Bendros žinios apie Pinigų modulį
Operacijos => Pinigai
Šiame modulyje registruojamos visos operacijos, kuriose dalyvauja įmonės kasos arba atsiskaitomosios sąskaitos.
Darbo su programa pradžioje Pinigų modulyje įvedami įmonės kasų ir atsiskaitomųjų sąskaitų likučiai. Taip pat šiame modulyje įvedamos materialiai atskaitingų asmenų skolos įmonei ir įmonės skolos materialiai atskaitingiems asmenims. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuose Darbo pradžia: likučių įvedimas, Kitos pajamos ir Kitos A/S pajamos.
Apie daugumą darbo Pinigų modulyje principų skaitykite aprašymo skyriuje Darbas operacijų registravimo languose. Aptarsime šio modulio ypatumus.
Bendrasis Pinigų modulio vaizdas:
Pinigų modulio lango kairėje pusėje yra Pinigų medis. Dešinėje pusėje matomas operacijų sąrašas, atitinkantis pasirinktą Pinigų medžio šaką.
Operacijų sąrašo filtras priklauso nuo to, kokia Pinigų medžio šaka yra pasirinkta.
Datos filtras gali būti taikomas bet kurioje Pinigų medžio šakoje. Pasirinkus kai kurias Pinigų medžio šakas operacijų sąrašo filtre atsiranda papildomi laukai – ‘A/S’, ‘Kasa’, ‘M.asmuo’ ir kt. Toms šokoms priklausančias operacijas galima filtruoti ne tik pagal datą, bet ir pagal šių laukų reikšmes. Daugiau apie operacijų sąrašo filtrą skaitykite aprašymo skyriuje Darbas operacijų registravimo languose.
Darbas su Pinigų medžiu vyksta panašiai, kaip ir su Sąskaitų medžiu ar su Konfigūracijos medžiu (žr. aprašymo skyrius Sąskaitų planas ir Konfigūracija).
Pinigų medžio šaka, šalia kurios yra ženkliukai (jei ji uždaryta) arba
(jei ji atidaryta), šakojasi – t.y. į ją įeina kelios kitos Pinigų medžio šakos.
Spustelkite kairį pelės klavišą ant ženkliuko arba du kartus paspauskite kairį pelės klavišą ant šakos pavadinimo – matysite į ją įeinančias Pinigų medžio šakas (kitaip sakant, atidarysite šaką). Jeigu dirbate klaviatūra – rodyklėmis ↓ ir ↑ pasirinkite reikalingą šaką ir spauskite klavišą →. Tokiu būdu rasite reikalingą Pinigų medžio šaką.
Šalia atidarytos Pinigų medžio šakos vietoj atsiranda ženkliukas
. Jeigu norite uždaryti (suskleisti) šią šaką, spauskite kairį pelės klavišą ant ženkliuko
. Jeigu dirbate klaviatūra, pasirinkite šaką, kurią norite uždaryti, ir spauskite klavišą ←.
Pinigų medžio kamienas – . Jį pasirinkus operacijų sąraše matomos visos Pinigų modulyje užregistruotos operacijos, kurių datos patenka į filtre nurodytą laikotarpį (jei datos filtras išvalytas, ekrane matysite visų Pinigų modulyje užregistruotų operacijų sąrašą).
Pinigų medžio kamienas šakojasi į dvi dalis – ‘Bankas’ ir ‘Kasa’:
Jeigu pasirinksite šaką ‘Bankas’, operacijų sąraše matysite visas operacijas, kuriose dalyvauja įmonės atsiskaitomosios sąskaitos, o jeigu pasirinksite šaką ‘Kasa’, operacijų sąraše matysite visas operacijas, kuriose dalyvauja įmonės kasos (aišku, matysite tik tas operacijas, kurios tenkina operacijų sąrašo filtro sąlygas).
Pasirinkus šaką ‘Bankas’, operacijų sąrašo filtras pasikeičia – jame atsiranda papildomi laukai:
Laukuose ‘Nuo’ ir ‘Iki’, kaip ir įprasta, galite nurodyti laikotarpį, į kurį turi patekti operacijų datos. Lauke ‘A/S’ galite nurodyti konkrečią atsiskaitomąją sąskaitą. Įjungus filtrą (t.y. paspaudus mygtuką ) ekrane matysite tik tas operacijas, kuriose dalyvauja nurodyta atsiskaitomoji sąskaita. Atsiskaitomosios sąskaitos kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašo. Šalia esančiame informaciniame lauke matysite pasirinktosios A/S pavadinimą.
Pasirinkus Pinigų medžio šaką ‘Kasa’, operacijos sąrašo filtras atrodo štai taip:
Lauke ‘Kasa’ galite nurodyti įmonės kasą. Įjungus filtrą (t.y. paspaudus mygtuką ) ekrane matysite tik tas operacijas, kuriose dalyvauja nurodyta kasa. Kasos kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Kasų sąrašo. Šalia esančiame informaciniame lauke matysite pasirinktos kasos pavadinimą.
Pinigų medžio šaka ‘Bankas’ dalijasi į tiek šakų, kiek atsiskaitomųjų sąskaitų yra jūsų įmonės Atsiskaitomųjų sąskaitų sąraše (žr. skyrių Įmonės kasos ir atsiskaitomosios sąskaitos). Pinigų medžio šaka ‘Kasa’ dalijasi į tiek šakų, kiek kasų yra jūsų įmonės Kasų sąraše:
🛈 Pinigų medyje nebus šakų, atitinkančių kasas ar atsiskaitomąsias sąskaitas, kurių kortelėse nustatytas požymis .
Pasirinkę Pinigų medžio šaką, skirtą konkrečiai A/S ar kasai, ekrane matysite tik tas operacijas, kuriose dalyvauja ši atsiskaitomoji sąskaita ar kasa
Visuose pagrindiniuose operacijų registravimo modulių languose yra operacijų tipų medis, kuriame pasirenkamas ieškomos, įvedamos ar redaguojamos operacijos tipas. Pinigų modulio medyje iš pradžių pasirenkama operacijoje dalyvaujanti atsiskaitomoji sąskaita arba kasa, ir tik po to pasirenkamas atliktos operacijos tipas.
Operacijų tipai pasirenkami, atidarius Pinigų medžio šaką, skirtą konkrečiai kasai ar A/S:
Pinigų medyje operacijos grupuojamos dviem būdais – pagal operacijos pobūdį (išlaidos, pajamos) arba pagal operacijos korespondentą (partneris, mūsų įmonės asmuo, bankas, kasa).
Taigi, operacijos tipą galite nurodyti dviem būdais – pasirinkdami jį šakoje ‘Operacijų tipai’ arba šakoje ‘Korespondentų tipai’.
Atidarę Pinigų medžio šaką ‘Operacijų tipai’, pasirinkite, kokios grupės operacijos – pajamų ar išlaidų – jus domina. Tada nurodykite Pinigų medžio šaką, kurioje nurodytas konkretus jums reikalingas operacijos tipas. Kasos operacijų tipų kiekis yra baigtinis:
Atsiskaitomųjų sąskaitų operacijų kiekis – taip pat baigtinis:
Operacijos tipą galite pasirinkti ir šakoje ‘Korespondentų tipai’. Šioje šakoje operacijų tipai išdėstyti pagal korespondentus. Jeigu rinksitės kasos operacijos tipą pagal korespondentus, Pinigų medžio šakos atrodys štai taip:
Jeigu rinksitės banko operacijos tipą pagal korespondentus, Pinigų medžio šakos atrodys štai taip:
Pinigų medžio šakose, skirtose operacijos tipo pasirinkimui pagal korespondentus, operacijų sąrašo filtre atsiranda papildomi laukai. Pasirinkus Pinigų medžio šaką Kasa, filtre atsiras papildomas laukas ‘Kasa’, pasirinkus šaką Partneriai, filtre atsiras papildomas laukas ‘Partneriai’, pasirinkus šaką A/S, filtras turės papildomą lauką ‘A/S’, pasirinkus šaką Mūsų asmenys, filtre atsiras laukas ‘Mūsų asmenys’, o pasirinkus šaką Kiti, filtras turės papildomą lauką ‘Sąskaita’, kurioje galite nurodyti konkrečią operacijoje koresponduojančią Sąskaitų plano sąskaitą. Papildomame filtro lauke nurodomas korespondento kodas – jis įvedamas ranka arba pasirenkamas iš atitinkamo sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas pasirinkto korspondento pavadinimas. Įjungus filtrą (t.y. paspaudus mygtuką ) ekrane matysite tik tas operacijas, kuriose dalyvauja nurodytas korespondentas.
Operacijų sąraše matosi operacijos, atitinkančios pasirinktą Pinigų medžio šaką ir tenkinančios filtro sąlygas.
Pavyzdys. Pasirinkę Pinigų medžio šaką Pinigai=>Kasa=>Parduotuvės kasa=>Kasos išlaidos, operacijų sąraše matysite Parduotuvės kasos išlaidų operacijas. Pasirinkę Pinigų medžio šaką Pingai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S =>Korespondentų tipai=>Partneriai=>Mokėjimo pavedimai=>Vietiniai, operacijų sąraše matysite mokėjimo pavedimus iš nurodytos A/S.
Nesvarbu, kuriuo būdu jūs nurodysite operacijos tipą – ar pasirinkę jį Pinigų medžio šakoje ‘Operacijų tipai’, ar šakoje ‘Korespondentų tipai’. Šiuo atveju skiriasi tik operacijos tipo nurodymo būdas. Operacijos įvedimas, redagavimas ir pan. vyksta tuo pačiu būdu, o vienoje šakoje įvesta operacija matoma ir kitoje tą pačią kasą ar A/S bei tą patį operacijos tipą atitinkančioje šakoje :
Taigi, Pinigų medžio šakose ‘Korespondentų tipai’ ir ‘Operacijų tipai’ yra tie patys, tik skirtingai sugrupuoti, operacijų tipai. Tokiu būdu programa laidžia pateikti operacijas pagal pasirinktą grupavimo būdą.
Pavyzdys. Pasirinkę Pinigų medžio šaką Pinigai=>Kasa=>konkreti kasa=>Operacijų tipai=>Kasos išlaidos, matysite išdavimus iš kasos mat. askaitingiems asmenims, išmokėjimus partneriams, pinigų perkėlimo iš kasos į A/S operacijas ir kitų kasos išlaidų tipo operacijas, t.y. visas pasirinktos kasos išlaidų operacijas. Pasirinkę pinigų medžio šaką Pinigai=>Kasa=>konkreti kasa=>Korespondentų tipai=>Partneriai, matysite pinigų gavimo iš partnerių į kasą operacijas ir išmokėjimus partneriams iš kasos, t.y. visas nurodytos kasos operacijas, kuriose dalyvauja partneriai.
Tokiu būdu gali būti atliekama įvairi Pinigų modulio operacijų analizė – pasirinkę įvairias Pinigų medžio šakas ir nurodę šias šakas atitinkančio operacijų sąrašo filtrus, gausite reikiamus Pinigų modulyje užregistruotų operacijų pjūvius.
Primename, kad ekrane matomą operacijų sąrašą galite atsispausdinti. Pavyzdžiui, galite atsispausdinti visus tam tikro laikotarpio išmokėjimus partneriams iš konkrečios kasos ir pan. daugiau apie šią galimybę skaitykite skyriuje Lentelių tvarkymas.
Pasirinkta Pinigų medžio šaka matoma pagrindinio Pinigų modulio lango antraštėje.
Norėdami įvesti naują Pinigų modulio operaciją, iš pradžių suraskite Pinigų medžio šaką, atitinkančią toje operacijoje dalyvaujančią kasą ar atsiskaitomąją sąskaitą ir tos operacijos tipą.
🛈 Naują Pinigų modulio operaciją galėsite įvesti tik tada, kai pasirinktoji Pinigų medžio šaka nesišakoja, t.y. nurodytas konkretus įvedamos operacijos tipas.
Pavyzdys. Programa neleis įvesti naujos operacijos, jeigu pasirinktoji Pinigų medžio šaka – ‘Kasos išlaidos’, ir leis įvesti naują operaciją, jei pasirinkta konkretų operacijos tipą nurodanti šaka – ‘Išmokėjimai partneriams’.
🛈 Jeigu Pinigų medyje pasirinkta kasa ar atsiskaitomoji sąskaita, kurios kortelėje nustatytas požymis , programa neleis įvesti naujų operacijų ar redaguoti anksčiau įvestas operacijas. Tokiu atveju galima tik anksčiau įvestų tokios kasos ar A/S operacijų peržiūra.
Daugumos Pinigų modulio operacijų įvedimas vyksta pagrindinio Pinigų modulio lango apatinėje dalyje ‘Kūneliai’
Tik mokėjimo pavedimai ir debeto pavedimai įvedami atskiruose jų įvedimui skirtuose languose. Apie konkrečių tipų Pinigų modulio operacijų įvedimą skaitykite tuose aprašymo skyriuose, kurie skirti konkretiems operacijų tipams.
Iš pagrindinio Pinigų modulio lango galite išsikviesti įmonės kasų ir atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašus. Toje lango dalyje, kurioje yra Pinigų medis, paspauskite dešinį pelės klavišą. Ekrane pasirodys papildomas meniu, kuriame galite nurodyti, kurį sąrašą – kasų ar atsiskaitomųjų sąskaitų – jūs norite gauti
Jei renkatės pele, tai tiesiog paspauskite kairį pelės klavišą ant norimo sąrašo pavadinimo. Jei naudojatės klaviatūra, rodyklėmis pasirinkite norimą sąrašą ir spauskite Enter.
Atsidariusį Kasų ar A/S sąrašą galite papildyti (įvesti naują įrašą) ar koreguoti.
Kasų ar A/S sąrašuose atlikti papildymai ar pakoregavimai automatiškai nepakeis atidarytame Pinigų modulio lange esančio Pinigų medžio. Pinigų medis bus atnaujintas pakartotinai atidarius Pinigų modulio langą.
Paspaudus mygtuką (o taip pat klavišą F9 arba dešinįjį pelės mygtuką toje lango dalyje, kurioje yra operacijų sąrašas) pasirinktai operacijai iškviečiamos papildomos programos funkcijos. Kai kurios iš jų (Informacija, Audituoti, Atšaukti auditavimą, Akceptuoti ir Atšaukti akceptavimą) yra aprašytos skyriuje Įrankiai. Trumpai aptarsime kitas Pinigų modulio Įrankių funkcijas:
- Apskaitos blankai – apskaitos blankų priskyrimas pasirinktai operacijai. Plačiau apie tai aprašymo skyriuje Apskaitos blankai.
- Verslo centrai – pasirinktos operacijos priskyrimas verslo centrams. Plačiau apie tai aprašymo skyriuje Verslo centrų apskaita.
- PP atsiskaitymai – galite pilnai arba dalinai padengti dėl pasirinktos operacijos atsiradusį įsiskolinimą. Plačiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje PP atsiskaitymai.
🛈 Čia taip pat gali būti išvardintos ir kitos Įrankių funkcijos, tuo atveju, jeigu esate įsigiję ir įdiegę papildomų buhalterinės apskaitos programos EuroSkaita modulių.
Aptarsime konkrečius Pinigų modulyje registruojamų operacijų tipus.
Pajamavimas iš asmens
Operacija, kurios tipas ‘Pajamavimas iš asmens’ – tai įplaukų į kasą užregistravimas, kai pinigai ateina iš jūsų įmonės asmens.
Šio tipo operacijas atitinkančios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Operacijų tipai=>Kasos pajamos=>Gavimai iš materialiai atsakingų asmenų
arba
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Korespondentų tipai=>Mūsų asmenys=>Gavimai iš materialiai atsakingų asmenų
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujantį asmenį – operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘M.asmuo’. Asmens kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Mūsų asmenų sąrašo.
Įvedant naują operaciją, kurios tipas – ‘pajamavimas iš asmens’, pildomi tokie laukai:
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Po operacijos patvirtinimo greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos tipo pavadinimas.
- Suma. Lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal pasirinktos kasos valiutą ir nėra koreguojama.
- Kasa. Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma įmonės kasa, į kurią registruojamos įplaukos iš asmens. Pirmajame lauke matomas kasos kodas, o antrajame – jos pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Pagrindas. Galite nurodyti įvedamo mokėjimo paskirtį, sutarties ar kito dokumento, kuriuo remiantis atliekamas apmokėjimas, numerį. Šio lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas. Čia įvesta informacija matoma Kasos knygoje.
- Dok. Šiame lauke gali būti įvestas operacijos dokumento (kasos pajamų orderio) numeris. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Apskaitos blankai.
- Kodas. Šiame lauke nurodomas asmens kodas. Jis įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Mūsų asmenų sąrašo. Greta esančiuose informaciniuose laukuose matomi pasirinkto asmens vardas ir pavardė.
🛈Pajamavimo iš asmens operacijos įvedimo metu programa leis nurodyti tik tokį asmenį, kurio kortelėje nustatytas požymis ‘Atskaitingas’ (žr. aprašymo skyrių Mūsų asmenys).
Pajamavimo iš asmens operacijos sąskaitų korespondencija
🛈 Kasos sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios kasos kortelėje, lauke ‘Pinigų sąskaita’.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Kasa | + | Operacijos suma | |||
Materialiai atsakingas asmuo | + | Materialiai atsakingo asmens | Operacijos suma |
Išdavimas asmeniui
Operacija, kurios tipas ‘Išdavimas asmeniui’ – tai pinigų išdavimo asmeniui iš kasos užregistravimas.
Šio tipo operacijas atitinkančios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Operacijų tipai=>Kasos išlaidos=>Išdavimai materialiai atsakingiems asmenims
arba
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Korespondentų tipai=>Mūsų asmenys=>Išdavimai materialiai atsakingiems asmenims
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujantį asmenį – operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘M.asmuo’. Asmens kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Mūsų asmenų sąrašo.
Įvedant naują operaciją, kurios tipas – ‘Išdavimas asmeniui’, pildomi tokie laukai:
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Po operacijos patvirtinimo greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos tipo pavadinimas.
- Suma. Lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal pasirinktos kasos valiutą ir nėra koreguojama.
- Kasa. Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma įmonės kasa, iš kurios išduodami pinigai asmeniui. Pirmajame lauke matomas kasos kodas, o antrajame – jos pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Pagrindas. Galite nurodyti operacijos paskirtį, sutarties ar kito dokumento, kuriuo remiantis atliekamas pinigų išdavimas, numerį. Šio lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas. Čia įvesta informacija matoma Kasos knygoje.
- Dok. Šiame lauke gali būti įvestas operacijos dokumento (kasos išlaidų orderio) numeris. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Apskaitos blankai.
- Kodas. Šiame lauke nurodomas asmens kodas. Jis įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Mūsų asmenų sąrašo. Greta esančiuose informaciniuose laukuose matomi pasirinkto asmens vardas ir pavardė.
🛈 Išdavimo asmeniui operacijos įvedimo metu programa leis nurodyti tik tokį asmenį, kurio kortelėje nustatytas požymis ‘Atskaitingas’ (žr. aprašymo skyrių Mūsų asmenys).
Išdavimo asmeniui operacijos sąskaitų korespondencija
🛈 Kasos sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios kasos kortelėje, lauke ‘Pinigų sąskaita’.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma |
Materialiai atsakingas asmuo | + | Materialiai atsakingas asmuo | Operacijos suma | |
Kasa | + | Operacijos suma |
Gavimas iš partnerio
Operacija, kurios tipas ‘Gavimas iš partnerių’ – tai įplaukų į kasą užregistravimas, kai pinigai ateina iš partnerio.
Šio tipo operacijas atitinkančios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Operacijų tipai=>Kasos pajamos=>Gavimai iš partnerių
arba
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Korespondentų tipai=>Partneriai=>Gavimai iš partnerių
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujantį partnerį – operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘Partneris’. Partnerio kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Partnerių sąrašo.
Gavimo iš partnerio tipo operacijos įvedimo metu galima padengti klientų skolas, nurodant konkrečias skolas generuojančias operacijas. Apie šią galimybę skaitykite toliau šiame skyriuje.
Įvedant naują operaciją, kurios tipas – ‘gavimas iš partnerio’, pildomi tokie laukai:
- Partneris. Šiame lauke nurodomas partneris. Partnerio kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Partnerių sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas pasirinkto partnerio pavadinimas.
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Po operacijos patvirtinimo greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos tipo pavadinimas.
- Suma. Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nenustatytas
, lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal pasirinktos kasos valiutą ir nėra koreguojama.
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis yra nustatytas , laukas ‘Suma’ – nepildomas, jį automatiškai užpildo pati programa pagal dengiamas nurodytų operacijų sumas. Daugiau apie tai skaitykite skyriuje Dengiamų operacijų pasirinkimas iš sąrašo.
- Iš sąrašo. Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nenustatytas
, tai operacijos suma lauke ‘Suma’ įvedama ranka.
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nustatytas , tai įvedama operacija dengia vienos ar kelių nurodytų operacijų įsiskolinimus partneriui. Tokiu atveju operacijos lauko ‘Suma’ reikšmė yra automatiškai paskaičiuojama – ji lygi bendrai dengimo sumai. Daugiau apie tai skaitykite toliau esančiame skyrelyje Dengiamų operacijų pasirinkimas iš sąrašo.
- Avansinis. Jeigu šio lauko požymis yra nustatytas
, generuojant šios operacijos sąskaitų korespondenciją dalyvaus avansinių klientų mokėjimų sąskaita.
- Kasa. Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma įmonės kasa, į kurią registruojamos įplaukos iš partnerio. Pirmajame lauke matomas kasos kodas, o antrajame – jos pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Dok. Šiame lauke gali būti įvestas operacijos dokumento (kasos pajamų orderio) numeris. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Apskaitos blankai.
- Pagrindas. Šiame lauke galite nurodyti įvedamo apmokėjimo paskirtį, sutarties ar kito dokumento, kuriuo remiantis atliekamas apmokėjimas, numerį. Šio lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas. Čia įvesta informacija matoma Kasos knygoje.
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nustatytas ir pasirinktoje operacijoje (pasirinktose operacijose) nurodytas dokumento numeris, tai lauke ‘Pagrindas’ automatiškai įrašomas apmokamų operacijų dokumento numeriai ir tų operacijų dengimo sumos.
Šalia automatiškai užpildytos lauko ‘Pagrindas’ reikšmės galite įvesti bet kokį papildomą tekstą.
Jeigu po dengiamų operacijų pasirinkimo iš sąrašo vėl pažymėsite lauką ‘Iš sąrašo’ (t.y. norėsite dar kartą rinktis dengiamas operacijas iš sąrašo), ekrane matysite langą:
Paspaudę mygtuką galėsite papildyti pasirinktų operacijų sąrašą, t.y. prie jau pasirinktų operacijų sąrašo bus prijungtos papildomai nurodytos operacijos, o registruojamos operacijos suma bus padidinta papildomai dengiama suma.
Paspaudę mygtuką atnaujinsite pasirinktų operacijų sąrašą, t.y. panaikinsite atliktą operacijų pasirinkimą ir iš naujo pasirinksite dengiamas operacijas.
Paspaudę mygtuką atmesite pakartotinį dengiamų operacijų pasirinkimą iš sąrašo.
Gavimo iš partnerio operacijos sąskaitų korespondencija
🛈 Kasos sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios kasos kortelėje, lauke ‘Pinigų sąskaita’.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Kasa | + | Operacijos suma | |||
Klientai (Klientų mokėjimai, mokėjimai klientams) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis nėra nustatytas, o partnerio kortelėje nustatytas statuso požymis ‘Klientas’ arba statuso požymis ‘Tiekėjas’ (arba nustatyti abu šie požymiai – ir ‘Klientas’, ir ‘Tiekėjas’). | |
Kiti klientai (Neapibrėžti klientai) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis nėra nustatytas ir partnerio kortelėje esantys ‘Statuso’ požymio laukai ‘Klientas’ ir ‘Tiekėjas’ taip pat nėra nustatyti (nei vienas, nei kitas). | |
Kl. Avansai (Avansiniai klientų mokėjimai) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis yra nustatytas. |
Išmokėjimas partneriui
Operacija, kurios tipas ‘Išmokėjimas partneriui’ – tai pinigų išmokėjimo partneriui iš kasos užregistravimas.
Šio tipo operacijas atitinkančios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Operacijų tipai=>Kasos išlaidos=>Išmokėjimai partneriams
arba
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Korespondentų tipai=>Partneriai=>Išmokėjimai partneriams
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujantį partnerį – operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘Partneris’. Partnerio kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Partnerių sąrašo.
Išmokėjimo partneriui operacijos įvedimo metu galima padengti įsiskolinimus tiekėjams, nurodant konkrečias operacijas, generuojančias įsiskolinimus partneriams. Apie šią galimybę skaitykite toliau šiame skyriuje.
Įvedant naują operaciją, kurios tipas – ‘Išmokėjimai partneriui’, pildomi tokie laukai:
- Partneris. Šiame lauke nurodomas partneris, kuriam išmokami pinigai. Partnerio kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Partnerių sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas pasirinkto partnerio pavadinimas.
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Po operacijos patvirtinimo greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos tipo pavadinimas.
- Suma. Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nenustatytas
, lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal pasirinktos kasos valiutą ir nėra koreguojama.
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis yra nustatytas , laukas ‘Suma’ – nepildomas, jį automatiškai užpildo pati programa pagal dengiamas nurodytų operacijų sumas. Daugiau apie tai skaitykite skyriuje Dengiamų operacijų pasirinkimas iš sąrašo.
- Iš sąrašo. Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nenustatytas
, tai operacijos suma lauke ‘Suma’ įvedama ranka.
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nustatytas , tai įvedama operacija dengia vienos ar kelių nurodytų operacijų įsiskolinimus partneriui. Tokiu atveju operacijos lauko ‘Suma’ reikšmė yra automatiškai paskaičiuojama – ji lygi bendrai dengimo sumai. Daugiau apie tai skaitykite toliau esančiame skyrelyje Dengiamų operacijų pasirinkimas iš sąrašo.
- Avansinis. Jeigu šio lauko požymis yra nustatytas
, generuojant šios operacijos sąskaitų korespondenciją dalyvaus avansinių klientų mokėjimų sąskaita.
- Kasa. Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma įmonės kasa, iš kurios išmokami pinigai partneriui. Pirmajame lauke matomas kasos kodas, o antrajame – jos pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Dok. Šiame lauke gali būti įvestas operacijos dokumento (kasos išlaidų orderio) numeris. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Apskaitos blankai.
- Pagrindas. Šiame lauke galite nurodyti įvedamo apmokėjimo paskirtį, sutarties ar kito dokumento, kuriuo remiantis atliekamas apmokėjimas, numerį. Šio lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas. Čia įvesta informacija matoma Kasos knygoje.
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nustatytas ir pasirinktoje operacijoje (pasirinktose operacijose) nurodytas dokumento numeris, tai lauke ‘Pagrindas’ automatiškai įrašomas apmokamų operacijų dokumento numeriai ir tų operacijų dengimo sumos.
Šalia automatiškai užpildytos lauko ‘Pagrindas’ reikšmės galite įvesti bet kokį papildomą tekstą.
Jeigu po dengiamų operacijų pasirinkimo iš sąrašo vėl pažymėsite lauką ‘Iš sąrašo’ (t.y. norėsite dar kartą rinktis dengiamas operacijas iš sąrašo), ekrane matysite langą:
Paspaudę mygtuką galėsite papildyti pasirinktų operacijų sąrašą, t.y. prie jau pasirinktų operacijų sąrašo bus prijungtos papildomai nurodytos operacijos, o registruojamos operacijos suma bus padidinta papildomai dengiama suma.
Paspaudę mygtuką atnaujinsite pasirinktų operacijų sąrašą, t.y. panaikinsite atliktą operacijų pasirinkimą ir iš naujo pasirinksite dengiamas operacijas.
Paspaudę mygtuką atmesite pakartotinį dengiamų operacijų pasirinkimą iš sąrašo.
Išmokėjimo partneriui operacijos sąskaitų korespondencija
🛈 Kasos sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios kasos kortelėje, lauke ‘Pinigų sąskaita’.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Kasa | + | Operacijos suma | |||
Tiekėjai (Mokėjimai tiekėjams, gavimai iš tiekėjų) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis nėra nustatytas, o partnerio kortelėje nustatytas statuso požymis ‘Klientas’ arba statuso požymis ‘Tiekėjas’ (arba nustatyti abu šie požymiai – ir ‘Klientas’, ir ‘Tiekėjas’). | |
Kiti tiekėjai (Neapibrėžti tiekėjai) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis nėra nustatytas ir partnerio kortelėje esantys ‘Statuso’ požymio laukai ‘Klientas’ ir ‘Tiekėjas’ taip pat nėra nustatyti (nei vienas, nei kitas). | |
Avansai (Avansiniai mokėjimai tiekėjams) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis yra nustatytas. |
Kitos pajamos
Operacija, kurios tipas ‘Kitos pajamos’ – tai įplaukų į kasą užregistravimas, kai operacijos korespondentas – ne partneris, ne asmuo ir ne bankas. Tokio tipo operacijose nurodomas korespondentas – konkreti sąskaitų plano sąskaita. Šio tipo operacijos skirtos kasos likučiams įvesti (balanso likučių įvedimo metu) bei įvairioms kitoms kasos pajamoms užregistruoti.
Šio tipo operacijas atitinkančios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Operacijų tipai=>Kasos pajamos=>Kitos pajamos
arba
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Korespondentų tipai=>Kitos=>Kitos pajamos
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujančią sąskaitą – operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘Sąskaita’. Sąskaitos kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Sąskaitų sąrašo.
Įvedant naują operaciją, kurios tipas ‘Kitos pajamos’, pildomi tokie laukai:
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Po operacijos patvirtinimo greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos tipo pavadinimas.
- Suma. Lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal pasirinktos kasos valiutą ir nėra koreguojama.
- Kasa. Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma įmonės kasa. Pirmajame lauke matomas kasos kodas, o antrajame – kasos pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Dok. Šiame lauke galima nurodyti operacijos dokumento numerį. Lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas.
- Pagrindas. Galite nurodyti operacijos paskirtį, sutarties ar kito dokumento, kuriuo remiantis atliekamas pajamų užregistravimas, pavadinimą. Šio lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas. Čia įvesta informacija matoma Kasos knygoje.
- Sąskaita. Šiame lauke nurodomas sąskaita.
Sąskaitos kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Sąskaitų sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas pasirinktos sąskaitos pavadinimas.
Kitų pajamų operacijos sąskaitų korespondencija
🛈 Kasos sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios kasos kortelėje, lauke ‘Pinigų sąskaita’.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Kasa | + | Operacijos suma | |||
Sąskaita, nurodyta operacijos lauke ‘Sąskaita’ | + | Operacijos suma |
Kitos išlaidos
Operacija, kurios tipas ‘Kitos išlaidos’ – tai kasos išlaidų užregistravimas, kai operacijos korespondentas – ne partneris, ne asmuo ir ne bankas. Tokio tipo operacijose nurodomas korespondentas – konkreti sąskaitų plano sąskaita.
Šio tipo operacijas atitinkančios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Operacijų tipai=>Kasos išlaidos=>Kitos išlaidos
arba
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Korespondentų tipai=>Kitos=>Kitos išlaidos
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujančią sąskaitą – operacijos filtre bus laukas ‘Sąskaita’. Sąskaitos kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Sąskaitų sąrašo.
Įvedant naują operaciją, kurios tipas – ‘Kitos išlaidos’, pildomi tokie laukai:
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Po operacijos patvirtinimo greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos tipo pavadinimas.
- Suma. Lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal pasirinktos kasos valiutą ir nėra koreguojama.
- Kasa. Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma įmonės kasa. Pirmajame lauke matomas kasos kodas, o antrajame – kasos pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Dok. Šiame lauke galima nurodyti operacijos dokumento numerį. Lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas.
- Pagrindas. Galite nurodyti operacijos paskirtį, sutarties ar kito dokumento, kuriuo remiantis atliekamas išlaidų užregistravimas, pavadinimą. Šio lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas. Čia įvesta informacija matoma Kasos knygoje.
- Sąskaita . Šiame lauke nurodomas sąskaita.
Sąskaitos kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Sąskaitų sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas pasirinktos sąskaitos pavadinimas.
Kitų išlaidų operacijos sąskaitų korespondencija
🛈 Kasos sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios kasos kortelėje, lauke ‘Pinigų sąskaita’.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Sąskaita, nurodyta operacijos lauke ‘Sąskaita’ | + | Operacijos suma | |||
Kasa | + | Operacijos suma |
Bankas-Kasa
Operacija, kurios tipas ‘Bankas-Kasa’ – tai pinigų perkėlimo iš atsiskaitomosios sąskaitos į įmonės kasą užregistravimas. Šio tipo operacijos matomos ir gali būti įvedamos ir kasai skirtoje Pinigų medžio šakoje, ir atsiskaitomajai sąskaitai skirtoje Pinigų medžio šakoje.
Operacijas, kurių tipas ‘Bankas-Kasa’, atitinka šios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Operacijų tipai=>A/S išlaidos=>Bankas-Kasa
arba
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Korespondentų tipai=>Kasa=>Bankas-Kasa
arba
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Operacijų tipai=>Kasos pajamos=>Bankas-Kasa
arba
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Korespondentų tipai=>A/S=>Bankas-Kasa
🛈 Šias keturias Pinigų medžio šakas atitinkantis operacijų sąrašas yra tas pats. Operacijai, kurios tipas ‘Bankas-Kasa’, galite pasirinkti bet kurią iš šių šakų.
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujančią atsiskaitomąją sąskaitą arba kasą. Jeigu pasirinksite Pinigų medžio šaką, kurioje nurodyta konkreti kasa, operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘A/S’. Jeigu pasirinksite Pinigų medžio šaką, kurioje nurodyta konkreti atsiskaitomoji sąskaita, operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘Kasa’. Kasos arba A/S kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš atitinkamo sąrašo.
Įvedant naują ‘Bankas-Kasa’ tipo operaciją. jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės kasa, pildomi tokie laukai:
(Šiuo atveju operacijos įvedimo metu nurodoma atsiskaitomoji sąskaita.)
Įvedant naują ‘Bankas-Kasa’ tipo operaciją. jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės atsiskaitomoji sąskaita, pildomi tokie laukai:
(Šiuo atveju operacijos įvedimo metu nurodoma kasa.)
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Po operacijos patvirtinimo greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos tipo pavadinimas.
- Suma. Lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal pinigų medyje pasirinktos kasos ar atsiskaitomosios sąskaitos valiutą ir nėra koreguojama.
- A/S (tuo atveju, jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės kasa)
Šiame lauke nurodoma įmonės atsiskaitomoji sąskaita, iš kurios į kasą perkeliami pinigai. Įveskite atsiskaitomosios sąskaitos kodą ranka arba pasirinkite iš Atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas banko pavadinimas.
- A/S (tuo atveju, jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės atsiskaitomoji sąskaita)
Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma įmonės atsiskaitomoji sąskaita, iš kurios į kasą perkeliami pinigai. Pirmajame lauke matomas A/S kodas, o antrajame – banko pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Kasa (tuo atveju, jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės kasa)
Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma įmonės kasa, į kurią iš banko perkeliami pinigai. Pirmajame lauke matomas kasos kodas, o antrajame – jos pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Kasa (tuo atveju, jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės atsiskaitomoji sąskaita)
Šiame lauke nurodoma įmonės kasa, į kurią iš banko perkeliami pinigai. Įveskite kasos kodą ranka arba pasirinkite iš Kasų sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas kasos pavadinimas.
🛈 Programa neleis patvirtinti operacijos, jeigu kasos ir atsiskaitomosios sąskaitos valiutos nesutampa.
- Dok. Šiuose dviejuose laukuose gali būti įvesti operacijos dokumentų numeriai. Pirmajame lauke nurodomas banko dokumento numeris, antrajame – kasos dokumento (kasos pajamų orderio) numeris. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Apskaitos blankai.
- Pagrindas. Galite nurodyti operacijos paskirtį, sutarties ar kito dokumento, kuriuo remiantis atliekamas pinigų perkėlimas, numerį. Šio lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas. Čia įvesta informacija matoma Kasos knygoje ir A/S žiniaraštyje.
Operacijos Bankas-Kasa sąskaitų korespondencija
🛈 Kasos sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios kasos kortelėje, lauke ‘Pinigų sąskaita’. A/S sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios A/S kortelėje, lauke ‚Pinigų sąskaita‘.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Kasa | + | Operacijos suma | |||
A/S | + | Operacijos suma |
Kasa-Bankas
Operacija, kurios tipas ‘Kasa-Bankas’ – tai pinigų perkėlimo iš įmonės kasos į atsiskaitomąją sąskaitą užregistravimas. Šio tipo operacijos matomos ir gali būti įvedamos ir kasai skirtoje Pinigų medžio šakoje, ir atsiskaitomajai sąskaitai skirtoje Pinigų medžio šakoje.
Operacijas, kurių tipas ‘Kasa-Bankas’, atitinka šios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Operacijų tipai=>A/S pajamos=>Kasa-Bankas
arba
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Korespondentų tipai=>Kasa=>Kasa-Bankas
arba
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Operacijų tipai=>Kasos išlaidos=>Kasa-Bankas
arba
Pinigai=>Kasa=>konkreti jūsų įmonės kasa=>Korespondentų tipai=>A/S=>Kasa-Bankas
🛈 Šias keturias Pinigų medžio šakas atitinkantis operacijų sąrašas yra tas pats. Operacijai, kurios tipas ‘Kasa-Bankas’, galite pasirinkti bet kurią iš šių šakų.
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujančią atsiskaitomąją sąskaitą arba kasą. Jeigu pasirinksite Pinigų medžio šaką, kurioje nurodyta konkreti kasa, operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘A/S’. Jeigu pasirinksite Pinigų medžio šaką, kurioje nurodyta konkreti atsiskaitomoji sąskaita, operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘Kasa’. Kasos arba A/S kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš atitinkamo sąrašo.
Įvedant naują ‘Kasa-Bankas’ tipo operaciją. jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės kasa, pildomi tokie laukai:
(Šiuo atveju operacijos įvedimo metu nurodoma atsiskaitomoji sąskaita.)
Įvedant naują ‘Kasa-Bankas’ tipo operaciją. jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės atsiskaitomoji sąskaita, pildomi tokie laukai:
(Šiuo atveju operacijos įvedimo metu nurodoma kasa.)
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Po operacijos patvirtinimo greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos tipo pavadinimas.
- Suma. Lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal Pinigų medyje pasirinktos kasos ar atsiskaitomosios sąskaitos valiutą ir nėra koreguojama.
- A/S (tuo atveju, jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės kasa)
Šiame lauke nurodoma įmonės atsiskaitomoji sąskaita, į kurią iš kasos perkeliami pinigai. Įveskite atsiskaitomosios sąskaitos kodą ranka arba pasirinkite iš Atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas banko pavadinimas.
- A/S (tuo atveju, jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės atsiskaitomoji sąskaita)
Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma įmonės atsiskaitomoji sąskaita, iš kurios į kasą perkeliami pinigai. Pirmajame lauke matomas A/S kodas, o antrajame – banko pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Kasa (tuo atveju, jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės kasa)
Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma įmonės kasa, iš kurios į banką perkeliami pinigai. Pirmajame lauke matomas kasos kodas, o antrajame – jos pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Kasa (tuo atveju, jei operacijos įvedimo metu pasirinkta Pinigų medžio šaka, kurioje nurodyta konkreti įmonės atsiskaitomoji sąskaita)
Šiame lauke nurodoma įmonės kasa, iš kurios į banką perkeliami pinigai. Įveskite kasos kodą ranka arba pasirinkite iš Kasų sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas kasos pavadinimas.
🛈 Programa neleis patvirtinti operacijos, jeigu kasos ir atsiskaitomosios sąskaitos valiutos nesutampa.
- Dok. Šiuose dviejuose laukuose gali būti įvesti operacijos dokumentų numeriai. Pirmajame lauke nurodomas banko dokumento numeris, antrajame – kasos dokumento (kasos pajamų orderio) numeris. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Apskaitos blankai.
- Pagrindas. Galite nurodyti operacijos paskirtį, sutarties ar kito dokumento, kuriuo remiantis atliekamas pinigų perkėlimas, numerį. Šio lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas. Čia įvesta informacija matoma Kasos knygoje ir A/S žiniaraštyje.
Operacijos Kasa-Bankas sąskaitų korespondencija
🛈 Kasos sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios kasos kortelėje, lauke ‘Pinigų sąskaita’. A/S sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios A/S kortelėje, lauke ‚Pinigų sąskaita‘.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
A/S | + | Operacijos suma | |||
Kasa | + | Operacijos suma |
A/S įplaukos
Operacija, kurios tipas ‘A/S įplaukos’ – tai įplaukų į banką užregistravimas, kai pinigai ateina iš partnerio.
Šio tipo operacijas atitinkančios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Operacijų tipai=>A/S pajamos=>Įplaukos į sąskaitą
arba
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Korespondentų tipai=>Partneriai=>Įplaukos į sąskaitą
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujantį partnerį – operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘Partneris’. Partnerio kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Partnerių sąrašo.
Įvedant naują šio tipo operaciją pildomi tokie laukai:
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Po operacijos patvirtinimo greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos tipo pavadinimas.
- Suma. Lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal pasirinktos atsiskaitomosios sąskaitos valiutą ir nėra koreguojama.
- Avansinis. Jeigu šio lauko požymis yra nustatytas
, generuojant šios operacijos sąskaitų korespondenciją dalyvaus avansinių klientų mokėjimų sąskaita.
- Paskirtis. Galite nurodyti įvedamo mokėjimo paskirtį. Šio lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas. Čia įvesta informacija matoma A/S žiniaraštyje.
- A/S. Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma Įmonės atsiskaitomoji sąskaita, į kurią registruojamos įplaukos iš partnerio. Pirmajame lauke matomas atsiskaitomosios sąskaitos kodas, o antrajame – banko pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Dok. Šiame lauke galima nurodyti dokumento, pagal kurį pinigai įplaukė į sąskaitą, numerį. Lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas.
- Partneris. Šiame lauke nurodomas partneris.
Partnerio kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš sąrašo. Šio lauko reikšmę galite rinktis iš Partnerių sąrašo arba nustatyti pagal nurodytą partnerio atsiskaitomąją sąskaitą. Greta esančiame informaciniame lauke matomas pasirinkto partnerio pavadinimas.
Pasirinkimas iš Partnerių sąrašo vyksta įprastai – paspaudus klavišą F3 lauke ‘Partneris’ arba šalia lauko esantį mygtuką . Registruojant įplaukas į sąskaitą galite operacijos partnerį nustatyti pagal nurodytą partnerio atsiskaitomąją sąskaitą. Paspauskite klavišą F7 lauke ‘Partneris’ arba šalia lauko esantį mygtuką
. Ekrane atsiradusiame programos lange ‘Partnerio paieška pagal A/S’, lauke ‘Banko sąskaita’ įveskite žinomą partnerio atsiskaitomąją sąskaitą. Paspaudus klavišą Enter, F5 arba mygtuką
lange matysite sąrašą partnerių, kurių atsiskaitomosios sąskaitos numeris sutampa su įvestuoju:
Pasirinkite šio sąrašo įrašą (partnerį), kuris jums tinka, ir spauskite mygtuką arba jį atitinkančią klavišų kombinaciją Ctrl+Enter. Programos langas ‘Partnerio paieška pagal A/S’ užsidarys, o operacijos įvedimo lange, lauke ‘Partneris’ bus įrašyta pasirinktoji reikšmė.
Jeigu paspausite mygtuką arba jį atitinkantį klavišą Esc, programos langas ‘Partnerio paieška pagal A/S’ užsidarys nepatvirtinus jokio pasirinkimo.
A/S įplaukų operacijos sąskaitų korespondencija
🛈 A/S sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios A/S kortelėje, lauke ‚Pinigų sąskaita‘.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
A/S | + | Operacijos suma | |||
Kl. Avansai (Avansiniai klientų mokėjimai) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis yra nustatytas. | |
Klientai (Klientų mokėjimai, mokėjimai klientams) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis nėra nustatytas, o partnerio kortelėje nustatytas statuso požymis ‘Klientas’ arba statuso požymis ‘Tiekėjas’ (arba nustatyti abu šie požymiai – ir ‘Klientas’, ir ‘Tiekėjas’). | |
Kiti klientai (Neapibrėžti klientai) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis nėra nustatytas ir partnerio kortelėje esantys ‘Statuso’ požymio laukai ‘Klientas’ ir ‘Tiekėjas’ taip pat nėra nustatyti (nei vienas, nei kitas). |
Kitos A/S pajamos
Operacija, kurios tipas ‘Kitos A/S pajamos’ – tai įplaukų į banką užregistravimas, kai operacijos korespondentas – ne partneris ir ne kasa. Tokio tipo operacijose nurodomas korespondentas – konkreti sąskaitų plano sąskaita. Šio tipo operacijos skirtos atsiskaitomosios sąskaitos likučiams įvesti (balanso likučių įvedimo metu), priskaičiuotų banko palūkanų įvedimui ir pan.
Šio tipo operacijas atitinkančios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Operacijų tipai=>A/S pajamos=>Kitos pajamos
arba
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Korespondentų tipai=>Kiti=>Kitos pajamos
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujančią sąskaitą – operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘Sąskaita’. Sąskaitos kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Sąskaitų sąrašo.
Įvedant naują šio tipo operaciją pildomi tokie laukai:
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Po operacijos patvirtinimo greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos tipo pavadinimas.
- Suma. Lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal pasirinktos atsiskaitomosios sąskaitos valiutą ir nėra koreguojama.
- A/S. Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma Įmonės atsiskaitomoji sąskaita, į kurią registruojamos įplaukos. Pirmajame lauke matomas atsiskaitomosios sąskaitos kodas, o antrajame – banko pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Dok. Šiame lauke galima nurodyti dokumento, pagal kurį pinigai įplaukė į sąskaitą, numerį. Lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas.
- Sąskaita. Šiame lauke nurodomas sąskaita.
Sąskaitos kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Sąskaitų sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas pasirinktos sąskaitos pavadinimas.
Operacijos įvedimo metu lauko ‘Sąskaita’ reikšmė pasiūloma pagal A/S kortelėje, lauke ‘Pajamų sąskaita’ nurodytą reikšmę (žr. skyrių Įmonės kasos ir atsiskaitomosios sąskaitos).
Kitų A/S pajamų operacijos sąskaitų korespondencija
🛈 A/S sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios A/S kortelėje, lauke ‚Pinigų sąskaita‘.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
A/S | + | Operacijos suma | |||
Sąskaita, nurodyta operacijos lauke ‘Sąskaita’ | + | Operacijos suma |
Kitos A/S išlaidos
Operacija, kurios tipas ‘Kitos A/S išlaidos’ – tai atsiskaitomosios sąskaitos išlaidų užregistravimas, kai operacijos korespondentas – ne partneris ir ne kasa. Tokio tipo operacijose nurodomas korespondentas – konkreti sąskaitų plano sąskaita. Šio tipo operacijos skirtos užregistruoti mokamoms palūkanoms, komisiniams, apmokėjimams už banko paslaugas ir pan.
Šio tipo operacijas atitinkančios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Operacijų tipai=>A/S išlaidos=>Kitos išlaidos
arba
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Korespondentų tipai=>Kiti=>Kitos išlaidos
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujančią sąskaitą – operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘Sąskaita’. Sąskaitos kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Sąskaitų sąrašo.
Įvedant naują šio tipo operaciją pildomi tokie laukai:
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Po operacijos patvirtinimo greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos tipo pavadinimas.
- Suma. Lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal pasirinktos atsiskaitomosios sąskaitos valiutą ir nėra koreguojama.
- A/S. Dviejuose informaciniuose laukuose nurodoma Įmonės atsiskaitomoji sąskaita. Pirmajame lauke matomas atsiskaitomosios sąskaitos kodas, o antrajame – banko pavadinimas.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Dok. Šiame lauke galima nurodyti dokumento, pagal kurį pinigai įplaukė į sąskaitą, numerį. Lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas.
- Sąskaita. Šiame lauke nurodomas sąskaita.
Sąskaitos kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Sąskaitų sąrašo. Greta esančiame informaciniame lauke matomas pasirinktos sąskaitos pavadinimas.
Operacijos įvedimo metu lauko ‘Sąskaita’ reikšmė pasiūloma pagal A/S kortelėje, lauke ‘Sąnaudų sąskaita’ nurodytą reikšmę (žr. skyrių Įmonės kasos ir atsiskaitomosios sąskaitos).
Kitų A/S išlaidų operacijos sąskaitų korespondencija
🛈 A/S sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios A/S kortelėje, lauke ‚Pinigų sąskaita‘.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
Sąskaita, nurodyta operacijos lauke ‘Sąskaita’ | + | Operacijos suma | |||
A/S | + | Operacijos suma |
Mokėjimo pavedimas
Operacija, kurios tipas ‘Mokėjimo pavedimas’ – tai mokjimo pavedimo partneriui užregistravimas.
Šio tipo operacijas atitinkančios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Operacijų tipai=>A/S išlaidos=>Mokėjimo pavedimai=>Vietiniai
arba
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Korespondentų tipai=>Partneriai=> Mokėjimo pavedimai=>Vietiniai
Šias Pinigų medžio šakas atitinkančiam operacijų sąrašui galite pritaikyti ne tik datos filtrą, bet ir atrinkti operacijas pagal jose dalyvaujantį partnerį – operacijų sąrašo filtre bus laukas ‘Partneris’. Partnerio kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Partnerių sąrašo.
Mokėjimo pavedimo įvedimo metu galima padengti įsiskolinimus tiekėjams, nurodant konkrečias operacijas, generuojančias įsiskolinimus partneriams. Apie šią galimybę skaitykite toliau šiame skyriuje.
Mokėjimo pavedimų tipo operacijos automatiškai neakceptuojamos, nepriklausomai nuo Konfigūracijos kintamojo ‘(142) Automatinis akceptavimas’ reikšmės (žr. aprašymo skyrių Operacijų akceptavimas). Mokėjimo pavedimai akceptuojami atskirai. Be visų įprastinių akceptavimo būdų (akceptuoti pasirinktą operaciją galima operacijos Informacijos lange, iškvietus Įrankių funkciją Akceptuoti arba modulyje Visos operacijos) mokėjimo pavedimai turi specialią akceptavimo požymio nustatymo galimybę. Pasirinkus Pinigų medžio šaką, atitinkančią mokėjimo pavedimo tipo operacijas, Pinigų lango Įrankių juostoje atsiranda papildomi mygtukai, skirti operacijų akceptavimui ir akceptavimo atšaukimui. Aptarsime juos.
– Pasirinktos mokėjimo pavedimo tipo operacijos akceptavimas. Jeigu pasirinktoji operacija – neakceptuotas mokėjimo pavedimas, tai paspaudus akceptavimo mygtuką ekrane matomas programos langas, kuriame gali būti įvesta akceptavimo data:
Lauke ‘Akc. data’ (akceptavimo data) siūloma operacijos įvedimo metu nurodyta data. Šio lauko reikšmė gali būti koreguojama. Mokėjimo pavedimo operacijos data Bendrajame žurnale sutampa ne su operacijos įvedimo metu nurodyta operacijos data, o su akceptavimo data. Taip yra todėl, kad mokėjimo pavedimai programoje dažnai yra įvedami (ir atspausdinami) iš anksto, o patvirtinami vėliau.
🛈 Įrašas Bendrajame žurnale apie mokėjimo pavedimo operaciją bus atliktas akceptavimo data, taigi, šia data keičiami ir sąskaitų likučiai.
Paspaudus mygtuką arba klavišą Enter pasirinkta operacija bus akceptuota , o paspaudus mygtuką
arba klavišą Esc operacijos akceptavimas bus atšauktas.
– paspaudus šį mygtuką, bus atšauktas pasirinkto mokėjimo pavedimo akceptavimo požymis.
Jeigu norite pakeisti mokėjimo pavedimo akceptavimo datą, atšaukite šios operacijos akceptavimą, o po to akceptuokite, nurodę reikiamą akceptavimo datą.
Yra dar keli mygtukai, matomi tik Pinigų medžio šakose, atitinkančiose mokėjimo pavedimų tipo operacijas:
– Paspaudus šį mygtuką spausdinamas pasirinktas mokėjimo pavedimas. Daugiau apie tai skyriuje Ataskaitų sąrašas.
– Paspaudus šį mygtuką ekrane matoma pasirinkto mokėjimo pavedimo informacija (peržiūros režime).
Operacijos, kurios tipas ‘Mokėjimo pavedimas’, įvedimas vyksta specialiame programos lange:
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Aišku, ji gali būti pakeista. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus. Daugiau apie datos lauko pildymą skaitykite skyriuje Darbas programos lange.
Mokėjimo pavedimo tipo operacijoms operacijos įvedimo metu nurodyta data gali nesutapti su akceptavimo data, taip pat ir su šios operacijos įrašo Bendrajame žurnale data. Apie tai skaitykite toliau šiame skyriuje.
- Mokėjimo pavedimas nr. Šiame lauke gali būti įvestas pažymėjimas operacijos numeravimui pagal tipą. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Operacijų numeravimas.
Greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos numeris pagal tipą, tai yra mokėjimo pavedimo numeris. Numeris pagal tipą operacijai priskiriamas ją užrašius, todėl naujos operacijos įvedimo metu šis laukas būna neužpildytas. Operacijos redagavimo metu šio lauko reikšmė neredaguojama.
- Mokėtojas. Šiuose informaciniuose laukuose matomas mokėtojo (t.y. jūsų įmonės) banko pavadinimas, banko kodas ir atsiskaitomosios sąskaitos numeris.
Šių laukų reikšmės nustatomos pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką ir yra neredaguojamos.
- Gavėjas. Gavėjui įvesti skirti keli laukai:
Pirmajame lauke nurodomas partnerio kodas. Partnerio kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Partnerių sąrašo.
Antrajame lauke matomas pasirinkto partnerio pavadinimas. Šio lauko reikšmė gali būti koreguojama. Šiame lauke nurodytas partnerio pavadinimas bus matomas atspausdintame mokėjimo pavedime.
Apatinėje eilutėje nurodomas gavėjo bankas ir atsiskaitomosios sąskaitos numeris. Ši informacija gali būti pasirinkta iš partnerio atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašo (žr. aprašymo skyrių Partnerių atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašas). Nurodyto partnerio atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašą gausite, paspaudę mygtuką šalia lauko, kuriame įvedamas gavėjo atsiskaitomosios sąskaitos numeris, arba tame lauke paspaudę klavišų kombinaciją Alt+↓:
Gavėjo banką ir A/S galite ne tik pasirinkti iš partnerio atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašo, bet ir įvesti operacijos laukų pildymo metu. Antrajame apatinės eilutės lauke nurodykite gavėjo banko kodą – įveskite jį ranka arba pasirinkite iš Bankų sąrašo. Trečiajame apatinės eilutės lauke įveskite gavėjo atsiskaitomosios sąskaitos numerį. Pirmasis apatinės eilutės laukas – informacinis, jame matomas pasirinkto gavėjo banko pavadinimas.
- Suma. Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nenustatytas
, lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma.
Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ši reikšmė nustatoma pagal pasirinktos atsiskaitomosios sąskaitos valiutą ir nėra koreguojama.
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nustatytas , laukas ‘Suma’ – nepildomas, jį automatiškai užpildo pati programa pagal dengiamas nurodytų operacijų sumas. Daugiau apie tai skaitykite toliau esančiame skyrelyje Operacijų pasirinkimas iš sąrašo.
- Iš sąrašo. Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nenustatytas
, mokėjimo pavedimo suma lauke ‘Suma’ įvedama ranka.
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nustatytas , mokėjimo pavedimas dengia vienos ar kelių nurodytų operacijų įsiskolinimus partneriui. Tokiu atveju operacijos lauko ‘Suma’ reikšmė yra automatiškai paskaičiuojama – ji lygi bendrai dengimo sumai. Daugiau apie tai skaitykite toliau esančiame skyrelyje Operacijų pasirinkimas iš sąrašo.
- Avansinis. Jeigu šio lauko požymis yra nustatytas
, generuojant šios operacijos sąskaitų korespondenciją dalyvaus avansinių klientų mokėjimų sąskaita.
- Banko dokumentas. Šiame lauke galima nurodyti operacijos dokumento numerį. Šio lauko reikšmė gali būti bet koks laisvai įvedamas tekstas.
- Mokėjimo paskirties kodas. Tuo atveju, jei mokėjimo pavedimo gavėjas – mokesčių inspekcija ar muitinė, šiame lauke nurodykite konkrečios mokėjimo paskirties kodą. Kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Mokėjimo paskirčių sąrašo.
Paspaudus šalia lauko esantį mygtuką arba klavišą F3 tame lauke, ekrane matysite Mokėjimo paskirčių sąrašą. Konkretaus įrašo paieška šiame sąraše vyksta taip pat, kaip ir konkrečios sąskaitos paieška Sąskaitų medyje (žr. skyrių Sąskaitų planas) ar konkrečios šakos paieška Konfigūracijos medyje (žr.aprašymo skyrių Konfigūracija). Pasirinktą šaką atitinkanti mokėjimo paskirtis matoma apatinėje lango dalyje ‘Mokėjimo paskirtis’:
Pasirinkę Mokėjimo paskirčių medyje jums reikalingą šaką (turite nurodyti konkrečią mokėjimo paskirtį, t.y. nurodyta šaka turi nebesišakoti) paspauskite mygtuką arba jį atitinkančią klavišų kombinaciją Ctrl+Enter. Lauke ‘Mokėjimo paskirties kodas’ bus įrašytas pasirinktą šaką atitinkantis kodas, o lauke ‘Mokėjimo paskirtis’ bus įrašyta šią šaką atitinkantis mokėjimo paskirties pavadinimas. Abu šie laukai gali būti pildomi ir laisvai.
- Mokėjimo paskirtis. Šiame lauke nurodoma atliekamo mokėjimo pavedimo paskirtis. Laukas ‘Mokėjimo paskirtis’ gali būti pildomas laisvai įvedant bet kokį tekstą. Taip pat šį lauką programa pildo ir automatiškai.
Užpildžius lauką ‘Mokėjimo paskirties kodas’, lauke ‘Mokėjimo paskirtis’ automatiškai įrašomas šį kodą atitinkančios mokėjimo paskirties pavadinimas.
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nustatytas ir pasirinktoje operacijoje (pasirinktose operacijose) nurodytas dokumento numeris, tai lauke ‘Mokėjimo paskirtis’ automatiškai įrašomas apmokamos operacijos dokumento numeris ir dengimo suma (apmokamų operacijų dokumentų numeriai ir tų operacijų dengimo sumos).
Šalia automatiškai užpildytos lauko ‘Mokėjimo paskirtis’ reikšmės galite įvesti bet kokį papildomą tekstą.
Jeigu po dengiamų operacijų pasirinkimo iš sąrašo vėl pažymėsite lauką ‘Iš sąrašo’ (t.y. norėsite dar kartą rinktis dengiamas operacijas iš sąrašo), ekrane matysite langą:
Paspaudę mygtuką galėsite papildyti pasirinktų operacijų sąrašą, t.y. prie jau pasirinktų operacijų sąrašo bus prijungtos papildomai nurodytos operacijos, o registruojamos operacijos suma bus padidinta papildomai dengiama suma.
Paspaudę mygtuką atnaujinsite pasirinktų operacijų sąrašą, t.y. panaikinsite atliktą operacijų pasirinkimą ir iš naujo pasirinksite dengiamas operacijas.
Paspaudę mygtuką atmesite pakartotinį dengiamų operacijų pasirinkimą iš sąrašo.
Mokėjimo pavedimo operacijos sąskaitų korespondencija
🛈 A/S sąskaita nurodyta operacijoje dalyvaujančios A/S kortelėje, lauke ‚Pinigų sąskaita‘.
Sąskaita | D | K | PSG | Suma | Pastaba |
A/S | + | Operacijos suma | |||
Tiekėjai (Mokėjimai tiekėjams, gavimai iš tiekėjų) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis nėra nustatytas, o partnerio kortelėje nustatytas statuso požymis ‘Klientas’ arba statuso požymis ‘Tiekėjas’ (arba nustatyti abu šie požymiai – ir ‘Klientas’, ir ‘Tiekėjas’). | |
Kiti tiekėjai (Neapibrėžti tiekėjai) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis nėra nustatytas ir partnerio kortelėje esantys ‘Statuso’ požymio laukai ‘Klientas’ ir ‘Tiekėjas’ taip pat nėra nustatyti (nei vienas, nei kitas). | |
Avansai (Avansiniai mokėjimai tiekėjams) | + | Partnerio | Operacijos suma | Jeigu lauko ‘Avansinis’ požymis yra nustatytas. |
Apie sąskaitų korespondenciją, generuojamą mokėjimo pavedimu dengiant įsiskolinimus, skaitykite aprašymo skyriuje PP atsiskaitymai.
Konfigūracijos modulyje Mokėjimo pavedimo tipo operacijoms skirta ši Konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija=>Operacijos=>Pinigų modulis=>Vietinis pavedimas. Šiai šakai priklausantis kintamasis – ‘(847)Standartinis pažymėjimas’. Jo reikšmė – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą mokėjimo pavedimo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
Tarptautinis mokėjimo pavedimas
Operacija, kurios tipas ‘Tarptautinis pavedimas’,- tai tarptautinio mokėjimo pavedimo partneriui užregistravimas. Šio tipo operacijos labai nedaug kuo skiriasi nuo mokėjimo pavedimo tipo operacijų, todėl apie tarptautinio pavedimo tipo operacijas skaitykite aprašymo skyriuje Mokėjimo pavedimas. Paminėsime tik tai, kuo ši operacija skiriasi nuo mokėjimo pavedimo operacijos.
Tarptautinio pavedimo tipo operacijas atitinkančios Pinigų medžio šakos:
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Operacijų tipai=>A/S išlaidos=>Mokėjimo pavedimai=>Tarptautiniai
arba
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Korespondentų tipai=>Partneriai=> Mokėjimo pavedimai=>Tarptautiniai
Operacijos, kurios tipas ‘Tarptautinis pavedimas’, įvedimas vyksta specialiame programos lange:
Puslapis pavedimas
Beveik visi šiame puslapyje pildomi laukai jau aprašyti skyriuje Mokėjimo pavedimas.
Lauke ‘S.W.I.F.T.’ įvedamas tarptautinis gavėjo banko kodas.
Puslapis tarptautinis pavedimas
Šiame lauke nurodomi jūsų banko reikalaujami tarptautinio banko atributai. Jie bus panaudoti spausdinant tarptautinio pavedimo formą, bet neturės įtakos programos darbui (pavyzdžiui, šios operacijos sąskaitų korespondencijos generavimui).
Tarptautinio pavedimo tipo operacijų sąskaitų korespondencija generuojama pagal tas pačias taisykles, kaip ir mokėjimo pavedimo tipo operacijų sąskaitų korespondencija.
Konfigūracijos modulyje Tarptautinio pavedimo tipo operacijoms skirta ši konfigūracijos medžio šaka: Konfigūracija=>Operacijos=>Pinigų modulis=>Tarptautinis pavedimas. Šiai šakai priklausantis kintamasis – ‘(947)Standartinis pažymėjimas’. Jo reikšmė – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą tarptautinio pavedimo operacijoms (žr. aprašymo skyrių Operacijų numeravimas).
Debeto pavedimai
Operacija, kurios tipas ‘Debeto pavedimas’ – tai debeto pavedimo partneriui užregistravimas.
Debeto pavedimas – gavėjo parengtas ir pasirašytas popierinis arba elektroninis dokumentas, turintis mokėjimo nurodymo rekvizitus. Debeto pavedimą gavėjas pateikia bankui. Gavėjas turi teisę pateikti debeto pavedimą, turėdamas mokėtojo sutikimą. Mokėtojas raštu ar elektroniniu būdu pateikia mokėtojo bankui sutikimą nurašyti ir pervesti lėšas iš jo sąskaitos konkrečiam gavėjui, kai pastarasis pateiks debeto pavedimą.
Šio tipo operacijas atitinkanti Pinigų medžio šaka:
Pinigai=>Bankas=>konkreti jūsų įmonės A/S=>Operacijų tipai=>A/S pajamos=>Debeto pavedimai
Debeto pavedimai gali būti formuojami laisvai arba pagal konkrečias operacijas, keičiančias klientų įsiskolinimus mūsų įmonei (pardavimus, pardavimų grąžinimus, pardavimų koregavimus).
Debeto pavedimų formavimas galimas ne tik Pinigų modulyje, bet ir specialiame programos modulyje, skirtame automatiniam debeto pavedimų generavimui. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Debeto pavedimų generavimas.
Registruojant debeto pavedimus automatiškai formuojamas debeto pavedimų rejestras. Specialiame programos modulyje Debeto pavedimų rejestras matomi visi Pinigų bei Debeto pavedimų generavimo moduliuose suformuoti debeto pavedimai, sugrupuoti pagal datas bei atsiskaitomąsias sąskaitas. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Debeto pavedimų rejestras.
Debeto pavedimai nepakeičia įsiskolinimų sumų, šio tipo operacijos nekeliamos į Bendrąjį žurnalą ir negeneruoja sąskaitų korespondencijos.
Debeto pavedimai gali būti dengiami – tokiu atveju operacijos, kurioms buvo suformuotas debeto pavedimas (pardavimai, pardavimų grąžinimai, koregavimai), paveldės ir dengimo informaciją, t.y. debeto pavedimo dengimo suma bus užskaityta šių operacijų dengimuose.
Pinigų medžio šakose, atitinkančiose debeto pavedimo tipo operacijas, matomi šie papildomi mygtukai:
– paspaudę šį mygtuką ekrane matysite detalią pasirinkto debeto pavedimo informaciją peržiūros režime. Paspaudę mygtuką
ar uždarę aktyvų programos langą grįšite iš konkrečios operacijos peržiūros režimo į operacijų sąrašą.
– paspaudę šį mygtuką ekrane matysite meniu:
Pasirinkus vieną iš šio meniu punktų bus spausdinamas pasirinktas arba debeto pavedimas, arba pasirinktas debeto pavedimas su specifikacija arba Debeto pavedimų rejestras.
Operacijos, kurios tipas ‘Debeto pavedimas’ , įvedimas vyksta specialiame programos lange:
- Data. Šiame lauke nurodoma operacijos data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data, kuri gali būti keičiama. Data įvedama ranka arba pasirenkama iš kalendoriaus.
- Debeto pavedimas nr. Šiame lauke gali būti įvestas pažymėjimas operacijos numeravimui pagal tipą. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Operacijos numeravimas.
Greta esančiame informaciniame lauke matomas operacijos numeris pagal tipą, tai yra debeto pavedimo numeris. Numeris pagal tipą operacijai priskiriamas ją užrašius, todėl naujos operacijos įvedimo metu šis laukas būna neužpildytas. Operacijos redagavimo metu šio lauko reikšmė neredaguojama.
- Mokėtojas. Mokėtojui įvesti skirti keli laukai:
Pirmajame lauke nurodomas partnerio – mokėtojo kodas. Partnerio kodą įveskite ranka arba pasirinkite iš Partnerių sąrašo.
Antrajame lauke matomas pasirinkto partnerio pavadinimas. Šio lauko reikšmė gali būti koreguojama. Šiame lauke nurodytas partnerio pavadinimas bus matomas atspausdintame debeto pavedime.
Apatinėje eilutėje nurodomas partnerio-mokėtojo bankas ir atsiskaitomosios sąskaitos numeris. Ši informacija gali būti arba įvesta (banko kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Bankų sąrašo, o banko sąskaitos numeris įvedamas ranka) arba pasirinkta iš partnerių atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašo (žr. aprašymo skyrių Partnerių atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašas). Nurodyto partnerio atsiskaitomųjų sąskaitų sąrašą gausite, paspaudę mygtuką šalia lauko, kuriame įvedamas mokėtojo atsiskaitomosios sąskaitos numeris, arba tame lauke paspaudę klavišų kombinaciją Alt+↓. Šiame sąraše matysis tik tos partnerio atsiskaitomosios sąskaitos, kurioms nurodyta debeto pavedimų sutartis ir šios sutarties data (t.y. užpildyti Partnerio A/S sąraše esantys laukai ‘Sut.data (DP)’ ir ‘Sutartis (DP)’).
- Gavėjas. Gavėjo informacijai skirtuose laukuose matomas partnerio-gavėjo (t.y. jūsų įmonės) pavadinimas, banko kodas bei pavadinimas ir atsiskaitomosios sąskaitos numeris. Bankas ir atsiskaitomosios sąskaitos numeris nustatomi pagal pasirinktą Pinigų medžio šaką.
Krovinio išsiuntėjas ir išsiuntimo stotis
Šiame lauke gali būti nurodomas krovinio išsiuntėjas ar išsiuntimo stotis. Išsiuntėjo ar išsiuntimo stoties kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Partnerių sąrašo.
Siūloma šio lauko reikšmė – jūsų įmonė.
- Krovinio gavėjas ir paskirstymo stotis
Šiame lauke gali būti nurodomas krovinio gavėjas ar paskirstymo stotis. Gavėjo ar paskirstymo stoties kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Partnerių sąrašo.
Siūloma šio lauko reikšmė – partneris, nurodytas lauke ‘Mokėtojas’.
- Sutarties/užsakymo Nr.:, Data:
Šiuose laukuose gali būti nurodomi debeto pavedimų sutarties numeris ir šios sutarties data. Jeigu laukas ‘Mokėtojas’ užpildytas, tai laukuose ‘Sutarties/užsakymo Nr.:’ ir ‘Data’ automatiškai bus įrašyti prie nurodytos partnerio atsiskaitomosios sąskaitos įvesti debeto pavedimų sutarties numeris bei šios sutarties data (Partnerio a/s sąrašo laukų ‘Sutartis (DP)’ ir ‘Sut.data (DP)’ reikšmės). Pasiūlytos šių laukų reikšmės gali būti koreguojamos.
- Išsiuntimo numeris
Šiame lauke gali būti nurodytas krovinio išsiuntimo dokumento numeris.
- Išsiuntimo data
Krovinio išsiuntimo data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Ši reikšmė gali būti koreguojama.
- Pervežimo būdas
Šiame lauke gali būti nurodytas krovinio pervežimo būdas. Šio lauko reikšmė – laisvai įvedamas tekstas.
- Suma
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nenustatytas , lauke ‘Suma’ nurodoma operacijos suma. Greta esančiame informaciniame lauke matoma operacijos valiuta. Ji nustatoma pagal pasirinktos atsiskaitomosios sąskaitos valiutą ir nėra koreguojama.
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nustatytas , laukas ‘Suma’ – nepildomas , jį automatiškai užpildo pati programa pagal iš sąrašo pasirinktų operacijų sumas (visų pasirinktų pardavimų sumos minus visų pasirinktų pardavimų grąžinimų bei pardavimų koregavimų sumos). Daugiau apie tai skaitykite toliau esančiame skyrelyje Operacijų pasirinkimas iš sąrašo.
- Iš sąrašo
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nenustatytas , debeto pavedimo suma lauke ‘Suma’ įvedama ranka.
Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nustatytas , debeto pavedimas formuojamas vienai ar kelioms iš sąrašo pasirinktoms operacijoms. Tokiu atveju operacijos lauko ‘Suma’ reikšmė yra paskaičiuojama automatiškai – ji lygi visų pasirinktų operacijų sumų (ar nurodytų dalinių jų sumų) bendrai sumai.
Operacijų sąrašas pasirinkimui formuojamas nurodant sąlygas. Kokių tipų operacijos bus matomos šiame sąraše, kai jokios sąlygos nėra nurodytos, priklauso nuo Konfigūracijos nustatymų. Tam skirti du Konfigūracijos kintamieji.
Jeigu Konfigūracijos kintamajam ‘(2718) Dengimo sąrašo ribojimas‘ priskirta reikšmė ‘Taip’, tai operacijų sąrašas (formuojant debeto pavedimą) pasirinkimui (nenurodžius jokių sąlygų) bus ribojamas – jame bus matomos tik Konfigūracijos kintamajame ‘(2717) Op.tipai dengimų formavimui‘ nurodytų tipų operacijos. Jeigu jam priskirta reikšmė ‘Ne’, operacijų sąrašas nebus ribojamas.
Konfigūracijos kintamasis ‘(2717) Op.tipai dengimų formavimui‘ nurodo, kokių tipų operacijos bus matomos operacijų sąraše, kai nenurodytos jokios šio sąrašo formavimo sąlygos. Jam gali būti priskirtos kelios reikšmės. Šio kintamojo reikšmės pasirenkamos iš Operacijų tipų sąrašo.
- Banko dokumentas
Šiame lauke galima nurodyti operacijos dokumento numerį. Šio lauko reikšmė – laisvai įvedamas tekstas.
- Apmokėjimo terminas
Debeto pavedimo apmokėjimo terminas – nurodoma konkreti data. Įvedant naują operaciją šiame lauke pasiūloma įvedimo dienos data. Ši reikšmė gali būti koreguojama.
Formuojant debeto pavedimą ‘Iš sąrašo’, į lauką ‘Apmokėjimo terminas’ automatiškai įrašomas vėliausias pasirinktų operacijų apmokėjimo terminas.
- Prekių, atliktų darbų, paslaugų pavadinimas, prekių dokumentų arba specifikacijų numeriai ir sumos
Šiame lauke nurodoma įvedamo debeto pavedimo paskirtis, kita detali šios operacijos informacija. Šis laukas gali būti pildomas laisvai įvedant bet kokį tekstą.
Be to, šis laukas gali būti pildomas ir automatiškai. Jeigu lauko ‘Iš sąrašo’ požymis nustatytas ir pasirinktose operacijose nurodytas dokumento numeris, tai lauke ‘Prekių, atliktų darbų, paslaugų…’ automatiškai įrašomi pasirinktų operacijų dokumentų numeriai ir jų sumos (ar pasirinkimo metu nurodytos dalinės sumos). Prieš pasirinktų pardavimo operacijų sąrašą automatiškai bus įrašyta reikšmė, priskirta Konfigūracijos kintamajam ‘(2191) Sąsk.sąrašo prefiksas’, o prieš pasirinktų pardavimo grąžinimų operacijų sąrašą automatiškai bus įrašyta reikšmė, priskirta konfigūracijos kintamajam ‘(2636) Grąž.sąrašo prefiksas’.
Automatiškai užpildytos lauko reikšmės gali būti koreguojamos, be to, šalia jų galite įvesti bet kokį papildomą tekstą.
Patvirtintos debeto pavedimo operacijos redagavimo arba peržiūros režime matomas antrasis Debeto pavedimo lango puslapis – Papildoma informacija. Jame matomas operacijų, kurioms buvo suformuotas debeto pavedimas, sąrašas:
Šio sąrašo lauke ‘Suma’ matoma operacijos suma, o lauke ‘APMOKĖTI’ matoma operacijos sumos dalis, nurodyta debeto pavedime.
🛈 Paspaudę mygtuką ištrinsite sąraše pasirinktą operaciją. Toks ištrynimas automatiškai nepakeis jokios kitos debeto pavedimo informacijos.
Paspaudę mygtuką ar uždarę aktyvų programos langą grįšite iš konkrečios operacijos peržiūros režimo į operacijų sąrašą.
Konfigūracijos modulyje debeto pavedimo tipo operacijoms skirta ši Konfiguracijos medžio šaka: Konfiguracija=>Operacijos=>Pinigų modulis=>Debeto pavedimas. Šiai šakai priklausantys kintamieji:
‘(949) Standartinis pažymėjimas’. Šio kintamojo reikšmė – pažymėjimas, kuris bus siūlomas numeravimui pagal tipą debeto pavedimo operacijose (žr.skyrių Operacijų numeravimas).
‘(2191) Sąsk.sąrašo prefiksas’ – formuojant įvedamo debeto pavedimo aprašymą šiam Konfigūracijos kintamajam priskirta reikšmė bus automatiškai įrašyta prieš sąraše pasirinktų pardavimų sąrašą.
‘(2636) Grąž. sąrašo prefiksas’ – formuojant įvedamo debeto pavedimo aprašymą šiam Konfigūracijos kintamajam priskirta reikšmė bus automatiškai įrašyta prieš sąraše pasirinktų pardavimo grąžinimų bei pardavimo koregavimų sąrašą.
Kintamieji ‘(2191) Sąsk. sąrašo prefiksas’ ir ‘(2636) Grąž. sąrašo prefiksas’ naudojami debeto pavedimo operacijų aprašymo formavimui ir tuo atveju, kai debeto pavedimai formuojami Pinigų modulyje, ir tuo atveju, kai jie formuojami Debeto pavedimų generavimo modulyje.
‘(2718) Dengimo sąrašo ribojimas’. Jeigu šiam Konfigūracijos kintamajam priskirta reikšmė ‘Taip’, tai formuojant debeto pavedimą ‘Iš sąrašo’ ir operacijų sąraše pasirinkimui nenurodžius jokių sąlygų šiame sąraše bus matomos tik Konfigūracijos kintamajame ‘(2717) Op. tipai dengimų formavimui’ nurodytų tipų operacijos. Jeigu jam priskirta reikšmė ‘Ne’, šis operacijų sąrašas pasirinkimui nebus ribojamas.
‘(2717) Op.tipai dengimų formavimui’ – šis kintamasis nurodo, kokių tipų operacijos bus matomos operacijų sąraše pasirinkimui, kai nėra nurodytos jokios kitos šio sąrašo formavimo sąlygos. Jam gali būti priskirtos kelios reikšmės. Šio kintamojo reikšmės pasirenkamos iš Operacijų tipų sąrašo. Toks operacijų sąrašo ribojimas atliekamas tik tuo atveju, jei Konfigūracijos kintamojo ‘(2718) Dengimo sąrašo ribojimas’ reikšmė yra ‘Taip’.
Kintamieji ‘(2718) Dengimo sąrašo ribojimas’ ir ‘(2717) Op.tipai dengimų formavimui’ naudojami operacijų, kurioms formuojamas debeto pavedimas, sąrašo formavimui ir tuo atveju, kai debeto pavedimai formuojami Pinigų modulyje, ir tuo atveju, kai jie formuojami Debeto pavedimų generavimo modulyje.
Kintamieji ‘(2170) Data generavimui’, ‘(2173) Partneris generavimui’ ir ‘(2190) Std.paskirtis’ skirti darbui Debeto pavedimų generavimo modulyje. Apie juos skaitykite aprašymo skyriuje Debeto pavedimų generavimas.
Kintamieji ‘(2170) Data generavimui’ ir ‘(2173) Partneris generavimui’ taip pat skirti ir operacijų sąrašo formavimui fromuojant debeto pavedimą ‘Iš sąrašo’ Pinigų modulyje. Daugiau apie tai skaitykite toliau esančiame skyrelyje Operacijų pasirinkimas iš sąrašo.
Operacijų pasirinkimas iš sąrašo
Visa informacija apie atsiskaitymų priskyrimą konkrečioms pirkimų / pardavimų operacijoms yra aprašymo skyriuje PP atsiskaitymai.
Šiame skyriuje aptarsime tokį įsiskolinimo dengimo atvejį, kai operacijų, kurių tipai ‘gavimas iš partnerio’, ‘išmokėjimas partneriui’ arba ‘mokėjimo pavedimas’, įvedimo metu nurodomos konkrečios šiuo registruojamu apmokėjimu dengiamos operacijos.
Šių trijų tipų operacijų įvedimo (ar redagavimo) metu nustačius lauko ‘Iš sąrašo’ požymį arba paspaudus šalia esantį mygtuką ekrane matysite Operacijų pasirinkimo langą, kuriame matysis visos operacijos, kurios gali būti padengtos registruojama operacija:. Jeigu laukas ‘Partneris’:ar ‘Gavėjas’ užpildytas, operacijų sąraše bus matomos tik šio partnerio operacijos:
Jeigu lauko ‘Partneris’ ar ‘Gavėjas’ reikšmė dar nenurodyta, Operacijų pasirinkimo lange matysis visos (visų partnerių) operacijos, kurios gali būti dengimos registruojamo tipo operacija. Operacijų pasirinkimo lango lauke ‘Partneris’ nurodžius konkretų partnerį (partnerio kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Partnerių sąrašo) operacijų sąraše liks tik nurodyto partnerio operacijos.
🛈 Pinigų modulio operacijoje nurodytas partneris ir operacijų sąraše pasirinktos operacijos partneris gali nesutapti. Tokiu atveju mokėjimas vienam partneriui padengs įsiskolinimą kitam partneriui arba vieno partnerio skola bus padengta kito partnerio apmokėjimu.
Operacijų sąrašui galite pritaikyti atranką pagal operacijos datos lauką – laukuose ‘Datos’ nurodykite jus dominančio laikotarpio pradžią bei pabaigą.
Operacijų sąraše esančių operacijų tvarką galite keisti. Paspaudus lauke ‘Tvarka’ klavišų kombinaciją Alt+↓ arba šalia šio lauko esantį mygtuką , nurodykite, kokia tvarka turi būti išdėstytos sąraše esančios operacijos – pagal operacijos datą, dengimo prioritetą ar terminą dengimui:
Jeigu operacijos išdėstomos pagal terminą dengimui, tai galite nurodyti, kaip sąraše bus išdėstytos operacijos, kurių terminas sutampa – pagal dengimo prioritetą (‘Terminas-Prioritetas’) ar pagal operacijos datą (‘Terminas-Op.data’).
Jeigu operacijos išdėstomos pagal dengimo prioritetą, tai galite nurodyti, kaip sąraše bus išdėstytos operacijos, kurių prioritetas sutampa – pagal terminą degimui (‘Prioritetas-Terminas’) ar pagal operacijos datą (‘Prioritetas-Op.data’).
Operacijų sąraše matoma kiekvienos operacijos data, numeris, tipas, partneris, akceptavimo požymis (jei ši operacija akceptuota, lauko reikšmė yra ‘+’), dokumento numeris, asmuo, atsakingas už šios operacijos vykdymą, terminas dengimui (nustatomas pagal operacijos galvos trečiajame puslapyje esančio lauko ‘Terminas’ reikšmę), dengimo prioritetas (nustatomas pagal operacijos galvos trečiajame puslapyje esančio lauko ‘Prioritetas’ reikšmę), sumos likutis dengimui (likusi nepadengta šios operacijos sugeneruoro įsiskolinimo suma) ir operacijos valiuta. Visų šių laukų reikšmės yra neredaguojamos.
Laukas ‘Dengimo suma’ yra vienintelis operacijų sąrašo laukas, kurio reikšmę galima įvesti bei koreguoti.
Jeigu jūs norite apmokėjimu padengti vienos ar kelių operacijų įsiskolinimus pilnai, tai turite tiesiog pažymėti dengiamas sąrašo operacijas.
🛈 Pažymėta operacija sąraše išsiskiria tamsesniu šriftu:
Operaciją pažymėsite jos eilutėje du kartus paspaudę kairį peliuko klavišą arba, jeigu naudojatės klaviatūra, paspaudę klavišų kombinaciją Ctrl+tarpas. Šį veiksmą toje pat eilutėje atlikus dar kartą, operacijos pažymėjimą atšauksite. Pažymėtos operacijos eilutėje, lauke ‘Dengimo suma’ bus įrašyta visa likusi nepadengta šios operacijos suma (ji sutaps su lauko ‘Sumos likutis’ reikšme).
Pažymėti galite vieną ar kelias sąrašo operacijas.
Jeigu jūs norite padengti vienos ar kelių operacijų įsiskolinimus dalinai, tai operaciją atitinkančioje eilutėje, lauke ‘Dengimo suma’ įveskite dengimo sumą. Operacija, kuriai nurodysite dengimo sumą, bus automatiškai pažymėta.
Dengint kelių operacijų įsiskolinimus, vienos iš jų gali būti dengiamos pilnai, kitos – dalinai.
Paspaudę mygtuką arba jį atitinkančią klavišų kombinaciją Ctrl+Enter patvirtinsite dengiamų operacijų pasirinkimą. Tokiu atveju Operacijų pasirinkimo langas bus uždarytas, lauke ‘Suma’ bus įrašyta bendra visų dengimui pasirinktų operacijų dengimo suma (visų operacijų lauke ‘Dengimo suma’ nurodytų reikšmių suma), o lauke ‘Mokėjimo paskirtis’ bus įrašyti dengiamų operacijų dokumentų numeriai ir degimo sumos.
Paspaudę mygtuką ar jį atitinkantį klavišą Esc uždarysite Operacijų pasirinkimo langą. Tokiu atveju atliktas operacijų pasirinkimas nebus patvirtintas.
🛈 Apmokėjimo operacijos valiuta gali nesutapti su dengiamos operacijos valiuta. Tokiu atveju dengiamos operacijos suma bus konvertuota į mokėjimo pavedimo valiutą. Konvertavimui naudojamas mokėjimo pavedimo datos kursas.
Daugiau apie įvairių skolų ar įsiskolinimų dengimus skaitykite aprašymo skyriuje PP atsiskaitymai.
Dokumento nr. 14