Operacijos => Įrankiai =>Prekių poreikio ir užsakymų valdymas.
Šiame modulyje gali būti automatiškai formuojami užsakymai tiekėjams. Užsakymai formuojami atsižvelgiant į konkrečių prekių poreikį, kuris nustatomas pagal prekių likučius, užsakytus bei rezervuotus prekių kiekius, užregistruotus klientų užsakymus, statistines apyvartas ir kita.
Užsakymų generavimo modulio ryšio su kitomis programos dalimis schema:
Iš pradžių Prekių poreikio ir užsakymų valdymo lange įvedama pradinė informacija, kuria remiantis planuojamas prekių poreikis ir formuojami užsakymai tiekėjams.
Puslapis Statistika:
Šiame lange yra pildomi laukai:
Sandėlis
Šiame lauke nurodomas sandėlio, kurio prekių apyvarta bus analizuojama, kodas.
Sandėlio kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Sandėlių sąrašo.
Analitinis laikotarpis Nuo…Iki
Šiuose laukuose įvedamas laikotarpis, kurio informacija remiantis bus analizuojamas prekių poreikis.
Užsakymo laikotarpis Nuo…Iki
Šiuose laukuose įvedamas laikotarpis, kuriam bus formuojamas užsakymas.
Tiekėjas
Jeigu šiame lauke bus nurodytas tiekėjas, tai užsakymo formavimo metu bus analizuojamas poreikis tik tų prekių, kurioms šis tiekėjas yra nurodytas kaip pagrindinis.
Tiekėjo kodas yra įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Partnerių sąrašo.
Pagrindinis prekės tiekėjas nurodomas prekės kortelės puslapyje Kita. Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Prekės.
Visos prekės
Jeigu nustatysite šio lauko požymį , bus pateikiama visų įmonėje esančių prekių judėjimo statistika nurodytame sandėlyje. (Jeigu šis laukas nebus pažymėtas, programa pateiks analizei informaciją tik apie tas prekes, kurių pardavimų ar pardavimų grąžinimų operacijos buvo užregistruotos nurodytame sandėlyje per analitinį laikotarpį.)
Užpildę šiuos laukus spauskite mygtuką arba jį atitinkantį klavišą F5. Apatinėje lentelės dalyje bus pateikta informacija apie prekių judėjimą per analizuojamą laikotarpį bei kita prekių poreikio planavimui bei užsakymų formavimui skirta informacija:
Jei laukas ‘Visos prekės’ nepažymėtas, tai šioje lentelėje bus pateikta informacija tik apie tas sandėliuojamas vertybes, kurioms nurodytame sandėlyje per analitinį laikotarpį buvo užregistruotos judėjimo operacijos (pardavimai bei pardavimų grąžinimai).
Jeigu laukas ‘Visos prekės’ yra pažymėtas, tai šioje lentelėje bus pateikta visų įmonėje esančių sandėliuojamų vertybių judėjimo statistika nurodytame sandėlyje per analitinį laikotarpį.
Aptarsime visuose šios lentelės laukuose pateikiamą informaciją:
Kodas
Vertybės kodas.
Pavadinimas
Vertybės pavadinimas.
Likutis
Vertybių likutis sandėlyje šiuo momentu. Šis dydis nepriklauso nuo analitinio laikotarpio.
Mat.vnt.
Pagrindinio vertybės matavimo vieneto kodas.
Užsakyta tiekėjams
Į nurodytą sandėlį šiuo metu pas tiekėjus užsakytas vertybių kiekis. Šis dydis nepriklauso nuo analitinio laikotarpio.
Vid.užsakyta
Šiuo metu į nurodytą sandėlį įmonės viduje užsakytas vertybių kiekis. (Tai atliekama ‘Vid.užsakymas’ tipo operacijomis, registruojamomis Pirkimų valdymo modulyje). Šis dydis nepriklauso nuo analitinio laikotarpio.
Kl.užsakyta
Šiuo metu nurodytame sandėlyje klientų užsakytas vertybių kiekis. Šis dydis nepriklauso nuo analitinio laikotarpio.
Rezervuota
Šiuo metu nurodytame sandėlyje klientams rezervuotas vertybių kiekis. Šis dydis nepriklauso nuo analitinio laikotarpio.
Apyvarta
Vertybės apyvarta nurodytame sandėlyje per analitinį laikotarpį – parduotų bei grąžintų vertybių skirtumas.
Laikas (1)
Analitinio laikotarpio dienų skaičius (įskaitomos ir laikotarpio pradžios bei pabaigos dienos).
Apyvarta (1)
Vidutinė prekės apyvarta per vieną kalendorinę analitinio laikotarpio dieną. Šis dydis apskaičiuojamas pagal formulę: Apyvarta (1) = Apyvarta / Laikas (1).
Laikas (2)
Aktyvaus prekės pardavimo laikotarpio dienų skaičius (įskaitomos ir laikotarpio pradžios bei pabaigos dienos).
Aktyvus prekės pardavimo laikotarpis – tai analitinio laikotarpio dalis nuo pirmosios iki paskutinės prekės pardavimo ar grąžinimo operacijos.
Apyvarta (2)
Vidutinė prekės apyvarta per vieną kalendorinę aktyvaus prekės pardavimo laikotarpio dieną. Šis dydis apskaičiuojamas pagal formulę: Apyvarta (2) = Apyvarta / Laikas (2).
Laikas (3)
Faktinio prekės pardavimų laikotarpio dienų skaičius.
Faktinis prekės pardavimo laikotarpis – tai analitiniam laikotarpiui priklausančios dienos, per kurias buvo užregistruotos prekės pardavimo ar pardavimo grąžinimo operacijos.
Apyvarta (3)
Vidutinė prekės apyvarta per vieną kalendorinę faktinio prekės pardavimų laikotarpio dieną (t.y. ‘judėjusios dienos vidurkis’). Šis dydis apskaičiuojamas pagal formulę :
Apyvarta (3) = Apyvarta / Laikas (3).
Periodas
Užsakymo laikotarpio dienų skaičius.
Min. sand.
Minimalus pageidaujamas prekių kiekis sandėlyje. Šis dydis gali būti nurodytas prekės kortelės puslapyje Kita, lauke ‘Pageidaujama sandėlyje: min:’.
Max. sand.
Maksimalus pageidaujamas prekių kiekis sandėlyje. Šis dydis gali būti nurodytas prekės kortelės puslapyje Kita, lauke ‘Pageidaujama sandėlyje: maks.:’.
Min.užsak.
Minimalus užsakomas prekės kiekis. Šis dydis gali būti nurodytas prekės kortelės puslapyje Kita, lauke ‘Užsakomas kiekis: min:’.
Tiekėjas
Pagrindinio prekės tiekėjo kodas.
Tiekėjo pavadinimas
Pagrindinio prekės tiekėjo pavadinimas.
Kaina
Prekės pirkimo iš pagrindinio tiekėjo kaina.
Val.
Prekės pirkimo iš pagrindinio tiekėjo kainos valiuta.
Laukų ‘Tiekėjas’, ‘Tiekėjo pavadinimas’, ‘Kaina’ ir ‘Valiuta’ reikšmės nustatomos pagal prekės kortelės puslapyje kita įvestą informaciją.
UŽSAKYTI
Šis laukas bus užpildytas vėliau. Jame bus matomas užsakytinas prekės kiekis.
Prekės apyvartos laikotarpių ir apyvartų per tuos laikotarpius skaičiavimo pavyzdys:
Pagal schemos duomenis bus apskaičiuota:
Apyvarta = 10 – 5 + 8 + 50 – 3 = 60.
Laikas (1) = 21
Apyvarta (1) = 60 / 21 = 2,85714
Laikas (2) = 13
Apyvarta (2) = 60 / 13 = 4,61538
Laikas (3) = 5
Apyvarta (3) = 60 / 5 =12.
Sekantis etapas – Prekių poreikio ir užsakymų valdymo lango puslapyje Poreikis nurodomos sąlygos prekių poreikio formavimui, t.y. nurodomos sąlygos, į kurias bus atsižvelgiama apskaičiuojant užsakytiną prekių kiekį (UPK):
Aptarsime, kaip kiekvieno iš šių požymių nustatymas sąlygoja UPK apskaičiavimą.
Bendroji UPK apskaičiavimo formulė:
Užsakytinas vertybės kiekis = [Poreikis] – [Likutis].
Dydžio [Poreikis] apskaičiavimas:
- Pradinė dydžio [Poreikis] reikšmė = 0;
- Jeigu laukas ‘Pagal klientų užsakymus’ yra pažymėtas
, tai dydis [Poreikis] yra padidinamas puslapyje Statistika esančio lauko ‘Kl.užsakyta’ reikšme, t.y. užsakytinas prekės kiekis bus padidintas šiuo metu nurodytame sandėlyje klientų užsakytu vertybių kiekiu.
- Jeigu laukas ‘Pagal vidinius užsakymus’ yra pažymėtas
, tai dydis [Poreikis] yra padidinamas puslapyje Statistika esančio lauko ‘Vid.užsakyta’ reikšme, t.y. užsakytinas prekės kiekis bus padidintas šiuo metu į nurodytą sandėlį įmonės viduje užsakytu vertybių kiekiu.
- Jeigu laukas ‘Pagal statistines apyvartas’ yra pažymėtas
, tai dydis [Poreikis] priklausys nuo statistinių vertybės apyvartų – t.y. užsakytinas kiekis bus padidintas prekių kiekiu, reikalingu užsakymo laikotarpiui pagal statistines apyvartas. Programa tokiu atveju gali elgtis trejopai:
- Jeigu yra pažymėtas laukas ‘Pagal analitinio laikotarpio apyvartą’
, tai dydis [Poreikis] bus padidintas dydžių ‘Apyvarta (1)’ ir ‘Periodas’ sandauga (t.y. vidutinės prekės apyvartos per vieną kalendorinę analitinio laikotarpio dieną ir užsakymo laikotarpio dienų skaičiaus sandauga);
- Jeigu yra pažymėtas laukas ‘Pagal aktyvaus laikotarpio apyvartą’
, tai dydis [Poreikis] bus padidintas dydžių ‘Apyvarta (2)’ ir ‘Periodas’ sandauga (t.y. vidutinės prekės apyvartos per vieną kalendorinę aktyvaus prekės pardavimo laikotarpio dieną ir užsakymo laikotarpio dienų skaičiaus sandauga);
- Jeigu yra pažymėtas laukas ‘Pagal faktinio laikotarpio apyvartą’
, tai dydis [Poreikis] bus padidintas dydžių ‘Apyvarta (3)’ ir ‘Periodas’ sandauga (t.y. vidutinės prekės apyvartos per vieną faktinio prekės pardavimų laikotarpio dieną ir užsakymo laikotarpio dienų skaičiaus sandauga).
Dydžio [Likutis] apskaičiavimas:
- Pradinė dydžio [Likutis] reikšmė = 0;
- Jeigu laukas ‘Realus likutis’ yra pažymėtas
, tai dydis [Likutis] yra padidinamas puslapyje Statistika esančio lauko ‘Likutis’ reikšme, t.y. užsakytinas prekės kiekis bus sumažintas šiuo momentu sandėlyje esančiu prekės likučiu.
- Jeigu laukas ‘Užsakyta pas tiekėjus’ yra pažymėtas
, tai dydis [Likutis] yra padidinamas puslapyje Statistika esančio lauko ‘Užsakyta tiekėjams’ reikšme, t.y. užsakytinas prekės kiekis bus sumažintas šiuo metu į nurodytą sandėlį iš tiekėjų užsakytu prekės kiekiu.
- Jeigu laukas ‘Rezervuota klientams’ yra pažymėtas
, tai dydis [Likutis] yra sumažinamas puslapyje Statistika esančio lauko ‘Rezervuota’ reikšme, t.y. užsakytinas prekės kiekis bus padidintas šiuo metu nurodytame sandėlyje klientams rezervuotu vertybių kiekiu.
Gautas UPK gali būti koreguojamas atsižvelgiant į sąlygas, nurodytas puslapio poreikis dalyje ‘Koregavimas’:
- Tarkim, kad pažymėtas sąlygos laukas ‘Minimalus sandėlio kiekis’
. (Minimalus sandėlio kiekis gali būti nurodomas prekės kortelėje; jis matomas puslapyje Statistika, lauke ‘Min.sand.’) .Tokiu atveju programa tikrina, ar apskaičiuotojo UPK ir jos likučio šiuo metu sandėlyje suma yra ne mažesnė už minimalų sandėlio kiekį. Jeigu ši suma yra mažesnė, tai UPK bus pakoreguotas taip, kad jo ir likučio sandėlyje suma būtų lygi minimaliam sandėlio kiekiui.
(Jeigu puslapyje Poreikis sąlyga ‘Realus likutis’ nėra pažymėta, t.y. prekių poreikis formuojamas neatsižvelgiant į šiuo metu sandėlyje esantį prekių likutį, programa tikrina, ar UPK yra ne mažesnis nei minimalus sandėlio kiekis, ir, jeigu jis yra mažesnis, UPK priskiria minimalų sandėlio kiekį.)
Pavyzdys. Tarkime, kad šiuo metu sandėlyje yra 320 segtuvų, apskaičiuotas užsakytinų segtuvų kiekis – 150, o minimalus segtuvų kiekis sandėlyje – 480. Tuo atveju, jei sąlygos laukas ‘Realus likutis’ yra pažymėtas, programa pakoreguos užsakytiną segtuvų kiekį į 160, o jei sąlygos laukas ‘Realus likutis’ nėra pažymėtas, programa pakoreguos užsakytiną segtuvų kiekį į 480.
- Tarkim, kad pažymėtas sąlygos laukas ‘Maksimalus sandėlio kiekis’
.
(Maksimalus sandėlio kiekis gali būti nurodomas prekės kortelėje; jis matomas puslapyje Statistika, lauke ‘Max.sand.’). Tokiu atveju programa tikrina, ar apskaičiuotojo UPK ir jos likučio šiuo metu sandėlyje suma yra ne didesnė nei maksimalus sandėlio kiekis. Jeigu ši suma yra didesnė, tai UPK bus pakoreguotas taip, kad jo ir likučio sandėlyje suma būtų lygi maksimaliam sandėlio kiekiui.
(Jeigu puslapyje Poreikis sąlyga ‘Realus likutis’ nėra pažymėta, t.y. prekių poreikis formuojamas neatsižvelgiant į šiuo metu sandėlyje esantį prekių likutį, programa tikrina, ar UPK yra ne didesnis nei maksimalus sandėlio kiekis, ir, jeigu jis yra didesnis, UPK priskiriamas maksimalus sandėlio kiekis.)
Pavyzdys. Tarkime, kad šiuo metu sandėlyje yra 320 segtuvų, apskaičiuotas užsakytinų segtuvų kiekis – 150, o maksimalus segtuvų kiekis sandėlyje – 400. Tuo atveju, jei sąlygos laukas ‘Realus likutis’ yra pažymėtas, programa pakoreguos užsakytiną segtuvų kiekį į 80, o jei sąlygos laukas ‘Realus likutis’ nėra pažymėtas, programa pakoreguos užsakytiną segtuvų kiekį į 400.
- Tarkim, kad pažymėtas sąlygos laukas ‘Kartotinas užsakymo kiekis’
. (Šis dydis gali būti nurodomas prekės kortelėje; jis matomas puslapyje Statistika, lauke ‘Mn.užsak.’) Tokiu atveju programa tikrina, ar apskaičiuotas UPK yra ne mažesnis nei kartotinas užsakymo kiekis. Jeigu jis yra mažesnis, tai programa koreguos UPK ir priskirs jam kartotiną užsakymo kiekį.
Pavyzdys. Tarkime, kad apskaičiuotas užsakytinų segtuvų kiekis – 150, o kartotinas užsakymo kiekis – 200. Tokiu atveju programa pakoreguos užsakytiną segtuvų kiekį į 200. Jeigu kartotinas užsakymų kiekis bus lygus nuliui, koregavimas nevyks.
🛈 Jeigu puslapio Poreikis dalyje ‘Koregavimas’ bus pažymėtos kelios prekių poreikio formavimo sąlygos, aukštesnį prioritetą turės sąlygos ‘Kartotinas užsakymo kiekis’ pažymėjimas.
Nurodę visas prekių poreikio formavimo sąlygas paspauskite lango viršuje esantį mygtuką – programa apskaičiuos užsakytiną puslapyje Statistika matomų prekių kiekį.
Apskaičiuotas UPK bus matomas puslapyje Statistika, lauke ‘UŽSAKYTI’. Koreguojant puslapyje Poreikis nurodytas sąlygas galima atlikti pakartotinius UPK perskaičiavimus.
Užsakytinų prekių priskyrimas konkretiems tiekėjams vyksta Prekių poreikio ir užsakymų valdymo lango puslapyje tiekėjai
Puslapyje tiekėjai formuojami iš konkrečių tiekėjų užsakomų prekių sąrašai.
Šio puslapio viršuje matomas užsakytinų prekių pagrindinių tiekėjų sąrašas (pagrindinis prekės tiekėjas matomas puslapio Statistika laukuose ‘Tiekėjas’ ir ‘Tiekėjo pavadinimas’). Jeigu tarp užsakomų prekių yra tokių, kurioms nenurodytas pagrindinis tiekėjas, tai šiame tiekėjų sąraše bus matoma tuščia eilutė, atitinkanti neįvardintą tiekėją. Tiekėjų sąrašo lauke ‘Valiuta’ matoma pagrindinio tiekėjo pirkimo kainos valiuta. Šia valiuta bus formuojamas užsakymas tiekėjui. Lauke ‘Valiuta’ nurodytą reikšmę galima redaguoti – įveskite kitos valiutos kodą ranka arba pasirinkite jį iš Valiutų sąrašo (Valiutų sąrašą ekrane matysite paspaudę klavišą F3).
Tiekėjų sąrašas papildomas paspaudus lango viršuje esantį mygtuką arba klavišą F5 –naujas tiekėjas pasirenkamas iš Partnerių sąrašo.
Tiekėjų sąraše pasirinkus konkretų tiekėją, puslapio apačioje matomos tos užsakytinos prekės, kurioms šis tiekėjas yra pagrindinis. (Pasirinkus tuščią tiekėjų sąrašo eilutę, puslapio apačioje bus matomos visos užsakytinos prekės, kurioms nėra nurodytas pagrindinis tiekėjas). Šiame sąraše matomos ir tos prekės, kurių UPK yra lygus nuliui. Šias prekes atitinkantys įrašai išskirti raudona spalva.
Tiekėjų sąraše esantis tiekėjas ištrinamas paspaudus klavišus Ctrl+Del. Tokiu atveju bus panaikintas ir visų tam tiekėjui priskirtų užsakytinų prekių sąrašas.
Užsakomoms prekėms gali būti nurodomas tiekėjas. Tai gali būti atliekama tuo atveju, kai prekės pagrindinis tiekėjas nėra nurodytas (ir užsakytina prekė priskirta neįvardintam tiekėjui), arba tuo atveju, kai prekė turi būti užsakoma ne iš pagrindinio jos tiekėjo (t.y. turi būti pakeistas prekės tiekėjas užsakyme).
Jeigu norite nurodyti prekės tiekėją, pasirinkite ją užsakytinų prekių sąraše ir paspauskite dešinį pelės klavišą. Ekrane matysite tiekėjų sąrašą:
Nurodžius tiekėją, ši prekė bus priskirta prekių, užsakomų iš pasirinkto tiekėjo, sąrašui.
Užsakymo valiuta gali būti nurodoma bei keičiama ir tiekėjų sąraše, ir iš pasirinkto tiekėjo užsakomų prekių sąraše. Jeigu pakeisite valiutą, nurodytą tiekėjų sąraše, ši valiuta bus įrašyta ir prie visų iš šio tiekėjo užsakomų prekių. Jeigu iš konkretaus tiekėjo užsakomų prekių sąraše pakeisite valiutą, ji pasikeis ir tiekėjų sąraše (pakis užsakymo valiuta). Jeigu iš vieno tiekėjo užsakomoms prekėms bus nurodytos skirtingos valiutos, tai bus automatiškai formuojami atskiri užsakymai skirtingomis valiutomis tam pačiam tiekėjui:
Užsakomų prekių sąraše, lauke ‘Užsakyti’ matomas automatiškai apskaičiuotas UPK. Šio lauko reikšmė gali būti laisvai koreguojama.
Užsakomų prekių sąrašo lauke ‘Kaina’ įvedama užsakomų prekių vieneto kaina. Šiame lauke siūloma pagrindinio prekės tiekėjo pirkimo kaina (šis dydis įvedamas prekės kortelėje ir matomas puslapio Statistika lauke ‘Kaina’).
Paruošus tiekėjus atitinkančių užsakomų prekių sąrašus gali būti atliekamas konkrečių užsakymų tiekėjams generavimas. Jis atliekamas ketvirtajame Prekių poreikio ir užsakymų valdymo lango puslapyje generavimas:
Apatinėje šio puslapio dalyje matomas tiekėjų sąrašas, suformuotas puslapyje tiekėjai. Kiekvienas iš šio sąrašo įrašų atitinka galimą užsakymą nurodytam tiekėjui.
Įrašus, atitinkančius generuojamus užsakymus, pažymėkite . Puslapio viršuje nurodykite kitą generuojamų užsakymų informaciją:
Operacijos tipas
Šiame lauke nurodomas automatiškai generuojamos operacijos tipas – ‘Užsakymas tiekėjui’.
Data
Generuojamų užsakymų data.
Sandėlis
Šiame lauke nurodomas sandėlio, į kurį bus užsakomos prekės, kodas. Jis įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Sandėlių sąrašo.
Siūloma šio lauko reikšmė – puslapyje Statistika nurodytas sandėlis.
Mokesčiai
Generuojamos užsakymo operacijos mokesčio kodas. Jis įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Mokesčių sąrašo.
PVM metodas:
Šiame lauke nurodoma generuojamos užsakymo operacijos mokesčio metodika. Mokesčio metodika pasirenkama iš sąrašo:
Paspaudus lango viršuje esantį mygtuką arba jį atitinkantį klavišą F5 programa automatiškai sugeneruos pažymėtus užsakymus tiekėjams. Šių užsakymų galvose bus įrašyta puslapyje Generavimas įvesta informacija, o kūneliuose – puslapyje Tiekėjai matomi atskirus užsakymus konkretiems tiekėjams atitinkantys prekių sąrašai.
Sugeneruoti užsakymai tiekėjams matomi Pirkimų valdymo modulyje. Juos atitinka operacijų tipaų medžio šaka ‘Užsakymai’.
Dokumento nr. 32