apskaitoje naudojamų matavimo vienetų, t.y. turi būti aprašyta, kiek vienetų telpa dėžėje, kiek kilogramų telpa maiše ir t.t.
Santykiai tarp matavimo vienetų aprašomi programos modulyje MV santykiai.
Jeigu santykiai tarp matavimo vienetų skirtingoms prekėms yra skirtingi, kuriamos Matavimo Vienetų Grupės (MVG), o matavimo vienetų santykiai aprašomi kiekvienoje MVG atskirai.
Pavyzdys. Tarkime, vienų prekių dėžėje yra 50 vienetų, o kitų prekių dėžėje yra 80 vienetų. Tokiu atveju sukuriamos dvi matavimo vienetų grupės ir santykis tarp dėžės ir vieneto aprašomas du kartus – vienoje ir kitoje MVG.
Kitas pavyzdys – matavimo vienetų grupėje ‘Vanduo’ gali būti aprašytas matavimo vienetų santykis 1 ltr = 1 kg, o MVG ‘Benzinas’ gali būti aprašytas santykis 1 kg = 1.278 ltr ir pan.
Matavimo vienetų grupės registruojamos modulyje Matavimo vienetų grupės.
Santykiai tarp bet kurių dviejų matavimo vienetų aprašomi konkrečios MVG kontekste.
Matavimo vienetų grupių sąraše yra vienas automatiškai sukurtas įrašas – ‘Standartiniai matavimo vienetai’. Jeigu daugiau MVG nesukurta, visi programoje aprašomi matavimo vienetų santykiai pagal nutylėjimą bus aprašomi ‘Standartinių matavimo vienetų’ grupėje.
Matavimo vienetų grupės
Sąrašai=>Prekės=>Matavimo vienetų grupės
Šiame modulyje registruojamos Matavimo Vienetų Grupės (MVG).
Įvedant MVG, pildomi šie laukai:
- Kodas, Pavadinimas. Matavimo vienetų grupės kodas bei pavadinimas
Programoje registruojamai vertybei, kuri bus apskaitoma keliais matavimo vienetais, turi būti nurodoma Matavimo Vienetų Grupė. Jei vertybės kortelėje MVG nenurodyta, ji galės būti apskaitoma tik kortelėje nurodytais pagrindiniais matavimo vienetais.
Jeigu tarp dviejų matavimo vienetų norite aprašyti kelis skirtingus santykius, turite sukurti tiek MVG, kiek skirtingų santykių norite aprašyti.
Kai kuriais atvejais kiekvienai programoje užregistruotai vertybei turi būti sukurta atskira Matavimo Vienetų Grupė. Tokį veiksmą programa gali atlikti automatiškai. Šią programos funkciją valdo Konfigūracijos kintamasis ‘(932) MVG kiekvienai vertybei’, esantis Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija => Normatyvai => Automatinis generavimas . Jeigu šio kintamojo reikšmė yra ‘Taip’, kiekvienai naujai įvestai vertybei programa automatiškai sukurs naują MVGrupę, kurios pavadinimas sutaps su vertybės pavadinimu.
Matavimo vienetų santykiai
Sąrašai=>Prekės=>MV santykiai
Šiame modulyje aprašomi santykiai tarp matavimo vienetų. Santykiai tarp matavimo vienetų aprašomi Matavimo Vienetų Grupės kontekste. Kiekvienoje MVG santykiai tarp tų pačių matavimo vienetų gali būti skirtingi.
🛈 Norint aprašyti santykius tarp matavimo vienetų turi būti sukurta bent viena MVG.
Matavimo vienetų santykių įvedimo langas:
Viršutinėje eilutėje nurodykite (pasirinkite iš sąrašo) matavimo vienetą, kuriam įvesite santykį su kitu ar kitais matavimo vienetais, ir Matavimo Vienetų Grupę, kurios kontekste šis matavimo vienetų santykis bus aprašytas (jis galios tik šiai MVG priklausančioms vertybėms).
Į apatinėje lango dalyje esančias eilutes galite įvesti viršuje nurodyto matavimo vieneto santykį su bet kuriuo kitu programoje užregistruotu matavimo vienetu. Taip pat čia matysis jau anksčiau įvesti matavimo vienetų santykiai nurodytoje MVG. Pavyzdžiui, aukščiau esančiame pavyzdyje MVG ‘Popierius’ 1 dėžė = 5 pakeliams. Šiuo atveju prekei ‘rašomasis popierius’ nurodę MVG ‘Popierius’ galite vesti šios prekės apskaitą ir dėžėmis, ir pakeliais.
Jeigu šiame lange norite redaguoti anksčiau įvestą informaciją, tiesiog pataisykite ekrane matomus matavimo vienetų santykius.
Paspaudę mygtuką Užrašyti patvirtinsite naujai įvestus matavimo vienetų santykius arba padarytus pakeitimus.
Paspaudę mygtuką Atmesti atsisakysite įvestos informacijos.
Po įvestų matavimo vienetų santykių patvirtinimo programa automatiškai sugeneruoja atvirkštinius santykius tarp šių matavimo vienetų. Pavyzdžiui, įvedus santykį 1 dėžė = 24 kg, programa automatiškai sugeneruos atvirkštinį santykį: 24 kg = 1 dėžė. Pakeitus matavimo vienetų santykį, automatiškai koreguojamas ir atvirkštinis santykis.
🛈 Matavimo vienetų santykio keisti nebegalima, jeigu programoje buvo įvesta operacija, kurioje vertybės kiekio apskaičiavimui buvo pasinaudota šiuo santykiu.
Partneriai
Partnerių sąrašas
Sąrašai=>Partneriai
Šiame modulyje registruojami visi jūsų įmonės partneriai – ir tiekėjai, ir klientai, ir valstybinės institucijos (muitinė, mokesčių inspekcija ir pan.).
Partnerių sąrašo įrašas vadinamas partnerio kortele.
Partnerių sąrašo atidarymo metu gali būti įvestas papildomas filtras – tokiu atveju bus pateikta tik ta Partnerių sąrašo dalis, kuri atitinka nurodyto filtro sąlygas. Ši programos galimybė yra ypač patogi toms įmonėms, kurių Partnerių sąrašas yra labai didelis ir jo pateikimas užtrunka ilgiau , nei norėtųsi.
– šioje Partnerių lango dalyje įvedami Papildomi sąrašo filtrai. Jie gali būti nurodomi bet kuriuo darbo momentu Daugiau apie papildomus filtrus skaitykite aprašymo skyriuje Papildomi filtrai.
Jeigu norite matyti visą Partnerių sąrašą, paspauskite lango įrankių juostoje esantį mygtuką (Ctrl+I arba Enter).
🛈 Atidarius Partnerių sąrašo langą programa laukia papildomo filtro įvedimo. Jeigu norite matyti visą Partnerių sąrašą, tiesiog spustelėkite klavišą Enter (arba mygtuką , arba klavišus Ctrl+I).
Bendras sąrašo vaizdas nuo įprasto skiriasi papildomais mygtukais horizontalioje įrankių juostoje. Pagrindiniai mygtukai:
– pasirinkto partnerio atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašas;
– nuolaidų sutartys ar nuolaidų akcijos;
– pasirinkto partnerio licencijos;
– verslo centrų apskaita;
– papildomi pasirinkto partnerio dokumentai;
– papildomi laukai.
– veiksmų su partneriu ribojimas.
Partnerių kortelės
Įvedant naują partnerį, pildomi šie laukai:
Puslapis partneris:
- Kodas. Partnerio kodas. Jis gali būti įvestas ranka arba sugeneruotas automatiškai.
- Pavadinimas. Partnerio pavadinimas.
- Ar padalinys. Šiame lauke nurodoma, ar įvedama pagrindinė partnerio įmonė, ar partnerio įmonės padalinys.
Jeigu šis laukas nepažymėtas , programa neleis patvirtinti naujai įvestos partnerio kortelės, jeigu joje nurodytas įmonės kodas ar PVM mokėtojo kodas sutampa su anksčiau įvesto partnerio įmonės kodu ar PVM mokėtojo kodu.
Jeigu šis laukas pažymėtas , programa leis įvesti partnerį su jau kitame partneryje nurodytu įmonės kodu ar PVM mokėtojo kodu. Jei egzistuoja keli vienos įmonės padaliniai, tereikia visiems, išskyrus vieną, kortelėse nustatyti požymį ‘Ar padalinys’.
- Statusas. Šiame lauke esantys požymiai skirti partnerio statuso nurodymui. Partnerio statuso nurodymas neturi įtakos partnerio panaudojimui viename ar kitame programos modulyje. Pavyzdžiui, programa leis įvesti pardavimą partneriui, kurio statusas ‘Tiekėjas’ ir pan. Tačiau šis požymis svarbus surenkant duomenis SAF-T rinkmenai. Partnerio statuso požymiai naudojami Partnerių sąrašo filtravimui (pvz., gali būti gautas sąrašas partnerių, turinčių statusą ‘Klientas’).
🛈 Partnerio statusas gali turėti įtakos kai kurių Pinigų modulyje registruojamų operacijų sąskaitų korespondencijai. Gavimo iš partnerio, Išmokėjimo partneriui, Mokestinio pavedimo ir A/S įplaukų tipo operacijų sąskaitų korespondencija priklauso nuo operacijoje nurodyto partnerio statuso – ji vienokia, kai partneriui nustatytas statuso požymis ‘Tiekėjas’ arba (ir) ‘Klientas’, ir kitokia, kai partneriui nenustatytas nei statuso požymis ‘Tiekėjas’, nei statuso požymis ‘Klientas’. Daugiau apie tai skaitykite tuose aprašymo skyriuose, kuriuose aprašomi šie operacijų tipai.
Vienam partneriui gali būti nurodyti keli statusai, pvz., vienas partneris gali būti ir klientu, ir tiekėju. Šiame lauke nurodyti partnerio statusai apsprendžia Partnerių sąrašo lauko ‘Statusas’ reikšmę:
![]() | ![]() | ![]() | Partnerių sąraše esančio lauko ‘Statusas’ reikšmė |
![]() | ![]() | ![]() | Kita organizacija |
![]() | ![]() | ![]() | Klientas |
![]() | ![]() | ![]() | Klientas |
![]() | ![]() | ![]() | Tiekėjas |
![]() | ![]() | ![]() | Tiekėjas |
![]() | ![]() | ![]() | Kita organizacija |
![]() | ![]() | ![]() | Prekybinis partneris |
![]() | ![]() | ![]() | Prekybinis partneris |
Lauke ‘Fiz.asmuo’ nurodoma, ar partneris yra fizinis, ar juridinis asmuo. Priklausomai nuo šio lauko reikšmės keičiasi partnerio kortelės laukų pavadinimai. Jeigu laukas ‘Fiz.asmuo’ yra pažymėtas, partnerio kortelėje esantys laukų ‘Įm.kodas’, ‘Reg.nr.’, ‘Reg.data’ ir ‘Reg.vieta’ pavadinimai pakinta į ‘Asm.kodas’, ‘Paso nr.’, ‘Išd.data’, ‘Išd.vieta’.
- Įm.Kodas (Asm.kodas). Šiame lauke įvedamas partnerio įmonės kodas. (Jeigu statuso požymis ‘Fiz.asmuo’ pažymėtas, šiame lauke nurodomas asmens kodas.) Šio lauko reikšmė panaudojama spausdinant PVM sąskaitą faktūrą. Įrašo užrašymo metu programa tikrina įvesto įmonės (asmens) kodo unikalumą. Programa leis užregistruoti partnerį su jau kitame partneryje nurodytu tokiu pačiu įmonės kodu tik tuo atveju, kai nurodyta, kad vienas iš šių partnerių yra kito padalinys. Programa gali kontroliuoti privalomą šio lauko užpildymą. Jeigu Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija => Įvairūs apskaitos parametrai esančio kintamojo ‘(386) Privalomas partnerių įmonės kodas’ reikšmė yra ‘Taip’, programa neleis užrašyti naujai įvestos partnerio kortelės, jeigu laukas ‘Įm.kodas’ (‘Asm.kodas’) neužpildytas.
- PVM mokėtojo kodas. Partnerio PVM mokėtojo kodas. Šio lauko reikšmė panaudojama spausdinant PVM sąskaitą faktūrą. Įrašo užrašymo metu programa tikrina įvesto PVM mokėtojo kodo unikalumą. Programa leis užregistruoti partnerį su jau kitame partneryje nurodytu tokiu pačiu PVM mokėtojo kodu tik tuo atveju, kai nurodyta, kad vienas iš šių partnerių yra kito padalinys.
Programa gali kontroliuoti privalomą šio lauko užpildymą. Jeigu Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija => Įvairūs apskaitos parametrai esančio kintamojo ‘(389) Privalomas partnerio PVM kodas’ reikšmė yra ‘Taip’, programa neleis užrašyti naujai įvestos partnerio kortelės, jeigu laukas ‘PVM mokėtojo kodas’ nėra užpildytas.
- Reg.nr. (Paso nr.). Šiame lauke nurodomas partnerio įmonės registracijos numeris. (jei nurodytas statusas ‘Fiz.asmuo’, šiame lauke nurodomas asmens paso numeris.)
- Reg.data (Išd.data). Partnerio įmonės registravimo data. (Jeigu statuso požymis ‘Fiz.asmuo’ pažymėtas, šiame lauke nurodomas asmens paso išdavimo data.)
- Reg.vieta (Išd.vieta). Partnerio įmonės registravimo vieta. (Jeigu statuso požymis ‘Fiz.asmuo’ pažymėtas, šiame lauke nurodomas asmens paso išdavimo vieta.)
- Valiuta. Šiame lauke gali būti nurodoma partneriui priskiriama valiuta. Naujos Pirkimų valdymo ar Pardavimų valdymo modulio operacijos įvedimo metu nurodžius partnerį, lauke ‘Valiuta’ automatiškai bus pasiūlyta šio partnerio kortelėje įrašyta valiuta.
🛈 Partnerio kortelėje nurodyta valiuta pagreitina operacijų įvedimą.
- PSG. Partnerio PSG. Ją galite pasirinkti iš partneriams skirtų PSG sąrašo. Jeigu šio lauko neužpildysite, programa automatiškai priskirs jam reikšmę ‘Standartinė PSG’.
- Kalba. Partneriui gali būti priskirta kalba. Tai reikalinga, jei planuojate spausdinti aprašomo partnerio važtaraščius kita (ne lietuvių) kalba.
- Kreditas. Programoje yra galimybė nurodyti partneriui skirto kredito dydį ir kontroliuoti jo panaudojimą. Partnerio kredito aprašymui skirti trys laukai.
Pirmajame lauke nustatytas požymis reiškia, kad šiam partneriui yra nustatytas kredito limitas.
Antrasis laukas skirtas įvesti kredito sumai.
🛈 Kredito suma visada nurodoma tik nacionaline valiuta.
Trečiasis laukas ‘Panaudojimas’ yra informacinis, neredaguojamas. Jame matomas partnerio skolos likutis. Jeigu lauke ‘panaudojimas’ nurodyta teigiama reikšmė, tai ši suma yra partnerio skola mums. Jeigu lauke ‘panaudojimas’ nurodyta reikšmė yra neigiama, tai ši suma yra mūsų skola partneriui.
Partnerio skolos likučio suma perskaičiuojama atlikus bet kokią operaciją, kuri pakeičia mūsų skolą partneriui ar partnerio skolą mums. Pildant pardavimo operacijos kūnelius, kredito panaudojimo suma perskaičiuojama po kiekvieno kūnelio įvedimo (o ne po visos pardavimo operacijos užrašymo). Viršijus nustatytą kredito limitą, ekrane matysite programos pranešimą apie šio partnerio kredito viršijimą.
Programa neleis patvirtinti naujai įvestos operacijos arba Vertybių pasirinkimo lange pasirinktos vertybės, jeigu po tokio patvirtinimo būtų viršytas nustatytas partnerio kredito limitas – ekrane matysite pranešimą: ‘Užregistravus šią operaciją partneris … viršys leistiną kredito limitą’.
- Terminai (griežta kontrolė). Jeigu šis laukas pažymėtas
, partneriui bus taikoma automatinė apmokėjimo terminų kontrolė.
Programa gali automatiškai kontroliuoti Pardavimų valdymo modulio operacijos įvedimą priklausomai nuo to, ar anksčiau įvestų ir neapmokėtų nurodyto partnerio operacijų apmokėjimo terminas nėra pasibaigęs. Tokia kontrolė atliekama, jeigu Konfigūracijos kintamojo ‘(1338) Tikrinti apmokėjimo terminus’ (esančio Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija=> Operacijos=> Pardavimų modulis) reikšmė yra ‘Taip’.
Taigi, jei operacijos partnerio kortelėje laukas ‘Terminai (griežta kontrolė)’ yra pažymėtas, o Konfigūracijos kintamojo ‘(1338) Tikrinti apmokėjimo terminus’ reikšmė yra ‘Taip’, programa tikrina, ar yra neapmokėtų nurodyto partnerio operacijų, kurių terminas jau pasibaigęs. Jeigu tokių operacijų yra, programa gali elgtis dvejopai – tai priklauso nuo dirbančio vartotojo teisių: vienu atveju programa neleis įvesti naujo pardavimo šiam partneriui, kitu atveju – leis, bet įvedimo metu ekrane matysite pranešimą apie neapmokėtas šio partnerio operacijas.
Lauko ‘Terminai (griežta kontrolė)’ reikšmė matoma Partnerių sąrašo lauke ‘Term.?’. Jeigu partneriui nustatyta griežta terminų kontrolė, šio lauko reikšmė bus ‘!’.
- Pastaba. Laisvai pildomas laukas.
Puslapyje Adresas gali būti įvedamas partnerio adresas. Šio puslapio pildymas aptartas skyriuje Mūsų asmenys. Partneriui taip pat gali būti nurodomi keli adresai.
Aprašydami partnerio adresą galite nurodyti jo tipą:
🛈 Registruojant naują Pardavimų valdymo modulio operaciją, kurioje nurodomas išlaiduojamas prekių kiekis, nurodžius operacijos partnerį programa į šeštajame puslapyje esančius pristatymo adresui skirtus laukus automatiškai įrašys partnerio adresą, kurio tipas – ‘Pagr.pristatymo adresas’. Jeigu tokio tipo adresas partneriui nėra nurodytas, tai į pristatymo adresui skirtus laukus bus įrašytas kuris nors iš ‘Kiti pristatymo adresai’ tipo adresų, o jeigu ir tokio tipo adresų nėra, į pristatymo adresui skirtus laukus bus įrašytas partnerio kortelėje nurodytas adresas.
Puslapis Asmenys
- Globėjas nr.1, Globėjas nr.2. Šiuose laukuose nurodomi partnerio globėjai – mūsų įmonės asmenys. Greta esančiuose informaciniuose laukuose matomas pasirinktų asmenų vardai, pavardės ir pareigos. Naujo pardavimo įvedimo metu nurodžius partnerį, į lauką ‘Atsakingas’ automatiškai įrašomas asmuo, nurodytas partnerio kortelės lauke ‘Globėjas nr.1’.
- Atstovas. Galite nurodyti atstovą – partnerio įmonės asmenį. Jis pasirenkamas iš Atstovų sąrašo paspaudus klavišą F3 arba mygtuką
. Paspaudę mygtuką
ištrinsite nurodytąjį atstovą.
Laukai nėra privalomi.
Puslapis Pirkimui:
🛈 Šiame puslapyje įvesta informacija automatiškai perkeliama į įvedamas Pirkimų valdymo modulio šio partnerio operacijas. Automatiškai įrašytos reikšmės gali būti koreguojamos. Partnerio kortelės puslapyje Pirkimui įvesta informacija pagreitina Pirkimų valdymo modulio operacijų įvedimą.
- Mok.sąlygos. Mokėjimo sąlygos Pirkimų valdymo modulyje įvedamoms operacijoms. Naujos Pirkimų valdymo modulio operacijos įvedimo metu trečiojo puslapio lauke ‘Sąlygos’ automatiškai bus įrašyta partnerio kortelėje nurodyta reikšmė. (Be to, tokiu atveju bus automatiškai įrašytos ir laukų ‘Terminas’, ‘Delspinigiai’ ir ‘Diskontai’ reikšmės – jos bus nustatytos pagal nurodytas mokėjimo sąlygas.)
- Mok.būdai. Mokėjimo būdas Pirkimų valdymo modulyje įvedamoms operacijoms. Naujos Pirkimų valdymo modulio operacijos įvedimo metu trečiojo puslapio lauke ‘Būdas’ automatiškai bus įrašyta partnerio kortelėje nurodyta reikšmė.
- Mokesčiai. Mokesčiai Pirkimų valdymo, Išlaidų operacijų moduliuose įvedamoms operacijoms. Naujos Pirkimų valdymo, Išlaidų operacijų modulio operacijos įvedimo metu pirmojo puslapio lauke ‘Mokesčiai’ automatiškai bus įrašyta partnerio kortelėje nurodyta reikšmė.
- Pirkimo metu: Gausime iš, Kam mokėsime. Programoje galite registruoti trišalius santykius su tiekėjais. Jeigu perkant iš vieno partnerio (to, kurio kortelė yra pildoma) prekes dažniausiai pristato kitas partneris, tai lauke ‘Gausime iš’ nurodykite tą partnerį, iš kurio vyks prekių pristatymas. Jeigu perkant iš vieno partnerio (to, kurio kortelė yra pildoma) dažniausiai bus mokama kitam partneriui, tai lauke ‘Kam mokėsime’ nurodykite partnerį, kuriam bus mokama. Naujos Pirkimų valdymo modulio operacijos įvedimo metu ketvirtojo puslapio lauke ‘Mokėjimai’ (Išlaidų operacijų modulio trečiame puslapyje) automatiškai bus įrašyta partnerio kortelės lauko ‘Kam mokėsime’ reikšmė, o Pirkimų valdymo modulio šeštojo puslapio lauke ‘Prekių pristatymas’ automatiškai bus įrašyta partnerio kortelės lauko ‘Gausime iš’ reikšmė.
- Prist. sąlygos. Naujos Pirkimų valdymo modulio operacijos įvedimo metu penktojo puslapio lauke ‚Pristatymo sąlygos‘ automatiškai bus įrašyta partnerio kortelės lauko ‘Prist. sąlygos’ reikšmė.
- Importas. Šis požymis naudojamas Pirkimams iš ES šalių, kai reikia priskaičiuoti menamą ES PVM.
Naujos Pirkimų valdymo modulio operacijos įvedimo metu aštuntojo puslapio lauke ‘Importas’ bus įrašyta partnerio kortelės lauko ‘Importas’ reikšmė. Šio lauko reikšmė operacijos įvedimo ar redagavimo metu gali būti koreguojama.
🛈 Operacijos importo požymis apsprendžia, kokiai sąskaitai bus priskirta operacijos mokesčio suma, generuojant operacijos sąskaitų korespondenciją. Jeigu operacijoje nustatytas importo požymis , operacijos sąskaitų korespondencijoje dalyvauja Importo PVM ir Gautino Importo PVM sąskaitos.
Puslapis Pardavimui
🛈 Šiame puslapyje įvesta informacija automatiškai perkeliama į įvedamas Pardavimų valdymo modulio šio partnerio operacijas. Automatiškai įrašytos reikšmės gali būti koreguojamos. Partnerio kortelės puslapyje Pirkimui įvesta informacija pagreitina Pirkimų valdymo modulio operacijų įvedimą.
- Kategorija. Partnerio kategorija. Partnerio kategorija apsprendžia kainininką, kurio kainos bus siūlomos Pardavimų valdymo modulio operacijose vertybių pasirinkimo metu.
Naujos Pardavimų valdymo modulio operacijos įvedimo metu aštuntojo puslapio lauke ‘Partnerių kategorija’ bus pasiūlyta partnerio kortelėje nurodyta reikšmė. (Greta esančiame lauke ‘Kainininkas’ programa automatiškai įrašys nurodytą partnerio kategoriją atitinkantį kainininką.)
- Mok.sąlygos. Mokėjimo sąlygos Pardavimų valdymo modulyje įvedamoms operacijoms.
Naujos Pardavimų valdymo modulio operacijos įvedimo metu trečiojo puslapio lauke ‘Sąlygos’ automatiškai bus įrašyta partnerio kortelėje nurodyta reikšmė. (Be to, tokiu atveju bus automatiškai įrašytos ir laukų ‘Terminas’, ‘Delspinigiai’ ir ‘Diskontai’ reikšmės – jos bus nustatytos pagal nurodytas mokėjimo sąlygas.)
- Mok.būdai. Mokėjimo būdas Pardavimų valdymo modulyje įvedamoms operacijoms.
Naujos Pardavimų valdymo modulio operacijos įvedimo metu trečiojo puslapio lauke ‘Būdas’ automatiškai bus įrašyta partnerio kortelėje nurodyta reikšmė. (Be to, tokiu atveju bus automatiškai įrašyta ir lauko ‘Nuolaida.. %` reikšmė).
- Mokesčiai. Mokesčiai Pardavimų valdymo modulyje įvedamoms operacijoms.
Naujos Pardavimų valdymo modulio operacijos įvedimo metu pirmajame operacijos galvos puslapyje esančio lauko ‘Mokesčiai’ reikšmė bus pasiūlyta pagal operacijoje nurodyto partnerio kortelėje nurodytą reikšmę.
- Pardavimo metu : Kur pristatyti, Kas mokės. Programoje galite registruoti trišalius santykius su klientais. Jeigu pardavimo vienam klientui (tam, kurio kortelė yra pildoma) metu prekės dažniausiai yra pristatomos kitam klientui, tai lauke ‘Kur pristatyti’ nurodykite tą partnerį, kuriam bus pristatomos prekės.
Jeigu vieno kliento (to, kurio kortelė yra pildoma) pardavimus dažniausiai apmoka kitas klientas, tai lauke ‘Kas mokės’ nurodykite partnerį, kuris atliks apmokėjimus.
Naujos Pardavimų valdymo modulio operacijos įvedimo metu ketvirtojo puslapio lauke ‘Mokėjimai’ automatiškai bus įrašyta partnerio kortelės lauko ‘Kas mokės’ reikšmė, o šeštojo puslapio lauke ‘Prekių pristatymas’ automatiškai bus įrašyta partnerio kortelės lauko ‘Kur pristatyti’ reikšmė.
Partnerių atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašai
Kiekvienam partneriui galima įvesti neribotą atsiskaitomųjų sąskaitų kiekį. Partnerio atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašas pasirinkimui matomas mokėjimo pavedimų bei debeto pavedimų tam partneriui įvedimo metu. Taip pat registruojant įplaukas į jūsų įmonės sąskaitą galite operacijos partnerį nustatyti pagal jo atsiskaitomąją sąskaitą..
Partnerių atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašai pildomi Partnerių sąraše. Pasirinkto partnerio atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašas iškviečiamas paspaudus mygtuką :
Aptarsime šio sąrašo pildymą bei redagavimą.
Jeigu norite šį sąrašą papildyti, t.y. įvesti naują partnerio atsiskaitomąją sąskaitą, spauskite mygtuką (Insert). Tuščioje sąrašo eilutėje įveskite naują sąrašo įrašą:
Lauke ‘Bankas’ įveskite kodą arba pasirinkite banką iš Bankų sąrašo paspaudę mygtuką (F3).
Laukas ‘Banko pavadinimas‘ neredaguojamas, jame matomas pasirinkto banko pavadinimas.
Lauke ‘A/S’ nurodomas atsiskaitomosios sąskaitos numeris.
Lauke ‘Val.’ nurodoma atsiskaitomosios sąskaitos valiuta.
Aprašant partnerio atsiskaitomąją sąskaitą, galima nurodyti debeto pavedimų sutartį (pagal kurią į tą banką yra siunčiami debeto pavedimai klientui). Lauke ‘Sutartis (DP)’ yra įvedamas šios sutarties numeris, o lauke ‘Sut.data (DP)’ yra įvedama šios sutarties data. Ši informacija automatiškai perkeliama į naujai vedamus debeto pavedimus Pinigų ar Debeto pavedimų generavimo moduliuose.
Pakeitus partnerio debeto sutarties informaciją Partnerių sąraše, ši informacija nėra automatiškai pakeičiama anksčiau užregistruotuose šio partnerio debeto pavedimuose.
Paspaudę mybtuką (Ctrl + Enter), patvirtinsite naują sąrašo įrašą.
Paspaudę mygtuką (Esc), atmesite naujai įvestą informaciją ar atliktus pataisymus.
Paspaudę mygtuką redaguosite pasirinktą atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašo įrašą.
Operacijų su partneriais ribojimo galimybė
Programoje yra galimybė apriboti operacijų su partneriais įvedimą. Operacijų su pasirinktu partneriu apribojimai registruojami Partnerių sąraše, paspaudus mygtuką . Ekrane matomas pasirinktam partneriui įvestų apribojimų sąrašas:
Naujas ribojimas įvedamas paspaudus mygtuką (Insert). Įveskite apribojimo pradžios informaciją:
Lauke ‘Nuo’ įveskite apribojimo pradžios datą, o lauke ‘Priežastis’ – apribojimo priežastį (laisvai įvedamas tekstas). Pažymėkite, kokio tipo operacijų įvedimas bus draudžiamas – ‘Draudžiamas debetas’ (draudžiamas pardavimų, pirkimų grąžinimų, pavedimų ir t.t. įvedimas) ar ‘Draudžiamas kreditas’ (draudžiamas pirkimų, pardavimo grąžinimų, įplaukų į sąskaitą ir t.t. įvedimas).
Paspaudę mygtuką (Ctrl+Enter) patvirtinsite įvestą informaciją. Jeigu paspausite mygtuką
(Esc), įvestą informaciją atmesite.
Užregistruotų apribojimų pabaigos informacija įvedama juos redaguojant. Pasirinktas apribojimas redaguojamas paspaudus mygtuką (F2). Dešinėje lango dalyje įveskite apribojimo pabaigos datą ir priežastį:
Įvedus partnerio apribojimą, programa neleis įvesti nurodyto tipo (debeto arba kredito) operacijų, jeigu jų datos priklauso apribojimo galiojimo laikotarpiui.
🛈 Apribojimo galiojimo intervalas yra uždaras, t.y. į jį įeina ir apribojimo pradžios, ir apribojimo pabaigos dienos [Nuo, Iki].
Partnerio apribojimų sąraše išryškinti šiuo metu galiojantys apribojimai:
Operacijų su partneriais apribojimai galioja arba yra ignoruojami priklausomai nuo dirbančio vartotojo teisių. Partnerių apribojimai galioja tik tiems vartotojams, kuriems veiksmas ‘Partneriai: ignoruoti apribojimus’ yra uždraustas. Šis nustatymas įvedamas Vartotojų modulyje.
🛈 Partnerių apribojimai galioja tik tiems vartotojams, kuriems veiksmas ‘Partneriai: ignoruoti apribojimus’ yra uždraustas. Vartotojams, priklausantiems grupei ‘Admin.’, draudimai neįvedami. Taigi, šiems vartotojams partnerių apribojimai visuomet ignoruojami.
Prekių tipai
Sąrašai=>Prekės=>Prekių tipai
Šiame modulyje registruojami vertybių tipai.
Vertybių skirstymas į tipus – tai stambusis vertybių grupavimas ‘santykių su sandėliu’ prasme. Kiekvienai programoje registruojamai vertybei nurodomas jos tipas.
Po programos EuroSkaita įdiegimo Prekių tipų sąraše matysite du įrašus – ‘Prekės’ ir ‘Paslaugos’. Šis sąrašas gali būti koreguojamas bei pildomas. Vertybių tipų kiekis neribojamas.
Prekių tipų lange esantis mygtukas skirtas verslo centrų apskaitai.
Įvedant naują prekių tipą, pildomi šie laukai:
- Kodas. Laisvai įvedamas prekių tipo kodas.
- Pavadinimas. Vertybių tipo pavadinimas. Pavyzdžiui, ‘prekės’, ‘paslaugos’, ‘maisto prekės’, … .
- Vertybės sandėliuojamos. Vertybių sandėliavimo požymis. Sandėliuojama vertybė – tai vertybė, kurios pajamavimo metu įsigijimo kaštai registruojami atsargų (sandėlio) sąskaitoje. Nesandėliuojamos vertybės įsigijimo kaštai registruojami sąnaudose. Sandėliuojamos vertybės kaupiamos prekybinių operacijų metu. Nesandėliuojamų vertybių kiekis pardavimams nėra ribojamas.
Jei sandėliavimo požymis pažymėtas , šio tipo vertybė yra sandėliuojama, jei nepažymėtas
, šio tipo vertybė nesandėliuojama. Jei šis požymis tipo įvedimo metu nenustatomas, pagal nutylėjimą šio tipo vertybės bus sandėliuojama.
- Vertybių kiekiai apskaitomi. Šis požymis yra pildomas tik nesandėliuojamoms vertybėms.
Jeigu kiekio apskaitymo požymis yra nustatytas , šio tipo vertybių pajamavimo metu yra sukuriama kortelė (partija) ir vėliau (išlaidavimo metu) kiekis joje yra kontroliuojamas. Jeigu kiekio apskaitymo požymis nėra pažymėtas
, šio tipo vertybių kiekis nėra apskaitomas, jų pajamavimo metu kortelės nesukuriamos. Vertybių kiekio apskaitymo požymis gali būti pakeistas bet kuriuo darbo su programa metu.
🛈 Nepriklausomai nuo požymio ‘Vertybių kiekiai apskaitomi’ reikšmės, programa leis išlaiduoti bet kokį nesandėliuojamos vertybės kiekį.
Kiekvienos vertybės apskaita vedama priklausomai nuo jos tipe pažymėto sandėliavimo požymio.
Jeigu perkama vertybė, kurios tipas turi sandėliavimo požymį, pirkimo operacijoje dalyvaus atsargų sąskaita (t.y. sandėlis).
Jeigu perkama vertybė, kurios tipas neturi sandėliavimo požymio (paslaugos pirkimas), pirkimo operacijoje vietoj atsargų sąskaitos dalyvaus sąnaudų sąskaita.
Registruojant pardavimą, kai parduodama vertybė, kurios tipas turi sandėliavimo požymį, programa neleis parduoti šios vertybės daugiau, negu yra užpajamuota.
Parduodant vertybę, kurios tipe nėra sandėliavimo požymio (paslaugą), jos kiekis pardavimui neribojamas. Jeigu yra jau užpajamuotų šios vertybės partijų, pardavimo metu kiekis šiose partijose iš pradžių mažės iki nulio. Kai vertybės likutis užpajamuotose partijose tampa lygus nuliui, programa sukuria specialią neriboto kiekio partiją ir šios vertybės pardavimai gali tęstis toliau.
🛈 Keičiant pirkimo prekių savikainą toje pačioje operacijoje užpajamuotų paslaugų verte, tos paslaugos turi būti nesandėliuojamos ir neapskaitomos.
Prekių grupės
Sąrašai=>Prekės=>Prekių grupės
Šiame modulyje registruojamos vertybių grupės. Vertybių grupės – tai smulkesnis vertybių grupavimas. Jos vėliau naudojamos įvairiose analitinėse ataskaitose. Vertybių grupių pavyzdžiai – elektros prekės, pieno produktai, kėdės, įrišimo paslaugos,…
Registruojant naują vertybę programoje, nurodoma jos grupė.
Prekių grupių lange esantis mygtukas skirtas verslo centrų apskaitai.
Įvedant naują vertybių grupę, pildomi šie laukai:
- Kodas, Pavadinimas. Vertybės grupės kodas bei pavadinimas.
- MVG kodas. Matavimo vienetų grupė pasirenkama iš MVG sąrašo. Įvedant aprašomai grupei priklausančią prekę jai bus pasiūlyta čia nurodyta Matavimo Vienetų Grupė (aišku, ji gali būti pakeista).
- PSG kodas. Vertybių grupės PSG. Ji pasirenkama iš vertybėms skirtų PSG sąrašo. Įvedant aprašomai grupei priklausančią prekę jai bus pasiūlyta čia nurodyta PSG (aišku, ji gali būti pakeista)
Sekcijos
Sąrašai=>Prekės=>Sekcijos
Šieme modulyje registruojamos vertybių sekcijos. Sekcijos – tai stambus vertybių sugrupavimas.
Kiekvienai vertybei gali būti nurodyta jos sekcija. Spausdinant važtaraščius, operacijos prekės spausdinamame dokumente išdėstomos pagal sekcijas. Mokestiniuose reikalavimuose su specifikacija vardinamos ne operacijos prekės, o jų sekcijos, taip pat nurodomos sumos kiekvienai atskirai sekcijai ir bendroji mokestinio reikalavimo suma.
Sekcijų lange esantis mygtukas skirtas verslo centrų apskaitai.
Įvedant naują sekciją, pildomi šie laukai:
- Kodas, Pavadinimas. Sekcijos kodas bei pavadinimas
Prekės
Prekių sąrašas
Sąrašai=>Prekės=>Prekės
Šiame modulyje registruojamos programoje apskaitomos vertybės.
Prekių sąrašo įrašas vadinamas prekės kortele.
Partnerių sąrašo įrašas vadinamas partnerio kortele.
Sąrašo atidarymo metu gali būti įvestas papildomas filtras – tokiu atveju bus pateikta tik ta vertybių sąrašo dalis, kuri atitinka nurodyto filtro sąlygas. Ši galimybė yra ypač patogi toms įmonėms, kurių vertybių sąrašas labai didelis ir jo pateikimas užtrunka ilgiau , nei norėtųsi.
– šioje Prekių sąrašo lango dalyje nurodomi Papildomi vertybių sąrašo filtrai. Jie gali būti nurodomi bet kuriuo darbo momentu. Daugiau apie papildomus filtrus skaitykite aprašymo skyriuje Papildomi filtrai.
Jeigu norite matyti visą vertybių sąrašą, paspauskite lango įrankių juostoje esantį mygtuką (Ctrl+I arba Enter).
🛈 Atidarius Prekių sąrašo langą programa laukia papildomo filtro įvedimo. Jeigu norite matyti visą sąrašą, tiesiog spustelėkite klavišą Enter (arba mygtuką , arba klavišus Ctrl+I).
Vertybių sąraše yra laukas ‘Likutis’, kuriame matomas bendras vertybės likutis visuose įmonės sandėliuose duotajam momentui. Kiekvienos vertybės likučio apskaičiavimui Prekių sąrašo atidarymo metu programa sugaišta tam tikrą laiką, todėl programoje yra sukurta galimybė šio likučio neskaičiuoti. Tam skirtas Konfigūracijos kintamasis ‘(2182) Rodyti likutį prekių sąraše’, esantis Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija => Normatyvai => Įvairūs nustatymai . Jeigu šio kintamojo reikšmė yra ‘Taip’, tai kiekvieno Prekių sąrašo atidarymo metu bus apskaičiuojami visų prekių likučiai (šios reikšmės bus matomos sąrašo lauke ‘Likutis’). Jeigu šiam Konfigūracijos kintamajam priskirta reikšmė ‘Ne’, prekių sąrašo laukas ‘Likutis’ bus tuščias (tokiu būdu taupomas programos darbo laikas).
Prekių sąraše yra keli papildomi mygtukai: – pasirinktos prekės gamybos technologinė kortelė;
– pasirinktos vertybės licencijos;
– papildomi pasirinktos vertybės dokumentai;
– papildomi Prekių sąrašo laukai;
– pasirinktos vertybės etikečių spasudinimas;
– pasirinktos prekės pastabos.
Paspaudę dešinį pelės klavišą Prekių sąraše, galite išsikviesti šį sąrašą atitinkančias programos funkcijas (licencijos, prekių etiketės ir kt.) bei ataskaitas (Faktiniai likučiai, Prekių apyvartos žiniaraštis ir Prekių pardavimai).
Prekių kortelės
Prekių sąrašo įrašas vadinamas prekės (vertybės) kortele.
Vertybių sąraše paspaudę mygtuką (Insert), vesite naują sąrašo įrašą.
Paspaudę mygtuką (Ctrl+Insert), pradėsite naujo įrašo įvedimą, kopijuojant aktyvaus įrašo informaciją. Tai patogu, kai naujai kuriamos prekės kortelės informacija labai nedaug skiriasi nuo kitos, jau sukurtos kortelės informacijos. Naujos kortelės pildymo metu bus pasiūlytos kopijuojamos kortelės laukų reikšmės. Aišku, jos gali būti keičiamos.
Įvedant naują prekės kortelę, pildomi šie laukai:
Puslapis prekės
- Kodas. Vertybės kodas. Gali būti įvestas laisvai arba sugeneruotas automatiškai. Maksimalus vertybės kodo ilgis – 20 simbolių.
- Pavadinimas. Vertybės pavadinimas.
- Neaktyvi. Šis požymis nustato, ar ši vertybė bus matoma kituose programos moduliuose. Vertybė, kuriai šis laukas yra pažymėtas
, nebus matoma visuose programoje esančiuose Vertybių pasirinkimo sąrašuose.
- Faktinis likutis. Šiame informaciniame lauke matomas bendras vertybės likutis visuose sandėliuose duotajam momentui. Šio lauko reikšmė matoma tik tuomet, jei Konfigūracijos kintamojo ‘(2182) Rodyti likutį prekių sąraše’ reikšmė yra ‘Taip’. Jeigu šio Konfigūracijos kintamojo reikšmė yra ‘Ne’, laukas ‘Faktinis likutis’ bus tuščias.
- Tipas. Vertybės tipas.
🛈 Kiekvienos vertybės apskaita vedama priklausomai nuo jos tipe pažymėto sandėliavimo požymio. Jeigu perkama vertybė, kurios tipas turi sandėliavimo požymį, pirkimo operacijoje dalyvaus atsargų sąskaita (t.y. sandėlis). Jeigu perkama vertybė, kurios tipas neturi sandėliavimo požymio (paslaugos pirkimas), pirkimo operacijoje vietoj atsargų sąskaitos dalyvaus sąnaudų sąskaita. Registruojant pardavimą, kai parduodama vertybė, kurios tipas turi sandėliavimo požymį, programa neleis parduoti šios vertybės daugiau, negu yra užpajamuota. Parduodant vertybę, kurios tipe nėra sandėliavimo požymio (paslaugą), jos kiekis pardavimui neribojamas. Jeigu yra jau užpajamuotų šios vertybės partijų, pardavimo metu kiekis šiose partijose iš pradžių mažės iki nulio. Kai vertybės likutis užpajamuotose partijose tampa lygus nuliui, programa sukuria specialią neriboto kiekio partiją ir šios vertybės pardavimai gali tęstis toliau. Modulių Prekių perkėlimas ir Prekių nurašymas operacijose gali dalyvauti tik sandėliuojamos vertybės.
- Grupė. Vertybės grupė.
- Mat.vnt.grupė. Matavimo Vienetų Grupė. MVG turi būti nurodyta, jei aprašoma vertybė bus apskaitoma įvairiais matavimo vienetais. Jei šis laukas bus neužpildytas, vertybė galės būti apskaitoma tik kortelėje nurodytais pagrindiniais matavimo vienetais.
- Mat.vnt. Pagrindinis vertybės matavimo vienetas. Šiuo matavimo vienetu bus pateikiami aprašomos vertybės likučiai, jis bus siūlomas operacijų įvedimo metu nurodant aprašomos vertybės kiekį.
🛈 Būtinai nurodykite vertybės matavimo vienetą! Nenurodžius vertybės matavimo vieneto, programa neleis užregistruoti jokio šios vertybės judėjimo.
- Mat.vnt.pastaba. Šiame lauke galite įvesti matavimo vienetui skirtą pastabą (pavyzdžiui, jei matavimo vienetas – butelis, galite nurodyti, kad butelio kamštelis užsukamas, jei matavimo vienetas – maišas, galite nurodyti, kad maišas plastikinis ir užsegamas, ir pan.). Matavimo vieneto pastaba gali būti panaudota spausdinant važtaraštį, PVM sąskaitą faktūrą.
- Mokestis. Šiame lauke gali būti nurodomas vertybės mokesčio dydis. Šis mokestis nurodomas tik tuo atveju, jei vertybės mokestis – išskirtinis, nepriklausantis nuo operacijoje nurodyto mokesčio. Jeigu vertybės mokestis visada sutaps su operacijos mokesčiu, šis laukas nepildomas.
🛈 Prekės kortelės lauke ‘Mokesčiai’ nurodytas mokestis turės prioritetą prieš operacijoje nurodytą mokestį (tik tai vertybei). Redaguojant operacijos kūnelį galima nurodyti bet kokį kitą mokestį.
Pavyzdys. Tarkime, kad prekės X kortelėje nurodytas nulinis mokestis. Registruojant prekės X pirkimą ir nurodžius operacijos galvoje mokestį 18%, šiai vertybei vis tiek bus pritaikytas nulinis mokestis.
- PSG. Vertybės PSG. Ji pasirenkama iš vertybėms skirtų PSG sąrašo. Jei šis laukas neužpildomas, į jį automatiškai įrašoma reikšmė ‘Standartinė PSG’.
🛈 Naujos prekės kortelės įvedimo (nekopijuojant) metu laukuose ‘Tipas’, ‘Grupė’, ‘Mat.vnt.’ ir ‘PSG’ pasiūlomos šių laukų reikšmės iš paskutinės prieš tai įvestos kortelės. Šių laukų reikšmės gali būti keičiamos.
- Pardavimo kaina. Pirmajame lauke gali būti nurodoma pagrindinė (bazinė) vertybės pardavimo kaina. Antrajame lauke nurodoma šios kainos valiuta.
- Kuratorius. Šiame lauke gali būti nurodomas aprašomą vertybę kuruojantis asmuo.
- Neigiamas sąskaitoms. Jeigu šis požymio laukas nepažymėtas
, programa leis rezervuoti tik sandėlyje esantį aprašomos vertybės kiekį. Jeigu šis požymio laukas pažymėtas
, programa leis rezervuoti ir nesantį aprašomos vertybės kiekį. Daugiau apie tokias rezervavimo operacijas skaitykite aprašymo skyriuje Rezervavimas.
- Neigiamas pardavimams. Programoje yra galimybė užregistruoti sandėlyje nesančio sandėliuojamos vertybės kiekio pardavimus. Neegzistuojančio sandėliuojamos vertybės kiekio pardavimas bus leistas registruoti tik tuo atveju, jei išpildytos dvi sąlygos : šios vertybės kortelėje pažymėtas laukas ‘Neigiamas pardavimams’
ir Konfigūracijos kintamojo ‘(2690) Leisti neigiamus pardavimus’ reikšmė yra ‘Taip’.
Jeigu šis požymio laukas nėra pažymėtas , programa leis parduoti tik sandėlyje esantį sandėliuojamos vertybės kiekį.
Daugiau apie nesančio prekių kiekio pardavimus skaitykite aprašymo skyriuje Pardavimas.
Puslapis dydžiai, MV
Šiame puslapyje gali būti nurodomi įvairūs registruojamos vertybės dydžiai – tūris, ilgis, masė ir pan. – bei papildomi jos matavimo vienetai.
Viršutinėje šio puslapio dalyje nurodomas vertybės aukštis, ilgis ir plotis. Šalia esančiame lauke ‘Mat.vnt.’ nurodomas šių dydžių matavimo vienetas (centimetrai, metrai ar kt.).
Lauke ‘Masė’ gali būti nurodyta vertybės vieneto masė, o greta esančiame lauke ‘Mat.vnt.’ – masės matavimo vienetas.
Lauke ‘Tūris’ gali būti nurodytas vertybės vieneto tūris, o greta esančiame lauke ‘Mat.vnt.’ – tūrio matavimo vienetas.
Pagrindiniai vertybių matavimo vienetai nurodomi pirmajame kortelės puslapyje prekės , lauke ‘Mat.vnt.:’. Apatinėje puslapio Dydžiai, mv dalyje gali būti nurodomi papildomi vertybės matavimo vienetai. Lauke ‘Įpakavimo mat.vnt.’ galite nurodyti prekės įpakavimo matavimo vienetus. Formuojant Prekių gabenimo važtaraščius programa pagal panaudotą prekės kiekį ir santykį tarp pagrindinio ir įpakavimo matavimo vienetų pasiūlo įpakavimų skaičių ir matavimo vieneto pavadinimą. Lauke ‘Analizės mat.vnt.’ galite nurodyti matavimo vienetą, skirtą ataskaitoms alternatyviais matavimo vienetais. Laukų ‘Įpakavimo mat.vnt.’ ir ‘Analizės mat.vnt.’ reikšmės pasirenkamos iš Matavimo vienetų sąrašo.
Puslapis Kita :
Šiame puslapyje gali būti nurodoma įvairi papildoma aprašomos vertybės informacija.
- Galioja. Vertybės galiojimo laikas. Pirmajame lauke nurodoma galiojimo laiko trukmė, o antrajame – galiojimo laiko matavimo vienetai. Antrojo lauko reikšmė pasirenkama iš sąrašo :
- Garantija. Vertybei suteikiamos garantijos laikas. Pirmajame lauke nurodoma garantijos trukmė, o antrajame – garantijos laiko matavimo vienetai. Antrojo lauko reikšmė pasirenkama iš sąrašo:
- Sekcija važtaraštyje. Šiame lauke gali būti nurodoma vertybės sekcija.
- Pageidaujama sandėlyje: min.:, maks.: Šiuose laukuose galite nurodyti minimalų ir maksimalų pageidaujamą vertybės kiekį įmonės sandėliuose. Šie dydžiai naudojami užsakymų tiekėjams generavimo metu, analizei.
- Užsakomas kiekis : min.:, std.: Šiuose laukuose galite nurodyti minimalų bei standartinį užsakomą vertybės kiekį. Šie dydžiai naudojami užsakymų tiekėjams generavimo metu, analizei.
Puslapio Kita apačioje matomi ir gali būti pildomi vertybės tiekėjų ir gamintojų sąrašai.
Programoje yra galimybė turėti tiekėjų bei gamintojų prekių sąrašus. Šiuose sąrašuose gali būti nurodomi vertybių kodai ir pavadinimai šio tiekėjo (gamintojo) prekių sąrašuose, be to, gali būti nurodomos vertybių pirkimo kainos.
Vertybės tiekėjų bei gamintojų sąrašų ilgis neribojamas.
Tas pats partneris gali būti ir vertybės tiekėjų, ir vertybės gamintojų sąraše.
Pirkimų valdymo modulio operacijose galite rinktis vertybes ne tik iš bendrojo Prekių sąrašo , bet ir iš konkretaus tiekėjo prekių sąrašo (tiekėjas – tai operacijoje nurodytas partneris) arba iš nurodyto gamintojo prekių sąrašo. Pardavimų valdymo modulio operacijose vertybes galite rinktis iš nurodyto gamintojo sąrašo.
🛈 Tiekėjų sąrašai gali būti pildomi ne tik vertybės kortelės puslapyje Kita, bet ir Pirkimų valdymo modulio operacijos registravimo metu.
Aptarsime konkrečios vertybės tiekėjų bei gamintojų įvedimą kortelės puslapyje Kita.
🛈 Vertybės tiekėjų bei gamintojų sąrašai gali būti pildomi tik vertybės kortelės redagavimo (ne įvedimo!) metu.
Bendras tiekėjų sąrašo vaizdas:
- Partneris. Tiekėjo kodas. Įveskite jį ranka arba pasirinkite iš Partnerių sąrašo (klavišas F3).
- Part.pavadinimas. Lauke ‘Partneris’ pasirinkto partnerio pavadinimas. Lauko reikšmė neredaguojama.
- Kitas pavadinimas. Vertybės pavadinimas tiekėjo prekių sąraše.
- Kitas kodas. Vertybės kodas tiekėjo prekių sąraše.
- Pirk.kaina. Vertybės vieneto pirkimo kaina (iš šio tiekėjo).
- Pirk.valiuta. Vertybės pirkimo kainos valiuta.
Bendras gamintojų sąrašo vaizdas:
- Partneris. Gamintojo kodas. Kodą įveskite ranka arba pasirinkti iš Partnerių sąrašo (klavišas F3).
- Part.pavadinimas. Lauke ‘Partneris’ nurodyto partnerio (gamintojo) pavadinimas. Lauko reikšmė neredaguojama.
- Kitas pavadinimas. Vertybės pavadinimas gamintojo prekių sąraše.
- Kitas kodas. Vertybės kodas gamintojo prekių sąraše.
- Pirk.kaina. Šio gamintojo prekės pirkimo kaina.
- Pirk.valiuta. Pirkimo kainos valiuta.
Naują įrašą tiekėjų ar gamintojų sąraše pradėsite vesti, paspaudę klavišą Insert arba rodyklę žemyn ↓ . Jeigu norite panaikinti pasirinktą tiekėjų ar gamintojų sąrašo įrašą, paspauskite sąrašo viršuje esantį mygtuką (Ctrl+Del).
Tiekėjų ir gamintojų sąrašuose galima nurodyti pagrindinius prekių tiekėjus ir pagrindinius prekių gamintojus. Papildomuose programos filtruose yra galimybė filtro sąlygose nurodyti pagrindinius vertybių tiekėjus ar gamintojus Be to, Prekių poreikio ir užsakymų valdymo modulyje automatiškai generuojant užsakymus tiekėjams, užsakomų prekių sąrašą galima formuoti naudojantis informacija apie pagrindinius prekių tiekėjus.
Pasirinktas prekės gamintojas ar tiekėjas paskelbiamas pagrindiniu paspaudus virš sąrašo esantį mygtuką . Pažymėtas sąrašo įrašas išsiskiria tamsesniu šriftu. Kiekviena prekė gali turėti tik vieną pagrindinį tiekėją ir vieną pagrindinį gamintoją.
Jeigu pagrindinis prekės gamintojas ar tiekėjas nepaskelbtas, programa automatiškai pirmąjį tiekėjų sąrašo tiekėją laiko pagrindiniu tiekėju, o pirmąjį gamintojų sąraše nurodytą gamintoją – pagrindiniu gamintoju.
Puslapyje Kasos aparatams nurodoma vertybės informacija, skirta kasos aparatui:
- Brūkšninis kodas. Brūkšninis prekės kodas.
Jo įvedimas gali būti valdomas, o įvestasis barkodas gali būti tikrinamas. Aptarsime šias programos galimybes.
Programa tikrina prekės barkodo unikalumą (jei barkodas nenurodytas, tikrinimas neatliekamas).
Konfigūracijos kintamojo ‘Prekės barkodas pagal kodą (2355)’ reikšmė pasirenkama iš sąrašo – ‘Jei nenurodytas’, ‘Visada’ ir ‘ ‘ (tuščia reikšmė). Jeigu jam priskirta reikšmė ‘Visada’, prekės kortelės pildymo metu programa automatiškai į lauką ‘Brūkšninins kodas’ įrašys prekės kodą (net ir tuo atveju, kai į lauką ‘Brūkšninis kodas’ įrašyta kita reikšmė). Jeigu šiam Konfigūracijos kintamajam priskirta reikšmė ‘Jei nenurodytas’, tai prekės brūkšninis kodas bus sulygintas su prekės kodu tik tuo atveju, jei prekės kortelės laukas ‘Brūkšninis kodas’ nėra užpildytas. Jeigu Konfigūracijos kintamajam priskirta ‘ ‘ (tuščia reikšmė), prekės barkodas automatiškai negeneruojamas.
Konfigūracijos kintamasis ‘Prekių barkodai. Fiksuotas ilgis (2354)’ skirtas barkodo ilgio kontrolei. Jeigu jam priskirta reikšmė – bet koks sveikas skaičius nuo 1 iki 20, – tai naujo prekės barkodo įvedimo metu programa tikrins, ar įvesto barkodo ilgis sutampa su Konfigūracijos kintamajam priskirta reikšme. Jeigu įvestasis barkodas trumpesnis, tai jo priekyje automatiškai prirašoma tiek nulių, kad barkodo ilgis sutaptų su Konfigūracijos kintamojo reikšme. Jeigu įvestasis barkodas ilgesnis, ekrane matomas klaidos pranešimas. Šis tikrinimas atliekamas ir pagrindinio, ir bet kurio papildomo prekės barkodo įvedimo metu.
Vertybės kortelės redagavimo metu galima patikrinti, ar įvestas kodas yra teisingas (t.y.atitinka EAN 13 formato taisykles). Tam paspauskite mygtuką arba lauke ‘Brūkšninis kodas’ paspauskite klavišą F3. Ekrane matysite pranešimą apie patikrinimo rezultatus. Jeigu kodas neteisingas, programa pasiūlys artimiausią teisingą kodą, pavyzdžiui:
🛈 EAN patikrinimo esmė – kontrolinės sumos suskaičiavimas ir gauto kodo palyginimas su įvestuoju. Barkodo ir vertybės atitikimas netikrinamas!
- Pavadinimas. Kasos aparatui skirtas vertybės pavadinimas. Jo įvedimas gali būti valdomas.
Konfigūracijos kintamojo ‘Prekės pavad. (kasos ap.) pagal pavadinimą (2367)’ reikšmė pasirenkama iš sąrašo – ‘Jei nenurodytas’, ‘Visada’ ir ‘ ‘ (tuščia reikšmė). Jeigu jam priskirta reikšmė ‘Visada’, prekės kortelės pildymo metu programa prekės pavadinimą kasos aparatui automatiškai nustatys lygų prekės pavadinimui (net ir tuo atveju, kai įvestas kitas kasos aparatui skirtas prekės pavadinimas). Jeigu šiam Konfigūracijos kintamajam priskirta reikšmė ‘Jei nenurodytas’, prekės pavadinimas kasos aparatui bus sulygintas su prekės pavadinimu tik tuo atveju, jei neįvestas kitas prekės pavadinimas kasos aparatui. Jeigu Konfigūracijos kintamajam priskirta ‘ ‘ (tuščia reikšmė), prekės pavadinimas kasos aparatui automatiškai negeneruojamas.
- Spec.parametrai. Papildomai informacijai skirtas laukas
- Papildomi brūkšn.kodai: Vienai prekei gali būti priskirti keli brūkšniniai kodai. Pagrindinis barkodas įvedamas lauke ‘Brūkšninis kodas’, o kiti surašomi į lauką ‘Papildomi brūkšn.kodai:’.
Puslapyje Kiti pavadinimai galite įvesti vertybės pavadinimus kitomis kalbomis. Šie pavadinimai gali būti panaudoti spausdinant važtaraščius, PVM sąskaitas faktūras bei įvairias ataskaitas kitomis (ne lietuvių) kalbomis.
Puslapis Etiketė:
Šiame puslapyje gali būti įvedama prekės etiketėje spausdinama informacija. Be šios informacijos prekės etiketėje bus spausdinamas vertybės pavadinimas ir kodas, įmonės pavadinimas, kodas, adresas, telefonas ir faksas.
Etiketės spausdinamos paspaudus Prekių sąraše esantį mygtuką . Be to, prekių etiketės gali būti spausdinamos ir iš Pirkimų valdymo bei Pardavimų valdymo modulių.
Prekės kortelės įvedimo ar redagavimo metu matomi ne visi prekės kortelės puslapiai. Kai kurie puslapiai yra matomi tik prekės kortelės peržiūros režime. Juose matoma informacija apie prekės likučius įmonės sandėliuose, visas prekės partijas, kiekvienos prekės judėjimą, savikainos kitimą ir kt. Aptarsime šiuos puslapius.
🛈 Prekės kortelės puslapiai Partijos, Likučiai ir Prekių statistika matomi tik kortelės peržiūros režime. Juose matoma informacija neredaguojama.
Puslapyje Partijos matomos visos pasirinktos vertybės partijos, taip pat čia galite matyti konkrečios partijos judėjimo ir savikainos kitimo išklotines. Apie šį puslapį skaitykite toliau esančiame skyriuje Prekės partijų sąrašas.
Puslapis Likučiai:
Šiame puslapyje matomi pasirinktos vertybės likučiai atskiruose sandėliuose ir bendras likutis visuose sandėliuose. Taip pat matoma, kiek kiekviename sandėlyje yra užsakytų (užsakymai tiekėjams) bei klientams rezervuotų prekių. Lauke ‘Kiekis(Knsg.)’ matomas konsignacinių prekių likutis kiekviename sandėlyje. Lauke ‘IŠ VISO’ matoma nuosavų ir konsignacinių prekių likučių suma kiekviename sandėlyje.
Puslapyje prekių statistika matoma statistinė pasirinktos prekės informacija:
Prekių partijų sąrašas
Bendras prekės kortelės puslapio Partijos vaizdas:
🛈 Prekės kortelės puslapis Partijos matomas tik peržiūros režime.
Prekės partijų sąrašas gali būti atrinktas pagal partijos likutį. Jeigu laukas ‘Likutis>0’ pažymėtas , ekrane matysite tik tas prekės partijas, kurių likutis yra teigiamas. Jeigu šis laukas nėra pažymėtas
, ekrane matysite visų pasirinktos vertybės partijų sąrašą.
Lauke ‘Sandėlis’ nurodę konkretų įmonės sandėlį, partijų sąraše matysite informaciją apie nurodytame sandėlyje esančias prekės partijas. (Nurodę sandėlį, nepamirškite paspausti atnaujinimo mygtuko arba klavišų Ctrl+F5)
Daugumos Partijų sąrašo laukų reikšmės yra neredaguojamos. Aptarsime šio sąrašo laukus.
- Partija. Prekių partijos numeris. Šį numerį programa partijai priskiria automatiškai (partiją sukūrusios operacijos užrašymo metu).
Partijos numeruojamos iš eilės operacijų registravimo programoje tvarka. Visų vertybių partijų numerių erdvė yra bendra, t.y. kiekvienai naujai sukurtai partijai priskiriamas numeris, vienetu didesnis už ankstesnės partijos numerį, nepriklausomai nuo to, kokios vertybės šiose partijose yra užregistruotos.
- Kodas. Vertybės kodas
- Pr.pavadinimas. Vertybės pavadinimas.
- Pavadinimas. Partijos pavadinimas.
Pasirinktos vertybių partijos pavadinimas gali būti įvestas ar redaguojamas paspaudus mygtuką . Be to, jis gali būti įvestas partiją sukūrusioje operacijoje – Pirkimų valdymo modulio operacijos kūnelių sąrašo lauke ‘Pavadinimas’.
Partijai, kuriai kitas pavadinimas nenurodytas, automatiškai suteikiamas vertybės pavadinimas.
- Data. Partijos sukūrimo data (operacijos, sukūrusios šią partiją, data).
- Op.nr., Op.tipas. Operacijos, sukūrusios šią partiją, numeris ir tipas.
- Tiekėjas, Tiekėjo pavad. Operacijos, sukūrusios šią partiją, partnerio kodas ir pavadinimas.
- Likutis. Partijos likutis, nurodytas pagrindiniais vertybės matavimo vienetais.
- Mat.vnt.. Pagrindinis vertybės matavimo vienetas.
- Pirk.kaina, Pirk.val. Partijos vieneto pirkimo kaina ir pirkimo valiuta.
- Pirk.nac.kaina. Partijos vieneto pirkimo kaina nacionaline valiuta
- Savikaina. Galutinė partijos vieneto savikaina (po visų savikainos keitimų).
🛈 Partijos savikaina visada pateikiama nacionaline valiuta.
- Kaina. Partijos pardavimo kaina. Ji visuomet nurodoma nacionaline valiuta.
Partijos pardavimo kaina nurodoma partiją sukūrusios operacijos kūnelių sąrašo lauke ‘Pard.kaina’.
🛈 Partijų pardavimo kainos automatiškai siūlomos išlaidavimo operacijose renkantis prekes iš Partijų sąrašo.
- Kokybė. Partijos kokybės indeksas.
Pasirinktos vertybių partijos kokybės indeksas gali būti įvestas ar redaguojamas paspaudus mygtuką . Be to, jis gali būti įvestas partiją sukūrusioje operacijoje – Pirkimų valdymo modulio operacijos kūnelių sąrašo lauke ‘Kokybė’.
- Sertifikatas. Partijos sertfikatas.
Pasirinktos vertybių partijos sertifikatas gali būti įvestas ar redaguojamas paspaudus mygtuką . Be to, jis gali būti įvestas partiją sukūrusioje operacijoje – Pirkimų valdymo modulio operacijos kūnelių sąrašo lauke ‘Sertifikatas’.
- Knsg.?. Šio lauko reikšmė konsignacijon gautoms prekių partijoms yra ‘k’.
Prekės kortelės puslapyje Partijos gali būti įvedama bei koreguojama konkrečioms prekės partijoms skirta infromacija. Pasirinktos partijos informacija keičiama paspaudus mygtuką (Ctrl+F2). Ekrane matysite partijos informacijos langą:
Laukai, kuriuose nurodomas partijos numeris, partiją sukūrusios operacijos tipas, numeris bei data yra informatyvūs ir neredaguojami. Laukų, kuriuose nurodomas prekės partijos pavadinimas, sertifikatas bei kokybė, reikšmės gali būti keičiamos. Įvesta informacija patvirtinama paspaudus mygtuką (Ctrl+Enter).
Prekės kortelės puslapyje Partijos galite matyti informaciją apie kiekvienos konkrečios partijos judėjimą ar savikainos kitimą.
Pasirinkite partiją sąraše ir paspauskite mygtuką (Ctrl+A) – lango apačioje matysite pasirinktos partijos judėjimą:
Partijos judėjimo informacija šiame programos lange neredaguojama.
Lango dalyje ‘Partijos judėjimas’ išvardintos visos operacijos, kurios vienaip ar kitaip keitė šios partijos likutį sandėliuose. Sąraše nurodytas kiekvienos operacijos numeris, tipas, data ir pajamuoti ar išlaiduoti vertybės kiekiai kiekvienam sandėliui. Pasirinkę jus dominančią šio sąrašo operaciją ir paspaudę mygtuką galite pamatyti tą operaciją Bendrajame žurnale arba tame programos modulyje, kur ji buvo įvesta (t.y. jos pirminį dokumentą).
Partijos judėjimo informacijos ekrane nebematysite, dar kartą paspaudę mygtuką .
Partijų sąraše paspaudę mygtuką (Ctrl+S), matysite pasirinktos partijos savikainos keitimo išklotinę:
Partijos savikainos kitimo informacija prekės kortelėje neredaguojama.
Partijos savikainos kitimo išklotinėje išvardintos visos operacijos, kurios turėjo įtakos šios partijos savikainai. Tai partijos sukūrimo operacija ir visos šios partijos savikainą didinusios išlaidų operacijos. Sąraše nurodytas kiekvienos operacijos numeris, tipas, data, partneris ir suma, kuria po šios operacijos padidėjo vieneto savikaina. Laukuose ‘Vnt.suma’ ir ‘Val.’ nurodyta savikainos kitimo suma, išreikšta operacijos valiuta. Lauke ‘Vnt.nac.suma’ nurodyta savikainos kitimo suma, išreikšta nacionaline valiuta.
Pasirinkę jus dominančią operaciją ir paspaudę mygtuką galite pamatyti tą operaciją Bendrajame žurnale arba tame programos modulyje, kur ji buvo įvesta (t.y. jos pirminį dokumentą).
Partijos savikainos kitimo išklotinės ekrane nebematysite, dar kartą paspaudę mygtuką .
Prekių pastabos. Prekių partijų pastabos
Programoje yra galimybė kiekvienai prekės kortelei turėti pastabas – instrukcijų, aprašymų tekstus ar kt. Be to, kiekviena prekės partija taip pat gali turėti savo pastabas – į jas įvedami papildomi duomenys apie konkrečias partijas.
Šios pastabos gali būt panaudotos įvairiuose spausdinamuose dokumentuose bei ataskaitose, pavyzdžiui, kuriant specializuotus važtaraščius (standartiniuose važtaraščiuose prekės kortelės pastabos nėra matomos).
Prekės pastabos įvedamos, matomos bei redaguojamos Prekės pastabų lange – jis matomas paspaudus Prekių sąrašo lange esantį mygtuką .
Kiekviena prekė gali turėti po keturias skirtingas pastabas. Jas atitinka keturi Prekės pastabos lango puslapiai. Kiekvienoje pastaboje telpa iki 4000 simbolių.
Pastaba į pasirinktą puslapį gali būti įvesta dviem būdais – arba laisvai įvedant tekstą, arba perkeliant tekstą iš nurodyto failo.
Jeigu norite užpildyti pastabos lauką iš failo, spauskite lango viršuje esantį mygtuką . Atsiradusiame paieškos lange suraskite norimą failą.
🛈 Pastaba gali būti užpildyta tik iš TXT formato failų.
Pastabose 3 ir 4 gali būti įvesti tekstai keliomis skirtingomis kalbomis. Šias pastabas atitinkančiuose puslapiuose lango viršuje yra laukas ‘Kalba’. Jo reikšmė pasirenkama iš sąrašo. Pasirinkus konkrečią kalbą, pastabos lauke įvedamas, matomas bei redaguojamas šios pastabos tekstas pasirinktąja kalba.
Paspaudę mygtuką (Ctrl+Enter) patvirtinsite įvestą informaciją.
Paspaudę mygtuką (Esc) atmesite įvestą informaciją.
Be to, kiekviena prekės partija gali turėti savo atskiras pastabas. Jos įvedamos prekės kortelės puslapyje Partijos, paspaudus mygtuką . Kiekviena prekės partija gali turėti po keturias skirtingas pastabas. Jas atitinka keturi Pastabų lango puslapiai:
Pastaba gali būti įvesta laisvai vedant tekstą arba perkeliant tekstą iš nurodyto TXT failo. Failas nurodomas paspaudus mygtuką .
🛈 Registruojant operacijas, kiekvienam kūneliui automatiškai priskiriamos Prekės arba prekių partijos pastabos. Vėliau jos gali būti panaudotos spausdinant operacijų dokumentus arba ataskaitas. Pastabos operacijų kūneliams priskiriamos, remiantis šiomis taisyklėmis:
- Pajamavimo operacijos įvedimo metu kūnelis paveldi prekės pastabas.
- Išlaidavimo operacijojo renkantis prekes Partijų sąraše kūneliai paveldi pasirinktos partijos pastabas, kitu atveju – prekės pastabas.
- Jei Pirkimų valdymo ar Gamybos modulio pajamavimo operacijoje keičiama kūnelio pastaba, ją automatiškai paveldės tame kūnelyje pajamuojama prekių partija.
Pasirinktos operacijos kūnelių pastabos matomos bei redaguojamos modulio lange paspaudus mygtuką .
Sandėliai
Sąrašai=>Sandėliai
Šiame modulyje registruojami įmonės sandėliai.
Įvedant naują sandėlį, pildomi šie laukai:
Puslapis sandėlis
- Kodas, Pavadinimas. Sandėlio kodas ir pavadinimas.
- Tipas. Šio lauko reikšmė pasirenkama iš sąrašo. Pasirinkite reikšmę ‘realus’ – kitos dvi reikšmės (‘paslaugų’ ir ‘konsignacinis’) šiuo metu yra nenaudojamos, programoje jos bus naudojamos ateityje.
- PSG. Sandėlio PSG. Ji pasirenkama iš sandėliams skirtų PSG sąrašo .Jei šis laukas bus neužpildytas, jam automatiškai bus priskirta reikšmė ‘Standartinė PSG’.
- Sandėlininkas. Nurodykite sandėlininką – jis pasirenkamas iš Mūsų asmenų sąrašo.
- SAF-T sandėlis. Gali būti naudojamas sandėlių apjungimui SAFT rinkmenoje.
Puslapyje Adresas gali būti įvedamas sandėlio adresas. Šio puslapio pildymas aptartas skyriuje Mūsų asmenys. Sandėliui taip pat gali būti nurodomi keli adresai.
Puslapis Sandėlininkas
Šio puslapio laukai neredaguojami –čia matoma informacija apie pasirinktą sandėlio sandėlininką (ši informacija pildoma Mūsų asmenų sąraše).
🛈 Konkrečių snadėlių matymas gali būti uždraustas atskiroms programos vartotojų grupėms. Tokie nustatymai įvedami Vartotojų modulyje.
Mokėjimo būdai
Sąrašai=>Mokėjimo būdai
Šiame sąraše gali būti registruojami mokėjimo būdai. Kiekviename mokėjimo būdo aprašyme nurodomas mokėjimo tipas (grynais, mokestiniu pavedimu ar kt.) ir gali būti nurodoma nuolaida.
Mokėjimo būdai gali būti nurodomi partnerių kortelėse, Pirkimų valdymo bei Pardavimų valdymo modulių operacijose.
Įvedant naują mokėjimo būdą, pildomi šie laukai:
- Kodas, Pavadinimas. Mokėjimo būdo kodas bei pavadinimas.
- Nuolaida. Šiame lauke nurodomas nuolaidos dydis procentais.
- Mokėjimas. Šiame lauke nurodomas mokėjimo tipas. Mokėjimo tipas pasirenkamas iš sąrašo:
Mokėjimo būdai gali būti nurodomi Pirkimų bei Pardavimų valdymo modulių operacijose.
Nurodžius mokėjimo būdą partnerio kortelės puslapyje pirkimui, šis mokėjimo būdas bus automatiškai įrašomas į visas šio partnerio Pirkimų valdymo modulio operacijas. Nurodžius mokėjimo būdą partnerio kortelės puslapyje pardavimui, šis mokėjimo būdas ( ir jame nurodyta nuolaida) bus automatiškai įrašomas į visas šio partnerio Pardavimų valdymo modulio operacijas.
🛈 Pirkimų ar Pardavimų valdymo operacijose prasminga nurodyti mokėjimo būdus, jeigu jų apmokėjimai bus generuojami Mokėjimo pavedimų arba Debeto pavedimų generavimo moduliuose.
Mokėjimo būdą (mokėjimo tipas – ‘grynais’) būtina nurodyti registruojant pardavimą iš kasos aparato.
Mokėjimo sąlygos
Sąrašai=>Mokėjimo sąlygos
Šiame sąraše gali būti registruojamos mokėjimo sąlygos. Aprašant mokėjimo sąlygas, nurodomas apmokėjimo terminas, operacijų apmokėjimo diskontai bei delspinigiai.
Mokėjimo sąlygos gali būti nurodomos partnerių kortelėse, Pirkimų valdymo arba Pardavimų valdymo modulio operacijose.
Įvedant naują mokėjimo sąlygą, pildomi šie laukai:
- Kodas, Pavadinimas. Mokėjimo sąlygų kodas bei pavadinimas.
- Terminas … d. Apmokėjimo terminas. Operacijos apmokėjimo terminas bus apskaičiuotas, prie operacijos datos pridėjus šiame lauke nurodytą dienų skaičių.
- Diskontai … % apmokėjus per … d. Šiuose dviejuose laukuose gali būti nurodomos diskontų dydis ir jų suteikimo sąlygos. Pirmajame lauke nurodomas diskonto dydis procentais. Šis diskontas suteikiamas tada, kai operacijos apmokėjimas įvyksta per antrajame lauke nurodytą dienų kiekį. Aukščiau esančiame pavyzdyje mokėjimo sąlygose nurodyta, kad operacijai bus suteikiami 2% diskontai, jeigu ji bus apmokėta per 1 dieną.
- Delspinigiai … % kas … d. pradedant nuo … d. po termino pabaigos. Šiuose trijuose laukuose gali būti nurodomos delspinigių mokėjimo sąlygos ir jų dydis. Pirmajame lauke nurodomas delspinigių dydis procentais. Trečiajame lauke nurodoma, po kiek dienų nuo operacijos apmokėjimo termino pabaigos pradedami skaičiuoti delspinigiai. Antrajame lauke nurodoma, kokiu periodiškumu (kas kiek dienų) operacijos apmokėjimo suma padidėja pirmajame lauke nurodytu dydžiu. Aukščiau esančiame pavyzdyje mokėjimo sąlygose nurodyta, kad praėjus 10-čiai dienų nuo operacijos apmokėjimo termino pabaigos operacijos apmokėjimo suma kas 3 dienos padidės 1 %.
Mokėjimo sąlygos gali būti nurodomos Pirkimų bei Pardavimų valdymo modulių operacijose.
Nurodžius mokėjimo sąlygas partnerio kortelės puslapyje pirkimui, jos bus automatiškai įrašomos į visas šio partnerio Pirkimų valdymo modulio operacijas. Nurodžius mokėjimo sąlygas partnerio kortelės puslapyje pardavimui, jos bus automatiškai įrašomos į visas šio partnerio Pardavimų valdymo modulio operacijas.
Jeigu operacijoje nurodytos mokėjimo sąlygos, tai laukai, kuriuose nurodomi operacijos apmokėjimo terminas, informacija apie operacijos apmokėjimo diskontus bei delspinigius, yra užpildomi automatiškai.
Transportas
Sąrašai=>Transportas
Šiame modulyje registruojamos transporto priemonės. Prekes pristatančios transporto priemonės gali būti nurodomos Pirkimų valdymo ir Pardavimų valdymo modulių operacijose.
Įvedant naują Transporto sąrašo įrašą, pildomi šie laukai:
- Kodas. Transporto priemonės kodas (gali būti valstybinis numeris).
- Pavadinimas. Transporto priemonės pavadinimas.
Pristatymo būdai
Sąrašai=>Pristatymo būdai
Šiame modulyje gali būti registruojami pristatymo būdai. Prekių pristatymo būdas gali būti nurodomas Pirkimų valdymo ir Pardavimų valdymo modulių operacijose.
Įvedant naują pristatymo būdą, pildomi šie laukai:
- Kodas, Pavadinimas. Pristatymo būdo kodas bei pavadinimas.
Kasos aparatai
Sąrašai=>Kasos aparatai
Šiame modulyje registruojami įmonės kasos apratai. Šis sąrašas turi būti pildomas norint vesti kasos aparatų operacijas.
Kiekvienas kasos aparatas priskiriamas konkrečiai įmonės kasai. Šioje kasoje bus apskaitomos visos to kasos aparato operacijos.
Įvedant naują kasos aparatą, pildomi šie laukai:
- Kodas, Pavadinimas. Kasos aparato kodas bei pavadinimas.
- Gamyklinis nr. Gamyklinis kasos aparato numeris.
- Kasa. Įmonės kasa, kurioje vyks aprašomo kasos aparato apskaita. Ji pasirenkama iš Kasų sąrašo.
Komisijos
Sąrašai=>Kiti=>Komisijos
Šiame modulyje registruojamos komisijos. Komisija – tai asmenų rinkinys. Komisijoje nurodomi Mūsų asmenų sąrašo asmenys.
Komisijos gali būti nurodomos kai kuriose operacijose, pvz., inventorizacijoje.
Komisijų sąraše paspaudę mygtuką , pradėsite naujo įrašo įvedimą. Paspaudę mygtuką
(Ctrl+Insert), pradėsite naujos komisijos įvedimą, kopijuojant sąraše pasirinktos komisijos informaciją.
Naujo įrašo sukūrimas vyksta dviem etapais – iš pradžių įvedama bendroji komisijos informacija, o po to įvedami komisijos nariai.
Įvedant naują komisiją, pildomi šie laukai:
- Kodas, Pavadinimas. Komisijos kodas bei pavadinimas.
- Sudarymo data. Komisijos sudarymo data. (Siūloma reikšmė – įvedimo dienos data).
- Pagrindas. Šiame lauke galite įvesti papildomą komisijos informaciją – sutarties ar kito dokumento, kuriuo remiantis sudaroma komisija, numerį; komisijos paskirtį, kt.
- Veikia nuo. Komisijos darbo pradžios data. (Siūloma reikšmė – įvedimo dienos data).
- Veikia iki. Komisijos darbo pabaigos data. (Siūloma reikšmė – įvedimo dienos data).
Paspaudę mygtuką (Ctrl+Enter) patvirtinsite įvestą bendrąją komisijos informaciją ir ekrane matysite Komisijų sąrašą. Paspaudę mygtuką
, atmesite įvestąją informaciją.
Patvirtinę bendrąją komisijos informaciją, galite įvesti komisijos narius. Pasirinktos komisijos nariai įvedami paspaudus mygtuką (Ctrl+2). Apatinėje lango dalyje įvedami komisijos nariai.
Nauji komisijos nariai įvedami paspaudus mygtuką – asmenys pasirenkami iš Mūsų asmenų sąrašo. Pasirinktas komisijos narys ištrinamas paspaudus mygtuką
.
Visiems komisijos nariams nurodomos jų pareigos komisijoje. Pareigos gali būti dvejopos – ‘narys’ arba ‘pirmininkas’. Šios pareigos matomos komisijos narių sąrašo lauke ‘Kom.pareigos’. Kiekvienam naujai pasirinktam komisijos nariui šio lauko reikšmė pagal nutylėjimą yra ‘Narys’. Pasirinkto komisijos nario pareigos keičiamos, paspaudus šalia sąrašo esantį mygtuką .
Po komisijos narių įvedimo paspaudus mygtuką (Ctrl+1) ekrane matysite Komisijų sąrašą.
Dokumento nr. 7