Pirkimų valdymo modulio langas
Operacijos => Pirkimų valdymas
Šiame modulyje registruojamos visos operacijos, kurių tipai susiję su pirkimais. Visi šie tipai yra išvardinti Pirkimų valdymo modulio lango kairėje pusėje esančiame tipų medyje.
Darbo su programa pradžioje Pirkimų valdymo modulyje yra įvedami prekių likučiai įmonės sandėliuose ir įmonės skolos tiekėjams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuose Darbo pradžia: Likučių įvedimas, Likučių įvedimas.Kreditoriai ar Atsargų likučių įvedimas.
Apie bendrus darbo Pirkimų valdymo modulyje principus skaitykite aprašymo skyriuje Darbas operacijų registravimo languose.
Papildomi mygtukai, esantys Pirkimų valdymo modulio lange:
– Paspaudę šį mygtuką, atspausdinsit pasirinktos operacijos dokumentą ( ne apskaitos blanką, o buhalterinį dokumentą – važtaraštį). Pirkimų valdymo modulyje galima turėti skirtingas važtaraščio formas kiekvienam šiame modulyje registruojamam operacijos tipui, pvz., gali būti skirtingi pirkimo, pirkimo grąžinimo, muito išlaidų ir kt. važtaraščiai. Daugiau apie tai – skyriuje Ataskaitų sąrašas.
– Paspaudę šį mygtuką, atspausdinsit etiketes pasirinktos operacijos prekėms. Prekių etiketėse spausdinama informacija nurodoma prekių kortelių puslapyje Etiketė. Daugiau apie etikečių spausdinimą skaitykite aprašymo skyriuje Ataskaitų sąrašas.
– Naujos operacijos generavimas pagal pasirinktą operaciją ( nauja operacija paveldi dalį pasirinktos operacijos informacijos). Daugiau apie tai – skyriuje Paveldimos operacijos.
– Pasirinktos operacijos kūnelių importas iš tekstinio failo. Ši programos funkcija skirta darbui su skaneriu ar pan. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Operacijos kūnelių importas.
Paspaudus mygtuką (klavišą F9 arba dešinįjį pelės klavišą toje lango dalyje, kurioje yra operacijų sąrašas) pasirinktai operacijai iškviečiamos papildomos programos funkcijos. Kai kurios įrankių funkcijos (Informacija, Akceptuoti, Atšaukti akceptavimą, Audituoti ir Atšaukti auditavimą) yra aprašytos skyriuje Įrankiai. Trumpai aptarsime kitas Pirkimų valdymo modulio Įrankių funkcijas:
- Apskaitos blankai – apskaitos blankų priskyrimas pasirinktai operacijai. Plačiau apie tai aprašymo skyriuje Apskaitos blankai.
- Ryšiai – nurodomos operacijos, susijusios su pasirinktąja operacija paveldėjimo ryšiais. Plačiau apie tai aprašymo skyriuje Paveldimos operacijos.
- Vykdymas – Kitų operacijų registravimas pagal pasirinktą operaciją.
- Verslo centrai – pasirinktos operacijos priskyrimas verslo centrams. Plačiau apie tai aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
- PP atsiskaitymai – galite pilnai arba dalinai padengti dėl pasirinktos operacijos atsiradusį įsiskolinimą. Plačiau apie tai aprašymo skyriuje PP atsiskaitymai.
- Savikainos keitimas – pasirinktai operacijai iškviečiamas savikainos keitimo įrankis, kuriuo keičiama užpajamuotų prekių savikaina, pakitusi dėl įvairių išlaidų (muito, transporto, draudimo, pan.). Plačiau apie tai aprašymo skyriuje Savikainos keitimas.
🛈 Čia tip pat gali būti išvardintos ir kitos Įrankių funkcijos, tuo atveju, jeigu esate įsigiję ir įdiegę papildomų programos EuroSkaita modulių.
Pirkimų valdymo lange matomame operacijų sąraše matomi tie sąrašo laukai, kuriuos pasirinko tuo metu dirbantis programos vartotojas, pavyzdžiui:
Daugiau žinių apie tai rasite aprašymo skyriuje Lentelių tvarkymas. Laukų, kurie gali būti matomi Pirkimų valdymo lango operacijų sąraše, yra daug. Aptarsime kai kuriuos iš jų.
Lauke ‘Op.nr.(tip.)’ matomas operacijos nueris pagal tipą, lauke ‘Pažyma’ matomas pažymėjimas numeravimui pagal tipą. Lauko ‘Akc.?’ reikšmė yra ‘+’, jei operacija yra akceptuota, ir ‘–‘. jei operacija neakceptuota. Lauke ‘BE PVM(k)’ matoma kontrolinė operacijos suma be mokesčių, lauke ‘PVM(k)’ matoma kontrolinė operacijos mokesčių suma, o lauke ‘SU PVM(k)’ matoma kontrolinė operacijos suma su mokesčiais. Lauke ‘BE PVM’ matoma apskaičiuotoji operaijos suma be mokesčių, lauke ‘PVM’ matoma apskaičiuotoji mokesčių suma, o lauke ‘SU PVM’ matoma apskaičiuotoji suma su mokesčiais. (Daugiau apie operacijos sumas skaitykite toliau esančiame aprašymo skyriuje Operacijos sumos.) Lauke ‘Padengta’ matoma apmokėtoji (dengimo ryšiuose panaudota) operacijos sumos dalis, o lauke ‘Kursas’ – operacijos valiutos kursas šioje operacijoje.
Kai kurios Pirkimų valdymo modulio operacijos gali būti sudarytos arba iš galvos ir kūnelių, arba tik iš galvos, kitos visada neturi kūnelių. Šio modulio operacijų kūneliuose išvardinamos operacijoje dalyvaujančios vertybės, jų kiekiai, vieneto kainos, kt.
Kai programos langas Pirkimų valdymas yra aktyvus, pagrindiniame programos Meniu atsiranda papildomas punktas – Pirkimai. Pasirinkę šį Meniu punktą ekrane matysite funkcijų sąrašą:
Šias funkcijas galite iškviesti ne tik pasirinkę Meniu punktus, bet ir paspausdami atitinkamus lange Pirkimų valdymas esančius mygtukus ar juos atitinkančius klavišus.
- Pasirinkę Meniu punktą Operacijos atributai, ekrane matysite pasirinktos operacijos galvos informaciją peržiūros režime.
- Pasirinkę Meniu punktą Kūneliai, ekrane matysite pasirinktos operacijos kūnelių informaciją peržiūros režime.
- Pasirinkę Meniu punktą Redaguoti, redaguosite pasirinktą operaciją.
- Pasirinkę Meniu punktą Sukurti naują, vesite naują pasirinkto tipo operaciją.
- Pasirinkę Meniu punktą Panaikinti, ištrinsite pasirinktą operaciją.
- Pasirinkę Meniu punktą Bendra informacija, galite sužinoti, kurių programoje užregistruotų operacijų apmokėjimo, pristatymo, vykdymo ar pirkimo informacija yra bendra su pasirinktos operacijos atitinkama informacija. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Paveldimos operacijos.
- Pasirinkę Meniu punktą Atnaujinti, atnaujinsite ekrane matomą informaciją.
- Pasirinkę Meniu punktą Įrankiai, iškviesite papildomas programos funkcijas pasirinktai operacijai.
Iš pradžių aptarsime Pirkimų valdymo modulio operacijos sandarą bendrai, o po to – kiekvieno čia registruojamo operacijos tipo ypatumus.
Bendros žinios apie Pirkimų valdymo modulio operacijas
Bendrosios informacijos pildymas
Bendras Pirkimų valdymo modulio operacijos galvos vaizdas:
Pirkimų valdymo modulio operacijos galva yra sudaryta iš 9 puslapių. Operacija gali būti užrašyta užpildžius tik pirmąjį galvos puslapį. Kituose puslapiuose įvedama papildoma, bet neprivaloma informacija.
Pirkimų valdymo modulio operacija peržiūros režime sudaryta iš 10 puslapių. Devyni pirmieji puslapiai – tai operacijos galvos puslapiai, o dešimtasis pulapis – tai operacijos kūnelių sąrašas. Operacijos galvos peržiūros metu galite atsiversti dešimtąjį puslapį – matysite operacijos kūnelius. Operacijos kūnelių peržiūros metu galite atsiversti bet kurį kitą operacijos galvos puslapį.
Atvertus bet kurį operacijos galvos puslapį, viršuje matoma bendra visiems puslapiams informacija:
Šios dalies laukai gali būti pildomi ar redaguojami bet kuriame operacijos galvos puslapyje.
- Operacijos datos laukas. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
- Operacijos tipo laukas. Šiame lauke nurodytas operacijos tipas. Laukas informacinis, neredaguojamas. Registruodami naują operaciją šiame lauke matysite, kokio tipo operacija yra įvedama.
- Pažymėjimo laukas. Pažymėjimo lauke gali būti įvestas pažymėjimas operacijos numeravimui pagal tipą. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Operacijų numeravimas.
- Operacijos numerio pagal tipą laukas. Šiame lauke matomas operacijos numeris pagal tipą. Laukas informacinis, neredaguojamas. Numeris pagal tipą operacijai priskiriamas ją užrašius, todėl naujos operacijos įvedimo metu šis laukas būna neužpildytas.
- Operacijos numerio laukas. Šiame lauke matomas operacijos numeris. Laukas informacinis, neredaguojamas. Numeris operacijai priskiriamas ją užrašius, todėl naujos operacijos įvedimo metu šis laukas būna neužpildytas.
Pirmasis Pirkimų valdymo modulyje registruojamos operacijos galvos puslapis:
Puslapis 1
Partneris
Operacijos partnerio kodas. Jis įrašomas ranka arba pasirenkamas iš Partnerių sąrašo. Greta esančiuose informaciniuose laukuose matomi pasirinkto partnerio pavadinimas ir jo PVM mokėtojo kodas (ši informacija pildoma partnerio kortelėje).
🛈 Programa neleis užrašyti operacijos, kurioje nenurodytas partneris.
Mokesčiai
Mokesčiams įvesti skirti trys laukai. Du iš jų yra pildomi, o trečias – informacinis.
Pirmajame lauke nurodoma mokesčio metodika (žr. skyrių Mokesčių metodika). Mokesčio metodika pasirenkama iš sąrašo – ‘neįeina į kainą’, ‘įeina į kainą’, ‘kita metodika’.
Antrajame lauke nurodomas operacijos mokesčio kodas. Mokesčio kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Mokesčių sąrašo. Jeigu laukas ‘partneris’ užpildytas, ‘Mokesčio’ lauko reikšmė pasiūloma iš nurodyto partnerio kortelės puslapyje Pirkimui esančio lauko ‘Mokesčiai’. Pasiūlytą reikšmę galite koreguoti.
Greta mokesčio kodo lauko esančiame informaciniame lauke matomas pasirinkto mokesčio pavadinimas.
Jeigu operacija turi kūnelių, tai pagal operacijos kūneliuose įvestas sumas ir lauke ‘Mokesčiai’ įvestą informaciją programa apskaičiuos operacijos mokesčių sumą ir sumą su mokesčiais, jei PVM mokėjimo metodika – ‘neįeina į kainą’, arba sumą be mokesčių, jei PVM mokėjimo metodika – ‘įeina į kainą’.
🛈 Programa neleis užrašyti operacijos su neužpildytais mokesčių laukais.
Programoje yra galimybė PVM sumą operacijos sąskaitų korespondencijoje matyti arba nacionaline, arba operacijos valiuta. Šią programos funkciją valdo Konfigūracijos modulyje, Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija => Operacijos esantis kintamasis ‘(2198) (BŽ) PVM generavimo valiuta’. Šio kintamojo reikšmė pasirenkama iš sąrašo – ‘Nac.valiuta’ arba ‘Operacijos valiuta’.
Sumos: redaguoti
Šio lauko pažymėjimas reikš, kad operacijos suma bus įvedama operacijos galvoje. Jei laukas ‘redaguoti’ yra pažymėtas , į laukus ‘Kontrolė’ galėsite įvesti operacijos sumą be PVM ir operacijos sumą su PVM. Šias sumas operacijos galvoje įvesti reikia tik tuo atveju, jei įvedama operacija neturi kūnelių, arba tada, kai bendra visų kūnelių suma nesutampa su reikiama operacijos suma. Daugiau apie tai skaitykite toliau, aprašymo skyriuje Operacijos suma.
Valiuta
Šiame lauke nurodomas operacijos valiutos kodas. Jį galite įvesti ranka arba pasirinkti iš Valiutų sąrašo. Jeigu laukas ‘Partneris’ užpildytas, ‘Valiutos’ lauko reikšmė pasiūloma iš nurodyto partnerio kortelės puslapyje Partneris esančio lauko ‘Valiuta’. Pasiūlytą reikšmę galite koreguoti.
Kiekvienai operacijai gali būti priskirta tik viena valiuta.
🛈 Programa neleis užrašyti operacijos, jei neužpildytas valiutos laukas.
Operacijos redagavimo metu programa neleis pakeisti operacijos valiutos, jei ši operacija turi kūnelių.
Dok.nr.
Šiame lauke gali būti įvestas operacijos dokumento numeris.
Šio lauko reikšmė – tokia pati, kaip ir aštuntajame galvos puslapyje esančio lauko ‘PVM sąskaita faktūra’ reikšmė.
Daugiau apie operacijos dokumentus skaitykite aprašymo skyriuje Apskaitos blankai.
Sandėlis
Šiame lauke nurodomas sandėlio kodas. Jeigu operacija turi kūnelių, šis sandėlis pagal nutylėjimą dalyvaus pildant operacijos kūnelius. Kūnelių pildymo metu sandėlis gali būti pakeistas arba gali būti nurodomi keli sandėliai (atskiri sandėliai atskiriems operacijos kūneliams).
Sandėlio kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Sandėlių sąrašo. Šalia esančiame informaciniame lauke matomas pasirinkto sandėlio pavadinimas.
Atsakingas
Šiame lauke nurodomas kodas asmens, atsakingo už registruojamos operacijos atlikimą/vykdymą. Asmens kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Mūsų asmenų sąrašo. Šalia esančiuose informaciniuose laukuose matomi pasirinkto asmens vardas ir pavardė.
Registravo
Šiame lauke nurodomas operaciją užregistravusio asmens kodas. Naujos operacijos įvedimo metu šio lauko pasiūloma reikšmė – asmuo (iš Mūsų asmenų sąrašo), atitinkantis tuo metu dirbantį programos vartotoją (skaitykite skyrių Administravimas). Jei norite pakeisti siūlomą reikšmę, įrašykite asmens kodą ranka arba pasirinkite iš Mūsų asmenų sąrašo. Šalia esančiuose informaciniuose laukuose matomi pasirinkto asmens vardas ir pavardė.
Antrasis Pirkimų valdymo modulyje registruojamos operacijos galvos puslapis:
Puslapis 2
Partneris
Šio lauko reikšmė – ta pati, kaip ir pirmame operacijos galvos puslapyje esančio lauko ‘Partneris’. (Jei laukas ‘Partneris’ pirmajame galvos puslapyje užpildytas, jo reikšmė matoma ir šiame lauke).
Atstovas
Trijuose laukuose matoma informacija apie operacijos partnerio atstovą – jo vardas, pavardė, pareigos. Partnerio atstovas pasirenkamas iš Atstovų sąrašo.
Adresas
Penkiuose laukuose matoma informacija apie operacijos partnerio adresą – gatvė ir namas, miestas, šalis, telefonas, fakso numeris. Jeigu laukas ‘Partneris’ užpildytas, laukų ‘Adresas’ reikšmės pasiūlomos iš nurodyto partnerio kortelės puslapio Adresas. Jeigu partnerio kortelėje nurodyti keli adresai, operacijoje galite nurodyti bet kurį iš šių adresų – pasirinkite jį iš Partnerio adresų sąrašo.
Registravo
Šio lauko reikšmė – ta pati, kaip ir pirmame operacijos galvos puslapyje esančio lauko ‘Registravo’. (Jei laukas ‘Registravo’ pirmajame galvos puslapyje užpildytas, jo reikšmė matoma ir šiame lauke).
Šiame lauke nurodomas operaciją užregistravusio asmens kodas. Naujos operacijos įvedimo metu šio lauko pasiūloma reikšmė – asmuo (iš Mūsų asmenų sąrašo), atitinkantis tuo metu dirbantį programos vartotoją (skaitykite skyrių Administravimas). Jei norite pakeisti siūlomą reikšmę, įrašykite asmens kodą ranka arba pasirinkite iš Mūsų asmenų sąrašo. Šalia esančiuose informaciniuose laukuose matomi pasirinkto asmens vardas ir pavardė.
Data
Operacijos registravimo data. Ši data – tai papildoma operacijos informacija, neturinti jokios įtakos registruojamai operacijai.
Trečiasis Pirkimų valdymo modulyje registruojamos operacijos galvos puslapis:
Puslapis 3:
Būdas
Pirkimo apmokėjimo būdas. Būdo kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Mokėjimo būdų sąrašo. Jeigu pirmame operacijos galvos puslapyje esantis laukas ‘Partneris’ užpildytas, ‘Būdo’ lauko reikšmė pasiūloma iš nurodyto partnerio kortelės puslapyje pirkimui esančio lauko ‘Mok. būdai’. Pasiūlytą reikšmę galite koreguoti.
Greta būdo kodo lauko esančiame informaciniame lauke matomas pasirinkto mokėjimo būdo pavadinimas.
Sąlygos
Pirkimo apmokėjimo sąlygos. Mokėjimo sąlygų kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Mokėjimo sąlygų sąrašo. Jeigu pirmame operacijos galvos puslapyje esantis laukas ‘Partneris’ užpildytas, lauko ‘Sąlygos’ reikšmė pasiūloma iš nurodyto partnerio kortelės puslapyje pirkimui esančio lauko ‘Mok. sąlygos’. Pasiūlytą reikšmę galite koreguoti.
Greta sąlygų kodo lauko esančiame informaciniame lauke matomas pasirinktų mokėjimo sąlygų pavadinimas.
Pakeitus ar įvedus mokėjimo sąlygas, laukų ‘Terminas’, ‘Delspinigiai’ ir ‘Diskontai’ reikšmės užpildomos pagal šių mokėjimo sąlygų kortelėje esančią informaciją.
Terminas
Operacijos apmokėjimo terminas. Nurodoma konkreti data, kuri gali būti įvedama ranka arba pasirenkama kalendoriuje.
Jeigu laukas ‘Sąlygos’ užpildytas, šio lauko reikšmė paskaičiuojama pagal nurodytose mokėjimo sąlygose esantį apmokėjimo terminą. Paskaičiuotoji reikšmė gali būti koreguojama.
Jeigu laukas ‘Terminas’ neužpildomas, pagal nutylėjimą jam priskiriama reikšmė, sutampanti su operacijos datos lauko reikšme.
Prioritetas
Šio lauko reikšmė – laisvai įvedamas skaičius. Jis nurodo operacijos apmokėjimo prioritetą. Įvedant apmokėjimą, dengiamos operacijos gali būti išdėstytos nuo didžiausio prioriteto iki mažiausio. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje PP atsiskaitymai.
Delspinigiai
Delspinigiams įvesti skirti trys laukai. Šių laukų paskirtis tik informacinė. Juose įvesti duomenys neturi įtakos operacijos sąskaitų korespondencijai.
Lauke ‘Nuo’ nurodoma data, nuo kurios pradedami skaičiuoti delspinigiai. Data įvedama ranka arba pasirenkama kalendoriuje. Jeigu laukas ‘Sąlygos’ užpildytas, lauko ‘Nuo’ reikšmė paskaičiuojama pagal nurodytose mokėjimo sąlygose esančią delspinigių skaičiavimo pradžią (prie operacijos datos pridedamas apmokėjimo terminas ir dienų skaičius, po kurio pradedami skaičiuoti delspinigiai). Paskaičiuotoji reikšmė gali būti koreguojama.
Lauke ‘Tipas’ nurodoma, kas kiek dienų nuo delspinigių skaičiavimo pradžios bus papildomai priskaičiuojami delspinigiai. Jeigu laukas ‘Sąlygos’ užpildytas, lauko ‘Tipas’ reikšmė nustatoma pagal nurodytose mokėjimo sąlygose esančią lauko ‘Delspinigiai kas … d.’ reikšmę. Ši reikšmė gali būti koreguojama.
Lauke ‘Suma’ nurodomas delspinigių dydis procentais. Jeigu laukas ‘Sąlygos’ užpildytas, lauko ‘Suma’ reikšmė nustatoma pagal nurodytose mokėjimo sąlygose esantį delspinigių dydį. Ši reikšmė gali būti koreguojama.
Nuolaidos
Nuolaidoms įvesti skirti du laukai.
Lauke ‘Suma’ gali būti įvesta bendroji operacijos nuolaida suma. Tokiu atveju iš bendros operacijos sumos bus atimta šiame lauke nurodyta nuolaidos suma.
Lauke ‘%’ gali būti įvesta bendroji operacijos nuolaida procentais. Pavyzdžiui, jei šio lauko reikšmė yra 10, bendrai operacijos sumai bus pritaikyta 10 % nuolaida.
Programa leis užpildyti tik vieną iš šių laukų, t.y. įvesti nuolaidą arba suma, arba procentais. Jeigu užpildę vieną iš šių laukų užpildysite ir antrąjį, programa ištrins pirmajame lauke įvestą reikšmę.
Operacijos kūnelių sąraše, lauke ‘Bendrosios nuolaidos suma kūneliui’, matoma bendrosios operacijos nuolaidos dalis, skirta kiekvienam konkrečiam operacijos kūneliui.
Diskontai
Diskontams įvesti skirti keturi laukai. Šių laukų paskirtis tik informacinė. Juose įvesti duomenys neturi įtakos operacijos sąskaitų korespondencijai.
Lauke ‘Iki’ nurodoma data, iki kurios bus taikomi šalia esančiame lauke ‘Dydis’ nurodyti diskontai. Lauko ‘Iki’ reikšmė – data, kuri gali būti įvesta ranka arba pasirinkta iš kalendoriaus.
Lauko ‘Dydis’ reikšmė – diskontų dydis, nurodytas procentais.
Jeigu laukas ‘Sąlygos’ užpildytas, pirmoje eilutėje esantys laukai ‘Iki’ ir ‘Dydis’ užpildomi pagal pasirinktose sąlygose nurodytą diskontą. Šių laukų reikšmės gali būti koreguojamos.
Antroje eilutėje laukuose ‘Iki’ ir ‘Dydis’ galite nurodyti kitą datą ir diskontų dydį. Pavyzdžiui, iki 2000 09 26 diskontų dydis – 5%, o iki 2000 09 27 diskontų dydis – 3%.
Ketvirtasis Pirkimų valdymo modulyje registruojamos operacijos galvos puslapis:
Puslapis 4:
Mokėjimai
Šis laukas pildomas registruojant trišalius santykius – kai apmokėjimas už registruojamą operaciją bus skirtas ne pagrindiniam operacijos partneriui, o kitam partneriui. Lauke ‘Mokėjimai’ įvedamas partnerio, kuriam bus mokama, kodas. Partnerio kodas įrašomas ranka arba pasirenkamas iš Partnerių sąrašo. Greta esančiuose informaciniuose laukuose matomi pasirinkto partnerio pavadinimas ir jo PVM mokėtojo kodas (ši informacija pildoma partnerio kortelėje).
Jeigu pirmajame operacijos galvos puslapyje esantis laukas ‘Partneris’ užpildytas, lauko ‘Mokėjimai’ reikšmė pasiūloma iš nurodyto partnerio kortelės puslapyje Pirkimui esančio lauko ‘Kam mokėsime’. Pasiūlytą reikšmę galite koreguoti.
Atstovas
Trijuose laukuose matoma informacija apie lauke ‘Mokėjimai’ nurodyto partnerio atstovą – jo vardas, pavardė, pareigos. Partnerio atstovas gali būti pasirenkamas iš Atstovų sąrašo.
Adresas
Penkiuose laukuose matoma informacija apie lauke ‘Mokėjimai’ nurodyto partnerio adresą – gatvė ir namas, miestas, šalis, telefonas, fakso numeris. Jeigu laukas ‘Mokėjimai’ užpildytas, lauko ‘Adresas’ reikšmė pasiūloma iš nurodyto partnerio kortelės puslapio Adresas. Jeigu partnerio kortelėje nurodyti keli adresai, operacijoje galite nurodyti bet kurį iš šių adresų – pasirinkite jį iš Partnerio adresų sąrašo.
Penktasis Pirkimų valdymo modulyje registruojamos operacijos galvos puslapis:
Puslapis 5
Sandėlis
Šio lauko reikšmė – ta pati, kaip ir pirmame operacijos galvos puslapyje esančio lauko ‘Sandėlis’. (Jei laukas ‘Sandėlis’ pirmajame galvos puslapyje užpildytas, jo reikšmė matoma ir šiame lauke).
Lauke ‘Sandėlis’ galite įvesti arba koreguoti operacijos sandėlio kodą. Jis įrašomas ranka arba pasirenkamas iš Sandėlių sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas pasirinkto sandėlio pavadinimas.
Jeigu operacija turi kūnelių, operacijos galvoje nurodytas sandėlis pagal nutylėjimą dalyvaus pildant operacijos kūnelius. Kūnelių pildymo metu sandėlis gali būti pakeistas arba gali būti nurodomi keli sandėliai (atskiri sandėliai atskiriems operacijos kūneliams).
Data
Šiame lauke gali būti nurodoma prekių pristatymo data. Tai informacinė reikšmė, neturinti įtakos operacijai.
Transportas
Lauke ‘Transportas’ nurodoma transporto priemonė, kuria buvo pristatytos prekės. Transporto kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Transporto sąrašo.
Pristatymo būdas
Šiame lauke nurodomas prekių pristatymo būdas. Būdo kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Pristatymo būdų sąrašo.
Atsakingas asmuo
Asmuo, atsakingas už pristatymą. Asmens kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Mūsų asmenų sąrašo.
Adresas
Penkiuose laukuose matoma informacija apie adresą sandėlio, į kurį pristatomos prekės – gatvė ir namas, miestas, šalis, telefonas, fakso numeris. Jeigu laukas ‘Sandėlis’ užpildytas, lauko ‘Adresas’ reikšmė pasiūloma iš nurodyto sandėlio kortelės puslapio Adresas. Jeigu sandėlio kortelėje nurodyti keli adresai, operacijoje galite nurodyti bet kurį iš šių adresų – pasirinkite jį iš sandėlio adresų sąrašo.
Šeštasis Pirkimų valdymo modulyje registruojamos operacijos galvos puslapis:
Puslapis 6:
Prekių pristatymas
Šis laukas pildomas registruojant trišalius santykius – kai pirkime užregistruotos prekės gaunamos ne iš pagrindinio operacijos partnerio, o iš kitam partneriui. Lauke ‘Prekių pristatymas’ įvedamas partnerio, iš kurio vyks prekių pristatymas, kodas. Partnerio kodas įrašomas ranka arba pasirenkamas iš Partnerių sąrašo. Greta esančiuose informaciniuose laukuose matomi pasirinkto partnerio pavadinimas ir jo PVM mokėtojo kodas (ši informacija pildoma partnerio kortelėje).
Jeigu pirmajame operacijos galvos puslapyje esantis laukas ‘Partneris’ užpildytas, lauko ‘Prekių pristatymas’ reikšmė pasiūloma iš nurodyto partnerio kortelės puslapyje Pirkimui esančio lauko ‘Gausime iš’. Pasiūlytą reikšmę galite koreguoti.
Atstovas
Trijuose laukuose matoma informacija apie lauke ‘Prekių pristatymas’ nurodyto partnerio atstovą – jo vardas, pavardė, pareigos. Partnerio atstovas pasirenkamas iš Atstovų sąrašo.
Adresas
Penkiuose laukuose matoma informacija apie lauke ‘Prekių pristatymas’ nurodyto partnerio adresą – gatvė ir namas, miestas, šalis, telefonas, fakso numeris. Jeigu laukas ‘Prekių pristatymas’ užpildytas, lauko ‘Adresas’ reikšmė pasiūloma iš nurodyto partnerio kortelės puslapio Adresas. Jeigu partnerio kortelėje nurodyti keli adresai, operacijoje galite nurodyti bet kurį iš šių adresų – pasirinkite jį iš Partnerio adresų sąrašo.
Septintasis Pirkimų valdymo modulyje registruojamos operacijos galvos puslapis:
Puslapis 7:
Atsakingas asmuo
Šio lauko reikšmė – ta pati, kaip ir pirmame operacijos galvos puslapyje esančio lauko ‘Atsakingas’. (Jei laukas ‘Atsakingas’ pirmajame galvos puslapyje užpildytas, jo reikšmė matoma ir šiame lauke).
Lauke ‘Atsakingas asmuo’ galite įvesti arba koreguoti operacijos kodą asmens, atsakingo už registruojamos operacijos atlikimą / vykdymą. Asmens kodas įrašomas ranka arba pasirenkamas iš Mūsų asmenų sąrašo. Greta esančiuose informaciniuose laukuose matomi pasirinkto asmens vardas ir pavardė.
Aštuntasis Pirkimų valdymo modulyje registruojamos operacijos galvos puslapis:
Puslapis 8:
PVM sąskaita faktūra
Šio lauko reikšmė – ta pati, kaip ir pirmame operacijos galvos puslapyje esančio lauko ‘Dok. nr.’ (jei laukas ‘Dok. nr.’ užpildytas, jo reikšmė matoma ir šiame lauke).
Šiame lauke galite įvesti arba koreguoti operacijos dokumento numerį.
Daugiau apie operacijos dokumentus skaitykite aprašymo skyriuje Apskaitos blankai.
Delspinigiai
Šiame lauke įvedama operacijos delspinigių suma.
Ši suma yra delspinigių suma, dalyvaujanti operacijos sąskaitų korespondencijoje (trečiajame operacijos puslapyje nurodyti delspinigiai yra tik informaciniai).
Diskontai
Šiame lauke įvedama operacijos diskontų suma.
Ši suma yra diskontų suma, dalyvaujanti operacijos sąskaitų korespondencijoje (trečiajame operacijos puslapyje nurodyti diskontai yra tik informaciniai)..
Kursas
Programoje yra galimybė įvesti valiutos kursą atskirai operacijai. Tai reikalinga, kai operacijos suma turi būti paskaičiuota ne pagal paskutinį (šios operacijos datai) modulyje Valiutų kursai įvestą kursą, o pagal kažkokį kitą kursą.
Šiam kursui įvesti skirti trys laukai.
Jeigu norite įvedamai ar redaguojamai operacijai nurodyti kursą, iš pradžių pažymėkite požymio lauką . Tai reikš, kad šios operacijos suma nebus skaičiuojama standartiniu būdu – pagal artimiausią prieš tai įvestą valiutų kursą modulyje Valiutų kursai.
Nurodyti operacijos kursą galite dviem būdais – arba lauke ‘Kursas’ įveskite konkretų šios operacijos kursą, arba lauke ‘Data’ nurodykite dieną, kurios kursas turi būti panaudotas šioje operacijoje. Nurodžius valiutos kurso datą, bus paimtas nurodytos dienos valiutos kursas, arba, jei tokio nėra, artimiausias anksčiau įvestas kursas.
🛈 Laukas ‘Kursas’ turi prioritetą prieš lauką ‘Data’, t.y. jeigu nurodysite ir valiutos kursą, ir kurso datą, skaičiavimai bus atliekami pagal lauke ‘Kursas’ nurodytą kursą.
PVM
Šiame lauke nurodoma, kokiai sąskaitai bus priskirta operacijos mokesčio suma, generuojant operacijos sąskaitų korespondenciją. Jeigu priskaičiuoto PVM laukas yra aktyvus , operacijos mokesčio suma debetuojama Gautino PVM sąskaita. Jeigu aktyvus yra atidėto PVM požymio laukas
, tada operacijos mokesčio suma debetuojama Atidėto PVM sąskaita. Tik vienas iš šių laukų gali būti aktyvus. Pagal nutylėjimą aktyviu būna laukas
.
Importas
Šiame lauke nurodoma, kokiai sąskaitai bus priskirta operacijos mokesčio suma, generuojant operacijos sąskaitų korespondenciją. Jeigu šis laukas yra pažymėtas , tada operacijos mokesčio suma yra kredituojama Importo PVM sąskaita. Jei šis laukas nepažymėtas, operacijos mokesčio suma kredituojama Tiekėjo sąskaita.
Jeigu pirmajame operacijos galvos puslapyje esantis laukas ‘Partneris’ užpildytas, lauko ‘Importas’ reikšmė pasiūloma iš nurodyto partnerio kortelės puslapyje pirkimui esančio lauko ‘Importas’. Pasiūlytą reikšmę galite koreguoti.
Devintasis Pirkimų valdymo modulyje registruojamos operacijos galvos puslapis:
Puslapis 9:
Šiame lauke galite įvesti septynias registruojamai operacijai skirtas pastabas. Laukų, skirtų pastaboms, reikšmės – laisvai įvedamas tekstas.
Operacijos pastabos gali būti matomos, įvedamos ir redaguojamos ne tik devintajame operacijos galvos puslapyje, bet ir Operacijos informacijos lange (t.y. iškvietus pasirinktai operacijai Įrankių funkciją Informacija).
Pagal operacijoje nurodytas pastabas gali būti atliekamas ataskaitose Įvairūs žurnalai pateikiamos informacijos filtravimas.
Operacijos galvoje įvestos informacijos užrašymas
Užpildę naujai įvedamos operacijos galvą arba pakoregavę reikalingus laukus, spauskite mygtuką arba jį atitinkančią klavišų kombinaciją Ctrl+Enter. Taip patvirtinsite naujai įvestą arba pakoreguotą operacijos galvos informaciją.
Jeigu naujai įvesta arba pakoreguota operacija negali turėti kūnelių, tai po jos galvos užrašymo ekrane matysite bendrąjį Pirkimų valdymo modulio vaizdą (operacijų sąrašą).
Jeigu naujai įvedama operacija gali turėti kūnelių, po galvos užrašymo atliekamas operacijos kūnelių pildymas. Pirkimų valdymo modulio operacijų kūneliai pildomi naudojantis vertybių pasirinkimo langu, kuris automatiškai atidaromas ekrane po to, kai užrašoma naujai įvedamos operacijos, galinčios turėti kūnelių, galva. Apie šį langą skaitykite toliau esančiame skyrelyje Vertybių pasirinkimo langas.
🛈 Bet kuri Pirkimo valdymo modulio operacija gali neturėti kūnelių. Tai reikalinga, jei norite vesti tik suminę įmonės apskaitą ir nevesti kiekinės apskaitos.
Tokiu atveju įvedant bet kokio tipo operaciją jos sumas (be PVM ir su PVM) įrašykite į laukus ‘Kontrolė’. Jeigu šioje operacijoje nurodysite sandėlį, generuojant sąskaitų korespondenciją operacijos suma bus priskirta atsargų sąskaitai, jei sandėlys operacijoje nenurodytas – operacijos suma bus priskirta sąnaudų sąskaitai. Smulkiau apie tai skaitykite tuose aprašymo skyriuose, kurie skirti konkretiems operacijų tipams.
Mokesčių metodika
Pirkimų valdymo modulyje registruojamoms operacijoms nurodoma mokesčių skaičiavimo metodika. Ši metodika nulemia, kokias kainas (be PVM, su PVM) operacijos kūnelių įvedimo ir redagavimo metu programa leis vartotojui įrašyti ir kokias apskaičiuos pati.
Programoje yra trys mokesčių skaičiavimo metodikos – ‘neįeina į kainą’, ‘įeina į kainą’, ‘kita metodika’. Aptarsime jas.
Neįeina į kainą
- Jeigu operacijoje nurodyta mokesčių skaičiavimo metodika ‘neįeina į kainą’, tai naujų operacijos kūnelių įvedimo metu vertybių pasirinkimo lange nurodyta vieneto kaina bus įrašyta į kūnelio lauką ‘Vieneto kaina be PVM’, o lauko ‘Vieneto kaina su PVM’ reikšmę programa apskaičiuos pati – prie vieneto kainos be PVM pridės nurodytą mokestį.
- Redaguojant kūnelį programa leis pakeisti tik lauko ‘Vieneto kaina be PVM’ reikšmę, o patvirtinus atliktus pataisymus pati apskaičiuos naują lauko ‘Vieneto kaina su PVM’ reikšmę.
- Esant mokesčių skaičiavimo metodikai ‘Neįeina į kainą’, programa neleidžia redaguoti lauko ‘Vieneto kaina su PVM’ reikšmės.
Įeina į kainą
- Jeigu operacijoje nurodyta mokesčių skaičiavimo metodika ‘įeina į kainą’, tai naujų operacijos kūnelių įvedimo metu vertybių pasirinkimo lange nurodyta vieneto kaina bus įrašyta į kūnelio lauką ‘Vieneto kaina su PVM’, o lauko ‘Vieno kaina be PVM’ reikšmę programa apskaičiuos pati – iš vieneto kainos su PVM išskaičiuos reikiamą sumą (atsižvelgiant į nurodytą mokestį).
- Redaguojant kūnelį programa leis pakeisti tik lauko ‘Vieneto kaina su PVM’ reikšmę, o patvirtinus atliktus pataisymus pati apskaičiuos naują lauko ‘Vieneto kaina be PVM’ reikšmę.
- Esant mokesčių skaičiavimo metodikai ‘Įeina į kainą’, programa neleidžia redaguoti lauko ‘Vieneto kaina be PVM’ reikšmės.
Kita metodika
- Operacijoje nurodžius mokesčio skaičiavimo metodiką ‘kita metodika’, pati programa jokių apskaičiavimų neatliks. Naujų operacijos kūnelių įvedimo metu vertybių pasirinkimo lange nurodyta vieneto kaina bus įrašyta į abu kūnelio laukus – ‘Vieneto kaina be PVM’ ir ‘Vieneto kaina su PVM’, nepriklausomai nuo to, koks mokestis yra nurodytas. Redaguojant kūnelį programa leis pakeisti šių abiejų laukų reikšmes.
- Jei operacijos kūnelio įvedimo ar redagavimo metu lauke ‘Vnt.kaina be PVM’ bus nurodyta suma, didesnė už lauke ‘Vnt.kaina su PVM’ nurodytą sumą, tai programa automatiškai laukui ‘Vnt.kaina su PVM’ priskirs lauko ‘Vnt.kaina be PVM’ reikšmę.
- Jei operacijos kūnelio įvedimo ar redagavimo metu lauko ‘Vnt.kaina be PVM’ bus nenurodyta, tai programa šiam laukui automatiškai priskirs lauke ‘Vnt.kaina su PVM’ nurodytą sumą.
- Jokių kitų patikrinimų ar apskaičiavimų programa neatlieka.
- Įvedant naują operaciją mokesčio skaičiavimo metodika pasiūloma tokia, kokia nurodyta Konfigūracijos modulyje, Konfigūracijos medžio šakoje, atitinkančioje įvedamos operacijos tipą. Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija => Operacijos => Pirkimų modulis išvardinti visi Pirkimų valdymo modulyje registruojamų operacijų tipai. Jeigu norite nustatyti mokesčio metodiką, kuri bus siūloma pagal nutylėjimą tam tikram operacijos tipui, tą tipą atitinkančioje Konfigūracijos šakoje kintamajam ‘Mokesčių metodika’ priskirkite norimą reikšmę. Įvedant naują operaciją lauke ‘Mokesčiai’ pasiūloma mokesčio skaičiavimo metodika, nustatyta operacijos tipą atitinkančioje Konfigūracijos medžio šakoje. Pasiūlyta reikšmė įvedimo metu gali būti koreguojama.
- Jei nauja operacija įvedama paveldint kitos, pirminės, operacijos atributus (pvz.: įvedamas pirkimas pagal užsakymą, grąžinimas pagal pirkimą ir pan.), tai mokesčio metodika automatiškai nustatoma tokia, kokia nurodyta pirminėje operacijoje. Šiuo atveju Konfigūracijos modulyje nurodyta reikšmė nenaudojama. (Išsamiau apie paveldėjimą skaitykite aprašymo skyriuje Paveldimos operacijos)
Operacijos sumos
Operacijos sumoms skirta ši pirmojo operacijos galvos puslapio dalis:
Jeigu požymis ‘redaguoti’ yra nepažymėtas , operacijos sumų įvedimo laukai yra neaktyvūs.
Jeigu nustatysite požymį ‘redaguoti’ , laukai ‘Kontrolė’ taps aktyvūs ir galėsite įvesti operacijos sumą galvoje:
Operacijos be kūnelių sumos
Operacijos, kuri neturi kūnelių, sumos yra įvedamos pirmajame galvos puslapyje. Į laukus ‘Kontrolė’ įvedamos kontrolinės operacijos sumos – operacijos suma be PVM ir operacijos suma su PVM:
🛈 Tokiu atveju nepriklausomai nuo nurodytos mokesčio metodikos ir nurodyto mokesčio operacijos galvoje reikia įvesti abi sumas – ir kontrolinę sumą be PVM, ir kontrolinę sumą su PVM. (Programa neatlieka kontrolinių sumų apskaičiavimo).
Jeigu operacijos įvedimo ar redagavimo metu lauko ‘kontrolinė suma su PVM’ reikšmė yra mažesnė už lauko ‘kontrolinė suma be PVM’ reikšmę, tai programa laukui ‘kontrolinė suma su PVM’ automatiškai priskiria lauko ‘kontrolinė suma be PVM’ reikšmę.
Jei operacijos įvedimo ar redagavimo metu lauko ‘kontrolinė suma be PVM’ reikšmė nenurodyta arba lygi nuliui, tai programa šiam laukui automatiškai priskiria lauko ‘kontrolinė suma su PVM’ reikšmę.
Jokių kitų laukuose ‘Kontrolė’ įvestų sumų tikrinimų programa neatlieka – kontrolinės sumos naudojamos tokios, kokias jas nurodė vartotojas
Kontrolinį PVM dydį programa nustato iš kontrolinės sumos su PVM atimdama kontrolinę sumą be PVM.
Lauke ‘Mokesčiai’ nurodyto mokesčio dydis kontrolinėms sumoms įtakos neturi, tačiau jis yra prasmingas, nes operacijos generavimo į Bendrąjį žurnalą metu sąskaitų korespondencijoje dalyvaujančių sąskaitų nustatymui naudojama lauke ‘Mokesčiai’ nurodyto mokesčio PSG.
Taigi, operacijoms be kūnelių laukas ‘redaguoti’ turi būti nustatytas: .
Operacijos su kūneliais sumos
Jeigu operacija turi kūnelių, tai jos galvoje matomos programos susumuotos bendros kūnelių sumos. Sumų eilutės ‘Susk.’ lauke ‘Be PVM’ programa automatiškai įrašo bendrą visų kūnelių ‘BE PVM’ sumą. o sumų eilutės ‘Susk.’ Lauke ‘Su PVM’ programa automatiškai įrašo bendrą visų kūnelių ‘SU PVM’ sumą. Lauke ‘PVM’ automatiškai įrašomas šių dviejų sumų skirtumas.
Eilutės ‘Susk’ laukus programa pildo automatiškai kūnelių įvedimo, redagavimo ar trynimo metu.
Jei įvedant kūnelius turinčią operaciją laukas ‘redaguoti’ nepažymimas , tai apskaičiuotos kūnelių sumos (be PVM ir su PVM) įrašomos ir į eilutę ‘Susk.’ (suskaičiuotos operacijos sumos), ir į eilutę ‘Kontrolė’:
🛈 Tokiu atveju Apskaičiuotoji operacijos suma ir Kontrolinė operacijos suma sutampa.
Kai kuriais atvejais operacijos suma (t.y. skolos tiekėjui dydis) neturi sutapti su visų operacijos kūnelių suma. Registruojant dokumentus, sukurtus kitų programų ar surašytus ranka, programos EuroSkaita apskaičiuotos galutinės operacijos sumos (suma be PVM ir suma su PVM) gali nesutapti su galutinėmis pirminio dokumento sumomis (pavyzdžiui, todėl, kad mokesčio skaičiavimo tikslumas ar būdas pirminiame dokumente nesutampa su programos EuroSkaita naudojamu mokesčio skaičiavimo tikslumu ar būdu). Tokiu atveju įvedant arba redaguojant operaciją pažymėkite lauką ‘redaguoti’ ir laukuose ‘Kontrolė’ įveskite kontrolines operacijos sumas – sumą be PVM ir sumą su PVM:Nežinau kaip perskaičiuoti kontrolinę eilutę
🛈 Tokiu atveju nepriklausomai nuo nurodytos mokesčio metodikos ir nurodyto mokesčio operacijos galvoje reikia įvesti abi lauko ‘Kontrolė’ sumas – ir kontrolinę sumą be PVM, ir kontrolinę sumą su PVM. (Programa neatlieka kontrolinių sumų apskaičiavimo).
Jeigu operacijos įvedimo ar redagavimo metu lauko ‘kontrolinė suma su PVM’ reikšmė yra mažesnė už lauko ‘kontrolinė suma be PVM’ reikšmę, tai programa laukui ‘kontrolinė suma su PVM’ automatiškai priskiria lauko ‘kontrolinė suma be PVM’ reikšmę.
Jei operacijos įvedimo ar redagavimo metu lauko ‘kontrolinė suma be PVM’ reikšmė nenurodyta arba lygi nuliui, tai programa šiam laukui automatiškai priskiria lauko ‘kontrolinė suma su PVM’ reikšmę.
Jokių kitų laukuose ‘Kontrolė’ įvestų sumų tikrinimų programa neatlieka – kontrolinės sumos naudojamos tokios, kokias jas nurodė vartotojas. Kontrolinį PVM dydį programa nustato iš kontrolinės sumos su PVM atimdama kontrolinę sumą be PVM.
Jeigu apskaičiuotos operacijos sumos skiriasi nuo kontrolinių operacijos sumų, generuojant tokios operacijos sąskaitų korespondenciją atsargų sąskaitai priskiriama apskaičiuotoji operacijos suma, įsiskolinimams tiekėjui – kontrolinė suma, o skirtumas tarp apskaičiuotos ir kontrolinės operacijos sumų priskiriamas paklaidų sąskaitai, nurodytai Standartinėje PSG. Daugiau apie tokių operacijų sąskaitų korespondenciją skaitykite skyriuose, skirtuose konkretiems operacijų tipams.
Priklausomai nuo to, kokio tipo operaciją įvedama, laukas ‘redaguoti’ gali būti iš karto pažymėtas arba nepažymėtas. Tarkim, vedant pirkimus, užsakymus, pirkimo grąžinimus ir kitas operacijas, kuriose nurodomos konkrečios prekės, šis laukas pagal nutylėjimą turėtų būti nepažymėtas ir tik reikalui esant (norint išskirti apskaičiuotą ir kontrolinę operacijos sumas) gali būti pažymėtas. Vedant operacijas, neturinčias kūnelių (pvz., įsiskolinimus, muito išlaidas), laukas ‘redaguoti’ turėtų būti iš karto pažymėtas, nes tokių operacijų suma yra įvedama galvoje.
Konfigūracijos modulyje visiems operacijų tipams, registruojamiems Pirkimų valdymo modulyje, galite nurodyti, koks turi būti lauko ‘redaguoti’ nustatymas operacijos įvedimo metu. Konfigūracijos medžio dalyje Konfigūracija => Operacijos => Pirkimų modulis išvardinti visi tipai operacijų, registruojamų Pirkimų valdymo modulyje. Pasirinkę konkretų operacijos tipą (jį atitinkančią Konfigūracijos medžio šaką), dešinėje lango dalyje, kintamųjų sąraše matysite kintamąjį ‘Operacijos suma’. Jei šiam kintamajam bus priskirta reikšmė ‘AUTO apskaičiuojama’, įvedant tokio tipo operaciją laukas ‘redaguoti’ bus nepažymėtas. Jeigu kintamajam ‘Operacijos suma’ bus priskirta reikšmė ‘Įvedama ranka’, įvedant tokio tipo operaciją laukas ‘redaguoti’ iš karto bus pažymėtas.
🛈 Operacijos įvedimo metu pasiūlyta lauko ‘redaguoti’ reikšmė gali būti keičiama.
🛈 Įvairiuose kituose programos moduliuose (Visos operacijos, PP atsiskaitymai, Savikainos keitimas ir pan.) pateikiant operaciją, įvestą Pirkimų valdymo modulyje, yra pateikia viena iš kontrolinių operacijos sumų (su PVM arba be PVM).
Vertybių pasirinkimo langas
Įvedant ar redaguojant vertybių judėjimo operacijas (pirkimus, pardavimus, prekių perkėlimus, nurašymus ir pan.) jose dalyvaujančios vertybės pasirenkamos specialiame programos lange.
Bendras vertybių pasirinkimo lango vaizdas Pirkimų valdymo modulyje:
Viršutinėje lango dalyje matomas sąrašas, iš kurio vyksta operacijos vertybių pasirinkimas. Apatinėje lango dalyje matomos pasirinktos vertybės ir pildoma informacija apie jas.
Atsidariusiame Vertybių pasirinkimo lange nėra vertybių sąrašo pasirinkimui. Čia, kaip ir visuose kituose moduliuose, kur naudojamas vertybių sąrašas, gali būti įvestas papildomas filtras sąrašo atidarymui, t.y. gali būti atidaryta tik vertybių sąrašo dalis. Apie šią galimybę daugiau skaitykite aprašymo skyriuje Papildomi filtrai.
Jeigu norite matyti visą vertybių sąrašą, spauskite mygtuką arba jį atitinkantį klavišą F5. Matysite visų programoje įvestų vertybių sąrašą. Ieškoti reikalingos vertybės šiame sąraše galite taip, kaip įprastai atliekama paieška sąraše (apie įrašo paieškos ir sąrašų atrankos įrankius skaitykite Įvade).
Vertybės paieškai galite naudotis ir papildomais filtrais.
Jeigu vertybių sąraše reikalingos vertybės nėra (ji dar nebuvo įvesta į vertybių sąrašą), spauskite mygtuką . Atsidarys vertybių sąrašo langas, kuriame galite įvesti naują ar pakoreguoti anksčiau įvestą įrašą (vertybės kortelę). Langas su papildytu ar pakoreguotu vertybių sąrašu uždaromas. Dabar vertybių pasirinkimo lange paspaudus atnaujinimo mygtuką
arba klavišą F5 sąrašas bus pakoreguotas ar papildytas naujai įvesta vertybe (vertybėmis).
Vertybių pasirinkimas
Įrašyti surastą vertybę (vertybių sąraše šalia jos turi būti ženkliukas ) į pasirinktų vertybių sąrašą galite įvairiais būdais:
- Spauskite mygtuką
,
- Spauskite klavišą Enter (šiuo atveju kursorius turi būti pasirinkimui skirtame vertybių sąraše);
- Du kartus paspauskite kairį pelės klavišą toje sąrašo eilutėje, kurioje įrašyta jums reikalinga vertybė.
Pasinaudojus bet kuriuo iš šitų būdų surastoji vertybė bus įrašyta į pasirinktų vertybių sąrašą, esantį ekrano apačioje. Jums tereikia į atitinkamus langelius įrašyti pasirinktų vertybių kiekį ir vieneto kainą. Galite iš pradžių pasirinkti visas jums reikalingas vertybes, o po to įvesti jų kiekius ir vieneto kainas, galite pasirinkę kiekvieną vertybę nurodyti jos kiekį ir vieneto kainą. Atlikite šiuos veiksmus tokia tvarka, kuri jums yra patogesnė.
Jeigu norite panaikinti vertybę pasirinktų prekių sąraše, pažymėkite ją ir spauskite mygtuką arba jį atitinkančią klavišų kombinaciją Ctrl+Del.
Galimas ir kitas pasirinktų vertybių sąrašo pildymo būdas. Paspaudus mygtuką , į pasirinktų vertybių sąrašą bus įrašytos visos viršutiniame sąraše esančios vertybės (ten gali būti visas arba filtruotas vertybių sąrašas). Pasirinktų vertybių sąraše įrašykite kiekius ir vieneto kainas tik šalia tų vertybių, kurios jums reikalingos.
🛈 Įspėjame: Vertybių pasirinkimas spaudžiant mygtuką gali užtrukti, jei Vertybių pasirinkimo lango viršutinėje dalyje esantis vertybių sąrašas yra pakankamai didelis.
Pasirnktai vertybei priskiriamas mokestis, nurodytas tos vertybės kortelės lauke ‘Mokestis’. Jei šis vertybės kortelės laukas neužpildytas, vertybei priskiriamas pirmajame operacijos galvos puslapyje nurodytas mokestis.
🛈 Kiekvienas operacijos kūnelis gali turėti atskirą mokestį.
Paspaudus mygtuką arba jį atitinkančią klavišų kombinaciją Ctrl+Enter, pasirinktų vertybių sąraše esančios vertybės bus įrašytos į operacijos kūnelius. Šio patvirtinimo metu užregistruojamas pasirinktų vertybių judėjimas, perskaičiuojami sandėlių likučiai.
Jeigu norėsite patvirtinti pasirinktų vertybių sąrašą, kuriame vertybių kiekiai nurodyti ne visoms vertybėms, gausite pranešimą:
Paspaudus mygtuką OK arba klavišą Enter, į operacijos kūnelius bus perkeltos tik užpildytos pasirinktų vertybių sąrašo pozicijos (tos, kurioms nurodytas kiekis). Paspaudus mygtuką Cancel arba klavišą Esc, bus atsisakyta pasirinktų vertybių patvirtinimo.
🛈 Vertybės, kurios patvirtinimo metu įrašomos į operacijos kūnelius, dingsta iš pasirinktų vertybių sąrašo. Jei visoms pasirinktoms vertybėms buvo nurodyti kiekiai ir vieneto kainos, atlikus patvirtinimą pasirinktų vertybių sąrašas vertybių pasirinkimo lange liks tuščias.
Patvirtinti pasirinktas vertybes galite įvairiai – galite kiekvieną pasirinktą vertybę patvirtinti atskirai, galite pasirinkti visas vertybes ir tik tada jas visas kartu patvirtinti. Atlikite veiksmus tokia tvarka, kuri yra jums patogesnė.
Patvirtinę visas reikalingas vertybes, uždarykite Vertybių pasirinkimo langą. Tam paspauskite mygtuką arba klavišą Esc. Ekrane matysite operacijos kūnelių sąrašą – jame bus įrašytos visos vertybių pasirinkimo lange pasirinktos vertybės.
🛈 Jeigu norite įvesti operaciją be kūnelių, atsidariusį Vertybių pasirinkimo langą tiesiog uždarykite – spauskite mygtuką arba klavišą Esc .
Vertybių iš skirtingų sandėlių pasirinkimas
Pasirinktos vertybės pajamuojamos į tą sandėlį (ar išlaiduojamos iš to sandėlio), kuris nurodytas operacijos galvos pirmajame puslapyje esančiame lauke ‘Sandėlis’. Vienoje operacijoje galite užregistruoti vertybių pajamavimą į kelis sandėlius (arba išlaidavimą iš kelių sandėlių). Tokiu atveju pasirenkant tas vertybes, kurias norite pajamuoti į kitą sandėlį (išlaiduoti iš kito sandėlio), vertybių pasirinkimo lango viršuje esančiame sandėlio įvedimo lauke nurodykite kitą sandėlį. Jeigu sandėlis šiame lauke nenurodytas, pasirenkamos prekės bus pajamuojamos į operacijos galvoje nurodytą sandėlį (arba išlaiduojamos iš jo).
Sandėlio įvedimo lauke nurodomas sandėlio kodas. Jį galite įvesti ranka arba pasirinkti iš Sandėlių sąrašo.
Matavimo vienetų santykių aprašymas
Vertybių sąraše, skirtame pasirinkimui, matomi pagrindiniai kiekvienos vertybės matavimo vienetai (pagrindiniai vertybės matavimo vientai nurodomi vertybės kortelėje). Pasirinkę vertybę galite nurodyti kitus jos matavimo vienetus. (Pavyzdžiui, prie vertybės nurodytas matavimo vienetas – kilogramas, o jūs norite užregistruoti pirkimą dėžėmis.) Jeigu norite nurodyti kitus matavimo vienetus, pasirinktų vertybių sąraše, stulpelyje ‘Mat. vnt.’ įveskite kitą matavimo vieneto kodą arba pasirinkite jį iš sąrašo (matavimo vienetų sąrašą gausite, tame lauke paspaudę klavišą F3).
Įvedę kitus pasirinktos prekės matavimo vienetus negalėsite patvirtinti pasirinktos vertybės tuo atveju, jei santykiai tarp pagrindinio ir naujai įvesto matavimo vienetų nėra aprašyti. Santykiai tarp matavimo vienetų gali būti aprašyti programos modulyje MV santykiai (žr. aprašymo skyrių Matavimo vienetų santykiai). Taip pat galite aprašyti santykius tarp matavimo vienetų ir operacijos įvedimo metu: paspauskite Vertybių pasirinkimo lange esantį mygtuką arba jį atitinkančią klavišų kombinaciją Ctrl+S. Atsidariusiame Matavimo vienetų santykių lange įveskite santykį tarp naujai įvesto ir pagrindinio šios vertybės matavimo vieneto.
🛈 Matavimo vienetų santykiai aprašomi toje Matavimo vienetų grupėje, kuriai priklauso pasirinkta vertybė.
Pasirinktų vertybių likučių informacija
Vertybių pasirinkimo lange yra galimybė pamatyti papildomą pasirinktos vertybės likučių informaciją. Pasirinktųjų vertybių sąrašo dešiniajame viršutiniame kampe yra mygtukas :
Paspaudę šį mygtuką pasirinktų vertybių sąrašo dešinėje pusėje matysite informaciją apie sąraše pasirinktos vertybės likučius:
Atsiradusioje lentelėje pateikiama informacija apie vertybės likutį (rezervuotą klientams, užsakytą pas tiekėjus ir kt. vertybės kiekį) visuose įmonės sandėliuose ir operacijos sandėlyje.
Dar kartą paspaudus mygtuką pasirinktų prekių sąrašo dešinėje esanti lango dalis su pasirinktos vertybės likučio informacija bus uždaryta.
Vertybių pasirinkimo lange yra galimybė rinktis ne tik iš bendro vertybių sąrašo (viso ar filtruoto), bet ir iš konkretaus tiekėjo ar gamintojo vertybių sąrašų. Kitas sąrašas atsidarys, pasirinkus kitą vertybių sąrašo puslapį.
Sąrašas pagal gamintojus
Ši programos funkcija skirta vertybių paieškai pagal gamintojo naudojamus vertybių kodus bei pavadinimus. Kiekviena vertybė gali turėti neribotą gamintojų kiekį. Sąrašai pagal gamintojus pildomi vertybių kortelėse. Kiekvienos vertybės kortelės puslapyje Kita galima nurodyti pasirinktos vertybės gamintojus, o kiekvienam gamintojui galima nurodyti vertybės kodą ir pavadinimą gamintojo sąrašuose, pirkimo kainą ir valiutą. Daugiau apie tai galite pasiskaityti aprašymo skyriuje Prekės.
Jeigu norite rinktis vertybes iš konkretaus gamintojo sąrašo, vertybių pasirinkimo lange pasirinkite vertybių sąrašo pavadinimą – ‘Sąrašas pagal gamintojus’ (t.y. atverskite vertybių sąrašo puslapį . Lango viršuje esančiame lauke
nurodykite gamintoją – partnerio kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Partnerių sąrašo. Vertybių sąraše bus išvardintos visos vertybės, kurių kortelėse nurodytas pasirinktas gamintojas. Paieška ir vertybių pasirinkimas sąraše pagal gamintoją vyksta taip pat, kaip ir bendrajame vertybių sąraše.
Pasirinkus vertybę iš sąrašo pagal gamintoją, pasiūloma pirkimo kaina, nurodyta šios vertybės kortelėje tam gamintojui.
Konkretaus tiekėjo prekių sąrašas
Ši programos funkcija skirta vertybių paieškai pagal tiekėjo naudojamus vertybių kodus bei pavadinimus. Kiekviena vertybė gali turėti neribotą tiekėjų kiekį.
Tiekėjų sąrašai gali būti pildomi vertybių kortelėse arba operacijos registravimo metu. Kiekvienos vertybės kortelės puslapyje Kita galima nurodyti pasirinktos vertybės tiekėjus, o kiekvienam tiekėjui galima nurodyti vertybės kodą ir pavadinimą to tiekėjo sąrašuose, pirkimo iš to tiekėjo kainą ir valiutą. Daugiau apie tai galite pasiskaityti aprašymo skyriuje Prekės.
Jeigu norite rinktis vertybes iš konkretaus tiekėjo sąrašo, vertybių pasirinkimo lange pasirinkite vertybių sąrašo pavadinimą – ‘Konkretaus tiekėjo prekių sąrašas’ (t.y. atverskite vertybių sąrašo puslapį . Ekrane matysite šios operacijos galvoje nurodyto partnerio (tiekėjo) vertybių sąrašą (su tam tiekėjui nurodytais vertybių kodais, pavadinimais, pirkimo kainomis ir pirkimo valiuta). Vertybių pasirinkimo lango viršuje matysite paveikslėlį
, pažymintį, kad matomas ne standartinis, o konkretaus tiekėjo vertybių sąrašas.
Paieška ir vertybių pasirinkimas konkretaus tiekėjo prekių sąraše vyksta taip pat, kaip ir bendrajame vertybių sąraše.
Pasirinkus vertybę iš konkretaus tiekėjo sąrašo, pasiūloma pirkimo kaina, nurodyta šiam tiekėjui.
Tiekėjų sąrašai gali būti pildomi ir redaguojami tiesiog operacijos registravimo metu. Jeigu konkretaus tiekėjo sąraše jums reikalingos vertybės neradote, rinkitės iš bendro vertybių sąrašo. Pasirinkę vertybę bendrajame sąraše, ekrane matysite Prekės tiekėjo langą :
Prekės tiekėjo langas ekrane bus matomas tada, kai prieš vertybės pasirinkimą bendrajame Prekių sąraše buvo atverstas vertybių sąrašo puslapis ‘Konkretaus tiekėjo prekių sąrašas’.
Jeigu Prekės tiekėjo lange paspausite mygtuką , pasirinktoji vertybė bus įrašyta į konkretaus tiekėjo prekių sąrašą (t.y. į šios operacijos galvoje nurodyto partnerio – tiekėjo sąrašą). Jeigu paspausite mygtuką
, pasirinktoji vertybė nebus įrašyta į konkretaus tiekėjo prekių sąrašą.
🛈 Nepriklausomai nuo to, kurį mygtuką Prekės tiekėjo lange jūs paspausite (Tęsti ar Atmesti), pasirinktoji vertybė bus įtraukta į pasirinktų vertybių sąrašą.
Jeigu pasirinktą vertybę norite įtraukti į tiekėjo sąrašą, prieš spausdami mygtuką Tęsti užpildykite Prekės tiekėjo lango laukus. Lango viršuje esančiuose informaciniuose laukuose ‘Tiekėjas’ nurodytas tiekėjo kodas ir pavadinimas, o laukuose ‘Prekė’ – pasirinktos vertybės kodas ir pavadinimas. Lauke ‘Kiekis’ įveskite vertybės kiekį registruojamoje operacijoje. Lauke ‘Kaina’ įveskite vertybės pirkimo iš to tiekėjo kainą (ji bus įrašyta tiekėjo prekių sąraše). Šalia esančiame informaciniame lauke matoma vertybės pirkimo kainos valiuta (ji sutampa su registruojamos operacijos valiuta). Lauke ‘Kodas’ ir ‘Pavadinimas’ įveskite vertybės kodą ir pavadinimą tiekėjo prekių sąraše.
Jeigu laukas ‘Rodyti’ pažymėtas , pasirinkę kitą vertybę bendrajame sąraše ekrane vėl matysite Prekės tiekėjo langą, t.y. toliau galėsite pildyti tiekėjo sąrašą. Jeigu laukas ‘Rodyti’ nepažymėtas
, tiekėjo sąrašo pildymas nutraukiamas, tai yra pasirinkus kitas bendrojo sąrašo vertybes ekrane nebematysite Prekės tiekėjo lango.
Jeigu laukas ‘Išsaugoti prie prekės kortelės’ pažymėtas , Prekės tiekėjo lange įvesta informacija bus įrašyta į tiekėjo sąrašą. Jeigu šis laukas nepažymėtas
, tiekėjo prekių sąrašas nebus papildytas Prekės tiekėjo lange įvesta informacija.
Primename: bendrajame sąraše pasirinktą vertybę konkrečiam tiekėjui priskirti galėsite tik tuo atveju, jeigu prieš vertybės pasirinkimą bendrajame sąraše buvo atidarytas konkretaus tiekėjo prekių sąrašas. Tai yra, tik tokiu atveju ekrane matysite aukščiau aprašytą Prekės tiekėjo langą.
Renkantis vertybes iš konkretaus tiekėjo prekių sąrašo, galite atlikti tiekėjo prekių sąrašo koregavimą. Pažymėkite ekrano viršuje esantį lauką . Tada, pasirinkę bet kurią tiekėjo sąrašo vertybę, ekrane matysite Prekės tiekėjo langą. Jame matomą informaciją galite koreguoti – taip pakeisite tiekėjo sąraše esančią informaciją. Jeigu paspausite mygtuką Tęsti, išsaugosite Prekės tiekėjo lange atliktus pataisymus. Jeigu paspausite mygtuką Atmesti, atsisakysite Prekės tiekėjo lange atliktų koregavimų
! Nepriklausomai nuo to, kurį mygtuką Prekės tiekėjo lange jūs paspausite (Tęsti ar Atmesti), pasirinktoji vertybė bus įtraukta į pasirinktų vertybių sąrašą.
Pirkimų valdymo modulio operacijų kūnelių sąrašas
Naujos operacijos įvedimo metu uždarius vertybių pasirinkimo langą ekrane matysite operacijos kūnelius.
Jeigu redaguojate operaciją, kuri turi kūnelių, tai po operacijos galvos patvirtinimo ekrane taip pat matysite operacijos kūnelius (naujos operacijos įvedimo metu po operacijos galvos užrašymo ekrane matysite vertybių pasirinkimo langą).
Operacijos peržiūros režime jos kūnelių sąrašas yra operacijos galvos devintame puslapyje.
Pirkimų valdymo modulio operacijos kūneliai – tai pasirinktų vertybių ir duomenų apie jas sąrašas.
Bendras Pirkimų valdymo modulio operacijos kūnelių vaizdas:
Viršutinėje lango dalyje matoma bendroji operacijos informacija – data, tipas, pažymėjimas, numeris pagal tipą ir bendras numeris. Žemiau išvardinti visi šios operacijos kūneliai – t.y. visos pasirinktos vertybės ir informacija apie jas.
Operacijos kūnelių lange galite keisti vertybių pasirinkimo lange įvestus kiekius, vieneto kainas. Tai galite atlikti ir naujos operacijos registravimo, ir redagavimo metu. Tiesiog įrašykite kitą kiekį ar vieneto kainą į atitinkamą ekrano lauką.
Jeigu norite papildyti operacijos kūneliuose esantį vertybių sąrašą, spauskite lango įrankų juostoje esantį mygtuką arba jį atitinkantį klavišą Insert. Atsidariusiame vertybių pasirinkimo lange galite pasirinkti trūkstamas vertybes. Patvirtinę pasirinktas vertybes, jomis papildysite operacijos kūneliuose esantį vertybių sąrašą.
Jeigu norite ištrinti operacijos kūneliuose esančią vertybę, pasirinkite ją (šalia jos turi būti ženkliukas ) ir spauskite lango įrankių juostoje esantį mygtuką
. Kai patvirtinsite, kad tikrai norite ištrinti šį įrašą, jis bus pašalintas iš operacijos kūnelių. Bus panaikinta ir informacija apie šios vertybės judėjimą, susijusį su šia operacija.
🛈 Programa neleis trinti pirkimo ar kitos vertybes pajamuojančios operacijos kūnelio, jei pajamavimo metu atsiradusi prekių partija jau buvo išlaiduota.
Redaguojant vertybes pajamuojančios operacijos kūnelius, programa neleis nurodyti kiekio, mažesnio už jau išlaiduotą tos partijos kiekį.
Operacijos kūneliuose gali būti įvedama ir papildoma informacija apie operacijoje dalyvaujančias vertybes.
Aptarsime visus operacijos kūnelių sąrašo laukus.
🛈 Primename: jūs galite pasirinkti, kuriuos laukus jūs norite matyti kiekviename programos sąraše; taigi ir operacijos kūnelių sąraše. Apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Lentelių tvarkymas:
- Kodas. Šis laukas nepildomas ir jame esanti reikšmė neredaguojama. Čia matomas vertybių pasirinkimo lange pasirinktos vertybės kodas.
- Pavadinimas. Šiame lauke matomas vertybių pasirinkimo lange pasirinktos vertybės pavadinimas. Šio lauko reikšmė gali būti redaguojama. Šis pakeitimas prasmingas tik vertybes pajamuojančiose Pirkimo valdymo modulio operacijose. Registruojant vertybių pajamavimo operaciją, lauke ‘Pavadinimas’ nurodyta reikšmė – tai pajamavimo metu sukurtos partijos pavadinimas. Tos pačios vertybės skirtingų pajamavimų metu galite nurodyti skirtingus kuriamų partijų pavadinimus. Partijai, kuriai kitas pavadinimas nenurodytas, automatiškai suteikiamas vertybės pavadinimas.
- Kiekis. Šiame lauke įrašytas vertybių pasirinkimo lange nurodytas vertybės kiekis. Šią reikšmę galite keisti operacijos kūnelių lange.
! Redaguojant vertybes pajamuojančios operacijos kūnelius, programa neleis nurodyti kiekio, mažesnio už jau išlaiduotą tos partijos kiekį.
- Mat. vnt. Šiame lauke įrašytas vertybių pasirinkimo lange nurodytas vertybės matavimo vieneto kodas. Šią reikšmę operacijos kūnelių lange galite pakeisti – įveskite kitą kodą arba pasirinkite jį iš Matavimo vienetų sąrašo, paspaudę klavišą F3 šiame lauke.
🛈 Pakeitus matavimo vienetą gali pasikeisti ir vertybės kiekis (dėl santykių tarp matavimo vienetų), todėl šio lauko redagavimui galioja tie patys, kaip ir laukui ‘Kiekis’, redagavimo apribojimai – programa neleis pakeisti matavimo vieneto vertybes pajamuojančioje operacijoje, jei po šio pakeitimo užpajamuotas kiekis bus mažesnis už jau išlaiduotą tos partijos kiekį.
- Mat. vnt. pavad. Šiame lauke matomas lauke ‘Mat. vnt.’ nurodyto matavimo vieneto pavadinimas. Šio lauko reikšmė neredaguojama. Jeigu norite pakeisti matavimo vienetą, keiskite jį lauke ‘Mat. vnt.’.
- Vnt. kaina be PVM. Vertybės vieneto kaina be mokesčių.
Jeigu PVM skaičiavimo metodika, nurodyta operacijos galvoje, – ‘neįeina į kainą’ arba ‘kita metodika’, šiame lauke nurodyta vertybių pasirinkimo lange įrašyta vertybės vieneto kaina. Tokiu atveju šią reikšmę operacijos kūnelių lange galite pakeisti.
Jeigu operacijos galvoje nustatyta PVM skaičiavimo metodika – ‘įeina į kainą’, šiame lauke įrašyta programos paskaičiuota vertybės vieneto kaina be PVM (iš įvestos vieneto kainos su mokesčiais išskaičiuojama vieneto kaina be mokesčių). Tokiu atveju šio lauko reikšmė neredaguojama.
- Vnt. kaina su PVM. Vertybės vieneto kaina su mokesčiais.
Jeigu operacijos galvoje nustatyta PVM skaičiavimo metodika – ‘neįeina į kainą’, šiame lauke įrašyta paskaičiuota vertybės vieneto kaina su PVM (pagal įvestą vieneto kainą be mokesčių paskaičiuojama vieneto kaina su mokesčiais). Tokiu atveju šio lauko reikšmė neredaguojama.
Jeigu nustatyta PVM skaičiavimo metodika – ‘įeina į kainą’, šiame lauke nurodyta vertybių pasirinkimo lange įrašyta vertybės vieneto kaina. Tokiu atveju operacijos kūnelių lange šią reikšmę galite pakeisti.
Jeigu nustatyta PVM skaičiavimo metodika – ‘kita metodika’, šiame lauke įrašyta vertybių pasirinkimo lange įrašyta vieneto kaina, t.y. tokiu atveju ji sutaps su lauko ‘vnt. kaina be PVM’ reikšme. Šią reikšmę galite keisti. Taigi, esant mokesčių skaičiavimo metodikai ‘kita metodika’, programa mokesčio paskaičiavimų neatlieka – tokiu atveju turite nurodyti ir vieneto kainą be PVM, ir vieneto kainą su PVM.
- Val. Šiame lauke nurodyta operacijos valiuta – šia valiuta nurodytos vieneto kainos be PVM, vieneto kainos su PVM, bendros sumos su PVM ir be PVM, mokesčių sumos. Lauko ‘Valiuta’ reikšmė operacijos kūnelių lange neredaguojama.
- BE PVM. Šiame lauke matoma apskaičiuota bendra šios vertybės kaina be mokesčių. Ši suma – tai vieneto kainos be mokesčių ir kiekio sandauga, pakoreguota, atsižvelgiant į operacijos galvoje nurodytus diskontus ir nuolaidas. Ši reikšmė operacijos kūnelių lange neredaguojama.
- SU PVM. Šiame lauke matoma apskaičiuota bendra šios vertybės kaina su mokesčiais. Ši suma – tai vieneto kainos su mokesčiais ir kiekio sandauga, pakoreguota, atsižvelgiant į operacijos galvoje nurodytus diskontus ir nuolaidas bei operacijos kūneliuose nurodytą PVM koregavimo sumą. Ši reikšmė operacijos kūnelių lange neredaguojama.
- PVM. Šiame lauke nurodoma bendra šios vertybės mokesčių suma. Ši suma – tai sumos su mokesčiais ir sumos be mokesčių skirtumas. Šio lauko reikšmė operacijos kūnelių lange neredaguojama.
- PVM koreg. Šiame lauke gali būti įvesta PVM koregavimo suma – įveskite ją, jei programos mokesčio skaičiavimo tikslumas neatitinka pirminio dokumento informacijos. Čia įvesta teigiama suma didins operacijos PVM, neigiama suma – mažins.
- Pard. kaina (nac.). Kiekvienas vertybės pajamavimas sukuria naują šios vertybės partiją. Įvedant arba redaguojant vertybių pajamavimo operaciją, lauke ‘Pard. kaina (nac.)’ galite nurodyti pardavimo kainą būtent šios partijos (šio pajamavimo) vertybėms.
Išlaidavimo metu renkantis vertybes ne iš bendrojo, o iš partijų sąrašo, kiekvienos partijos pardavimo kaina siūloma tokia, kokia buvo įvesta tos partijos pajamavimo operacijoje, kūnelių sąraše, lauke ‘Pard. kaina (nac.)’.
🛈 Partijos pardavimo kaina visada nurodoma nacionaline valiuta, nepriklausomai nuo to, kokia yra operacijos valiuta.
- Sandėlis. Šiame lauke nurodomas sandėlio, į kurį pajamuojama (iš kurio išlaiduojama) vertybė, kodas. Šio lauko reikšmė neredaguojama. Sandėlis nustatomas renkantis prekes vertybių pasirinkimo lange.
- Sertifikatas, Kokybė. Šie laukai skirti pajamavimo operacijos metu sukuriamai partijai. Jie pildomi pajamavimo operacijos įvedimo ar redagavimo metu. Šių laukų reikšmės padeda renkantis partiją vienos vertybės partijų sąraše.
‘Sertifikatas’ – tai 20 simbolių ilgio laukas, kurį galite naudoti savo nuožiūra.
Laukas ‘Kokybė’ yra skaitinis. Jo reikšmė – bet koks sveikas skaičius.
- Nuolaidos. Lauke ‘Nuolaidos’ matoma bendrosios operacijos nuolaidos dalis, skirta šiam kūneliui. Pirkimų valdymo modulio operacijų nuolaida yra įvedama operacijos galvos trečiajame puslapyje, laukuose ‘Nuolaidos’. Šio lauko reikšmė kūnelių sąraše neredaguojama.
- Sekcija. Šiame lauke nurodomas kūnelio sekcijos kodas. Kodą galite įvesti ranka arba pasirinkti iš Sekcijų sąrašo. Šio lauko reikšmė pasiūloma iš vertybės kortelės puslapyje kita esančio lauko ‘Sekcija važtaraštyje’. Vertybei nurodyta sekcija nustato jos padėtį važtaraštyje.
- Sekcijos pavadinimas. Šiame lauke matomas lauke ‘Sekcija’ nurodytos sekcijos pavadinimas. Šio lauko reikšmė neredaguojama. Jeigu norite pakeisti sekciją, keiskite ją lauke ‘Sekcija’.
- Laukiama data. Registruojant užsakymą šiame lauke galite nurodyti numatomo pirkimo datą.
- Reikiama data. Registruojant užsakymą šiame lauke galite nurodyti būtinai reikalingo pirkimo datą.
- Pastaba. Šiame lauke galite įvesti papildomą operacijos informaciją.
Paspaudę mygtuką arba jį atitinkančią klavišų kombinaciją Ctrl+Enter baigsite operacijos įvedimą arba redagavimą ir grįšite į pagrindinį Pirkimų valdymo modulio langą (operacijų sąrašą).
Operacijos kūnelių informacijos redagavimas:
- Jeigu lauko reikšmę norite pasirinkti iš sąrašo, tame lauke spauskite mygtuką F3.
- Naujai įvedę arba pakeitę anksčiau buvusią lauko reikšmę pereikite į kitą sąrašo lauką pele, klaviatūros rodyklėmis, paspaudę klavišą Enter, Tab arba Shift+Tab.
- Operacijos kūnelių sąraše naujai įvestos arba pakeistos laukų reikšmės patvirtinamos tada, kai pereinama į kitą sąrašo eilutę. Tuo metu įvyksta kūnelio pakeitimų užrašymas į duomenų bazę.
Jei nepatvirtinus įvestų arba redaguotų reikšmių paspaudžiamas operacijos redagavimo pabaigos mygtukas (arba klvišai Ctrl+Enter), iš pradžių patvirtinami operacijos kūnelių pakeitimai , o po to baigiamas įvedimas arba redagavimas.
- Pakeitus laukų ‘Kiekis’, ‘Vnt. kaina su PVM’ arba ‘Vnt. kaina be PVM’ reikšmes arba įvedus PVM koregavimo sumą, apskaičiuojamos šioje eilutėje esančių laukų reikšmės (bendra kūnelio suma su mokesčiais, suma be mokesčių, mokesčių suma kt.) pakinta tik tada, kai patvirtinami atlikti pakeitimai arba naujai įvestos reikšmės. (Ekrane nematysite perskaičiuotų sumų tol, kol kursorius bus toje eilutėje, kurioje buvo atliktas koregavimas).
- Jeigu norite atmesti naujai įvestą lauko reikšmę, spauskite klavišą Esc tame lauke. Bus grąžinta ankstesnė šio lauko reikšmė. Šis būdas tinka tik tuo atveju, jei naujai įvesta lauko reikšmė dar nėra patvirtinta.
Pirkimų valdymo modulio operacijų nuolaidos
Pirkimo operacijose galima nurodyti bendras operacijų nuolaidas (suma ar procentais) ir/arba atskirų kūnelių nuolaidas (suma arba procentais).
Bendroji operacijos nuolaida procentais įvedama trečiajame operacijos galvos puslapyje, lauke ‘Nuolaida: %:’, o bendroji operacijos nuolaida suma įvedama šalia esančiame lauke ‘Nuolaida: Suma:’. Gali būti nurodoma tik viena – arba suma, arba procentais – bendroji operacijos nuolaida.
Patvirtinę Vertybių pasirinkimo lange pasirinktas prekes, operacijos kūnelių sąrašo lauke ‘(B)-nuol.’ matysite bendrosios nuolaidos sumą, tenkančią kiekvienam atskiram kūneliui.
Jeigu bendroji operacijos nuolaida nurodyta procentais, tai bendrosios nuolaidos suma kūneliui bus apskaičiuota iš bendrosios kūnelio sumos be mokesčių (vieneto kainos be mokesčių ir kiekio sandaugos), pritaikius jai nurodytąją nuolaidą.
Jeigu bendroji operacijos nuolaida nurodyta suma, tai kūneliams ji išskirstoma priklausomai nuo bendrosios kūnelio sumos be mokesčių (vieneto kainos be mokesčių ir kiekio sandaugos), t.y. proporcingai vertei.
Kūnelių sąrašo lauke ‘BE PVM’ įrašoma bendroji kūnelio suma be mokesčių minus tam kūneliui skirta nuolaida, o kūnelių sąrašo lauke ‘SU PVM’ esanti bendroji kūnelio suma su mokesčiais taip pat apskaičiuojama, pritaikius nuolaidą.
Pavyzdys. Tarkime, kad pirkimo operacijos galvoje bendrosios nuolaidos nenurodytos. Operacijos kūnelių sąrašas:
Toje pačioje operacijoje įvedus bendrąją operacijos nuolaidą – 10%, operacijos kūnelių sąrašas atrodys taip:
Jeigu šioje operacijoje bus nurodyta bendroji operacijos nuolaida suma – 30 Eur, operacijos kūnelių sąrašas atrodys taip:
Kiekvienas operacijos kūnelis gali būti atjungtas nuo bendrosios operacijos nuolaidos. Pasirinktas kūnelių sąrašo įrašas atjungiamas nuo bendrosios operacijos nuolaidos paspaudus virš sąrašo esantį mygtuką . Jeigu bendroji operacijos nuolaida nurodyta procentais, tai pasirinktai vertybei nuolaida nebebus taikoma, o kitoms šios operacijos vertybėms skirtos nuolaidos nepasikeis (pasikeis bendroji nuolaidos suma). Jeigu bendroji operacijos nuolaida nurodyta suma, tai kitoms operacijos vertybėms skirtos nuolaidos bus perskaičiuotos (bendroji nuolaidos suma nepasikeis).
Lauko ‘(B?)-nuol.’ reikšmė yra ‘+’, jeigu kūneliui taikoma bendroji operacijos nuolaida, arba ‘-‘, jeigu šis kūnelis yra atjungtas nuo bendrosios nuolaidos.
Pakitus konkretiems kūneliams skirtoms nuolaidoms, perskaičiuojamos laukuose ‘BE PVM’ ir ‘SU PVM’ esančios sumos – bendroji kūnelio suma be mokesčių ir bendroji kūnelio suma su mokesčiais.
Pavyzdys. Anksčiau nagrinėtoje operacijoje įvesta bendroji nuolaida suma – 30 Eur. Nurodžius, kad vertybei ’Pieštukinės’ neturi būti taikoma bendroji operacijos nuolaida, operacijos kūneliai atrodys taip Neperskaičiuota:
Jeigu norite operacijos kūnelį, kuriam netaikoma bendroji operacijos nuolaida, vėl prijungti prie bendrosios nuolaidos, pasirinkite jį kūnelių sąraše ir spauskite mygtuką , esantį virš operacijos kūnelių sąrašo.
Pirkimo operacijose gali būti nurodomos ir atskirų operacijos kūnelių nuolaidos. Kūnelių nuolaidos įvedamos operacijos kūnelių sąrašo lange, laukuose ‘(K)-nuol.’ ir ‘(K%)-nuol.’. Lauke ‘(K)-nuol.’ įvedama kūnelio nuolaida suma, o lauke ‘(K%)-nuol.’ įvedama kūnelio nuolaida procentais. Gali būti nurodoma tik viena kūnelio nuolaida – arba suma, arba procentais. Jeigu užpildę vieną kūnelio nuolaidos lauką užpildysite ir antrąjį, pirmojo lauko reikšmė bus ištrinta.
Atskiriems tos pačios operacijos kūneliams gali būti įvestos skirtingos kūnelių nuolaidos, pavyzdžiui, vienam – suma, o kitam – procentais ir pan.
🛈 Tam pačiam kūneliui gali būti taikoma ir bendroji operacijos nuolaida, ir atskiroji kūnelio nuolaida.
Jeigu kūneliui taikoma bendroji operacijos nuolaida, tai, įvedus dar ir kūnelio nuolaidą, šiai vertybei bus pritaikytos abi nuolaidos. Jeigu norite, kad kūneliui būtų taikoma tik kūnelio nuolaida, atjunkite jį nuo bendrosios operacijos nuolaidos.
🛈 Jeigu pasirinktas operacijos kūnelis yra atjungtas nuo bendrosios operacijos nuolaidos, jam vis tiek gali būti taikoma kūnelio nuolaida.
Operacijos kūnelių sąrašo laukuose ‘BE PVM’ ir ‘SU PVM’ matoma bendroji kiekvieno operacijos kūnelio suma be mokesčių ir bendroji kūnelio suma su mokesčiais, pritaikius visas šiam kūneliui skirtas nuolaidas.
🛈 Pakeitus laukų ‘(K) – nuol.’ ir ‘(K%) – nuol.’ reikšmes, apskaičiuojamos šioje eilutėje esančių laukų reikšmės (bendra kūnelio suma su mokesčiais – ‘SU PVM’, bendra kūnelio suma be mokesčių – ‘BE PVM’ ir bendra kūnelio mokesčių suma – ‘PVM’) pakinta tik tada, kai patvirtinami atlikti pakeitimai arba naujai įvestos reikšmės. (Ekrane nematysite perskaičiuotų sumų tol, kol kursorius bus toje eilutėje, kurioje buvo atliktas pakeitimas).
Programoje yra galimybė nurodyti, kokia tvarka turi būti taikomos nuolaidos Pirkimų valdymo modulyje įvedamų operacijų kūneliams. Šią funkciją valdo Konfigūracijos modulyje, Konfigūracijos medžio šakai Konfigūracija=>Operacijos=>Pirkimų modulis priklausantis kintamasis ‘(2682) Nuolaidų skaičiavimo eiliškumas’. Šio Konfigūracijos kintamojo reikšmė pasirenkama iš sąrašo:
- ‘Bendra-kūnelio’ – kiekvienam operacijos kūneliui iš pradžių bus taikoma bendroji operacijos nuolaida, o tik po to bus taikoma to kūnelio nuolaida;
- ‘Kūnelio(VISO)-bendra’ – kiekvienam operacijos kūneliui iš pradžių bus taikoma to kūnelio nuolaida (nuolaida pritaikoma kūnelio vieneto kainos ir kiekio sandaugai), o tik po to gautai kainai taikoma bendroji operacijos nuolaida;
- ‘Kūnelio(VNT.)-bendra’ – kiekvienam operacijos kūneliui iš pradžių bus taikoma to kūnelio nuolaida (nuolaida pritaikoma kūnelio vieneto kainai ir gautoji suma dauginama iš kiekio), o tik po to gautai kainai taikoma bendroji operacijos nuolaida;
- ‘Nepriklausomas’ – tai ir kūnelio, ir bendroji nuolaida bus apskaičiuotos nepriklausomai viena nuo kitos – nuo kūnelio sumos be mokesčių.
🛈 Jeigu konkrečiam kūneliui skirtos bendrosios nuolaidos ir šiam kūneliui skirtos atskiros nuolaidos bendroji suma viršyja kūnelio sumą be mokesčių (vieneto kainos be mokesčių ir kiekio sandaugą), tai tokiu atveju kūnelio suma be mokesčių sumažinama iki nulio.
Jeigu visų operacijoje nurodytų nuolaidų suma viršyja operacijos sumą be mokesčių, tai visų operacijos kūnelių sumos be mokesčių sumažinamos iki nulio.
Pagal nutylėjimą programa nekontroliuoja prekės vieneto pirkimo kainos po nuolaidos – pritaikius nuolaidą, ši kaina gali būti gauta 6, 8 ar pan. skaičių po kablelio tikslumu. Važtaraštyje spausdinama vieneto kaina po nuolaidos suapvalinama iki 2-4 skaitmenų po kablelio (tai priklauso nuo laukui nurodyto formato RTM formoje). Ši kaina, padauginta iš prekės kiekio, nebūtinai sutaps su pozicijos suma be mokesčių. Galite išvengti šio nepatogumo nurodydami vieneto kainos po nuolaidos apvalinimo taisykles. Tam skirtas Konfigūracijos modulyje, Konfigūracijos medžio šakai Konfigūracija => Operacijos => Pirkimų modulis priklausantis kintamasis ‘(2680) Vnt.kainos po nuolaidos apvalinimas’. Šio kintamojo reikšmės gali būti pasirinktos iš sąrašo:
Pritaikius prekės kainai nuolaidą, programa patikrina, kokiu tikslumu gauta vieneto kaina po nuolaidos, ir, jeigu jos tikslumas viršyja Konfigūracijoje nustatytą tikslumą, programa pakoreguoja (didina arba mažina) nuolaidos sumą.
🛈 Šie veiksmai atliekami operacijų įvedimo metu, t.y. Konfigūracijos kintamojo nr.2680 reikšmės pakeitimas neturės jokios įtakos spausdinamiems anksčiau užregistruotų operacijų dokumentams.
Nuolaidos koregavimo suma matoma operacijos kūnelių sąrašo lauke ‘(K)-nuol.’.
Konfigūracijos kintamojo ‘(2680) Vnt.kainos po nuolaidos apvalinimas’ reikšmė pagal nutylėjimą – ‘Neatliekamas’.
Dabar aptarsime konkrečius Pirkimų valdymo modulyje įvedamų operacijų tipus.
🛈 Operacijų tipai ‘Realizacija’ ir ‘Realizacijos grąžinimas’ buvo naudojami ankstesnėse programos versijose. Dabar šių tipų operacijos nenaudojamos ir jų įvedimas programoje yra uždraustas.
Apie operacijų tipus ‘Konsignacijos prekės’, ‘Konsignacijos sąskaita’, ‘Konsignacijos prekių grąžinimas’ skaitykite aprašymo skyriuje Konsignacija.
Pirkimas
Pirkimo tipo operacija – tai vertybių įsigijimo užregistravimas.
Pirkimo tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Pirkimas.
Paprastai pirkimo operacija yra sudaryta iš galvos ir kūnelių. Kūneliuose nurodomos perkamos vertybės.
Tuo atveju, kai vedama tik suminė įmonės apskaita, pirkimo operacija gali ir neturėti kūnelių. Įvedant tokią operaciją pažymėkite pirmojo operacijos galvos puslapio lauką ‘redaguoti’ ir į laukus ‘Kontrolė’ įveskite operacijos sumą be PVM ir operacijos sumą su PVM. Jeigu tokioje operacijoje nurodysite sandėlį, generuojant sąskaitų korespondenciją operacijos suma bus priskirta atsargų sąskaitai, o jei sandėlio nenurodysite – sąnaudų sąskaitai. Po operacijos galvos patvirtinimo ekrane matysite vertybių pasirinkimo langą. Jeigu šį langą uždarysite ir patvirtinsite tuščią operacijos kūnelių sąrašą, jūsų įvesta pirkimo operacija kūnelių neturės.
Pirkimo operacijos sąskaitų korespondencija priklauso nuo joje dalyvaujančių vertybių tipo. Perkant sandėliuojamą vertybę, koresponduoja atsargų sąskaita, o perkant nesandėliuojamą vertybę, koresponduoja sąnaudų sąskaita.
Generuojant pirkimo operacijos sąskaitų korespondenciją, mokesčio suma priskiriama šioms sąskaitoms:
- Operacijos mokesčio suma debetuojama:
- Atidėto PVM sąskaita, jeigu aštuntajame operacijos galvos puslapyje esantis atidėto PVM požymio laukas yra pažymėtas
,
- Gautino Importo PVM sąskaita, jeigu aštuntajame pirkimo operacijos galvos puslapyje pažymėti importo požymio
ir priskaičiuoto PVM
laukai;
- Gautino PVM sąskaita – visais kitais atvejais (t.y. tada, kai aštuntajame pirkimo operacijos galvos puslapyje esantis Priskaičiuoto PVm laukas yra pažymėtas, o importo požymio laukas – nepažymėtas.
- Operacijos mokesčio suma kredituojama Tiekėjo sąskaita, o jeigu aštuntajame pirkimo operacijos galvos puslapyje esantis importo požymio laukas yra pažymėtas
, tada kredituojama Importo PVM sąskaita.
Pirkimo operacijos sąskaitų korespondencijai neturi įtakos lauko ‘Sąnaudų pripažinimas’, esančio aštuntajame operacijos galvos puslapyje, reikšmė.
Pirkimo operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Negautos ats. | + | Sandėlio (ji gali būti skirtinga atskiriems operacijos kūneliams; žr. po lenetele esančią pastabą) | Apskaičiuotoji suma be PVM | Sandėliuojamoms vertybėms, kai operacija turi kūnelių | |
Negautos ats. | + | Sandėlio | Kontrolinė suma be PVM | Jeigu operacija neturi kūnelių ir nurodytas sandėlis | |
Sąnaudos | + | Vertybės | Apskaičiuotoji suma be PVM | Nesandėliuojamoms vertybėms, kai operacija turi kūnelių | |
Sąnaudos | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | Jeigu operacija neturi kūnelių ir nenurodytas sandėlis | |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė PVM suma | Jeigu nepažymėtas importo požymis | |
MokėtinasImporto PVM | + | Op.mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu pažymėtas importo požymis | |
Gautinas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ir importo požymis nepažymėtas. | |
Gautinas Importo PVM | + | `Op. mokesčių | Kontrolinė PVM sma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ ir importo požymis pažymėtas. | |
Atidėtas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘atidėtas’. | |
Gauti disk. | + | Partnerio | Diskonto suma | Jei diskonto suma > 0 | |
Tiekėjai | + | Partnerio | Diskonto suma | Jei diskonto suma > 0 | |
Tiekėjai | + | Partnerio | Delspinigių suma | Jei delspinigių suma > 0 | |
Sumokėti delsp. | + | Partnerio | Delspinigių suma | Jei delspinigių suma > 0 | |
Paklaidos | +? | +? | Standartinė | Skirtumas tarp D ir K sumų | Jeigu sugeneravus visas aukščiau išvardintas transakcijas D ir K pusės nelygios (kai kūnelius turinčioje operacijoje koreguojama operacijos suma). |
🛈 Jeigu pirkimo kūnelyje nurodytas sandėlis sutampa su operacijos galvoje nurodytu sandėliu, Atsargų sąskaita nustatoma pagal operacijos galvoje nurodyto sandėlio PSG. Jeigu operacijos kūnelyje nurodytas kitas sandėlis, šiam kūneliui Atsargų sąskaita nustatoma pagal jam priskirto sandėlio PSG.
Kiekvienas naujas tos pačios vertybės pirkimas sukuria naują šios vertybės partiją. Pirkimo operacijos įvedimo (arba redagavimo) metu galima nurodyti šio pirkimo sukuriamos vertybės partijos pardavimo kainą. Partijų pardavimo kainos įvedamos operacijos kūnelių sąraše, lauke ‘Pard. kaina’.
Konfigūracijos modulyje pirkimo tipo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija => Operacijos => Pirkimų modulis => Atsargų pirkimas. Šiai šakai priklausantys kintamieji:
‘(146) Mokesčių metodika’ – mokesčių metodika, kuri bus siūloma įvedant pirkimo operaciją (žr. aprašymo skyrių Mokesčių metodika).
‘(16) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą pirkimo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(17) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama rankomis, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. skyrių Operacijos suma). Dažniausiai pirkimams nurodoma šio lauko reikšmė ‘AUTO apskaičiuojama’.
‘(401) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(407) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(413) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta pirkimo operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
🛈 Kintamųjų ‘VC užpildymas pagal’ reikšmės nuskaitomos programos Konfigūracijoje ir išsaugomos operacijos Konfigūracijoje operacijos sukūrimo metu. Taigi, pakeitus šių kintamųjų reikšmes programos Konfigūracijoje, šie pakeitimai neturės įtakos jau sukurtoms operacijoms.
Operacijos Konfigūracijos kintamųjų reikšmės matomos ir gali būti koreguojamos operacijos Informacijos lango puslapyje Konfigūracija (žr. aprašymo skyrių Operacijos Informacija).
Atskaitingų asmenų atsiskaitymas
Operacija, kurios tipas ‘Atskaitingų asmenų atsiskaitymas’ – tai vertybių įsigijimo užregistravimas, kai vertybes pirko ir šį pirkimą grynais pinigais apmokėjo jūsų įmonės materialiai atskaitingas asmuo. Šios operacijos sąskaitų korespondencijoje įsiskolinimas už nupirktas prekes paskelbiamas ne tiekėjui, o asmeniui.
Atskaitingų asmenų atsiskaitymo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Atsk.asmenys.
Kai šio tipo operacija turi kūnelius, juose nurodomos perkamos vertybės. Kai ‘Atsk. asmenys’ tipo operacija kūnelių neturi, operacijos suma yra įvedama operacijos galvoje.
Šio tipo operacijos galva turi tik vieną – pirmąjį – puslapį. Jame vietoje lauko ‘Partneris’ yra laukas ‘Asmuo’, o vietoje lauko ‘Atsakingas’ yra laukas ‘Partneris’. Detaliau aprašysime šiuos laukus.
Atskaitingų asmenų atsiskaitymų tipo operacijos galvos puslapis:
- Asmuo. Šiame lauke nurodomas materialiai atskaitingo asmens kodas. Jis įrašomas ranka arba pasirenkamas iš Mūsų asmenų sąrašo. Greta esančiuose informaciniuose languose matomi pasirinkto asmens vardas ir pavardė.
- Partneris. Laukas ‘Partneris’ yra informacinis. Jame galite nurodyti kodą partnerio, iš kurio vertybes pirko materialiai atskaitingas asmuo. Čia nurodytas partneris jokios įtakos operacijos sąskaitų korespondencijai neturi.
Operacijų, kurių tipas ‘Atsk. asmenys’, kūneliai pildomi taip pat, kaip ir pirkimo tipo operacijose.
Atskaitingų asmenų atsiskaitymo operacijos sąskaitų korespondencija priklauso nuo joje dalyvaujančių vertybių tipo. Perkant sandėliuojamą vertybę, koresponduoja atsargų sąskaita, o perkant nesandėliuojamą vertybę, koresponduoja sąnaudų sąskaita.
Jeigu operacija neturi kūnelių, o galvoje nurodytas sandėlis – generuojant sąskaitų korespondenciją operacijos suma bus priskirta atsargų sąskaitai. Jei operacijoje be kūnelių sandėlis nenurodytas, operacijos suma bus priskirta sąnaudų sąskaitai.
Generuojant atsakingų asmenų atsiskaitymo sąskaitų korespondenciją, mokesčio suma debetuojama Gautino PVM sąskaita ir kredituojama mat. asakingo asmens sąskaita.
Atskaitingų asmenų atsiskaitymo operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Mat. atsakingas | + | Mat. atsakingo asmens | Kontrolinė suma be PVM | ||
Negautos ats. | + | Sandėlio (ji gali būti skirtinga atskiriems operacijos kūneliams; žr. po lentele esančią pastabą) | Apskaičiuotoji suma be PVM | Sandėliuojamoms vertybėms, kai operacija turi kūnelių | |
Negautos ats. | + | Sandėlio | Kontrolinė suma be PVM | Jeigu operacija neturi kūnelių ir nurodytas sandėlis | |
Sąnaudos | + | Vertybės | Apskaičiuotoji suma be PVM | Nesandėliuojamoms vertybėms, kai operacija turi kūnelių | |
Sąnaudos | + | Mat. atsakingo asmens | Kontrolinė suma be PVM | Jeigu operacija neturi kūnelių ir nenurodytas sandėlis | |
Mat. atsakingas | + | Mat. atsakingo asmens | Kontrolinė PVM suma | ||
Gautinas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | ||
Paklaidos | +? | +? | Standartinė | Skirtumas tarp D ir K sumų | Jeigu sugeneravus visas aukščiau išvardintas transakcijas D ir K pusės nelygios (kai kūnelius turinčioje operacijoje koreguojama operacijos suma). |
🛈 Jeigu atskatingų asmenų atsiskaitymo tipo operacijos kūnelyje nurodytas sandėlis sutampa su operacijos galvoje nurodytu sandėliu, Atsargų sąskaita nustatoma pagal operacijos galvoje nurodyto sandėlio PSG. Jeigu operacijos kūnelyje nurodytas kitas sandėlis, šiam kūneliui Atsargų sąskaita nustatoma pagal jam priskirto sandėlio PSG.
Atskaitingų asmenų atsiskaitymo operacija, kaip ir kitos vertybių pajamavimą registruojančios operacijos, kuria naujas vertybių partijas. Šio tipo operacijos įvedimo ar redagavimo metu galima nurodyti tos operacijos sukurtos partijos vertybių pardavimo kainas. Partijos pardavimo kainos įvedamos operacijos kūnelių sąraše, lauke ‘Pard. kaina’.
Konfigūracijos modulyje atskaitingų asmenų atsiskaitymo tipo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija => Operacijos => Atskaitingi asmenys => Atsk. asmenų atsiskaitymas. Šiai šakai priklausantys kintamieji:
‘(342) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą atskaitingų asmenų atsiskaitymo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(343) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama rankomis, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. skyrių Operacijos suma). Dažniausiai atskaitingų asmenų atsiskaitymui nurodoma šio lauko reikšmė ‘AUTO apskaičiuojama’.
‘(347) Mokesčių metodika’ – mokesčių metodika, kuri bus siūloma įvedant atskaitingų asmenų atsiskaitymo operaciją (žr. aprašymo skyrių Mokesčių metodika).
🛈 Operacijos Konfigūracijos kintamųjų reikšmės matomos ir gali būti koreguojamos operacijos Informacijos lango puslapyje Konfigūracija (žr. aprašymo skyrių Operacijos Informacija).
Gavimas
Gavimo operacija – tai vertybių įsigijimo užregistravimas, neskelbiant mokesčių. Tokio tipo operacija įvedama, kai pajamuojmos prekės gautos iš įmonės atstovų ar pan.
Gavimo tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Gavimas.
Paprastai gavimo operacija yra sudaryta iš galvos ir kūnelių. Kūneliuose nurodomos pajamuojamos vertybės.
Tuo atveju, kai vedama tik suminė įmonės apskaita, gavimo operacija gali ir neturėti kūnelių. Įvedant tokią operaciją pažymėkite pirmojo operacijos galvos puslapio lauką ‘redaguoti’ ir į laukus ‘Kontrolė’ įveskite operacijos sumą be PVM ir operacijos sumą su PVM. Jeigu tokioje operacijoje nurodysite sandėlį, generuojant sąskaitų korespondenciją operacijos suma bus priskirta atsargų sąskaitai, o jei sandėlio nenurodysite – sąnaudų sąskaitai. Po operacijos galvos patvirtinimo ekrane matysite vertybių pasirinkimo langą. Jeigu šį langą uždarysite ir patvirtinsite tuščią operacijos kūnelių sąrašą, jūsų įvesta gavimo operacija kūnelių neturės.
Gavimo operacijos sąskaitų korespondencija priklauso nuo joje dalyvaujančių vertybių tipo. Pajamuojant sandėliuojamą vertybę, koresponduoja atsargų sąskaita, o pajamuojant nesandėliuojamą vertybę, koresponduoja sąnaudų sąskaita.
🛈 Jeigu gavimo operacijoje nurodysite mokestį, šios operacijos sąskaitų korespondencijoje jis nesudalyvaus. Tačiau kai kuriais atvejais mokesčio nurodymas gavimo operacijoje turi prasmę – pavyzdžiui, jei vėliau šioje operacijoje įvesta vertybė bus parduodama už kainą, mažesnę už savikainą. Automatiškai bus atliekamas PVM koregavimas, o šiai operacijai reikalingas vertybės pajamavimo mokestis.
Gavimo operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Negautos ats. | + | Sandėlio (ji gali būti skirtinga atskiriems kūneliams; žr. po lentele esančią pastabą) | Apskaičiuotoji suma be PVM | Sandėliuojamoms vertybėms, kai operacija turi kūnelių | |
Negautos ats. | + | Sandėlio | Kontrolinė suma be PVM | Jeigu operacija neturi kūnelių ir nurodytas sandėlis | |
Sąnaudos | + | Vertybės | Apskaičiuotoji suma be PVM | Nesandėliuojamoms vertybėms, kai operacija turi kūnelių | |
Sąnaudos | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | Jeigu operacija neturi kūnelių ir nenurodytas sandėlis | |
Gauti disk. | + | Partnerio | Diskonto suma | Jei diskonto suma > 0 | |
Tiekėjai | + | Partnerio | Diskonto suma | Jei diskonto suma > 0 | |
Tiekėjai | + | Partnerio | Delspinigių suma | Jei delspinigių suma > 0 | |
Sumokėti delsp. | + | Partnerio | Delspinigių suma | Jei delspinigių suma > 0 | |
Paklaidos | +? | +? | Standartinė | Skirtumas tarp D ir K sumų | Jeigu sugeneravus visas aukščiau išvardintas transakcijas D ir K pusės nelygios (kai kūnelius turinčioje operacijoje koreguojama operacijos suma). |
🛈 Jeigu operacijos kūnelyje nurodytas sandėlis sutampa su operacijos galvoje nurodytu sandėliu, Atsargų sąskaita nustatoma pagal operacijos galvoje nurodyto sandėlio PSG. Jeigu operacijos kūnelyje nurodytas kitas sandėlis, šiam kūneliui Atsargų sąskaita nustatoma pagal jam priskirto sandėlio PSG.
Gavimo operacija, kaip ir kitos vertybių pajamavimą registruojančios operacijos, kuria naujas vertybių partijas. Šio tipo operacijos įvedimo ar redagavimo metu galima nurodyti tos operacijos sukurtos partijos vertybių pardavimo kainas. Partijos pardavimo kainos įvedamos operacijos kūnelių sąraše, lauke ‘Pard. kaina’.
Konfigūracijos modulyje gavimo tipo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija => Operacijos => Pirkimų modulis => Gavimas. Šiai šakai priklausantys kintamieji:
‘(162) Mokesčių metodika’ – mokesčių metodika, kuri bus siūloma įvedant gavimo operaciją (žr. aprašymo skyrių Mokesčių metodika).
‘(40) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą gavimo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(41) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama rankomis, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. skyrių Operacijos suma). Dažniausiai gavimams nurodoma šio lauko reikšmė ‘AUTO apskaičiuojama’.
‘(401) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(407) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(413) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta gavimo operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
🛈 Kintamųjų ‘VC užpildymas pagal’ reikšmės nuskaitomos programos Konfigūracijoje ir išsaugomos operacijos Konfigūracijoje operacijos sukūrimo metu. Taigi, pakeitus šių kintamųjų reikšmes programos Konfigūracijoje, šie pakeitimai neturės įtakos jau sukurtoms operacijoms.
Operacijos Konfigūracijos kintamųjų reikšmės matomos ir gali būti koreguojamos operacijos Informacijos lango puslapyje Konfigūracija (žr. aprašymo skyrių Operacijos Informacija).
Pirkimo grąžinimas
Pirkimo grąžinimas – tai vertybių grąžinimo tiekėjams užregistravimas.
Pirkimo grąžinimo tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Pirkimo grąž.
Paprastai pirkimo grąžinimo operacija yra sudaryta iš galvos ir kūnelių. Kūneliuose nurodomos grąžinamos vertybės.
Tuo atveju, kai vedama tik suminė įmonės apskaita, pirkimo grąžinimo operacija gali ir neturėti kūnelių. Tokiu atveju operacijos sumos įvedamos galvoje, laukuose ‘Kontrolė’. Jeigu tokioje operacijoje nurodysite sandėlį, generuojant sąskaitų korespondenciją operacijos suma bus priskirta atsargų sąskaitai, o jei sandėlio nenurodysite – sąnaudų sąskaitai. Po operacijos galvos patvirtinimo ekrane matysite vertybių pasirinkimo langą. Jeigu šį langą uždarysite ir patvirtinsite tuščią operacijos kūnelių sąrašą, jūsų įvesta pirkimo grąžinimo operacija kūnelių neturės.
Pirkimo grąžinimo operacijos sąskaitų korespondencija priklauso nuo joje dalyvaujančių vertybių tipo. Grąžinant sandėliuojamą vertybę koresponduoja atsargų sąskaita, grąžinant nesandėliuojamą vertybę – sąnaudų sąskaita.
Generuojant pirkimo grąžinimo operacijos sąskaitų korespondenciją, mokesčio suma priskiriama šioms sąskaitoms:
- Operacijos mokesčio suma kredituojama Gautino PVM sąskaita, o jeigu aštuntajame pirkimo grąžinimo operacijos galvos puslapyje esantis importo požymio laukas yra pažymėtas
, tada kredituojama Gautino Importo PVM sąskaita.
- Operacijos mokesčio suma debetuojama Tiekėjo sąskaita, o jeigu aštuntajame pirkimo grąžinimo operacijos galvos puslapyje esantis importo požymio laukas yra pažymėtas
, tada debetuojama Importo PVM sąskaita.
Programoje EuroSkaita gali būti registruojami dviejų tipų pirkimo grąžinimai – paveldimi iš pirkimo ir įvedami kaip pirminė operacija. Pirkimo grąžinimai, įvedami kaip pirminės operacijos, gali būti įvedami ‘laisvai’ arba ‘pagal pirkimus’.
Registruojant paveldimą pirkimo grąžinimą galite grąžinti visas arba dalį konkretaus pirkimo vertybių. Tokios pirkimo grąžinimo operacijos kūnelių įvedimo metu programa leis pasirinkti tik tas vertybes (o jei renkatės iš Partijų sąrašo, tai tik tas vertybių partijas), kurios buvo užpajamuotos pirminėje pirkimo operacijoje. Vertybių sąraše pasirinkimui lauke ‘Vnt.kaina’ bus matoma vertybės vieneto kaina, nurodyta pirminėje pirkimo operacijoje. Apie paveldėjimo ryšiais susietų operacijų generavimą skaitykite skyriuje Paveldimos operacijos.
Pirkimo grąžinimams, įvedamiems kaip pirminės operacijos, galite nurodyti jų registravimo būdą. Tam skirtas Konfigūracijos modulyje, Konfigūracijos medžio šakoje, skirtoje pirkimų grąžinimams, esantis kintamasis ‘(1020) Operacijos registravimo būdas’. Jeigu šiam kintamajam priskirta reikšmė ‘Tik pagal pirkimą’, tai pirkimo grąžinimo registravimo metu programa leis nurodyti tik tas prekes, kurios buvo kada nors anksčiau nupirktos iš operacijos partnerio, ir prekių kiekį, ne didesnį už tą, kuris buvo nupirktas iš šio partnerio. Jeigu Konfigūracijos kintamajam ‘(1020) Operacijos registravimo būdas’ priskirta reikšmė ‘Laisvas’, tai pirkimo grąžinimo operacijos registravimo metu jokie tikrinimai atliekami nebus, o grąžinamos vertybės pasirenkamos iš viso vertybių sąrašo.
🛈 Jeigu norite grąžinti konkrečių partijų vertybes, pirkimo grąžinimo operacijos registravimo metu vertybių pasirinkimo lange prekes rinkitės iš Partijų sąrašo.
Pirkimo grąžinimo operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Negautos ats. | + | Sandėlio | Apskaičiuotoji suma be PVM | Sandėliuojamoms vertybėms, kai operacija turi kūnelių | |
Negautos ats. | + | Sandėlio (žr.po lentele esančią pastabą) | Kontrolinė suma be PVM | Jeigu operacija neturi kūnelių ir nurodytas sandėlis | |
Sąnaudos | + | Vertybės | Apskaičiuotoji suma be PVM | Nesandėliuojamoms vertybėms, kai operacija turi kūnelių | |
Sąnaudos | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | Jeigu operacija neturi kūnelių ir nenurodytas sandėlis | |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Negautos ats. | + | Sandėlio (žr. po lentele esančią pastabą) | Skirtumas tarp grąžinamos vertybės savikainos ir kiekio sandaugos ir grąžinime nurodytos vieneto kainos ir kiekio sandaugos | Jeigu grąžinime nurodyta vertybės vieneto kaina yra mažesnė už jos savikainą (taip gali būti, jei grąžinime įvesta tokia vieneto kaina, arba, jei buvo atliktas savikainos keitimas) | |
Sąnaudos | + | Standartinė | Skirtumas tarp grąžinamų vertybių savikainos ir grąžinime nurodytos vertės. | ||
Pajamos | + | Standartinė | Grąžinime nurodytos vertės ir savikainos skirtumas | Jeigu grąžinime nurodyta vertybės vieneto kaina yra didesnė už jos savikainą | |
Tiekėjai | + | Partnerio | Grąžinime nurodytos vertės ir savikainos skirtumas | ||
Gautinas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu nepažymėtas importo požymis | |
Gautinas Importo PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu pažymėtas importo požymis | |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė PVM suma | Jeigu nepažymėtas importo požymis | |
Mokėtinas Importo PVM | + | Op.mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu pažymėtas importo požymis | |
Paklaidos | +? | +? | Standartinė | Skirtumas tarp D ir K sumų | Jeigu sugeneravus visas aukščiau išvardintas transakcijas D ir K pusės nelygios (kai kūnelius turinčioje operacijoje koreguojama operacijos suma). |
🛈 Atsargų sąskaita, nustatoma pagal Sandėlio PSG, gali būti skirtinga atskiriems operacijos kūneliams. Jeigu pirkimo grąžinimo operacijos kūnelyje nurodytas sandėlis sutampa su operacijos galvoje nurodytu sandėliu, Atsargų sąskaita nustatoma pagal operacijos galvoje nurodyto sandėlio PSG. Jeigu operacijos kūnelyje nurodytas kitas sandėlis, šiam kūneliui Atsargų sąskaita nustatoma pagal jam priskirto sandėlio PSG.
Konfigūracijos modulyje pirkimo grąžinimo tipo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija => Operacijos => Pirkimų modulis => Pirkimo grąžinimas. Šiai šakai priklausantys kintamieji:
‘(182) Mokesčių metodika’ – mokesčių metodika, kuri bus siūloma įvedant pirkimo grąžinimo operaciją (žr. aprašymo skyrių Mokesčių metodika).
‘(88) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą pirkimo grąžinimo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(89) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama ranka, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. skyrių Operacijos suma). Dažniausiai pirkimo grąžinimams nurodoma šio kintamojo reikšmė ‘AUTO apskaičiuojama’.
‘(611) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(617) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(623) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta pirkimo grąžinimo operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
‘(1020) Operacijos registravimo būdas’ –jeigu šiam kintamajam priskirta reikšmė ‘Tik pagal pirkimą’, tai pirkimo grąžinimo registravimo metu programa leis nurodyti tik tas prekes, kurios buvo kada nors anksčiau nupirktos iš operacijos partnerio, ir prekių kiekį, ne didesnį už tą, kuris buvo nupirktas iš šio partnerio. Jeigu šiam kintamajam priskirta reikšmė ‘Laisvas’, tai pirkimo grąžinimo operacijos registravimo metu jokie tikrinimai atliekami nebus, o grąžinamos vertybės pasirenkamos iš viso vertybių sąrašo.
🛈 Kintamųjų ‘VC užpildymas pagal’ reikšmės nuskaitomos programos Konfigūracijoje ir išsaugomos operacijos Konfigūracijoje operacijos sukūrimo metu. Taigi, pakeitus šių kintamųjų reikšmes programos Konfigūracijoje, šie pakeitimai neturės įtakos jau sukurtoms operacijoms.
Operacijos Konfigūracijos kintamųjų reikšmės matomos ir gali būti koreguojamos operacijos Informacijos lango puslapyje Konfigūracija (žr. aprašymo skyrių Operacijos Informacija).
Užsakymas tiekėjui ir Vidinis užsakymas
Operacijos, kurių tipas ’Užsakymas’ arba ‘Vidinis užsakymas’, registruoja jūsų įmonės užsakymus tiekėjams. Šių tipų operacijos įvedamos ir redaguojamos taip pat, kaip ir pirkimo ar gavimo tipo operacijos. Pagal programoje įvestus užsakymus gali būti generuojamos vertybių pajamavimo operacijos. Iš užsakymo tipo operacijų galima paveldėti pirkimo ar gavimo operacijas, o iš vidinio užsakymo tipo operacijų – pirkimo, gavimo bei užsakymo tipo operacijas. Daugiau apie tai skaitykite skyriuje Paveldimos operacijos.
Užsakymo ir vidinio užsakymo registravimas Pirkimų valdymo modulyje nesiskiria.
Vidinio užsakymo tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Vid.užsakymas.
Užsakymo tiekėjui tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Užsakymas.
Vidinis užsakymas – tai užsakymo porūšis, paraiška užsakymui. Vidiniame užsakyme įvesti duomenys neturi įtakos kituose programos moduliuose matomai informacijai. Iš vidinio užsakymo galima paveldėti užsakymą.
Užsakymo tipo operacijose nurodyti vertybių kiekiai programoje apskaitomi. Programoje esantis skaitliuko ‘Užsakyta’ parodymai pakinta kiekvienai užsakyme įvestai vertybei (taip pat šio skaitliuko parodymai kinta ir atlikus iš užsakymo paveldėtą pirkimą). Skaitliuko ‘Užsakyta’ parodymai (t.y. užsakytas vertybės kiekis) matomi vertybės kortelės puslapyje likučiai, Pardavimų valdymo modulio operacijų B formos Vertybių pasirinkimo lange ir kt.
Užsakymų formavimas galimas ne tik Pirkimų valdymo modulyje, bet ir specialiame programos modulyje, skirtame užsakymų generavimui. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Užsakymų modulis.
Užsakymai ir vidiniai užsakymai nekeičia vertybių kiekių ir negeneruoja sąskaitų korespondencijos. Šių tipų operacijos nekeliamos į Bendrąjį žurnalą.
Užsakymai bei vidiniai užsakymai gali būti dengiami – tokiu atveju iš užsakymo paveldėta operacija paveldės ir dengimo informaciją (t.y. užsakymo dengimo suma bus užskaityta paveldėtos operacijos dengimuose).
Konfigūracijos modulyje užsakymo tipo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija => Operacijos => Pirkimų modulis => Užsakymas tiekėjui. Šiai šakai priklausantys kintamieji:
‘(190) Mokesčių metodika’ – mokesčių metodika, kuri bus siūloma įvedant užsakymo tiekėjui operaciją (žr. aprašymo skyrių Mokesčių metodika).
‘(28) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą užsakymo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(29) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama ranka, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. skyrių Operacijos suma). Dažniausiai užsakymams nurodoma šio kintamojo reikšmė ‘AUTO apskaičiuojama’.
‘(443) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(449) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(455) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta iš užsakymo paveldėtos operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
Konfigūracijos modulyje vidinio užsakymo tipo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija => Operacijos => Pirkimų modulis => Vidinis užsakymas. Šiai šakai priklausantys kintamieji:
‘(194) Mokesčių metodika’ – mokesčių metodika, kuri bus siūloma įvedant vidinio užsakymo operaciją (žr. aprašymo skyrių Mokesčių metodika).
‘(34) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą vidinio užsakymo tipo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(35) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama ranka, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. skyrių Operacijos suma). Dažniausiai vidiniams užsakymams nurodoma šio kintamojo reikšmė ‘AUTO apskaičiuojama’.
‘(464) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(470) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(476) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta iš vidinio užsakymo paveldėtos operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
🛈 Kintamųjų ‘VC užpildymas pagal’ reikšmės nuskaitomos programos Konfigūracijoje ir išsaugomos operacijos Konfigūracijoje operacijos sukūrimo metu. Taigi, pakeitus šių kintamųjų reikšmes programos Konfigūracijoje, šie pakeitimai neturės įtakos jau sukurtoms operacijoms.
Operacijos Konfigūracijos kintamųjų reikšmės matomos ir gali būti koreguojamos operacijos Informacijos lango puslapyje Konfigūracija (žr. aprašymo skyrių Operacijos Informacija).
Atsargų transportavimo, Muito, Akcizo, Draudimo išlaidos ir Kitos prekių savikainą didinančios išlaidos
Programoje užregistruotų prekių savikaina gali kisti dėl muito, draudimo, transporto, akcizo ir įvairių kitų išlaidų. Programos savikainos keitimo mechanizmas automatiškai keičia nurodytos partijos prekių savikainą. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Savikainos keitimas.
Operacijos, kurių tipai ‘Transporto išl.’, ‘Muito išl.’, ‘Akcizo išl.’, ‘Draudimo išl.’ ir ‘Kitos išl.’, skirtos įvairioms prekių savikainą didinančioms išlaidoms registruoti. Šios operacijos didina mūsų įmonės įsiskolinimą paslaugų tiekėjui – muitinei, transporto paslaugų įmonei ar kt.
🛈 Muito, transporto, draudimo ir kitų išlaidų registravimo operacijos užrašymas nepakeičia prekių savikainos. Nesiekite šių operacijų paveldėjimo ryšiais su pirkimais! Konkrečios partijos prekių savikaina didinama naudojantis savikainos keitimo įrankiu.
Vidinio užsakymo tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Vid.užsakymas.
Atsargų transportavimo išlaidų tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Transporto išl..
Muito išlaidų tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Muito išl..
Akcizo išlaidų tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Akcizo išl..
Draudimo išlaidų tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Draudimo išl..
Kitų prekių savikainą didinančių išlaidų tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Kitos išl..
Šio tipo operacijos neturi kūnelių. Išlaidų suma įvedama pirmajame operacijos galvos puslapyje, laukuose ‘Kontrolė’. Jeigu įsiskolinimo suma neturi PVM, tai laukuose ‘Kontrolė be PVM’ ir ‘Kontrolė su PVM’ įvedama ta pati suma. Jeigu įsiskolinimo suma turi PVM, tai lauke ‘Kontrolė be PVM’ nurodoma išlaidų suma be PVM, o lauke ‘Kontrolė su PVM’ nurodoma išlaidų suma be PVM.
🛈 Savikainą keisti galima išlaidų suma be PVM ar jos dalimi. Savikainos keitimui negali būti naudojama išlaidų mokesčio suma.
Lauke ‘Mokesčiai’ nurodyto mokesčio dydis neturi įtakos programos veiksmams, tačiau šiame lauke nurodyto mokesčio PSG dalyvauja generuojant transporto išlaidų operacijos sąskaitų korespondenciją.
Įvesta lauko ‘Sandėlis’ reikšmė jokios įtakos programos veiksmams neturi.
Transporto išlaidų operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Nep. transportas (Nepaskirstytos transporto išlaidos) | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė PVM suma | Jeigu importo požymis yra nepažymėtas. | |
Mokėtinas Importo PVM | + | Op.mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu importo požymis yra pažymėtas. | |
Gautinas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ir importo požymis nepažymėtas. | |
Gautinas Importo PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM sma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ ir importo požymis pažymėtas. | |
Atidėtas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘atidėtas’. |
Konfigūracijos modulyje Transporto išlaidų registravimo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija=>Operacijos=>Pirkimų modulis=>Transportavimo išlaidos. Šiai šakai priklausanty kintamieji:
‘(46) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą transporto išlaidų operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(47) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama rankomis, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. aprašymo skyrių Operacijos suma). Transporto išlaidų operacijoms šio lauko reikšmė turėtų būti ‘Įvedama ranka’.
‘(506) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(512) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(518) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta transporto išlaidų operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
Muito išlaidų operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Nep. muitas (Nepaskirstytos muito išlaidos) | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė PVM suma | Jeigu nepažymėtas importo požymis | |
Mokėtinas Importo PVM | + | Op.mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu pažymėtas importo požymis | |
Gautinas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ir importo požymis nepažymėtas. | |
Gautinas Importo PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM sma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ ir importo požymis pažymėtas. | |
Atidėtas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘atidėtas’. |
Konfigūracijos modulyje Muito išlaidų registravimo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija=>Operacijos=>Pirkimų modulis=>Muito išlaidos. Šiai šakai priklausanty kintamieji:
‘(52) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą muito išlaidų operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(53) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama rankomis, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. aprašymo skyrių Operacijos suma). Muito išlaidų operacijoms šio lauko reikšmė turėtų būti ‘Įvedama ranka’.
‘(527) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(533) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(539) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta muito išlaidų operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
Akcizo išlaidų operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Nep. akcizas (Nepaskirstytos akcizo išlaidos) | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė PVM suma | Jeigu nepažymėtas importo požymis | |
Mokėtinas Importo PVM | + | Op.mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu pažymėtas importo požymis | |
Gautinas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ir importo požymis nepažymėtas. | |
Gautinas Importo PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM sma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ ir importo požymis pažymėtas. | |
Atidėtas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘atidėtas’. |
Konfigūracijos modulyje Akcizo išlaidų registravimo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija=>Operacijos=>Pirkimų modulis=>Akcizo išlaidos. Šiai šakai priklausanty kintamieji:
‘(64) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą akcizo išlaidų operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(65) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama rankomis, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. aprašymo skyrių Operacijos suma). Akcizo išlaidų operacijoms šio lauko reikšmė turėtų būti ‘Įvedama ranka’.
‘(569) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(575) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(581) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta akcizo išlaidų operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
Draudimo išlaidų operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Nep. draudimas (Nepaskirstytos draudimo išlaidos) | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė PVM suma | Jeigu nepažymėtas importo požymis | |
Mokėtinas Importo PVM | + | Op.mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu pažymėtas importo požymis | |
Gautinas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ir importo požymis nepažymėtas. | |
Gautinas Importo PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM sma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ ir importo požymis pažymėtas. | |
Atidėtas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘atidėtas’. |
Konfigūracijos modulyje Draudimo išlaidų registravimo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija=>Operacijos=>Pirkimų modulis=>Draudimo išlaidos. Šiai šakai priklausanty kintamieji:
‘(58) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą draudimo išlaidų operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(59) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama rankomis, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. aprašymo skyrių Operacijos suma). Draudimo išlaidų operacijoms šio lauko reikšmė turėtų būti ‘Įvedama ranka’.
‘(548) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(554) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(560) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta draudimo išlaidų operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
Kitų išlaidų operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Nep. kita (Kitos nepaskirstytos išlaidos) | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė PVM suma | Jeigu nepažymėtas importo požymis | |
Mokėtinas Importo PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu pažymėtas importo požymis | |
Gautinas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ir importo požymis nepažymėtas. | |
Gautinas Importo PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM sma | Jeigu PVM ‘priskaičiuotas’ ir importo požymis pažymėtas. | |
Atidėtas PVM | + | Op. mokesčių | Kontrolinė PVM suma | Jeigu PVM ‘atidėtas’. |
Konfigūracijos modulyje Kitų išlaidų registravimo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija=>Operacijos=>Pirkimų modulis=>Kitos išlaidos. Šiai šakai priklausanty kintamieji:
‘(70) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą kitų išlaidų operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(71) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama rankomis, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. aprašymo skyrių Operacijos suma). Kitų išlaidų operacijoms šio lauko reikšmė turėtų būti ‘Įvedama ranka’.
‘(590) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(596) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(602) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta kitų išlaidų operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
🛈 Kintamųjų ‘VC užpildymas pagal’ reikšmės nuskaitomos programos Konfigūracijoje ir išsaugomos operacijos Konfigūracijoje operacijos sukūrimo metu. Taigi, pakeitus šių kintamųjų reikšmes programos Konfigūracijoje, šie pakeitimai neturės įtakos jau sukurtoms operacijoms.
Operacijos Konfigūracijos kintamųjų reikšmės matomos ir gali būti koreguojamos operacijos Informacijos lango puslapyje Konfigūracija (žr. aprašymo skyrių Operacijos Informacija).
Įsiskolinimas ir Užskaita
Programoje EuroSkaita galite užregistruoti trišalius atsiskaitymus – skolos ar įsiskolinimo perkėlimą kitam partneriui, taip pat ir tuos atvejus, kai įsiskoinimus vienam tiekėjui dengiame apmokėjimu kitam tiekėjui ir pan. Dengimai įvedami PP atsiskaitymų modulyje (žr. skyrių PP atsiskaitymai), o susitarimai apie būsimą atsiskaitymą (skolos perkėlimo faktai) fiksuojami specialių operacijų pagalba.
Pirkimų valdymo modulyje registruojamos įsiskolinimo ir užskaitos tipų operacijos fiksuoja jūsų įmonės įsiskolinimo perkėlimą kitam tiekėjui.
Operacija, kurios tipas ‘Įsiskolinimas’, paskelbia nurodyto dydžio įsiskolinimą joje nurodytam partneriui, t.y. didina įsiskolinimą tiekėjui.
Operacija, kurios tipas ‘Užskaita’, nurašo įvesto dydžio skolą nurodytam partneriui, t.y. mažina įsiskolinimą tiekėjui.
Šios operacijos visada atliekamos kartu – to pačio dydžio skola vienam tiekėjui paskelbiama (įsiskolinimas), o kitam – užskaitoma (užskaita). Taigi, po įsiskolinimo operacijos įvedama užskaitos operacija, ir atvirkščiai. Žinoma, vieną užskaitos operaciją gali atitikti kelios įsiskolinimo operacijos, o vieną įsiskolinimo operaciją – kelios užskaitos operacijos. Svarbu, kad bendroji įsiskolinimo operacijų suma būtų lygi bendrai užskaitos operacijų sumai.
Įsiskolinimo tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Įsiskolinimas
Užskaitos tipo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Užskaita.
Operacijos, kurių tipai ‘Įsiskolinimas’ ir ‘Užskaita’, neturi kūnelių. Operacijos suma įvedama pirmajame galvos puslapyje, laukuose ‘Kontrolė’.
Šių tipų operacijos sąskaitų korespondencijai turi įtakos tik nurodytas partneris (tiksliau, jo PSG) ir lauke ‘Kontrolė’ nurodyta operacijos suma be PVM bei valiuta. Laukuose ‘Mokesčiai’, ‘Sandėlis’ ir kt. įvesta informacija įsiskolinimo ir užskaitos tipų operacijoms įtakos neturi.
Įsiskolinimo operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | |
Tarp. Užsk. Sąsk. (Tarpinė užskaitymų sąskaita) | + | Standartinė | Kontrolinė suma be PVM |
Užskaitos operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma |
Tarp. Užsk. Sąsk. (Tarpinė užskaitymų sąskaita) | + | Standrtinė | Kontrolinė suma be PVM | |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM |
🛈 Jeigu bendroji įsiskolinimo operacijų suma lygi bendrajai užskaitos operacijų sumai (t.y.skolos perkeltos teisingai), tarpinės užskaitymų sąskaitos likutis turi būti lygus nuliui.
Konfigūracijos modulyje Įsiskolinimo tipo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija=>Operacijos=>Pirkimų modulis=>Įsiskolinimas. Šiai šakai priklausanty kintamieji:
‘(951) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą įsiskolinimo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(952) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama rankomis, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. aprašymo skyrių Operacijos suma). Įsiskolinimo operacijoms šio lauko reikšmė turėtų būti ‘Įvedama ranka’.
Konfigūracijos modulyje užskaitos tipo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija=>Operacijos=>Pirkimų modulis=>Užskaita. Šiai šakai priklausanty kintamieji:
‘(957) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą užskaitos tipo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(958) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama rankomis, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. aprašymo skyrių Operacijos suma). Užskaitos tipo operacijoms šio lauko reikšmė turėtų būti ‘Įvedama ranka’.
Likučių įvedimas. Kreditoriai
Šio tipo operacijos skirtos skolų tiekėjams užregistravimui likučių įvedimo metu. Tai specialaus tipo operacijos, naudojamos likučių įvedimo metu.
Šias operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Likučiai-kred..
Operacija, kurios tipas ‘Likučiai-kred.’, neturi kūnelių. Skolos suma įvedama pirmajame operacijos galvos puslapyje, laukuose ‘Kontrolė’.
Šios operacijos sąskaitų korespondencijai turi įtakos tik nurodytas partneris (tiksliau, jo PSG) ir lauke ‘Kontrolė’ nurodyta operacijos suma be PVM bei valiuta. Laukuose ‘Mokesčiai’, ‘Sandėlis’ ir kituose įvesta informacija šio tipo operacijoms įtakos neturi.
Kreditinių likučių įvedimo operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Tiekėjai | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | ||
Likučių įv. | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM |
Konfigūracijos modulyje kreditinių likučių įvedimo tipo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija => Operacijos => Pirkimų modulis => Likučiai-Kreditoriai. Šiai šakai priklausantys kintamieji:
‘(309) Mokesčių metodika’ – mokesčių metodika, kuri bus siūloma įvedant kreditinių likučių tipo operaciją (žr. aprašymo skyrių Mokesčių metodika). Beje, šio tipo operacijoms mokesčių metodika nėra svarbi – operacijos suma yra įvestoji Kontrolinė suma be PVM.
‘(304) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą kreditinių likučių įvedimo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(305) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama ranka, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. skyrių Operacijos suma). Dažniausiai kreditinių likučių įvedimui nurodoma šio kintamojo reikšmė ‘Įvedama ranka’.
‘(674) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(680) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(686) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta kreditinių likučių įvedimo operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
🛈 Kintamųjų ‘VC užpildymas pagal’ reikšmės nuskaitomos programos Konfigūracijoje ir išsaugomos operacijos Konfigūracijoje operacijos sukūrimo metu. Taigi, pakeitus šių kintamųjų reikšmes programos Konfigūracijoje, šie pakeitimai neturės įtakos jau sukurtoms operacijoms.
Operacijos Konfigūracijos kintamųjų reikšmės matomos ir gali būti koreguojamos operacijos Informacijos lango puslapyje Konfigūracija (žr. aprašymo skyrių Operacijos Informacija).
Atsargų likučių įvedimas
Šio tipo operacijos skirtos prekių likučių sandėliuose įvedimui. Tai specialaus tipo operacijos, naudojamos likučių įvedimo metu.
Atsargų likučių įvedimo operacijas atitinka operacijų tipų medžio šaka Atsrg.likučiai.
Paprastai atsargų likučių įvedimo operacija yra sudaryta iš galvos ir kūnelių. Kūneliuose nurodomos sandėliuose esančios vertybės.
Atsargų likučių įvedimo operacijos sąskaitų korespondencija priklauso nuo joje užregistruotų vertybių tipo. Pajamuojant sandėliuojamą vertybę, koresponduoja atsargų sąskaita, o nesandėliuojamos vertybės pajamavimas neturi įtakos sąskaitų korespondencijai. Tačiau abiem atvejais sukuriamos užpajamuotų vertybių partijos.
Tuo atveju, kai vedama tik suminė įmonės apskaita, atsargų likučių įvedimo operacija gali ir neturėti kūnelių. Įvedant tokią operaciją pažymėkite pirmojo operacijos galvos puslapio lauką ‘redaguoti’ ir į laukus ‘Kontrolė’ įveskite operacijos sumą. Jeigu tokioje operacijoje nurodysite sandėlį, generuojant sąskaitų korespondenciją operacijos suma bus priskirta atsargų sąskaitai, o jei sandėlio nenurodysite – sąnaudų sąskaitai. Po operacijos galvos patvirtinimo ekrane matysite vertybių pasirinkimo langą. Jeigu šį langą uždarysite ir patvirtinsite tuščią operacijos kūnelių sąrašą, jūsų įvesta pirkimo operacija kūnelių neturės.
Operacijoje nurodyta mokesčio suma neturi įtakos, generuojant Atsargų likučių įvedimo operacijos sąskaitų korespondenciją. Tačiau čia nurodyta mokesčio suma bus reikalinga, jei vėliau šioje operacijoje įvesta vertybė bus parduodama už kainą, mažesnę už savikainą. Automatiškai bus atliekamas PVM koregavimas, o šiai operacijai reikalingas vertybės pajamavimo mokestis.
Atsargų likučių įvedimo operacijos sąskaitų korespondencija
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Likučių įv. | + | Partnerio | Apskaičiuotoji suma be PVM | Sandėliuojamoms vertybėms, kai operacija turi kūnelių | |
Likučių įv. | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | Jeigu operacija neturi kūnelių | |
Negautos ats. | + | Sandėlio | Apskaičiuotoji suma be PVM | Sandėliuojamoms vertybėms, kai operacija turi kūnelių | |
Negautos ats. | + | Sandėlio | Kontrolinė suma be PVM | Jeigu operacija neturi kūnelių ir nurodytas sandėlis | |
Sąnaudos | + | Partnerio | Kontrolinė suma be PVM | Jeigu operacija neturi kūnelių ir nenurodytas sandėlis |
Atsargų likučių įvedimo operacija sukuria naujas joje įvestų vertybių partijas.
Šios operacijos įvedimo arba redagavimo metu galima nurodyti šios operacijos sukuriamos vertybės partijos pardavimo kainą. Partijų pardavimo kainos įvedamos operacijos kūnelių sąraše, lauke ‘Pard. kaina’.
Konfigūracijos modulyje Atsargų likučių įvedimo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija => Operacijos => Pirkimų modulis => Atsargų likučiai. Šiai šakai priklausantys kintamieji:
‘(154) Mokesčių metodika’ – mokesčių metodika, kuri bus siūloma įvedant Atsargų likučių įvedimo operaciją (žr. aprašymo skyrių Mokesčių metodika).
‘(22) Standartinis pažymėjimas’ – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą Atsargų likučių įvedimo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
‘(23) Operacijos suma’ – nurodoma, ar operacijos suma bus įvedama rankomis, ar automatiškai apskaičiuojama (žr. skyrių Operacijos suma). Dažniausiai Atsargų likučių įvedimo operacijoms nurodoma šio lauko reikšmė ‘AUTO apskaičiuojama’.
‘(422) VC (kaštų centrai) užpildymas pagal’, ‘(428) VC (projektai) užpildymas pagal’, ‘(434) VC (produktai) užpildymas pagal’ – nurodoma, kaip bus automatiškai paskirstyta pirkimo operacijos suma atitinkamiems verslo centrams. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
🛈 Kintamųjų ‘VC užpildymas pagal’ reikšmės nuskaitomos programos Konfigūracijoje ir išsaugomos operacijos Konfigūracijoje operacijos sukūrimo metu. Taigi, pakeitus šių kintamųjų reikšmes programos Konfigūracijoje, šie pakeitimai neturės įtakos jau sukurtoms operacijoms.
Operacijos Konfigūracijos kintamųjų reikšmės matomos ir gali būti koreguojamos operacijos Informacijos lango puslapyje Konfigūracija (žr. aprašymo skyrių Operacijos Informacija).