Apskaitos blankai

Skaitymo laikas: 11 min.

Atnaujinta: 2025-04-17

Apskaitos blankai

Modulis ‘Apskaitos blankai’

 

Operacijos => Apskaitos blankai

 

Apskaitos blankų modulyje užregistruojami jūsų įmonės apskaitai įsigyti apskaitos blankai. Šiame modulyje taip pat registruojamas apskaitos blankų išdavimas įmonės asmenims, apskaitos blankų grąžinimas bei sugadinimas, matomas blankų priskyrimas operacijmos. Apskaitos blankus galite atsispausdinti ir tuose programos moduliuose, kuriuose įvesta apskaitos blankui priskirta operacija, ir Apskaitos blankų modulyje.

 

Apskaitos blankų modulio langas

 

Kairėje Apskaitos blankų lango dalyje yra apskaitos blankų tipų medis. Jame išvardinti visi apskaitos blankų tipai, užregistruoti programos modulyje Apskaitos blankų tipai. Apie konkrečių apskaitos blankų tipų registravimą skaitykite aprašymo skyriuje Apskaitos blankų tipai. Tame skyriuje aprašomos ir kiekvieno apskaitos blankų tipo numeravimo (t.y. jo įvardinimo) taisyklės.

Apskaitos blankų tipų medyje pasirinkę konkretų tipą, dešinėje lango dalyje matysite sąrašą to tipo apskaitos blankų, užregistruotų programoje.

Po apskaitos blankų tipų medžiu yra filtras:

 

Pasinaudodami šiuo filtru galite atrinkti tik tuos apskaitos blankus, kurie tenkina filtre nurodytas sąlygas.

 

Pirmajame lauke ‘Sugadinti’ nurodykite, ar norite matyti tik sugadintus, ar tik nesugadintus, ar visus kitas filtro sąlygas tenkinančius apskaitos blankus. Šio lauko reikšmė pasirenkama iš sąrašo:

 

Antrajame lauke ‘Panaudoti’ nurodykite, ar norite matyti tik panaudotus, ar tik nepanaudotus, ar visus kitas filtro sąlygas tenkinančius apskaitos blankus. Šio lauko reikšmė pasirenkama iš sąrašo:

 

Trečiajame lauke ‘Mūsų asmuo’ galite nurodyti jūsų įmonės asmenį. Tokiu atveju apskaitos blankų sąraše matysite tik tuos apskaitos blankus, kurie yra išduoti tam asmeniui. Asmens kodą galite įrašyti ranka arba pasirinkti iš Mūsų asmenų sąrašo.

Paspaudę mygtuką įjungsite filtrą, t.y. ekrane matysis tik filtro sąlygas tenkinantys pasirinkto tipo apskaitos blankai. Jeigu lauko ‘Sugadinti’ reikšmė yra ‘Visi’, lauko ‘Panaudoti’ reikšmė yra ‘Visi’, o lauko ‘Mūsų asmuo’ reikšmė nenurodyta, filtras vadinamas išvalytu. Jeigu norite greitai išvalyti filtrą, spauskite mygtuką . Šio mygtuko paspaudimas ne tik išvalo filtrą, bet ir įjungia jį, t.y. ekrane matomi visi pasirinkto tipo apskaitos blankai.

 

Apie bendrus darbo Apskaitos blankų modulyje principus skaitykite aprašymo skyriuje Darbas operacijų registravimo languose.

 

Apskaitos blankų sąrašo laukai:

 

Blanko nr.

Apskaitos blanko numeris

Išd.Pavardė

Pavardė asmens, kuriam išduotas apskaitos blankas

Išd.Vardas

Vardas asmens, kuriam išduotas apskaitos blankas

Op.data

Apskaitos blankui priskirtos operacijos data

Op.nr.

Apskaitos blankui priskirtos operacijos data

Op.tipas

Apskaitos blankui priskirtos operacijos tipas

Op.trumpai

Apskaitos blankui priskirtos operacijos tipo trumpas pavadinimas

Op.suma

Apskaitos blankui priskirtos operacijos suma.

Val.

Apskaitos blankui priskirtos operacijos valiuta

Op.kiekis

Apskaitos blankui priskirtų apskaitos blankų kiekis.

 

🛈 Jeigu vienam apskaitos blankui priskirta keletas operacijų, tai apskaitos blankų sąrašo lauke ‘Op.suma’ matoma bendra visų šių operacijų suma, o kituose laukuose, skirtuose apskaitos blankui priskirtai operacijai (‘Op.data’, ‘Op.nr.’, ‘Op.tipas’ ir kt.), matoma informacija apie vieną iš kelių apskaitos blankui priskirtų operacijų (jos data, tipas, numeris ir kita). Informacija apie kiekvieną pasirinktam apskaitos blankui priskirtą operaciją matoma apatinėje Apskaitos blankų lango dalyje esančiame operacijų sąraše.

 

Programa gali kontroliuoti apskaitos blankų panaudojimą operacijose. Konfigūracijos modulyje, Konfigūracijos medžio šakoje Konfigūracija => Įvairūs apskaitos parametrai priklauso kintamasis ‘(206) Apskaitos blankų išdavimas’. Jeigu šio kintamojo reikšmė yra ‘Privalomas’, programa neleis operacijai priskirti programoje užregistruoto, bet jokiam asmeniui neišduoto apskaitos blanko. Jeigu šio kintamojo reikšmė yra ‘Automatinis’, tai operacijai priskiriant jokiam asmeniui neišduotą apskaitos blanką programa automatiškai registruos šio apskaitos blanko išdavimą dirbančiam vartotojui.

Programos ataskaita Apskaitos blankų panaudojimas pateikia informaciją apie Apskaitos blankų modulyje užregistruotų apskaitos blankų panaudojimą. Daugiau apie šią ataskaitą skaitykite aprašymo skyriuje Ataskaitų sąrašas.

Dabar aptarsime konkrečias Apskaitos blankų modulyje registruojamas operacijas.

 

Apskaitos blankų registravimas ir registravimo panaikinimas

 

Jeigu norite užregistruoti naujus apskaitos blankus, iš pradžių apskaitos blankų tipų medyje pasirinkite konkretų apskaitos blankų tipą ir spauskite mygtuką . Ekrane matysite laukus, kuriuose registruojami nauji apskaitos blankai:

Lauke ‘Nuo’ nurodykite pirmojo apskaitos blanko numerį, pavyzdžiui:

ar .

Kiekvienam apskaitos blanko simboliui skiriamas atskiras laukelis.

 

Apskaitos blankų kiekį galite nurodyti dviem būdais:

  • Lauke ‘Iki’ nurodykite paskutiniojo registruojamo apskaitos blanko numerį. Apskaitos blankų kiekį programa apskaičiuos pati. Tokiu atveju apskaitos blankai gali būti nurodyti ir didėjimo, ir mažėjimo tvarka, pvz.: galite nurodyti ir ‘Nuo: ZZZ-00000010 Iki: ZZZ-00000050’, ir ‘Nuo: ZZZ-00000050 Iki: ZZZ-00000010’.
  • Lauke ‘Kiekis’ nurodykite apskaitos blankų kiekį. Šio lauko reikšmė – bet koks sveikas skaičius. Tokiu atveju apskaitos blankų numeriai bus sugeneruoti nuo lauke ‘Nuo’ nurodyto numerio didėjimo tvarka.

Pildomas tik arba laukas ‘Iki’, arba laukas ‘Kiekis’. Jeigu pildysite abu laukus, anksčiau užpildyto lauko reikšmė bus automatiškai ištrinta.

 

🛈 Laukų ‘Nuo’ ir ‘Iki’ pozicijų (laukelių, skirtų apskaitos blankų numerių simbolių įvedimui) kiekis priklauso nuo Apskaitos blankų tipų modulyje nurodytų pasirinkto tipo numeravimo taisyklių.

 

Užpildę laukus ‘Nuo’ ir ‘Kiekis’ arba ‘Nuo’ ir ‘Iki’ spauskite mygtuką arba jį atitinkančių klavišų kombinaciją Ctrl+Enter. Paspaudę mygtuką atmesite naujų apskaitos blankų registravimą.

Naujai užregistruoti apskaitos blankai bus matomi apskaitos blankų sąraše, pavyzdžiui:

Jeigu norite panaikinti užregistruotą apskaitos blanką, pasirinkite jį apskaitos blankų sąraše ir spauskite mygtuką . Apskaitos blanką galėsite panaikinti tik tuo atveju, jei jis nėra išduotas asmeniui ir nėra priskirtas jokiai operacijai. Jeigu apskaitos blankas, kurį norite panaikinti, yra išduotas asmeniui, atlikite operaciją ‘grąžinimas iš asmens’.

 

Apskaitos blankų išdavimas

 

Jeigu norite išduoti apskaitos blanką asmeniui, pasirinkite jį sąraše ir paspauskite mygtuką . Tuo atveju, jeigu norite išduoti asmeniui kelis iš eilės einančius apskaitos blankus, pasirinkite pirmąjį iš jų sąraše ir paspauskite mygtuką . Ekrane matysite laukus, kuriuose nurodomas asmuo bei jam išduodami apskaitos blankai:

 

Mūsų asmuo

Šiame lauke nurodomas asmuo, kuriam išduodamas apskaitos blankas (ar apskaitos blankai). Asmens kodas įvedamas ranka arba pasirenkamas iš Mūsų asmenų sąrašo.

Nuo

Lauke ‘Nuo’ nurodomas asmeniui išduodamas apskaitos blankas arba pirmasis iš kelių išduodamų apskaitos blankų. Šiame lauke matomas Apskaitos blankų sąraše pasirinktas apskaitos blankas. Ši reikšmė gali būti koreguojama.

Iki

Šiame lauke nurodomas paskutinis išduodamo apskaitos blanko numeris. Apskaitos blankai gali būti nurodomi ir didėjimo, ir mažėjimo tvarka. Užpildžius lauką ‘Iki’, apskaitos blankų kiekį programa apskaičiuos pati. Tokiu atveju lauko ‘Kiekis’ pildyti nebereikia.

Kiekis

Šiame lauke nurodomas asmeniui išduodamų apskaitos blankų kiekis. Laukas ‘Kiekis’ pildomas tik tuo atveju, kai nepildamas laukas ‘Iki’. Šio lauko reikšmė – bet koks sveikas skaičius. Tokiu atveju išduodamų apskaitos blankų numeriai bus sugeneruoti nuo lauke ‘Nuo’ nurodyto numerio didėjimo tvarka.

 

🛈 Jeigu pildysite ir lauką ‘Iki’, ir lauką ‘Kiekis’, anksčiau užpildyto lauko reikšmė bus automatiškai ištrinta.

 

Užpildę visus reikalingus laukus spauskite mygtuką arba jį atitinkančių klavišų kombinaciją Ctrl+Enter. Paspaudę mygtuką atmesite apskaitos blankų išdavimą asmeniui.

 

🛈  Apskaitos blankas bus priskirtas asmeniui tik tuo atveju, jeigu jis nėra išduotas jokiam kitam asmeniui. Jeigu anksčiau buvo įvestas išdavimas kitam asmeniui, panaikinkite jį – užregistruokite apskaitos blanko grąžinimo iš asmens operaciją.

 

Apskaitos blankų sąraše bus matomi asmenys, kuriems išduoti apskaitos blankai, pavyzdžiui:

 

Apskaitos blanko grąžinimas, paskelbimas sugadintu

 

Jeigu norite panaikinti apskaitos blanko išdavimą asmeniui, atlikite apskaitos blanko grąžinimo iš asmens operaciją. Pasirinkite apskaitos blanką sąraše ir paspauskite mygtuką . Tuo atveju, jeigu norite grąžinti iš asmens kelis iš eilės einančius apskaitos blankus, pasirinkite pirmąjį iš jų sąraše ir paspauskite mygtuką . Ekrane matysite laukus, kuriuose nurodomi iš asmens grąžinami apskaitos blankai:

 

Nuo

Lauke ‘Nuo’ nurodomas iš asmens grąžinamas apskaitos blankas arba pirmasis iš kelių grąžinamų apskaitos blankų. Šiame lauke matomas Apskaitos blankų sąraše pasirinktas apskaitos blankas. Ši reikšmė gali būti koreguojama.

Iki

Šiame lauke nurodomas paskutinis grąžinamo apskaitos blanko numeris. Apskaitos blankai gali būti nurodomi ir didėjimo, ir mažėjimo tvarka. Užpildžius lauką ‘Iki’, apskaitos blankų kiekį programa apskaičiuos pati. Tokiu atveju lauko ‘Kiekis’ pildyti nebereikia.

Kiekis

Šiame lauke nurodomas iš asmens grąžinamų apskaitos blankų kiekis. Laukas ‘Kiekis’ pildomas tik tuo atveju, kai nepildamas laukas ‘Iki’. Šio lauko reikšmė – bet koks sveikas skaičius. Tokiu atveju grąžinamų apskaitos blankų numeriai bus sugeneruoti nuo lauke ‘Nuo’ nurodyto numerio didėjimo tvarka.

Užpildę visus reikalingus laukus spauskite mygtuką arba jį atitinkančių klavišų kombinaciją Ctrl+Enter. Paspaudę mygtuką atmesite apskaitos blankų grąžinimą iš asmens.

Jeigu norite paskelbti apskaitos blanką sugadintu, pasirinkite šį apskaitos blanką sąraše ir paspauskite mygtuką . Apskaitos blankų sąraše, eilutėje, atitinkančioje sugadintą apskaitos blanką, laukų ‘Op.tipas’ ir ‘Op.trumpai’ reikšmė bus ‘Sugadintas’.

Apskaitos blanko sugadinimas panaikinamas, atlikus šio apskaitos blanko išdavimą asmeniui.

 


 

Apskaitos blankų priskyrimas operacijoms

 

Apskaitos blanką galite priskirti operacijai dviem būdais.

 

Pirmasis būdas

Apskaitos blanko priskyrimas gali vykti šiuose programos moduliuose : Pirkimų valdymo, Pardavimų valdymo, Pinigų, Išlaidų operacijų, Prekių perkėlimo, Prekių nurašymo, Inventorizacijų, Mokesčių paskelbimo, Dokumentų, Operacijų žurnale bei Bendrajame žurnale. Pasirinkite operacijų sąraše operaciją, kuriai norite priskirti apskaitos blanką. Paspauskite mygtuką , klavišą F9 arba dešinįjį pelės mygtuką toje lango dalyje, kurioje yra operacijų sąrašas – ekrane matysite papildomų funkcijų sąrašą. Iškvieskite funkciją Apskaitos blankai – ekrane matysite programos langą Operacijų priskyrimas blankams:

 

Zinynas 7.9

 

Apskaitos blankų tipų medyje pasirinkite apskaitos blanko, kurį priskirsite operacijai, tipą. Lauke ‘Blanko numeris’ įveskite pasirinktai operacijai priskiriamo apskaitos blanko numerį.

 

🛈 Lauko ‘Blanko numeris’ pozicijų (t.y. laukelių, skirtų apskaitos blanko numerio simboliams įvesti) kiekis priklauso nuo Apskaitos blankų tipų modulyje nurodytų pasirinkto apskaitos blankų tipo numeravimo taisyklių.

 

Jeigu nurodytas apskaitos blankas jau anksčiau buvo priskirtas kurioms nors operacijoms, tai įvedus apskaitos blanko numerį, lango Operacijų priskyrimas blankams apatinėje dalyje matysite tų operacijų sąrašą.

Jeigu norite pasirinktai operacijai priskirti nurodytą apskaitos blanką, spauskite įrankių juostoje esantį mygtuką arba jį atitinkančią klavišų kombinaciją Ctrl + Enter. Ši operacija taps matoma apatinėje lango dalyje esančiame operacijų sąraše. Apskaitos blankas operacijai bus priskirtas tik tuo atveju, jei toks apskaitos blankas (t.y. pasirinkto tipo ir nurodyto numerio) yra užregistruotas Apskaitos blankų modulyje. Jeigu nurodytas apskaitos blankas nėra užregistruotas programoje, ekrane matysite klaidos pranešimą : ‘Nurodytas blankas neegzistuoja’.

 

🛈 Jeigu Konfigūracijos modulyje, Konfigūracijos medžio šakai Konfigūracija => Įvairūs apskaitos parametrai priklausančiam kintamajam ‘(206) Apskaitos blankų išdavimas’ priskirta reikšmė ‘Privalomas’, programa neleis operacijai priskirti programoje užregistruoto, bet jokiam asmeniui neišduoto apskaitos blanko. Jeigu šio kintamojo reikšmė yra ‘Automatinis’, programa netikrins, ar apskaitos blankai buvo išduoti asmenims prieš jų priskyrimą operacijoms.

 

🛈 Operacijai gali būti priskirtas tik vienas kiekvieno tipo apskaitos blankas.

 

Jeigu norite panaikinti apskaitos blanko priskyrimą operacijai, pasirinkite apskaitos blankų tipų medyje jums reikalingą tipą, o lauke ‘Blanko numeris’ įveskite apskaitos blanko numerį. Apatinėje lango Operacijų priskyrimas blankams dalyje matysite visų šiam apskaitos blankui priskirtų operacijų sąrašą. Pasirinkite jame tą operaciją, kurios priskyrimą apskaitos blankui norite panaikinti ir paspauskite įrankių juostoje esantį mygtuką .

 

Antrasis būdas

Programoje yra galimybė pagreitinti aukščiau aprašytą apskaitos blanko prikyrimą operacijai.

Šiuo atveju operacijų tipams nurodomi juos atitinkantys apskaitos blankų tipai, o operacijos įvedimo metu nurodomas apskaitos blanko numeris. Aptarsime šį būdą detaliau.

Operacijų tipų modulyje kiekvienam operacijos tipui galite nurodyti apskaitos blankų tipą. (Daugiau apie tai skaitykite aprašymo skyriuje Operacijų tipai.) Operacijos registravimo metu nurodžius dokumento numerį, apskaitos blanko tipas tokiu atveju jau bus nustatytas. Toliau programa veiks šitokiu būdu:

  • Jeigu programoje nėra užregistruotas apskaitos blankas, kurio numeris sutampa su operacijoje nurodytu dokumento numeriu, o tipas sutampa su operacijos tipui priskirtu apskaitos blankų tipu, operacijai nepriskiriamas joks apskaitos blankas.
  • Tarkime, kad programoje yra užregistruotas apskaitos blankas, kurio numeris sutampa su operacijoje nurodytu dokumento numeriu, o tipas sutampa su operacijos tipui priskirtu apskaitos blankų tipu. Tada operacijos patvirtinimo metu (jeigu operacija sudaryta iš galvos ir kūnelių, tai operacijos galvos patvirtinimo metu) įvyksta nurodyto apskaitos blanko priskyrimas operacijai. Tuo atveju, kai Konfigūracijos kintamajam ‘(206) Apskaitos blankų išdavimas’ priskirta reikšmė ‘Privalomas’, o operacijoje nurodytas apskaitos blankas nėra išduotas jokiam asmeniui, operacijos (ar operacijos galvos) patvirtinimo metu ekrane matysite pranešimą ‘Nurodytas blankas nėra išduotas jokiam darbuotojui’, be to, operacijai nebus priskirtas joks apskaitos blankas.

Susiejus operacijų tipus su apskaitos blankų tipais darbas su programa vyks sparčiau – nebereikės kiekvienai įvestai operacijai atlikti apskaitos blanko priskyrimo, apskaitos blanko numerį reikės įvesti tiesiog operacijos registravimo metu.

Toku atveju Pardavimų valdymo modulio operacijoms priskiriamo apskaitos blanko numeris nurodomas operacijos galvoje esančiame lauke ‘Sąskaita fakt.’; Pirkimų valdymo modulio operacijoms – operacijos galvoje esančiame lauke ‘Dok.nr.’; Išlaidų operacijų modulio operacijoms – operacijos galvos lauke ‘Dok.nr.’, Pinigų modulio operacijoms – lauke ‘Dok.’, Dokumentų modulyje registruojamoms operacijoms – laukuose ‘Kasos pajamų orderis nr.’ ir ‘Kasos išlaidų orderis nr.’.

 


 

Apskaitos blankų spausdinimas

 

Apskaitos blankai gali būti spausdinami ir Apskaitos blankų modulyje, ir tuose programos moduliuose, kuriuose užregistruotos apskaitos blankams priskirtos operacijos.

Apskaitos blankų modulyje esančiame apskaitos blankų sąraše pasirinkite tą blanką, kurį norite atspausdinti, ir paspauskite mygtuką . Jei šiam blankui priskirta operacija, jis bus atspausdintas. Paspaudę mygtuką atspausdinsit apskaitos blankui priskirtos operacijos PVM sąskaitą faktūrą.

PVM sąskaita faktūra gali būti atspausdinta ir Pardavimų valdymo modulyje – Pardavimų valdymo lange pasirinkite operaciją, kurios dokumentą norite atspausdinti, ir paspauskite mygtuką .

Apskaitos blankai gali būti spausdinami ir iš programos lango Operacijų priskyrimas blankams (šis programos langas matomas, iškvietus Įrankių funkciją Apskaitos blankai). Pasirinkto tipo ir nurodyto numerio blankas atspausdinamas paspaudus mygtuką .

Lange Operacijų priskyrimas blankams gali būti nurodomi papildoma informacija spausdinamiems blankams:

  • Priskyrus operacijai apskaitos blanką, kurio tipas ‘Kasos IO’ (kasos išlaidų orderiai) ir paspaudus mygtuką įvesite papildomus priskirto kasos išlaidų orderio atributus.
  • Priskyrus operacijai apskaitos blanką, kurio tipas ‘Kasos PO’ (kasos pajamų orderiai) ir paspaudus mygtuką įvesite papildomus priskirto kasos pajamų orderio atributus.
  • Priskyrus operacijai apskaitos blanką, kurio tipas ‘PGV’ (prekių gabenimo važtaraščiai) ir paspaudus mygtuką įvesite papildomus priskirto prekių gabenimo važtaraščio atributus.
  • Priskyrus operacijai apskaitos blanką, kurio tipas ‘PVM-SF’ (PVM sąskaitos faktūros) ir paspaudus mygtuką įvesite prekių gabenimo važtaraščių atributus, o paspaudus mygtuką atspausdinsite PVM sąskaitą faktūrą su prekių gabenimo važtaraščio atributais.

Daugiau apie spausdinamus dokumentus skaitykite aprašymo skyriuje Ataskaitų sąrašas.

 

Dokumento nr. 46

Prototechnikos produktus naudoja:

Susipažinkite su mūsų sprendimais

Pritaikysime jums geriausią VVS sprendimą atsižvelgiant į dydį ir tikslus.

0 +

Metų versle 

0 +

Verslo sprendimų

0 +

Laimingų klientų

0 +

Metai “Know How” patirties